نحوه‌‌ سازش استخراج‌‌کنندگان کریپتو با بازار نزولی (خرسی)

در بازار خرسی (نزولی) فعلی، استخراج‌‌کنندگان به دلیل کاهش ارزش سرمایه‌‌های دیجیتال زیان بسیاری دیده‌‌اند و بسیاری از فعالیت‌‌های آنان به سختی در حال سودآوری هستند. در بعضی از موارد، استخراج‌‌کنندگان مجبور شده‌‌اند به صورت کامل از این تجارت خارج شوند. بنابر گفته‌‌های یکی از متخصصین این حوزه، در غیاب آنان، تعدادی از استخراج‌‌کنندگان مجرب بیشترین سهم این بازار را در دست گرفته‌‌اند.

0 76

زمستان کریپتو قربانی می‌گیرد

How Crypto Miners Are Being Forced to Adapt to Survive the Bear Market

تعدادی از فعالیت‌‌های استخراج کریپتو در سال 2018 تعطیل و ده‌‌ها هزار ریگ (Rig) استخراج در چین خاموش‌‌ شده‌‌اند. با این وجود، بازار خرسی باعث به وجود آمدن موجی از خلاقیت در میان شرکت‌‌کنندگان خوش‌‌قریحه شده است و به آن‌ها اجازه داده که از استراتژی‌‌های کم‌‌مصرف‌‌تری بهره بگیرند.

مت دسوزا، بنیان‌‌‌‌‌‌گذار مشترک Blockware Solutions و مشاور مالی شرکت KMPG واقع در شیکاگو، یکی از بزرگترین استخرهای استخراج را برای Aion Network اداره می‌‌کند. به گفته‌‌ دسوزا، در حالی که بسیاری از تسهیلات به دلیل سیر نزولی بازار به سمت بسته شدن پیش رفته‌‌اند، استخراج‌‌کنندگان مجرب خلاق‌‌تر شده و سهم بیشتری از بازار را به دست آورده‌‌اند.

وی استخراج‌‌کنندگان را مقصر اصلی این ماجرا می‌‌داند، چرا که آن‌ها تسهیلات کم‌‌راندمان و خانگی خود را ساختند و از سه‌‌ماهه‌‌ی سوم 2017 تا سه‌‌ماهه‌‌ی دوم 2018 ریگ‌‌هایی را وارد بازار کردند که اکنون مشکلات زیادی دارند. دسوزا توضیح می‌‌دهد که آن دسته از کاربرانی که اکنون بیکار شده‌‌اند به احتمال زیاد ریگ‌‌های خود را بین سه‌‌ماهه‌‌ آخر 2017 و سه‌‌ماهه‌‌ دوم 2018 خریداری کردند، یعنی زمانی که قیمت بیت کوین (BTC) بیش از 9,000 دلار بود. در آن بازه‌‌ی زمانی، دستگاه‌‌های S9 قیمتی بالغ بر 2,000 دلار داشتند و میانگین قراردادهای دوساله‌‌ی میزبانی دستگاه‌‌ها به ازای هر ماه برابر با 120 دلار بود.

بقای اصلح

How Crypto Miners Are Being Forced to Adapt to Survive the Bear Market

طبق گزارش Blockware، در آمریکا و تحت شرایط کنونی، هزینه‌‌ میزبانی یک دستگاه S9 بسته به تعداد واحدهای استخراج به ازای هر ماه برابر با 60-75 دلار است. به گفته‌‌ دسوزا، “این وضعیت درست مانند هر چرخه‌‌ی بازاری دیگری است – افراد کم‌‌راندمان از سر راه برداشته می‌‌شوند و شرکت‌‌کنندگان خلاق اشتباهات آنان را مشاهده می‌‌کنند، فعالیت‌‌های ملایم و کم‌‌هزینه‌‌ای را به انجام می‌‌رسانند و مزایای بلندمدتی را برای خود دست و پا می‌‌کنند. استخراج حتی با بیت کوین 1,500 دلاری نیز می‌‌تواند سودآور باشد”.

به صورت میانگین، استخراج‌‌کنندگان تکی چیزی حدود 0.13 دلار به ازای هر کیلووات بر ساعت می‌‌پردازند تا ریگ‌‌های خود را تامین کنند. بر طبق Blockware، استخراج‌‌کنندگان توانسته‌‌اند هزینه‌‌های خود در طول دوره‌‌ کاهش ارزش بیت کوین را تا 40 درصد کاهش دهند، چیزی که از طریق بستن قرارداد با تسهیلات میزبانی ریگ و پرداخت 0.06-0.07 دلار به ازای هر کیلووات بر ساعت میسر شده است.

دسوزا یادآور شد که، “استخراج‌‌کنندگانی که هم‌‌اکنون قرارداد‌‌های دوساله‌‌ی میزبانی می‌‌بندند مشابه سرمایه‌‌گذارانی هستند که بیت کوین‌‌ را با قیمت 3,500 دلار خریده و چشم‌‌اندازی دو ساله دارند. آن‌ها نرخ متوسط 60-75 دلار را به ازای هر دستگاه S9 می‌‌پردازند و 265-340 دلار را بابت ریگ‌‌های خود هزینه می‌‌کنند: این نرخ‌‌های میزبانی و قیمت ریگ‌‌های استخراج تنها در یک بازار تحت‌‌فشار در دسترس هستند”.

استخراج‌‌کنندگان باید قبل از هر چیزی هزینه‌‌ها را محاسبه کنند، که شامل هزینه‌‌ی ایجاد تسهیلات، تدارک دیدن ریگ‌‌های استخراج و همچنین هزینه‌‌های کارکرد ریگ‌‌ها است، و معمولا مربوط به عملکرد برق و ظرفیت موجود می‌‌باشد.

ژئوپولیتیک و تعرفه‌‌های آمریکا-چین

یکی از فاکتورهای کلیدی دیگر این است که با در نظر گرفتن این حقیقت که بیشتر ریگ‌‌ها در چین ساخته می‌‌شوند، تعرفه‌‌های ژئوپولیتیک باید به صورت کامل لحاظ شوند. بر طبق Blockware، چندین استخراج‌‌کننده‌‌ی بزرگ آمریکایی هزاران دستگاه S9 را با قیمت‌‌هایی تخفیفی و قبل از اعمال تعرفه‌‌های آمریکا-چین خریداری کردند. با این وجود، تسهیلات و ظرفیت انرژی آنها با آن سرعتی رشد پیدا نکردند که در زمان خرید ریگ‌‌ها تصور می‌‌کردند.

دسوزا به این صورت نتیجه‌‌گیری می‌‌کند: “بازار فعلی بیت کوین‌‌ هرچقدر هم که ناامیدکننده باشد، ما به این مسئله خوشبینیم که بسیاری از تسهیلات استخراج، تسهیلات میزبانی ریگ و استخراج‌‌کنندگان شخصی از آن جان سالم به در خواهند برد و موفقیت بسیاری را کسب خواهند کرد، اگر بازار به همان صورتی که انتظار داریم دوباره بهبودی خود را به دست آورد”.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.