نرم افزار‌‌های وب ۳.۰

0 124

همانند اکثر دیگر فناوری‌‌های در حال رشد، این نرم افزار‌‌ها هم در حال تغییر هستند. افراد برای دسترسی به نرم افزار‌‌های نامتمرکز وب، فقط به یک seed نیاز دارند. seed یک دارایی است که تعامل بین نرم افزار‌‌های غیر متمرکز (dApps) و دیگر خدمات را ممکن می‌‌کند. افراد همچنان از یک مرورگر وب استفاده می‌‌کنند تا به اینترنت دسترسی داشته باشند و همه چیز از نظر ظاهری همانند وب ۲.۰ است.

در ظاهر، منحنی یادگیری از ۲.۰ تا ۳.۰ همچنان آرام خواهد بود. اما در پشت صحنه، چارچوب ارتباطی کاربران با خدمات دیجیتالی، تفاوت‌‌های شدیدی دارد. برای جلوگیری از استخراج بی دلیل اطلاعات شخصی افراد توسط پلتفرم‌‌ها، تراکنش‌‌ها به صورت دستی امضا و تایید می‌‌شوند. در این حالت، کاربران به جای تلاش (معمولا ناموفق) برای خلاصی (opt out) از این ویژگی پلتفرم ها، به آن جذب (opt in) خواهند شد.

  • به جای Google Drive یا Dropbox، ما خدماتی مثل استورج (Storj)، سیا کوین (Siacoin)، فایل کوین (Filecoin) یا فناوری IPFS را برای توزیع و ذخیره فایل‌‌ها داریم.
  • به جای Skype، ما پلتفرم‌‌هایی مثل اکسپرتی (io) را داریم.
  • به جای WhatsApp و Wechat، ما استتوس (Status) را داریم.
  • به جای سیستم‌‌ عاملی مثل iOS یا اندروید، فریم ورک‌‌هایی (framework) مثل Essentia.one و EOS، دروازه‌‌ای به روی وب جدید ارائه می‌‌کنند.
  • آکاشا (Akasha) یا استیمیت (Steemit) نقش فیسبوک را بازی خواهند کرد، مرورگر Brave به عنوان Chrome عمل کرده و Ethlance می‌‌تواند جای Upwork را بگیرد.

این‌‌ها فقط چند مثال هستند. با رونمایی از وب ۳.۰، پلتفرم‌‌های جدید با سطح جدید و سالمی از رقابت ظهور خواهند کرد و تبدیل به ارائه‌ دهندگان انحصاری نخواهند شد. احتمالا وب ۳.۰ بهترین نرم افزار‌‌ غیر متمرکز باشد و خدمات غیر متمرکزی که ما در سه سال آینده از آن‌‌ها استفاده خواهیم کرد، در نگاه توسعه ‌‌دهندگان همانند یک چشم به هم زدن خواهند بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.