نسبت قیمت به درآمد پیشرو‌‌ (Forward P/E ) چیست؟

نسبت قیمت به درآمد پیشرو‌‌ (Forward P/E) نسخه‌ای از نسبت قیمت به درآمد (P/E) است که از درآمد‌های پیش‌بینی‌شده برای محاسبه‌‌ی P/E استفاده می‌‌کند. در‌‌حالی‌‌که درآمدهای مورد استفاده در این فرمول تنها یک برآورد هستند، و به اندازه‌‌ی داده‌های مربوط به درآمدهای جاری یا درآمد‌‌های گذشته قابل‌اعتماد نیستند، درآمدهای پیش‌بینی‌شده که در فرمول مورد استفاده قرار می‌گیرند معمولا از درآمدهای پیش‌بینی‌ شده برای ۱۲ ماه آینده یا برای کل دوره‌‌ی سال مالی آینده (FY) استفاده می‌کنند.

1 11,888

P/E پیشرو‌‌ را می‌‌توان با P/E عقب‌رو مقایسه کرد.

فرمول P/E پیشرو‌‌:

image_2019-03-18_11-30-31
image_2019-03-18_11-30-31

نسبت قیمت به درآمد پیشرو‌‌ چه چیزی به شما می‌‌گوید.

تحلیل‌‌گران دوست دارند به نسبت P/E به‌‌عنوان تگ قیمت نگاه کنند، این روش برای محاسبه‌‌ی ارزش نسبی شرکت براساس سطح درآمد آن شرکت مورد استفاده قرار می‌‌‌گیرد. از لحاظ تئوری، ۱ دلار درآمد در شرکت A به اندازه‌‌ی همان ۱ دلار درآمد در شرکت B ارزش دارد. اگر چنین باشد، هردوی این شرکت‌‌ها باید با یک قیمت یکسان معامله کنند، اما این اتفاق به‌‌ندرت رخ می‌‌دهد. اگر شرکت A به قیمت ۵ دلار معامله کند و شرکت B به قیمت ۱۰ دلار، به این معنی است که ارزش بازار، درآمد شرکت B را بیشتر ارزش‌‌گذاری می‌‌کند. تعابیر متفاوتی می‌‌تواند وجود داشته باشد، که چرا شرکت B ارزش بیشتری دارد. این می‌تواند به این معنا باشد که درآمدهای شرکت B ارزش بیشتری دارند. هم‌‌چنین می‌‌‌تواند به این معنا باشد که شرکت B به دلیل مدیریت برتر و یک مدل کسب ‌وکار بهتر سزاوار سود به دست امده می‌‌باشد.

با محاسبه‌‌ی ضریب P/Eعقب‌رو، تحلیل‌‌گران قیمت روز سهم را در مقایسه با درآمد آن برای ۱۲ ماه گذشته، یا سال مالی گذشته مقایسه می‌‌‌کنند؛ با این حال، هر دو براساس قیمت‌های گذشته هستند. تحلیل‌‌گران از برآورد درآمدها برای تعیین این‌‌که ارزش نسبی این شرکت در آینده چگونه خواهد بود، استفاده می‌‌‌کنند. P/E پیشرو‌‌ مقدار نسبی درآمد را تخمین می‌زند. به عنوان مثال، اگر قیمت فعلی شرکت B مبلغ ۱۰ دلار باشد، و درآمد در سال آینده دو برابر یعنی ۲ دلار برآورد ‌شود، ضریب P/E پیشرو‌‌ ۵X خواهد بود، یا نصف مقدار زمانی است که شرکت ۱ دلار درآمد داشته باشد. اگر P/E پیشرو‌‌ کم‌تر از نسبت P/E فعلی باشد، به این معنی است که تحلیل‌‌گران انتظار افزایش درآمدها را دارند؛ اگر P/E پیشرو‌‌ بیشتر از نسبت P/E فعلی باشد، تحلیل‌‌گران انتظار کاهش درآمدها را دارند.

نکات کلیدی

  •  P/E رو‌‌به‌‌جلو نسخه‌ای از نسبت قیمت به درآمد است که از درآمدهای پیش‌بینی‌شده برای محاسبه‌‌ی P/E استفاده می‌‌‌کند.
  • از آنجا که P/E پیشرو‌‌ از EPS پیش‌بینی‌شده استفاده می‌‌‌کند، ممکن است نتایج نادرست یا جانبدارانه‌‌ای ایجاد کند، اگر که ثابت شود سودهای واقعی متفاوت هستند.
  • تحلیل‌‌گران اغلب P/E پیشرو‌‌ و عقب‌رو را با هم ترکیب می‌‌کنند تا قضاوت بهتری داشته باشند.

مثالی برای نسبت P/E پیشرو‌‌

به‌‌عنوان مثالی فرضی، فرض کنید که یک شرکت قیمت سهم فعلی بالغ بر ۵۰ $ دارد، و درآمد امسال $۵.۰۰ است، تحلیل‌‌گران تخمین می‌‌زنند که درآمد شرکت در سال مالی آینده نزدیک به ۱۰ درصد رشد خواهد داشت. این شرکت دارای ضریب P/E کنونی: $۵۰/۵=۱۰x است. از سوی دیگر، P/E پیشرو‌‌ $۵۰/(۵×۱.۱۰)=۹.۱x خواهد بود، توجه داشته باشید که P/E پیشرو‌‌ کم‌تر از P/E فعلی است، زیرا P/E پیشرو‌‌ رشد درآمدی آینده را نسبت به قیمت سهم امروزه به حساب می آورد.

تفاوت بین P/E پیشرو (Forward)‌‌ و P/E عقب‌رو (Trailing)

P/E پیشرو‌‌ از EPS پیش‌بینی‌شده استفاده می‌‌کند. در عین حال، P/E عقب‌رو به عملکرد گذشته با تقسیم قیمت سهم فعلی توسط کل درآمد EPS در ۱۲ ماه گذشته اشاره دارد. این رایج‌ترین معیار P/E است، زیرا واقعی است، یعنی درآمدهای گزارش شده‌‌ی شرکت را به‌‌صورت دقیقی بر عهده می‌‌گیرد. برخی سرمایه‌‌گذاران ترجیح می‌دهند به P/E عقب‌رو توجه کنند، چون آن‌ها به پیش بینی درآمدی فرد دیگری اعتماد ندارند. اما P/E عقب‌رو نیز دارای کاستی‌‌هایی است. یعنی، عملکرد گذشته‌‌ی یک شرکت رفتار آینده‌‌ی آن ‌‌را نشان نمی‌دهد. از این روی، سرمایه‌‌گذاران باید بر روی رفتار گذشته‌‌ سرمایه‌‌گذاری کنند و نه رفتار آینده. این حقیقت که عدد EPS ثابت باقی می‌ماند، در حالی‌‌که قیمت سهام نوسان دارد، نیز یک مشکل است. اگر یک رویداد بزرگ در شرکت قیمت سهام را به طور قابل‌توجهی بالاتر یا پایین‌تر هدایت کند، در این صورت P/Eعقب‌رو کمتر تحت تاثیر این نوسانات قرار خواهد گرفت.

محدودیت‌های P/E پیشرو‌‌

از آنجا که P/E پیشرو‌‌ به درآمدهای تخمین زده‌ شده‌‌ی مربوط به آینده تکیه دارد، به همین دلیل در معرض محاسبات اشتباه یا جانب دارانه‌‌ی تحلیل‌‌گران قرار دارد. مشکلات ذاتی دیگری با P/E نیز وجود دارد: شرکت‌ها می‌‌‌توانند درآمدهای خود را کمتر تخمین بزنند، به منظور این‌‌که در هنگام اعلان سودهای سه ماهه‌‌ی بعدی بتوانند بر تخمین P/E به توافق برسند. سایر شرکت‌ها ممکن است درباره‌‌ی این تخمین غلو کرده و بعد آن را با اعلان سود بعدی خود تطبیق دهند. علاوه بر این، تحلیل‌‌گران خارجی نیز ممکن است برآوردی ارائه دهند که با برآوردهای شرکت متفاوت است و باعث ایجاد سردرگمی می‌شود.

اگر شما از P/E پیشرو‌‌ به‌‌عنوان رکن اصلی پایان‌نامه سرمایه‌گذاری خود استفاده می‌‌کنید، تحقیقی کامل از شرکت‌‌ها به عمل آورید. اگر شرکت راهنمای خود را بروز‌‌رسانی کند، این کار بر روی P/E پیشرو‌‌ به نحوی تاثیر خواهد گذاشت که ممکن است باعث شود شما ایده‌‌ی خود را مورد بازبینی قرار دهید. استفاده از هر دو P/E پیشرو‌‌ و عقب‌رو برای رسیدن به یک رقم قابل اعتماد اقدام مناسبی است.

چگونگی محاسبه‌‌ P/E پیشرو‌‌ در EXCEL

شما می‌‌توانید P/E پیشرو‌‌ی سال آینده را با استفاده از برنامه‌‌یEXCEL محاسبه کنید.

همان‌‌طور که در بالا نشان داده شد، فرمول مورد نظر برای P/E پیشرو‌‌، قیمت بازار هر سهم کمپانی تقسیم‌ بر سود مورد انتظار برای هر سهم است. در اکسل، ابتدا، عرض ستون A، B و C را با کلیک کردن بر روی هر یک از ستون‌ها و چپ کلیک کردن بر روی “عرض ستون …” افزایش داده و مقدار را به ۳۰ تغییر دهید.

فرض کنید که می‌‌خواهید نسبت رشد P/E پیشرو‌‌ را بین دو شرکت در بخش مشابه مقایسه کنید. نام اولین شرکت را وارد سلول B۱ و نام دومین شرکت را در سلول C1 وارد نمایید.

“قیمت بازار در هر سهم” را در A2 و مقادیر مربوط به قیمت سهم بازار هر شرکت را در سول‌‌های B2 و C2 وارد نمایید. سپس، “درآمدهای پیشرو‌‌ برای هر سهم” را در سلول A3، و ارزش مربوط به EPS مورد انتظار شرکت را در سلول‌‌های B3 و C3 وارد کنید. سپس، “نسبت قیمت پیشرو‌‌” را در سلول A4 وارد کنید.

برای مثال، فرض کنید که شرکت ABC در حال حاضر در حدود ۵۰ دلار معامله می‌‌‌کند و EPS ان ۲.۶۰ $ پیش‌‌بینی شده است. شرکت ABC را وارد سلول B1 کنید. سپس،”=۵۰″ را در سلول B2 و “=۲.۶″ را در سلول B3 وارد کنید. پس از ان ” =B2/B3″ را در سول B4 وارد کنید. نسبت P/E پیشرو‌‌ برای شرکت ABC می‌‌شود ۱۹.۲۳.

از سوی دیگر، شرکت DEF در حال حاضر دارای ارزش هر سهم بالغ بر۳۰ دلار است و EPS پیش‌بینی ‌شده‌‌ی ان $۱.۸۰ است. حال شرکت DEF را در سول C1 وارد کنید. سپس پس از آن، “=۳۰”را در سلول C2 و “=۱.۸۰″ را در سلول C3 وارد کنید. پس از ان، ”=”C2/C3 را در سلول C4 وارد کنید. P/E پیشرو‌‌ برای شرکت XYZ معادل ۱۶.۶۷ است.

از آنجا که شرکت ABC نسبت به شرکتDEF ،P/E پیشرو‌‌ی بالاتری دارد، بنابراین سرمایه‌‌گذاران شرکت ABC انتظار سود بیشتری نسبت به سرمایه‌‌گذاران شرکت DEF در آینده دارند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. یصسیصش

    متشکرم