نحوه ارسال بیت کوین توسط امواج رادیو

بیت کوین فناوری است که در اینترنت و برای اینترنت متولد شد، اما گسترش قابلیت‌های آن در زمینه‌های مختلف همچنان ادامه دارد. در این مطلب امکان ارسال بیت کوین توسط امواج رادیویی و بدون نیاز به اینترنت توضیح داده شده تا این رمز ارز در سخت‌ترین شرایط همچنان قابلیت استفاده داشته باشد.

0 126

در عصری که دولت‌ها از سانسور کردن یا خاموش کردن شبکه‌ها خوشحال می‌شوند، باید اطمینان حاصل کرد که بیت کوین می‌تواند بدون اینترنت نیز کار کند. با این حال، سانسور شبکه، مانند برخی از داستان‌های دودویی نیست، بلکه قدرت بسیاری از دولت‌های دموکراتیک در سراسر جهان است. خوشبختانه، راه‌حل‌هایی وجود دارد که افراد را قادر می‌سازد تا بیت کوین را حتی در بدترین حالت، ارسال و دریافت کنند.

ارسال بیت کوین توسط رادیو و بدون نیاز به شبکه

تصور کنید روزی از خواب بیدار می‌شوید و متوجه می‌شوید که اینترنت از کار افتاده است، نه به این دلیل که وای‌فای از کار افتاده، بلکه دولت تصمیم گرفته است تا به طور کلی اینترنت را قطع کند. شما اطلاعی از این‌که چه زمانی قرار است که اینترنت مجددا وصل شود، ندارید. در این شرایط تمامی تصوراتی که درباره زندگی فعلی خود داشته‌اید ازبین خواهد رفت،‌ دیگر نمی‌توانید با عزیزان خود ارتباط برقرار کنید یا به صورت آنلاین و با استفاده از کارت‌های نقدی و اعتباری خود چیزی را خریداری کنید. جامعه امروزی ظرفیت زیادی برای نگهداری پول نقد ندارد و دستگاه‌های خودپرداز نیز تنها میزان کمی پول نقد دارند، اگرچه خود این دستگاه‌ها نیز از طریق اینترنت فعالیت می‌کنند.

از آن‌جایی که بیت کوین یک رمز ارز است، ممکن است به نظر برسد که در شرایط مذکور نمی‌تواند عمل کند، چراکه تراکنش‌های بیت کوین و دیگر رمز ارزها از طریق اینترنت انجام می‌شود. با این حال از نظر تئوری هنوز هم بیت کوین در صورت نبود اینترنت از بیت کوین استفاده کرد، حتی زمانی که گزینه‌های متعارف حذف شوند.

bitcoin doesnt close

اگرچه بسیاری از ما امیدوار هستیم که که هرگز از تجربه‌ای قطع اینترنت را نداشته باشیم، اما به هر صورت این‌که بتوانیم در چنین شرایطی همچنان از رمز ارزها استفاده کنیم، نوعی دانش است که ممکن است یک روز مفید باشد. باتوجه به ثبات سیاسی موقعیت جغرافیایی شما، ارسال بیت کوین بدون نیاز به اینترنت می‌تواند چیزی بیش از یک پروژه علمی سرگرم‌کننده است.

بیت کوین با امواج رادیویی

سال ۲۰۱۴ اولین اقدامات برای ارسال بیت کوین از طریق امواج رادیویی صورت گرفت. Hamradiocoin یکی از اولین آلتکوین‌هایی بود که مرتبط با صنعت رادیویی بود. اگرچه مشخص نیست که چرا صنعت رادیویی به یک ارز اختصاصی نیاز دارد، اما ارزش بازاری ۷۹۴ هزار دلاری آن تا ماه می سال ۲۰۱۷ تغییر نکرد. پس از راه‌اندازی این پروژه یک کریپتو دیگر به زرادخانه تاریخی غنی از سکه‌های سوال برانگیز افزوده شد.

اما ایده ازدواج مارکونی و ساتوشی منجر به انجام آزمایش‌های مفیدتر شد (گولیلمو مارکونی (Guglielmo Marconi) مهندس برق ایتالیایی و دریافت‌کننده جایزه نوبل بود که در گسترش سیستم بی‌سیم تلگرافی یا همان رادیو تأثیر بسیاری داشت. مارکونی رئیس فرهنگستان ایتالیا و عضو شورای عالی فاشیستی ایتالیا بود). یک گام در جهت درست را شرکت فنلاندی Vertaisvaluutta برداشت که پیشنهاد داد تا رمز ارز رادیویی نیمه دو قطبی همتا به همتا ایجاد شود. همچنین در فنلاند Kryptoradio با شرکت ملی پخش این کشور به صورت پایلوت همکاری کرد تا با استفاده از شبکه‌های تلویزیونی به نام DVB-T در زمان واقعی داده‌ها تراکنش‌ها، بلوک‌ها و صرافی‌های کریپتو را پخش کند. اما این پروژه هرگز نتوانست فاز تجاری خود را راه‌اندازی کند. جوئل لتنون (Joel Lehtonen) موسس این شرکت می‌گوید:

این پروژه مخاطبان زیادی را جذب کرد و منافع تجاری لازم را بدست آورد، اما دلیلی که باعث شده تا من به آن علاقه‌مند نباشم این است که ایده اصلی Kryptoradio را که توزیع بیت کوین بدون اتصال به اینترنت است، نابود می‌کند.

به سال ۲۰۱۸ بازمی‌گردیم، آزمایش جدیدی در شهر انجام شده است. وسایل لازم: شرکت gotenna مستقر در بروکلین، یک موبایل،‌ محدوده بزرگ، شبکه مصرف‌کننده mesh و کیف‌پول بیت کوین سامورایی.

توسعه‌دهنده شیلندی (جزیره‌ای در دانمارک) توانسته از فاصله ۱۲.۶ کیلومتری به صورت کاملا آفلاین با استفاده از شبکه جداشده یک موبایل اندرویدی و چهار آنتن قابل حمل رمز ارز را انتقال دهد.

bitcoin

چندی پیش و احتمالا در تلاشی ساده‌تر موسس Coinkite رودولف نواک (Rodolfo Novak) از فاصله ۶۰۰ کیلومتری واقع در تورنتو کانادا، توانست بیت کوین را برای سم پترسون (Sam Patterson) موسس و مدیرعامل اپن‌بازار که در میشیگان بود، ارسال کند.

طرفداری از ارسال بیت کوین در هوا

در سال ۲۰۱۷ نیک سابو () دانشمند علوم رایانه و محقق دکتری الینا در کنفرانس مقیاس‌پذیری بیت کوین استنفورد، پروژه‌ای تحقیقاتی را ارائه کرد که از طریق آن امکان ارسال بیت کوین به وسیله امواج رادیویی ضعیف وجود داشت.

با آخرین شاهکار نواک و پترسون، در توییتر واکنش‌های زیادی به این موضوع نشان داده شد. سابو بار دیگر ثابت کرد که یکی از طرفدران بیت کوین است که فعالیت‌های او برای علاقه‌مندان جذاب است.

Bitcoin

چگونه بوسیله رادیو بیت کوین ارسال کنیم؟

همان‌طور که نواک و پترسون نشان‌ داده‌اند، برای ارسال بیت کوین نیازی به ماهواره‌ ندارید. به کمک یک رادیو نرم‌افزاری و یک آنتن ۴۰ متری ۷ مگاهرتزی و برنامه JS8call می‌توانید این کار را انجام دهید.

تنظیم این رادیو نیز ساده است (در گوگل نحوه تنظیم ham radio را برای مبتدیان جستجو کنید)، به نظر می‌رسد که در کل چیزی نیست که شما نتوانید آن را انجام دهید.

No Internet, No Problem: How to Send Bitcoin by Amateur Radio

در حقیقت محدودیت‌های برای ارسال بیت کوین توسط رادیو وجود دارد. محدودیت اول بحث قانونی بودن است. در برخی از کشورها امکان ارسال پیام‌های رمزنگاری شده یا استفاده تجاری از امواج رادیویی منوط به اخذ مجوز است.

از آن‌جا که محدودیت‌های قانونی مادر تمام اخترعات است،‌ نواک و پترسون این محدودیت را با پخش آزمایش خود با کیف‌پول غیرتجاری از طریق سایبر عمومی ازبین بردند.

بعد از ازبین بردن این محدودیت همه چیز آماده است. برای اجرایی شدن این آزمایش فرستنده و گیرنده باید دستگاه های خود را تنظیم کنند. نواک و پترسون با استفاده از کیف‌پول brain توانستند که آزمایش خود را به صورت موفقیت‌آمیز انجام دهند. البته اگر قصد استفاده از این روش را به عنوان راه‌حلی برای مواقع ضروری دارید بهتر است که فعلا از امتحان کردن آن خودداری کنید.

مقیاس پذیری چاه خیلی بزرگی است

واضح است که در صورت ارسال بیت کوین توسط رادیو مقیاس‌پذیری مطرح نخواهد بود. به نظر می‌رسد که ارسال بیت کوین توسط رادیو در آینده خیلی لازم نباشد مگر این‌که شرایط خیلی خاصی به وجود آید و در آن زمان باید به شکل کامل چگونگی ارسال را بلد باشید.

براساس گفته‌های معامله‌گر مشهور استرالیایی بیت کوین Boss Cole: در شرایطی که بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده به سمت آینده در حرکت هستند، رفتن به گذشته برای ما جالب خواهد بود. ارسال بیت کوین بدون نیاز به اینترنت ممکن است،‌ اما در عین حال راحت نیست. تعدادی از پروژه‌ها در حال حاضر در تلاش هستند تا با ماهواره یا دیگر زیرساخت‌های خود این کار را انجام دهند، اما در حال حاضر این روش‌ها چندان برای افراد جذاب نیست. او ادامه می‌دهد:

در مورد سانسور دولت، زیرساخت ها به سرعت تغییر می‌کنند. اگر ما با مشکلات جدی مواجه شدیم، زیرساخت‌ها پیگیری خواهند شد. اگر به سال‌های تاریک برسیم، راه‌اصلی انتقال بیت کوین انتقال کلیدهای خصوصی بین افراد است. این امر ساده اما نامناسب است.

No Internet, No Problem: How to Send Bitcoin by Amateur Radio

حتی شرایط آب‌وهوایی بد نمی‌تواند ارسال بیت کوین از طریق امواج رادیویی را متوقف کند. بنابراین در حالی که از نظر تئوری می‌توان بیت کوین را با این روش به سراسر جهان ارسال کرد، اما با این وجود امکان ارسال بیت کوین به خارج از جو در حال حاضر وجود ندارد.

چرا ارسال از طریق امواج رادیویی ضروری است؟

ما باید خود را برای بدترین شرایط آماده کنیم، بدترین سناریوی ممکن هرچه باشد باید برای مقابله با آن آماده باشیم، درست مانند فیلم‌های هالیوودی. با این حال، برای رژیم‌های سیاسی بی‌ثبات مانند زیمبابوه و ونزوئلا، خاموش شدن اینترنت در سال 2019 آغاز شد. در واقع، سانسور شبکه یک وسیله کنترل همه جانبه برای بسیاری از دولت‌ها در سراسر جهان است. هندوستان بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ حدود ۲۸۸ بار اینترنت را قطع کرده است، تنها در سال ۲۰۱۸ تعداد قطعی اینترنت ۱۳۴ بار بوده است. کشورهای خاورمیانه و آفریقایی نیز با قطع کردن اینترنت غریبه نیستند.

 ارسال از طریق امواج رادیویی

مطابق قانون ارتباطات سال ۲۰۰۳ و قانون پیشامدهای غیرمترقبه سال ۲۰۰۴ در بریتانیا در صورت بروز شرایط بحرانی مانند حمله سایبری دولت می‌تواند اینترنت را قطع کند. در ایالات متحده آمریکا نیز مطابق قانون ارتباطات ۱۹۳۴ مفاد مشابهی وجود دارد. روسیه نیز به صورت مکرر پروژه اینترنت ملی را آزمایش می‌کند.

بیت کوین برای هر شرایطی

ممکن است که به یک مینی کتابخانه از کدها برای دسترسی به فضانوردان ناسا به ماه نیاز داشته باشید، اما ارسال بیت کوین در آن‌جا هم خیلی سخت نیست، تنها چیزی که نیاز دارید یک رادیو است. البته موشک را هم نباید فراموش کرد. نکته مهم این است که این فناوری می‌تواند در هر شرایطی قابل دسترس و راحت باشد.

بیت کوین ممکن است در اینترنت و برای اینترنت ساخته شده باشد، اما می‌توان از آن هم در جهان دیجیتال و هم در جهان آنالوگ استفاده کرد. رمز ارزها مانند بیت کوین را می‌توان زیر بالش یا مانند پول در بانک ذخیره کرد. این موضوع نه تنها از نظر تئوری بلکه از لحاظ فنی نیز اثبات شده است. کریپتو نشان داده که در محیط‌های چالش‌برانگیز نیز همچنان زنده و فعال باقی بماند.

ارسال بیت کوین توسط رادیو کاملا شبیه کبوتر نامه‌بر نیست، اما به صورت فنی امکان‌پذیر است. جان ویلار (John Villar) توسعه‌دهنده کریپتو می‌گوید: احتمالا در بدترین حالت نیز می‌توانید در زمان بسیاری کوتاهی با کیف‌پول brain بیت کوین را ارسال کنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.