نحوه‌ عملکرد اتریوم

مروری کلی بر نحوه عملکرد اتریوم و کاربرد آن در بلاکچین و همچنین بیان توضیحاتی در مورد ماشین مجازی مورد استفاده در اتریوم مباحثی می باشند که در این مقاله مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند.

0 141

حالا که می‌دانیم اتریوم چیست، بیایید نگاه عمیق‌تری به نحوه‌ی عملکردش بیاندازیم.

اپلیکیشن نوت بوک آنلاینی که در بخش “اتریوم چیست” تعریف شد را در نظر بگیرید.

با استفاده از اتریوم این اپلیکیشن نیاز‌ی به چیزی برای کنترل و یا ‌ذخیره‌سازی اطلاعات آن نخواهید داشت. اتریوم برای انجام این کار، به میزان زیادی از پروتوکول‌های ‌بیت‌کوین(bitcoin) و طرح‌های بلاکچین آن (blockchain) بهره می‌گیرد. اما برای ساپورت اپلیکیشن‌های غیر پولی، مسئله کمی پیچیده‌‌تر می‌گردد.

اتریوم به خلاصه‌سازی طرح‌های ‌بیت‌کوین کمک می‌کند، از این رو توسعه‌دهدنگان می‌توانند اپلیکیشن‌‌‌‌‌ها و یا توافقاتی را بسازند که دارای مراحل بیشتر، قوانین جدید مالکیت، فرمت‌های جایگزین معاملاتی و یا راه‌های مختلفی برای تغییر وضعیت باشد.

هدف از زبان برنامه‌نویسی اتریوم ” تورینگ کامل (turing-complete)”، این است که به سازندگان اجازه دهد تا برنامه‌های بیشتری را بنویسند که در آن ها، معاملات بلاکچین قادر به کنترل و اتوماسیون نتایج خاص باشند.

بلاکچین اتریوم

ساختار بلاکچین اتریوم بسیار شبیه به ‌بیت‌کوین می باشد چرا که در آن یک رونوشت عمومی به اشتراک گذاشته شده از تاریخچه‌ی کامل تراکنش ها موجود می‌باشد.

یکی از بزرگترین تفاوت‌های اتریوم در این است که گره هایش جدیدترین وضعیت قراردادهای هوشمند را به همراه تمام معاملات اتر( ether) ذخیره می‌کنند. (این موضوع پیچیده‌‌تر از آن است که بتوان شرحش داد. اما متن زیر می تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد).

در این پلتفرم، شبکه به رهگیری وضعیت و یا اطلاعات معمولی اپلیکیشن‌‌‌‌‌ها از جمله توازن کاربران، کد تمام قراردادهای هوشمند و محل ذخیره آن ها را در هر اپلیکیشن اتریوم نیاز دارد.

بیت‌کوین از خروجی‌های تراکنش‌های انجام نشده برای فهمیدن این امر که هرکسی چه مقدار ‌بیت‌کوین دارد، استفاده می‌کند.

با وجود اینکه این امر بسیار پیچیده به نظر می‌رسد، اما بسیار ساده می باشد. هر زمانی که یک معامله‌ی ‌بیت‌کوینی صورت بگیرد، شبکه مقدار کلی تراکنش ها را مثل اسکناس خرد کرده و ‌بیت‌کوین‌های قبلی اطلاعاتی می‌دهند که نقش پول خرد را ایفا می‌کنند.

برای انجام معاملات بعدی، شبکه‌ی ‌بیت‌کوین باید کوچک‌‌‌‌‌‌ترین تغییرات را نیز اضافه نموده و بصورت “استفاده شده” یا “استفاده نشده” دسته‌بندی نماید. از سوی دیگر، اتریوم از حساب‌های کاربری نیز استفاده می‌کند.

مثل سرمایه‌ی حساب پس اندازهای بانکی، ژتون‌های اتر نیز در یک کیف پول قرار گرفته و قابل انتقال به حساب کاربری دیگر می باشند (بنابراین می‌شود روی آن ها حساب کرد). https://media.coindesk.com/uploads/2017/03/state-3-15-01.png

ماشین مجازی اتریوم چیست؟

در ethereum هر زمان که برنامه‌‌‌ای مورد استفاده قرار گیرد، شبکه‌‌‌ای شامل هزاران کامپیوتر آن را پردازش می‌کند.

قراردادهای نوشته شده به زبان برنامه‌نویسی ویژه‌ جهت نوشتن قراردادهای هوشمند، در بایت کدی گردآوری می‌شوند که ویژگی‌ای بنام ماشین مجازی(ethereum (EVM می‌تواند آن را خوانده و اجرا کند. نکته قابل توجه این است که تمام گره‌‌‌‌‌ها این قرار داد را با استفاده از EVM های خود اجرا می‌کنند.

https://media.coindesk.com/uploads/2017/03/Screen-Shot-2017-03-21-at-5.01.03-PM.png

بیاد داشته باشید که هر گره شبکه یک نسخه از معامله و تاریخچه‌ی قرارداد هوشمند شبکه، به علاوه‌ی مسیر وضعیت عادی را در خود دارد. هر زمان که کاربری کاری انجام دهد، تمام گره‌های شبکه باید با این تغییر موافق باشند.

در اینجا، هدف شبکه‌های استخراج کننده و گره‌‌‌‌‌ها، حفظ مسئولیت انتقال تغییر از هر وضعیت به وضعیتی دیگر می باشد و نظارت بر پی پال در اینجا مد نظر نمی‌باشد. به یاد داشته باشید که، استخراج کننده‌های ‌بیت‌کوین تغییر مالکیت ‌بیت‌کوین را از شخصی به شخص دیگر تایید اعتبار می‌کنند. EVM قراردادی را با هر قانونی که توسعه دهنده برنامه‌نویسی کرده باشد، اجرا می‌کند.

محاسبه‌ی واقعی EVM از طریق زبان بایت کد انجام می‌گردد. اما توسعه دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را به زبان‌های سطح بالایی مثل سالیدیتی(solidity) و سرپنت (serpent) بنویسند که خواندن و نوشتن آن برای انسان آسان‌‌تر می باشد.

همانطور که که در مقالات دیگر بیان شد، استخراج کنندگان کسانی هستند که از رفتارهای بد جلوگیری می‌کنند. مثلا اطمینان حاصل می‌کنند که هیچ کس بیش از یک بار پولی هزینه نکرده باشد و یا اینکه قراردادهای هوشمند بدون پرداخت را نمی پذیرند. چندین هزارگره‌ی اتریوم وجود دارد و هر گره کد یکسانی را گردآوری و اجرا می‌کند. بنابراین ممکن است فکر کنید که آیا این از محاسبات نرمال گران‌‌تر در نمی آید؟ بله همینطور است. چون این شبکه فقط برای مصارف خاص به‌کار می‌رود.

اتریوم اداری یعنی dev tutorial، این عدم کارایی را اصلاح کرده و اعلام داشته که روشی جامع و خوب برای استفاده می باشد که در آن هیچ کاری وجود ندارد که بتوان آن را با استفاده از تلفن های همراه سال 1999 انجام داد و نتواند با EVM صورت پذیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.