نسبت قیمت به درآمد ( P/E ) پایانی چیست؟

نسبت قیمت به درآمد یا قیمت به سود پایانی (P/E) یک ارزیابی نسبی چندگانه است که بر اساس ۱۲ ماه آخر از درآمد واقعی صورت می‌گیرد. این نسبت با گرفتن قیمت فعلی سهام و تقسیم آن بر سود هر سهم (EPS) برای ۱۲ ماه گذشته محاسبه می‌شود.

0 169

 

نسبت قیمت-سود، یا نسبت P/E، با تقسیم قیمت سهام یک شرکت بر سود آن از محل جدیدترین سال مالی محاسبه می‌شود. سود سال مالی اخیر را می‌توان در صورت سود و زیان گزارش سالانه پیدا کرد. در انتهای صورت سود و زیان یک مقدار کل سود به ازای هر سهم (EPS) برای کل سال مالی شرکت هست. با تقسیم قیمت فعلی سهام شرکت بر این عدد، نسبت متداول P/E بدست می‌آید. مثلاً شرکتی با قیمت سهام ۵۰ دلار و EPS از ۲ دلار، نسبتP/E آن x25 است، بخوانید ۲۵ برابر. یعنی سهام این شرکت ۲۵ برابر EPS آن معامله می‌شود.

نسبت P/E پایانی= قیمت فعلی سهام / EPS 12 ماه پایانی – P/E پایانی

چرا تحلیلگران از P/E استفاده می‌کنند؟

تحلیلگران نسبت P / E را دوست دارند زیرا یک برچسب قیمت نسبی روی سود (یا درآمد) قرار می‌دهد. از این برچسب قیمت نسبی می‌توان در چانه‌زنی‌ها یا تعیین زمانی که یک سهام بیش از حد گران است استفاده کرد. بعضی از شرکت‌ها سزاوار برچسب قیمت بالاتری هستند چرا که مدت‌ها بوده‌اند و خاکریز اقتصادی عمیق‌تری دارند، اما برخی از شرکت‌ها به وضوح بیش از حد قیمت‌گذاری می‌کنند. به همین ترتیب، برخی از شرکت‌ها سزاوار یک برچسب قیمت پایین هستند، زیرا سابقه اثبات‌شده‌ای ندارند، در حالی که برخی کمتر از حد قیمت‌گذاری می‌شوند که نشان‌دهنده چانه‌زنی عالی است. P / E پایانی به تحلیلگران کمک می‌کند تا دوره‌های زمانی برای اندازه‌گیری دقیق‌تر و به روزتر ارزش نسبی را مطابقت دهند.

نسبت قیمت به سود پایانی

یکی از معایب نسبت P / E این است که قیمت سهام پیوسته در حال تغییر است، در حالی که سود ثابت باقی می‌ماند. تحلیلگران تلاش می‌کنند با استفاده از نسبت قیمت به سود پایانی که به جای سود حاصل از سال مالی گذشته، از سود حاصل از چهار فصل اخیر استفاده می‌کند، با این مشکل برخورد کنند.

با استفاده از همان مثال ارائه شده در بالا، اگر قیمت سهام شرکت در نیمه راه سالانه به ۴۰ دلار برسد، نسبت P/E جدید ۲۰ برابر می‌شود، یعنی قیمت سهام در حال حاضر تنها ۲۰ برابر سود خودش معامله می‌شود. درآمد تغییر نکرده، اما قیمت سهام کاهش یافته است. درآمد دو ماهه آخر نیز ممکن است کاهش یابد. در این حالت، تحلیلگران می‌توانند برای نسبت P/E پایانی، دو فصل اول از محاسبه سال مالی را با دو فصل اخیر جایگزین کنند. اگر درآمد در نیمه اول سال که توسط آخرین دو فصل اخیر نشان داده می‌شود با قیمت پایین‌تر معامله می‌شود، نسبت P/E بالاتر از ۲۰ برابر خواهد بود. این به تحلیلگران می‌گوید که ممکن است این سهام با توجه به کاهش سطح درآمد، در واقع با قیمت فعلی بیش از حد ارزش باشد.

نسبت P / E پایانی از P / E آتی فرق می‌کند که از تخمین درآمد برای چهار فصل آینده یا ۱۲ ماه درآمد پیش‌بینی‌شده استفاده می‌کند. در نتیجه، هنگام ارزیابی یک شرکت، گاهی اوقات P / E آتی برای سرمایه‌گذاران می‌تواند بیشتر مناسب باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.