نسبت قیمت به درآمد (نسبت P/E ) چیست؟

سرمایه گذاران اغلب به دنبال شاخص هایی هستند که روند رشد شرکت و تغییرات ارزش سهام آن‎ها در آینده را پیش بینی کند. از مهمترین این شاخص ها، نسبت قیمت به درآمد است که طبق آن، شرکت قیمت سهم فعلی خود را نسبت به درآمد هر سهم (EPS) اندازه‌گیری می‌‌کند. تعیین این نسبت به روش های متفاوتی صورت گرفته و تفسیر آن نیازمند ملاحظاتی است که در این مقاله به تفصیل به آن می‎پردازیم.

0 917

نسبت قیمت به درآمد (P/E) نسبتی برای ارزش گذاری یک شرکت است که بر طبق آن، شرکت قیمت سهم فعلی خود را نسبت به درآمد هر سهم (EPS) اندازه‌گیری می‌‌کند. نسبت قیمت به درآمد گاهی به‌‌عنوان قیمت چندگانه و یا درآمد چندگانه نیز شناخته می‌شود.

نسبت‌های P/E توسط سرمایه‌‌گذاران و تحلیل‌‌گران برای تعیین ارزش نسبی یک شرکت مورد استفاده قرار می‌‌گیرند. هم‌‌چنین، می‌‌توان از آن برای مقایسه وضعیت فعلی یک شرکت در مقایسه با سابقه آن و یا مقایسه مجموعه بازارها با یکدیگر یا در طول زمان استفاده کرد.

ارزش P/E چگونه محاسبه می‌‌شود؟

برای تعیین مقدار P/E، قیمت سهم فعلی باید بر سود هر سهم (EPS) تقسیم شود. قیمت سهام فعلی (P) را می‌‌توان با وارد کردن نماد (تیکر) یک سهم در هر وب‎سایت مالی دیگری جمع‌آوری کرد. و اگرچه این مقدار در واقع نشان‌دهنده چیزی است که هر سرمایه‌‌گذار باید در حال حاضر برای سهام خود پرداخت کند، اما EPS معمولاً یک رقم نامشخص است.

 

نسبت قیمت به درآمد (نسبت P/E ) چیست؟

EPS در دو گونه اصلی بیان می‌‌شود. اولی یک معیار استاندارد است که در بخش اصلی اکثر سایت‌های مالی ذکر شده‌ است؛ که با نماد ” TTM) P/E)”، شناخته می‌‌شود. عبارت” TTM ” نوعی کلمه اختصار برای واژه “سود محاسبه شده بر مبنای دوازده ماه انتهایی” است. این عدد نشان‌دهنده عملکرد شرکت در طول ۱۲ ماه گذشته ‌است. نوع دوم EPS در انتشار سودهای شرکت یافت می‌‌شود، که اغلب راهنمای ما برای محاسبه EPS است. این بهترین روش برای تخمین تخصصی درآمد شرکت در آینده است.

این دو نوع EPS متداول‌‌ترین انواع نسبت‌‌های P/E را محاسبه می‌‌کنند: P/E آینده نگر و P/E گذشته نگر.

P/E آینده نگر، بجای استفاده از ارقام و صورت حساب‌‌های مالی ماه‌‌های گذشته، بیشتر از پیش بینی‌‌های درآمد آینده استفاده می‌‌کند. این نوع P/E آینده‌‌نگر که گاهی اوقات “تخمین قیمت بردرآمد” نامیده می‌شود، برای مقایسه درآمد جاری با درآمد آینده کاربرد دارد، و تصویری واضح تر از درآمدهای آتی نشان می‌‌دهد (بدون هیچ تغییر یا اصلاحی در حسابداری).

با این حال، P/E آینده نگر مشکلاتی با خود به همراه دارد. شرکت‌ها می‌توانند درآمدها را به‌‌منظور شکستن تخمین P/E در زمانی که درآمدهای یک چهارم بعدی اعلام می‌شوند، کمتر از حد واقعی برآورد کنند. سایر شرکت‌ها نیز ممکن است درباره این برآورد غلو کرده و بعداً آن را با اعلان سود بعدی خود تطبیق دهند. علاوه بر این، تحلیل‌‌گران خارجی نیز ممکن است برآوردهایی را ارائه دهند که ممکن است با برآورد شرکت اختلاف داشته باشد و باعث ایجاد سردرگمی شود.

P/E گذشته نگر، با تقسیم قیمت سهم فعلی بر کل درآمد EPS در طول ۱۲ ماه گذشته محاسبه می‌‌شود. این رایج‌ترین معیار P/E است، چون واقعی‌‌تر است (با فرض این‌‌که شرکت به طور دقیق درآمدها را گزارش می‌کند). برخی سرمایه‌‌گذاران ترجیح می‌دهند این نوع P/E را در نظر بگیرند؛ زیرا به برآورد ها و تخمین‌‌های افراد دیگر اعتمادی ندارند. اما P/E گذشته نگر نیز دارای کاستی‌هایی است، زیرا عملکرد گذشته یک شرکت لزوماً نشان دهنده رفتار آینده آن نیست.

بنابراین، بهتر است که سرمایه‌‌گذاران بر اساس قدرت درآمد آینده، و نه گذشته، پول های خود را سپرده گذاری کنند. این حقیقت که عدد EPS با وجود نوسان قیمت سهام، ثابت باقی می‌‌ماند نیز یک مشکل است. اگر رویدادی مهم در شرکت، قیمت سهام را به طور قابل ملاحظه‌‌ای دچار نوسان کند، در P/E گذشته نگر تغییر اندکی رخ می‌‌دهد.

نسبت قیمت به درآمد (P/E) به ما چه می‎گوید؟

نسبت قیمت به درآمد یا P/E یکی از ابزارهای تحلیلی است که به طور گسترده توسط سرمایه‌‌گذاران و تحلیل‌‌گران برای تعیین ارزش سهام مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. P/E علاوه بر این‌‌که نشان می‌‌دهد آیا قیمت یک سهام بالا یا پایین ارزش‌‌گذاری شده است، همچنین نشان می‌‌دهد که چگونه ارزش یک سهام با گروه صنعتی آن یا سنجه هایی نظیر شاخص S&P 500 مقایسه می‌‌شود.

در واقع، نسبت قیمت به درآمد نشان دهنده این است که یک سرمایه‌گذار در ازای میزان پولی که در یک شرکت سرمایه گذاری می‌‌کند، انتظار دریافت چه میزان سود را دارد. به همین دلیل است که P/E گاهی به‌‌عنوان قیمت چندگانه شناخته می‌‌‌شود، زیرا نشان می‌دهد که سرمایه‌‌گذاران مایل به پرداخت چه مبلغی به ازای هر دلار درآمد هستند. به عنوان مثال اگر معاملات یک شرکت در حال حاضر در (P/E) برابر با ۲۰ برآورد شود، اینگونه تفسیر می‎شود که یک سرمایه‌گذار حاضر است به ازای هر یک دلار درآمد، ۲۰ دلار پرداخت کند.

نسبت P/E به سرمایه‌‌گذاران کمک می‌‌کند تا ارزش آن سهام را در مقایسه با درآمد آن شرکت تعیین کنند. به طور خلاصه، نسبت P/E نشان می‌دهد که بازار، با توجه به آینده و گذشته آن شرکت، تمایل به پرداخت چه میزان پول را دارد. یک P/E بالا، به این معنی است که قیمت سهم نسبت به درآمدها ارزش بالایی دارد. بالعکس، یک P/E پایین، می‌تواند نشان دهد که قیمت سهام فعلی نسبت به درآمدها کم است.

مثال‌‌هایی از چگونگی استفاده از نسبت P/E

به‌‌عنوان یک مثال تاریخی، نسبت P/E شرکت NYSE:WMT) Walmart Stores)  را در ۱۴ نوامبر ۲۰۱۷ بررسی می‌‌کنیم؛ یعنی زمانی که قیمت سهام با ۹۱.۰۹ دلار بسته شد. سود شرکت در ۳۱ ژانویه سال مالی ۲۰۱۷، رقمی بالغ بر ۱۳.۶۴ میلیارد دلار، و تعداد سهام عرضه شده آن ۳.۱ میلیارد بود. EPS این شرکت را می‌‌توان به صورت نسبت ۳.۱ میلیارد/ ۱۳.۶۴ میلیارد دلار برابر با ۴.۴۰ دلار محاسبه کرد. بنابراین، نسبت P/E برای Walmart عبارت است از:

$۹۱.۰۹/$۴.۴۰ = ۲۰.۷۰x

انتظارات سرمایه‌‌گذار

به‌‌طور کلی یک P/E بالا برای یک شرکت، نشان دهنده این است که سرمایه‌‌گذاران آن شرکت، انتظار رشد درآمدی بالاتری را نسبت به شرکت‌‌های دارای P/E پایین‌‌تر، در آینده دارند. یک P/E پایین نشان می‌‌‌‌دهد که یا شرکت در حال حاضر کم ارزش برآورد شده است، و یا اینکه نسبت به روندهای گذشته خود عملکرد بهتری دارد. هنگامی که یک شرکت هیچ درآمدی ندارد و یا خساراتی را وارد می‌‌کند، در هر دو مورد P/E به صورت N/A بیان خواهد شد، اگرچه می‌‌توان یک P/E منفی را نیز محاسبه کرد، اما این یک قرارداد معمول نیست.

هم‌‌چنین می‌‌توان نسبت قیمت به درآمد را به‌‌عنوان وسیله‌ای برای استاندارد سازی ارزش یک دلار درآمد در سراسر بازار سهام دانست. از لحاظ نظری، با در نظر گرفتن میانگین نسبت‌های P/E در طول یک دوره‌‌ی چند ساله، فرد می‌‌‌تواند فرمولی از نسبت P/E را تعریف کند که از آن پس، به‌‌عنوان یک معیار اصلی در نظر گرفته شده، و برای نشان دادن این‌‌که آیا سهمی ارزش خرید را دارد یا نه، استفاده شود.

مقایسه نسبت P/E و سود درآمد

معکوس نسبت P/E، برابر با سود درآمدهای کسب شده است (که به‎صورت E/P شناخته می‎شود). بنابراین سود درآمد، به عنوان EPS تقسیم ‌بر قیمت سهام تعریف شده، که به‌‌صورت درصدی بیان می‎گردد.

اگر سهام A با ۱۰ دلار معامله شده و EPS آن در سال گذشته ۵۰ سنت بوده باشد (TTM)، بنابراین دارای نسبت P/E برابر با ۲۰ (   ۱۰/۵۰cents$ )، و بازده سود %۵ (  ۵۰cents / $۱۰) است. اگر سهام B با ۲۰ دلار معامله شده و EPS آن ۲$ بوده باشد، در این صورت دارای دارای نسبت P/E برابر با ۱۰ ($۲/$۲۰) و بازده سود ۱۰ درصد ($۲۰ / $۲) است.

بازده درآمد، به‌‌عنوان معیار ارزیابی سرمایه گذاری، همانند نسبت P/E در ارزیابی دو جانبه سهام، به‌‌طور گسترده مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. بازده‌ درآمد در هنگام توجه به نرخ بازگشت سرمایه، می‌تواند مفید واقع شود. با این حال برای سرمایه‌‌گذاران سهام، نرخ بازده درآمد دوره‌‌ای ممکن است به دلیل رشد ارزش سرمایه آنها در طول زمان، معیاری ثانویه باشد. به همین دلیل است که سرمایه‌‌گذاران ممکن است به معیارهای سرمایه گذاری مبتنی بر ارزش، مانند نسبت P/E بیشتر از نسبت درآمد یا همان E/P در هنگام سرمایه گذاری اشاره کنند.

بازده درآمد، همچنین زمانی که یک شرکت دارای درآمد صفر یا منفی باشد، در ایجاد یک سنجه مفید خواهد بود. از آنجا که چنین موردی در میان شرکت‌هایی با تکنولوژی بالا، رشد بالا، یا شرکت‌های نوپا معمول است، EPS منفی، یک P/E تعریف نشده ایجاد می‌‌کند (که گاهی با N/A نشان داده می‌‌شود). اگر یک شرکت دارای درآمد منفی باشد، بازده درآمد منفی نیز تولید خواهد کرد، که قابل تفسیر بوده و همچنین برای مقایسه قابل استفاده است.

مقایسه نسبت P/E و PEG

نسبت P/E، که با استفاده از تخمین سود آینده نگر محاسبه شده، لزوماً همیشه به شما نمی‌گوید که آیا P/E برای نرخ رشد پیش‌بینی‌شده مناسب است یا خیر. بنابراین، برای رفع این محدودیت، سرمایه‌‌گذاران از نسبت دیگری به نام نسبت PEG استفاده می‌‌کنند.

نسبت PEG، رابطه بین نسبت قیمت/درآمد، و رشد درآمدها را سنجیده و توضیحاتی کاملتر از P/E (به تنهایی) برای سرمایه‌‌گذاران فراهم می‎آورد. به عبارت دیگر، نسبت PEG به سرمایه‌‌گذاران اجازه می‌‌‌دهد تا با تحلیل درآمد کنونی و نرخ رشد پیش‌بینی‌شده برای آینده سهام، حساب کنند که آیا قیمت کنونی سهام ، متناسب است یا خیر.

با این‌‌که نرخ رشد درآمدها می‌تواند در میان بخش‌های مختلف متفاوت باشد، سهامی با یک PEG کم‌تر از ۱، سهمی ارزان است، زیرا قیمت آن در مقایسه با رشد درآمد پیش‌بینی ‌شده کمتر است. یک PEG بزرگ‌تر از ۱ را می‌توان به عنوان سهم گران در نظر گرفت، زیرا ممکن است نشان دهد که قیمت سهام نسبت به رشد درآمد پیش‌بینی‌ شده شرکت بسیار بالا است.

مقایسه P/E مطلق و P/E نسبی

هم‌‌چنین تحلیل‌‌گران ممکن است بین نسبت‎های مطلق و نسبی P/E، در آنالیز خود تمایز قایل شوند.

P/E مطلق

صورت این نسبت معمولاً قیمت سهام فعلی است و مخرج آن ممکن است (EPS(TTM گذشته نگر باشد؛ یعنی EPS تخمینی برای ۱۲ ماه بعد ( P/E آینده نگر)، یا ترکیبی از EPS گذشته نگر برای شش ماهه گذشته و P/E آینده نگر برای برای شش ماهه بعدی. زمانی که P/E نسبی را از P/E قطعی تشخیص می‌دهید، مهم است به یاد داشته باشید که P/E مطلق نشان دهنده P/E زمان فعلی است. برای مثال، اگر قیمت سهام امروز ۱۰۰ دلار و درآمد هر سهم TTM ،  دو دلار باشد، P/E برابر با ۵۰ خواهد شد ($۲/$۱۰۰).

P/E نسبی

P/E نسبی، P/E مطلق فعلی را با یک معیار یا با طیفی از P/E های گذشته در طول یک دوره زمانی معین (مثلاً ۱۰ سال گذشته) بررسی می‌‌کند. P/E نسبی نشان می‌دهد که P/E فعلی به چه مقدار یا چه درصدی از P/E های گذشته رسیده ‌است. P/E نسبی اغلب مقدار P/E فعلی را با بالاترین مقدار محدوده زمانی مقایسه می‌کند، اما سرمایه‌‌گذاران ممکن است P/E فعلی را با اندازه پایین محدوده مقایسه و اندازه‌گیری کنند تا بفهمند که P/E فعلی چقدر به P/E گذشته نزدیک است.

اگر P/E فعلی کمتر از مقدار گذشته باشد (چه ارقام بالا و چه ارقام پایین گذشته)، ارزش P/E نسبی کم‌تر از ۱۰۰ % خواهد بود. اگر مقدارP/E نسبی ۱۰۰% یا بیشتر باشد، برای سرمایه گذاران بدان معنی است که P/E فعلی به ارزش گذشته رسیده یا از آن پیشی گرفته ‌است.

محدودیت‌های استفاده از نسبت P/E

همانند اصول دیگری که برای سرمایه‌‌گذاران طراحی شده تا بدانند که آیا سهمی ارزش خرید را دارد یا نه، نسبت قیمت به درآمد نیز چندین محدودیت دارد که باید در نظر گرفته شوند. چرا‌‌ که سرمایه‌‌گذاران اغلب بر این باورند که همیشه یک معیار واحد وجود دارد که دیدگاه کاملی را در یک تصمیم سرمایه‌گذاری فراهم می‌‌کند؛ که عملاً هیچ وقت این طور نیست.

یکی از محدودیت‌های اولیه استفاده از نسبت‌های P/E، در هنگام مقایسه نسبت‌های P/E شرکت‌‌های مختلف پدیدار می‌‌شود. نرخ رشد و ارزش‌‌گذاری شرکت‌ها ممکن است اغلب با توجه به روش‌های متفاوت کسب درآمد شرکت‌ها و تفاوت زمانی آن‎ها در به دست آوردن پول، در بخش های گوناگون متفاوت باشد.

به این ترتیب، از P/E باید تنها به‌‌عنوان یک ابزار تطبیقی هنگام درنظرگرفتن شرکت‌ها در همان بخش استفاده شود، چرا‌‌که این نوع مقایسه تنها نوعی است که دیدگاهی سازنده ‌‌به ما می‌‌دهد. برای مثال، مقایسه نسبت‌های P/E از یک شرکت مخابرات و یک شرکت انرژی، ممکن است منجر به این امر شود که سرمایه گذاری در یکی از آنها، به وضوح از دیگری برتر است؛ اما این یک فرض قابل‌اعتماد نیست.

نگرانی‌های دیگر درباره P/E

نسبت P/E یک شرکت هنگامی که در کنار نسبت‌های P/E از شرکت‌های دیگر در همان بخش سنجیده شود، بسیار معنادار خواهد بود. به‌‌عنوان مثال، یک شرکت انرژی ممکن است نسبت P/E بالایی داشته باشد، اما این ممکن است نشان‌دهنده روند یک بخش و نه روند یک شرکت (به تنهایی) باشد. برای مثال، نسبت بالای P/E، زمانی که کل بخش نسبت P/E بالایی دارد، کم‌تر موجب نگرانی می‌شود.

علاوه بر این، به‌‌دلیل این‌‌که بدهی یک شرکت می‌تواند هم قیمت سهام و هم درآمد شرکت را تحت‌تأثیر قرار دهد، نسبت بدهی به درآمد نیز می‌تواند نسبت‌های P/E را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد. برای مثال، فرض کنید دو شرکت مشابه هم وجود دارند که در درجه اول در میزان بدهی با هم تفاوت دارند. انتظار می‌‌رود شرکتی که بدهی بیشتری دارد، مقدار P/E کمتری نسبت به شرکتی با بدهی کم‌تر داشته باشد. با این حال، اگر وضعیت این کسب و کار مساعد باشد، شرکتی که بدهی بیشتری دارد، به دلیل خطراتی که متحمل شده‌ است، درآمد بالاتری را خواهد داشت.

یکی دیگر از محدودیت‌‌های مهم نسبت قیمت به درآمد چیزی است که در خود فرمول محاسبه P/E قرار دارد. ارائه دقیق و بی طرفانه نسبت‌های P/E، به ورودی‌های دقیق ارزش بازار سهام و میزان دقیق درآمد در هر سهم متکی‎ست. در حالی‌‌که بازار، ارزش سهام را تعیین کرده و اطلاعات آن از طیف گسترده‌ای از منابع قابل‌اعتماد در دسترس است، اما باید درنظر داشت که میزان درآمد شرکت‎ها اغلب توسط خود آن‎ها گزارش شده و اغلب دستکاری می‌‌شود. از آنجا که درآمدها یک ورودی مهم در محاسبه P/E هستند، تنظیم آن‌ها می‌تواند P/E را نیز تحت‌تأثیر قرار دهد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.