نحوه عملکرد اتریوم

با شبکه اتریوم یک اپلیکیشن نیاز به نهاد کنترلی و ذخیره اطلاعاتش ندارد. چون گره‌های شبکه وظیفه رهگیری و کنترل و ذخیره‌ تراکنش‌هایی را به عهده دارند که همواره در حال آپدیت شدن هستند. با خواندن این مطلب می‌توانید نحوه کار شبکه‌ی اتریوم و چگونگی پردازش قراردادهای هوشمند در این شبکه را متوجه شوید.

0 97

حالا که می‌دانیم اتریوم (Ethereum) چیست، بیایید نگاه عمیق‌تری به نحوه عملکرد آن بیاندازیم.

اپلیکیشن نو‌ت بوک آنلاینی را که در بخش “اتریوم چیست”  تعریف شد، در نظر بگیرید.

با استفاده از Ethereum این اپلیکیشن نیاز به نهادی برای کنترل و یا ذخیره اطلاعاتش ندارد و برای انجام این کار، اتریوم به میزان زیادی از پروتکل‌های بیت کوین و طرح‌های بلاک چینی آن بهره می‌گیرد، اما برای پشتیبانی از اپلیکیشن‌هایی که با انتقال ارزش سر و کار ندارند، این قضیه کمی پیچیده‌تر می‌شود.

اتریوم به خلاصه‌سازی طرح‌های بیت کوین کمک می‌کند، از این رو، سازندگان می‌توانند اپلیکیشن‌ها و یا توافقاتی را بسازند که دارای مراحل بیشتر، قوانین جدید مالکیت، فرمت‌های جایگزین معاملاتی و یا راه‌های مختلفی برای تغییر وضعیت باشد.

هدف از زبان برنامه‌نویسی تورینگ کامل در Ethereum، این است که به سازندگان اجازه دهد تا برنامه‌های بیشتری بنویسند که در آن‌ها، معاملات بلاک چین قادر به کنترل و اتوماسیون نتایجی خاص باشند.

شاید این انعطاف‌پذیری در ابداع اولیه اتریوم باشد که در بخش “قراردادهای هوشمند اتریوم چگونه عمل می‌کنند” آمده است.

بلاک چین اتریوم

ساختار بلاک چین اتریوم بسیار شبیه به بیت کوین است که در آنها یک دفتر عمومی به اشتراک گذاشته شده از تاریخچه کامل معاملات، موجود است.

تفاوت بزرگ اتریوم در این است که گره‌هایش(nodes) جدیدترین وضعیت قراردادهای هوشمند را به اضافه تمام معاملات اتر (Ether) ذخیره می‌کنند (این موضوع پیچیده‌تر از آن است که بتوان شرحش داد. اما متن زیر باید به شما کمک کند تا گلیمتان را از آب بیرون بکشید).

برای هر اپلیکیشن Ethereum، شبکه نیاز به رهگیری وضعیت و یا اطلاعات معمولی تمام این اپلیکیشن‌ها شامل موجودی هر کاربر، کد تمام قراردادهای هوشمند و محل ذخیره شدنشان دارد.

بیت کوین از خروجی‌های معامله استفاده نشده بهره می‌برد تا این امر را که هرکس چه مقدار بیت کوین دارد مسیریابی کند.

با وجود اینکه این امر بسیار پیچیده به نظر می‌رسد، اما بسیار ساده است. هر زمانی که یک معامله بیت کوین صورت بگیرد، شبکه مقدار کلی را مثل اسکناس خرد می‌کند و بیت کوین‌های قبلی اطلاعاتی می‌دهند که نقش پول خرد را ایفا می‌کند.

برای انجام معاملات آینده، شبکه بیت کوین باید کوچک‌ترین تغییرات شما را افزوده و بصورت “استفاده شده” یا “استفاده نشده” دسته‌بندی نماید.

در سوی دیگر، Ethereum از حسا‌ب‌های کاربری استفاده می‌کند.

مثل سرمایه حساب پس‌اندازهای بانکی، ژتون‌های اتر داخل یک کیف پول قرار می‌گیرند و قابل انتقال به حساب کاربری دیگر هستند (بنابراین می شود رویشان حرف زد) سرمایه‌ها همیشه در جایی قرار دارند و هنوز فاقد چیزی هستند که بتوانید آنها را رابطه پیوسته بنامید.

نحوه ی عملکرد اتریوم
نحوه ی عملکرد اتریوم

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

هر زمان که برنامه‌ای در Ethereum مورد استفاده قرار گیرد، شبکه‌ای شامل هزاران کامپیوتر آن را پردازش می‌کنند. قراردادهای نوشته شده به زبان برنامه‌نویسی ویژه قراردادهای هوشمند، در بایت کد گردآوری می‌شوند که یک ویژگی بنام ماشین مجازی اتریوم (EVM) می‌تواند آن را خوانده و اجرا کند و تمام گره ها این قرارداد را با استفاده از EVMهایشان اجرا می‌کنند.

نحوه ی عملکرد اتریوم
نحوه ی عملکرد اتریوم

به یاد داشته باشید که هر گره در شبکه یک نسخه از معامله و تاریخچه قرارداد هوشمند شبکه، به علاوه مسیر وضعیت عادی را دارد. هر زمان که کاربر کاری انجام دهد، تمام گره‌های شبکه باید با این تغییر موافق باشند.

در اینجا، هدف شبکه‌های استخراج‌کننده و گره‌ها، حفظ مسئولیت انتقال تغییر از یک وضعیت به وضعیتی دیگراست و EVM قراردادی را با هر قانون برنامه نویسی‌شده توسط سازنده، اجرا می‌کند.

محاسبه واقعی EVM از طریق زبان بایت کد انجام می‌گردد (یک‌ها و صفرهایی که ماشین می تواند بخواند) اما سازندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را به زبان‌های سطح بالایی مثل solidity و serpent بنویسند که خواندن و نوشتنش برای انسان آسان‌تر است.

همانطور که در راهنمای “استخراج اتریوم چگونه کار می‌کند” گفتیم، استخراج‌کنندگان کسانی هستند که از بدرفتاری جلوگیری می‌کنند و مثلا اطمینان حاصل می‌کنند که هیچکس بیش از یک بار پولی هزینه نکرده و یا قراردادهای هوشمند بدون پرداخت را نمی‌پذیرند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.