نحوه تنظیم مقررات رمز ارز در اتحادیه اروپا و 5 کشور اروپایی

در حالی که فاصله‌ چندانی تا اجلاس G20 که در ماه ژوئن برگزار می‌شود، باقی نمانده، هیئت ثبات مالی گزارشی مفصل از قانون‌گذاران اتحادیه‌ی اروپا در کشورهای عضو این اتحادیه منتشر کرده است. این هیئت همچنین مسئولیت‌های هر نهاد قانون‌گذاری و تعداد قانون‌گذاران را شرح داده است.

0 118

حوه تنظیم مقررات رمز ارز در اتحادیه اروپا و 5 کشور اروپایی : هیئت ثبات مالی (Financial Stability Board) با جزئیات شرح داده است که چگونه اتحادیه اروپا و کشورهای عضو آن در حال تنظیم مقررات پیرامون دارایی‌های رمز ارز هستند، قانون‌گذاران در هر کشور چه کسانی بوده و محدوده‌ی نظارت آن‌ها تا چه اندازه است. در بسیاری از موارد، دارایی‌های رمز ارز از سوی چندین قانون‌گذار مورد نظارت قرار می‌گیرند.

اتحادیه اروپا

هیئت ثبات مالی (FSB)، یک بدنه‌ی بین‌المللی که بر سیستم مالی جهانی نظارت داشته و توصیه‌هایی در خصوص آن می‌کند، چهار قانون‌گذار را برای دارایی‌های رمز ارز در اتحادیه‌ی اروپا (EU) فهرست کرده است.

اولین آن‌ها، کمیسیون اروپا (European Commission) است که مسئولیت برنامه‌ریزی، آماده‌سازی و ارائه‌ی مقرراتی که هیئت تصریح کرده را برعهده دارد؛ از جمله تمامی مقررات مربوط به رمز ارزها که تصمیم بر طرح آن گرفته شده است. این کمیسیون همچنین بر کارآمدی اصلاحات بخش مالی نظارت داشته و به ریسک‌های در حال ظهور برای ثبات مالی پاسخ می‌دهد.

How the EU and 5 European Nations Regulate Cryptocurrency

قانون‌گذار دیگر، سازمان بانکداری اروپا (European Banking Authority) یا به اختصار EBA است که عملکرد آن شامل انجام « بررسی‌های محیطی در رابطه با محصولات و خدمات خلاقانه » از جمله موارد مرتبط با دارایی‌های رمز ارز از نقطه‌نظر نظارت بر تاثیر آن‌ها روی سیستم مالی و سازگاری محیط قانون‌گذاری طبق قوانین اتحادیه اروپا با این محصولات و خدمات » است. قانون‌گذار سوم سازمان بیمه و حقوق بازنشستگان اتحادیه اروپا (European Insurance and Occupational Pensions) است که بر روی تحولات رمز ارزها , تنظیم مقررات رمز ارز و عرضه اولیه سکه (ICO ها) در بخش مالی نظارت می‌کند.

در انتها، سازمان اوراق بهادار و بازارهای اروپا (European Securities and Markets Authority) یا به اختصار ESMA، مسئول حفاظت از ثبات سیستم مالی اتحادیه اروپا است. در رابطه با دارایی‌های رمز ارز، ESMA توصیه‌هایی را به سازمان‌های اروپایی در ماه ژانویه منتشر کرد که اذعان داشتند دارایی‌های رمز ارز با ویژگی‌هایی مشخص، ابزارهایی مالی بوده و بایستی به همان شیوه بر آن‌ها نظارت شود، هیئت ثبات مالی (FSB) در این رابطه توضیحات بیشتری می‌دهد:

این توصیه همچنین پیشنهاد گسترش یک برنامه‌ سفارشی برای انواع مشخصی از دارایی‌های رمز ارز را داشت که خارج از محدوده‌ی دستورالعمل ابزارهای مالی اتحادیه‌ی اروپا برای بازارها قرار می‌گیرند.

فرانسه

فرانسه به عنوان یک کشور G20 و عضو هیئت ثبات مالی، چهار قانون‌گذار برای نظارت بر دارایی‌های رمز ارز دارد. براساس توضیحات هیئت ثبات مالی، اداره کل خزانه‌داری (DG Trésor) فرانسه زیرنظر وزارت اقتصاد، امور مالی و صنعتی این کشور فعالیت می‌کند تا « قوانین و مقررات بازارهای مالی مربوط به دارایی‌های مجازی، چه آن‌هایی که ابزارهای مالی سنتی هستند و یا دارایی‌هایی که در هیچ کدام از قوانین مالی سنتی نمی‌گنجند، » را آماده کند.

 

نحوه تنظیم مقررات رمز ارز در اتحادیه اروپا و 5 کشور اروپایی

سازمان اوراق بهادار و بازارهای این کشور (Autorité des Marchés Financiers) مقررات پیرامون دارایی‌های رمز ارز‌ را تنظیم می‌کند که می‌توان آن‌ها را اوراق بهادار قابل انتقال از طریق قانون‌گذاری و نظارت صادرکنندگان و واسطه‌ها در تراکنش‌هایی که شامل دارایی‌های رمز ارز هستند، در نظر گرفت.

علاوه بر این، هیئت ثبات مالی اشاره کرد که بانک فرانسه، در تعامل با سازمان برنامه‌ریزی و نظارت فرانسه (Autorité de Contrôle Prudentiel et de Résolution) بر روی بخش مالی نظارت داشته و از روان‌بودن عملیات سیستم‌های پرداخت و زیرساخت‌های بازار اطمینان حاصل می‌کند و همچنین تاکید کرد:

تبدیل دارایی‌های رمز ارز به ارز فیات از طریق پلتفرم‌های اینترنتی که نقش واسطه را میان خریداران و فروشندگان ایفا می‌کنند، به عنوان یک خدمت پرداختی در نظر گرفته می‌شود و برای فراهم‌کردن چنین خدماتی یک مجوز نیاز است.

آلمان

سه قانون‌گذار بر دارایی‌های رمز ارز در آلمان نظارت می‌کنند. نهاد اصلی سازمان نظارت مالی فدرال (Bafin) است که مسئول اعطای مجوز و اقدامات اجرایی مرتبط با کسب و کارهای مرتبط با رمز ارز است.

بافین همچنین در قبال « نظارت محتاطانه بر موسسات دارای مجوز از جمله آن‌هایی که خدمات مرتبط با دارایی‌های رمز ارز را ارائه می‌کنند»، اعطای مجوز به مشتقات کریپتو، نظارت AML/CFT به علاوه‌ یکپارچگی بازار و نظارت در خصوص دارایی‌های رمز ارز، عرضه‌های مرتبط و پلتفرم‌های تبادل رمز ارز مسئولیت دارد.

How the EU and 5 European Nations Regulate Cryptocurrency

قانون‌گذار دوم Deutsche Bundesbank است. هیئت ثبات مالی نوشته است که، در همکاری با بافین، بانک مرکزی فعالیت‌های خدمات مالی تنظیم‌شده از جمله آن‌هایی که « مربوط به توکن‌های رمز ارز در موسسات مالی » می‌شوند را مورد نظارت قرار می‌دهد. این بانک همچنین پیامدهای دارایی‌های رمز ارز را از منظر نظارت سیستم پرداخت و سیاست پولی ارزیابی می‌کند.

در نهایت، وزارت فدرال امور مالی (Bundesministerium der Finanzen)، در قبال مقررات مرتبط با رمز ارزها مسئول است.

ایتالیا

طبق گزارش هیئت ثبات مالی، پنج قانون‌گذار برای دارایی‌های رمز ارز در ایتالیا وجود دارند. وزارت اقتصاد و امور مالی به فرآیند تصمیم‌گیری مرتبط با رمز ارز در سطح اتحادیه اروپا کمک می‌کند و چهارچوب قانونی مورد نظر به جهت پیشگیری در استفاده از این دارایی‌ها برای اهداف غیرقانونی را برقرار می‌کند.

بعد از آن بانک مرکزی (BdI) حضور دارد که مسئول عملکرد روان سیستم پرداختی است. هیئت ثبات مالی توضیح می‌دهد:

در ظرفیت آن به عنوان نظارت‌کننده، BdI تحولات دارایی رمز ارز را تحلیل می‌کند و خطرات مرتبط با آن را می‌سنجد، با در نظرگرفتن اینکه آن‌ها می‌توانند بر روی بازارهای مالی و ابزارها و زیرساخت‌های سیستم پرداخت تاثیر بگذارند.

 

هیئت ثبات مالی اشاره کرد که به دنبال اصلاحیه‌های اخیر در مقررات AML/CFT این کشور، واحد اطلاعات مالی (Unità di Informazione Finanziaria per l’Italiain) « گزارشات تراکنش‌های مشکوک که توسط اپراتورها جمع‌آوری شده‌اند را دریافت و تحلیل می‌کند. » این قانون‌گذار « نتایج بررسی‌ها را به نهادهای صالح برای اهداف AML/CFT» ارسال می‌کند.

How the EU and 5 European Nations Regulate Cryptocurrency

قانون‌گذار بعدی ایتالیایی سازمان نظارت بیمه است که « به طور نزدیک تحول دارایی‌های رمز ارز در ایتالیا و خطرات بالقوه‌ی آن برای سیستم بیمه، هم بر روی دارایی و هم روی طرف بدهی، را دنبال می‌کند. » این نهاد همچنین محصولات بیمه‌ای که از دارایی‌های رمز ارز برای سرمایه‌گذاری آن‌ها استفاده شده را مورد نظارت قرار می‌دهد.

آخرین قانون‌گذاری که برای این کشور ذکر شده، Commissione Nazionale per le Società e la Borsa است که مقرراتی برای دارایی‌های رمز ارز‌ که ابزارهای مالیاتی هستند، تنظیم می‌کند. این شامل « نظارت بر محل‌های تجارت، شفافیت تجارت و هدایت منظم تجارت » می‌شود. برای دارایی‌های رمز ارز‌ی که اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شوند، این قانون‌گذار واسطه‌های مالی نظارت اعمال کرده و از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند، به عنوان مثل از طریق اطمینان حاصل‌نمودن از « شفافیت و افشای اطلاعات توسط صادرکنندگان. »

اسپانیا

اسپانیا یکی از اعضای هیئت ثبات مالی و اتحادیه اروپا است اما در G20 حضور ندارد. با این وجود، این کشور به عنوان مهمان در اجلاس G20 پیش رو دعوت شده است. چهار قانون‌گذار اسپانیایی برای دارایی‌های رمز ارز فهرست شده‌اند.

طبق گزارش هیئت ثبات مالی، بانک مرکزی (Banco de España) از « عملکرد صحیح و ثبات سیستم مالی » اطمینان حاصل می‌کند که شامل نظارت بر موسسات کوچک و وضعیت آن‌ها در رابطه با دارایی‌های رمز ارز می‌شود.

How the EU and 5 European Nations Regulate Cryptocurrency

کمیسیون ملی بازار اوراق بهادار (CNMV)، بر دارایی‌های رمز ارز‌ که « ابزارهای مالی (و به طور خاص‌تر، اوراق بهادار قابل انتقال) » هستند، نظارت داشته و مقرراتی برای آن‌ها وضع می‌کند. هیئت ثبات مالی مشخص کرد:

به طور خاص، فعالیت‌های جذب سرمایه که در آن دارایی‌های رمز ارز صادر می‌شوند و آن‌ها به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته می‌شوند، در محدوده‌ مقررات عرضه‌ی عمومی ویژه قرار خواهند گرفت.

علاوه بر این، به عنوان بخشی از ماموریت حفاظت از سرمایه‌گذار، CNMV بر روی خطرهای مربوط به دارایی‌های رمز ارز نظارت داشته و علاوه بر انتشار اطلاعاتی از نهادهای بدون مجوز، هشدارهایی در رابطه با فعالیت‌های رمز ارز برای سرمایه‌گذاران اعلام می‌کند. قانون‌گذار دیگر، اداره کل بیمه و صندوق‌های بازنشستگی (Dirección General de Seguros y Fondos de Pensiones) است که مقررات شرکت‌های بیمه، واسطه‌گران، صندوق‌های بازنشستگی و ارتباط آن‌ها با دارایی‌های رمز ارز را تنظیم می‌کند.

در نهایت، وزارت اقتصاد مسئول پیشرفت مالی در کشور است. هیئت ثبات مالی در انتها گفت:« از آنجایی که تسهیل‌گران نوآوری اهمیت پیدا کرده‌اند، خزانه‌داری اسپانیا یک فرمول حقوقی خلاقانه (لایحه Sandbox اسپانیایی) را ایجاد کرده که شامل حفاظت از مشتری، جامعیت بازار و قوانین AML، علاوه بر امکان توسعه‌ خلاقیت پر رونق مالی را پوشش می‌دهد.»

بریتانیا

3 قانون‌گذار بخش بزرگی از مسئولیت‌های مرتبط با رمز ارزها را در بریتانیا بین خود تقسیم کرده‌اند. به ادعای هیئت ثبات مالی، خزانه‌داری HM سیاست‌ها و فعالیت‌ها با سایر قانون‌گذاران را توسعه می‌دهد تا « نتایج را برای مشتریان در بازار دارایی رمز ارز بهبود ببخشد» که این شامل « اطمینان حاصل‌نمودن از وجود یک چهارچوب مقرراتی کارآمد و انعطاف‌پذیر و راه‌اندازی محیط نظارتی می‌شود.» این نهاد همچنین « توسعه و به‌کارگیری تکنولوژی‌های مالی خلاقانه » را هم تبلیغ می‌کند که شامل « کاربردهایی از دارایی‌های رمز ارز و تکنولوژی دفتر کل توزیع شده می‌شود.»

How the EU and 5 European Nations Regulate Cryptocurrency

بانک انگلیس بر روی « ارتباط محتاطانه‌ بانک‌ها و شرکت‌های بیمه با دارایی‌های رمز ارز » نظارت می‌کند و به نهادهای درگیر در فعالیت‌های رمز ارز مجوز می‌دهد. این نهاد همچنین مسئول ارزیابی « خطرات ثبات مالی » برای دارایی‌های رمز ارز، استفاده از آن‌ها برای پرداخت‌ها و پیامدهای آن برای سیاست پولی است.

آخرین قانون‌گذار ذکرشده برای بریتانیا، سازمان هدایت مالی است که بر روی تمامی فعالیت‌های تنظیم‌شده‌ی سرویس‌های مالی و شرکت‌ها نظارت می‌کند. این نهاد علاوه بر حفاظت از مشتری و انتشار هشدارهای عمومی درباره‌ی دارایی‌های رمز ارز، در قبال « اعطای مجوز و نظارت بر طرح‌های شرکت‌ها برای استفاده از دارایی‌های رمز ارز » مسئولیت دارد. هیئت ثبات مالی با جزئیات شرح داد:

هر توکنی که به دارنده‌ی توکن، حقوق و تعهدات مشابهی با یک سرمایه گذاری ویژه می‌دهد، یک توکن بهادار در نظر گرفته شده و در نتیجه بایستی مطابق با مقررات تنظیم شود.

این هیئت همچنین بار دیگر تایید کرد

هر توکنی که با تعریف پول الکترونیک همخوانی داشته باشد، در حوزه‌ مقررات پول الکترونیک قرار می‌گیرد. شرکت‌هایی که از توکن‌ها برای تسهیل پرداخت‌های تنظیم‌شده استفاده می‌کنند، ممکن است در حوزه‌ی مقررات سیستم پرداخت جای بگیرند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.