نشانه‌‌هایی از سرقت نوآوری، تقلب و بازده‌‌ غیر محتمل در صدها پروژه کریپتو

تحقیقات اخیری که در تاریخ ۲۷ دسامبر توسط وال استریت ژورنال منتشر شده نشان داد که صدها عرضه کریپتوکارنسی نشانه‌‌هایی از فعالیت‌‌های کلاهبردارانه، بازده‌‌های غیرممکن و سرقت نوآوری را از خود نشان می‌دهند.

0 93

WSJ در جریان تحقیقات خود “وایت پیپرهای” ۳۹۹۱ پروژه کریپتوکارنسی که در مورد عرضه اولیه کوین (ICO) اطلاع می‌‌دادند را از سه وب سایت ICOBench.com، Tokendata.io و ICORating.com دانلود کرد.

یک وایت پیپر، یک سند اطلاع رسانی است که توسط یک شرکت تهیه می‌‌شود و موقعیت شرکت، بیوگرافی تیم و مشخصات فنی یک پروژه را توصیف می‌‌کند و به منظور اینکه به عنوان یک ابزار بازاریابی برای سرمایه گذاران بالقوه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد طراحی می‌‌شود.

علاوه بر آن، خبرنگاران اسناد را، به استثنای مقالات کپی شده و غیر انگلیسی مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند:

برای شناسایی زبان تکراری، این روزنامه جملاتی که حداقل ۱۰ کلمه منحصر به فرد داشتن را با جملات دیگری که در وایت پیپرهای دیگر وجود داشتند مقایسه کرد. سپس خبرنگاران حدود ۱۰۰۰۰ جمله را که در میان ۲۹۹۱ پیپر بیش از یک بار آمده بودند را مورد بررسی قرار داد و زبانی را که فنی و به نظر می‌‌رسید، حذف کرد. سپس، مجله تاریخ عرضه‌‌های گزارش شده را با یکدیگر مقایسه کرد تا تعیین کند که هر جمله مفروض را کدام سند برای اولین بار منتشر کرده است و این پروژه‌‌ها را از این پایگاه داده حذف کرد

این گزارش نشان می‌‌دهد که ۱۶ درصد وایت پیپرهای -یا ۵۱۳ وایت پیپر- فوق الذکر نشانه‌‌هایی از سرقت نوآوری، سرقت هویت و بازده‌‌های غیرممکن را از خود بروز می‌‌دهند. از ۳۹۹۱ پروژه، وایت پیپرهای مربوط به بیش از ۲،۰۰۰ پروژه حاوی جملات اغوا کننده‌‌ای مانند “چیزی برای از دست دادن وجود ندارد، سود تضمین شده، بازگشت سرمایه گذاری، بالاترین بازده، بازده بالا، سود حاصل از سرمایه، بدون خطر و کم خطر” بودند.

رگولاتورهای ایالتی و فدرال در ایالات متحده قبلا عرضه‌‌های مختلفی با زبان‌‌های مشابه را تحریم، صدور رمز ارزها رو متوقف و سفارشات را متوقف کرده‌‌اند و بارها و بارها علیه متخلفان پرونده تشکیل داده‌‌اند.

علاوه بر این، WSJ تلاش کرد تا اعضای تیم جعلی را با جستجوی تصویر معکوس عکس‌‌های افراد مرتبط با ۳۴۳ پروژه کریپتو را که اطلاعات کلیدی مربوط به اعضای تیم را ذکر نکرده بودند، شناسایی کند. در برخی از اسناد فهرست اعضاء تیم وجود نداشت، بنابراین مجله به جستجوی نامهایی که در لیست بیش از یک میلیون نفر که تو“پامپ و دامپ”سط اداره آمار ایالات متحده ارائه شده بود پرداخت.

در ماه اوت، WSJ در تحقیقی اظهار داشت که دستکاری قیمت‌‌های رمز ارز عمدتا توسط “گروه های معاملاتی” سازمان یافته که از خدماتی مانند تلگرام استفاده می‌‌کنند انجام می‌‌شود. WSJ اذعان داشت که طرح‌‌های  (Pump and dump) هماهنگ در سال جاری با تورم معامله گران و سقوط قیمت‌‌های کریپتوکارنسی‌‌های مختلف مواجه شده‌‌اند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.