نانو چیست؟راهنمای مبتدیان

نانو پروژه‌ای تغییر نام یافته از RAIBLOCKS می‌باشد که قرار است به هدف اصلی بیت کوین، که استفاده از رمز ارزها به جای ارزهای رایج است، جامه عمل بپوشاند. نانو برای این موضوع از ساختار بلاک لتیس (block-lattice) به جای بلاک چین استفاده می‌کند و با استفاده از طراحی یک بلاک چین بر پایه مدل اثبات سهام محول شده (DPoS) قصد دارد اشکال‌های انتقال وجه در شبکه بیت کوین را حل کند. این پروژه همچنین قصد دارد ضمن سبک‌سازی دفتر کل و سرعت دادن به تایید تراکنش‌های شبکه، نیاز به استخراج‌کنندگان برای تایید تراکنش‌ها را از بین ببرد و با این کار در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند.

0 112
  • RaiBLocks چیست؟
  • نانو چیست؟
  • نانو را کجا ذخیره کنیم؟

مقدمه‌ای بر نانو

نانو تغییر نامی‌‌‌برای برند RaiBlocks است؛ این تغییر برند در ژانویه سال ۲۰۱۸ صورت گرفت و این مقاله برای بروزرسانی این تغییر نوشته شده است. هسته اصلی سکه هیچ تغییری نکرده است و هنوز هم از علامت XRB استفاده می‌کند. هنگام نگارش این مقاله، تیم نانو هنوز در حال بروزرسانی DNS وب سایت‌شان هستند تا این تغییرات را روی آن بروزرسانی کنند.

نانو امیدواراست چیزی باشد که بیت کوین در طول زمان حیاتش سعی در رسیدن به آن داشته است؛ یعنی یک جایگزین مناسب و کارآمد برای ارزهای فیات.

درکاغذ معرفی کسب‌و‌کار نانو، تیم توسعه‌دهنده ارزهای رمزنگاری‌ شده نگرانی‎هایی در مورد عملی بودن استفاده از بیت کوین‌‌ به عنوان یک ارز رایج عنوان شده است. این نگرانی‌ها به شرح زیر است:

  • مسائل مقیاس‌پذیری آن که معمولا کارمزد تراکنش بالایی با میانگین هزینه ۱۰.۳۸ دلار برای کاربران دارد.
  • بیت‌ کوین‌‌ تاخیر محاسبات بالایی دارد که زمان تراکنش آن به طور متوسط ۱۶۴ دقیقه است.
  • الگوریتم اثبات کار بیت کوین‌‌ سالانه TWH 27.28 انرژی مصرف می‌‌‌کند، که به طور میانگین ۲۶۰ KWH انرژی به ازای هر تراکنش مصرف می‌شود.

نانو با استفاده از ساختار بلاک لتیس (block-lattice) به جای استفاده از بلاک چین، می‌خواهد با برطرف کردن نقطه ضعف‎های بیت کوین‌‌، تبدیل به یک ارز موفق شود.

این ارز رمزنگاری‌شده وعده داده که بابت انجام تراکنش‏‎ها هیچ کارمزدی دریافت نکند، و همچنین مصرف انرژی زیادی را که بیت کوین‌‌ دارد هم به همراه نداشته باشد.

اگر فکر می‎کنید که همه چیز خوب به نظر می‌‌‌رسد، تا انتهای مقاله را مطالعه کنید.

نانو چیست ۱۰۸۰p H.264

نانو چطور کار می‌‌‌کند؟

مانند آیوتا، نانو ازالگوریتم گراف مارپیچی (acyclic graph) استفاده می‎کند، اما به جای استفاده از DAG برای پیچش، نانو از فناوری جدید خود به نام بلاک لتیس استفاده می‌‌‌کند.

نانو nano چیست؟
نانو nano چیست؟

زیرساخت بلاک لتیس همانند بلاک چین کار می‌‌‌کند اما چند تفاوت کلیدی با آن دارد. برای شروع، هر حساب روی پروتکل نانو، بلاک چین مختص به خود به نام زنجیرحساب (account-chain) دارد.

هر کاربر زنجیرحساب تنها می‌‌‌تواند زنجیر اختصاصی خودش را تغییر یا اصلاح کند و این اجازه می‌‌‌دهد که هر زنجیر حساب نسبت به بقیه بلاک لتیس به صورت غیرهمزمان بروز شود.

درواقع به این معنی است که کاربران می‌‌‌توانند بلاک‌ها را بدون اینکه به کل شبکه وابسته باشند، در زنجیر بلاک خود ارسال و بروزرسانی کنند. برای رسیدن به این هدف، هر ارزشی که به بلاک لتیس نانو ارسال می‌‌‌شود، نیاز به دو تراکنش فرستنده و گیرنده دارد. برای انجام شدن یک معامله، بخش گیرنده باید بعد از اینکه پولش را گرفت یک بلاک تایید شده را امضا کند و اگر تنها بخش فرستنده بلاک را امضا کند، تراکنش به حالت تعلیق درخواهد آمد. همه تراکنش‎ها در قالب بسته‎های User Datagram Protocol) UDP) یا پروتکل دیتاگرام کاربر ارسال می‌‌‌شود که هزینه محاسبات را پایین نگه می‌‌‌دارد و اجازه می‌‌‌دهد که فرستنده‎ها حتی در صورت آفلاین بودن گیرنده‌ها، پولشان را ارسال کنند.

یکی از ویژگی‎های خیلی جذاب بلاک لتیس، نحوه مدیریت و ذخیره کردن تراکنش‎ها در دفترکل است. هر تراکنش نانو بلاک خودش را دارد و هر بلاک جدید با بلاک قبلی‎اش در زنجیر حساب آن کاربر جایگزین می‌‌‌شود. به علاوه برای نگه داشتن یک تاریخچه حساب مناسب، بلاک جدید یک رکورد از باقی‌مانده حساب فعلی کاربر را می‌گیرد و آن را به تراکنش‎های در حال پردازش اضافه می‌‌‌کند.

برای مثال، اگر شما XRB را برای یک نفر ارسال کنید، تراکنش با در نظر گرفتن تفاوت بین بلاک ارسال و مانده فعلی شما در بلاک قبلی عمل تأیید را انجام می‌‌‌دهد و در انتهای تراکنش، بلاک دریافتی مقدار را به بلاک قبلی زنجیر حساب اضافه می‌‌‌کند. نتیجه نهایی یک بلاک جدید است که مانده حساب بروز شده هر کاربر را ثبت می‌‌‌کند.

تحت این سیستم، نانو یک رکورد از مانده حساب را در دفترکل خود نگه می‌‌‌دارد و برخلاف کاری که دفتر کل توزیع شده سنتی انجام می‌‌‌دهد تاریخچه کاملی از همه تراکنش‎ها نگه‌داری نمی‌کند. به این معنی است که شبکه نانو به جای نگه‌داری همه تراکنش‎های قبلی یک حساب، تنها یک رکورد از هر حساب در همه دفترکل‌هایش نگه داشته و شبکه تنها مانده حساب را نگه می‌‌‌دارد.

اگر شما متوجه نشدید که چرا این سیستم ممکن است راه حلی برای مشکلات تاخیر و مقیاس پذیری بیت کوین‌‌ باشد، ما در ادامه درباره مزایای این روش توضیح خواهیم داد.

مزایای زیرساخت بلاک لتیس

لاتنسی بهبودیافته

به خاطر استفاده از زنجیرحساب، هر حساب و زنجیر متعلق به آن می‌‌‌تواند کل شبکه را به صورت غیرهمزمان بروز کند.

با پیاده سازی مکانیزم تراکنش دو طرفه، تایید تراکنش‎ها تنها به دو طرف دریافت‌کننده و فرستنده وجه بستگی دارد و این کار نیاز به وجود استخراج‌کنندگان را به صورت کامل از بین می‌‌‌برد و راه را برای معاملات فوری هموار می‌‌‌کند.

مشکلات مقیاس‌پذیری

تمام تراکنش‎ها روی نانو به صورت مستقل از زنجیر اصلی شبکه مدیریت می‌‌‌شوند، آن‌ها داخل یک بسته UDP قرار گرفته و در رکورد خودشان نوشته می‌‌‌شوند. بدین ترتیب دیگر مشکل اندازه بلاک را نخواهیم داشت، چون نودها مسئول نگه‌داری رکوردهای وسیعی از تمام تراکنش‎های شبکه نیستند و در عوض به جای اینکه کل رکوردها در دفترکل ذخیره شود تنها نیاز به ذخیره باقی‌مانده حساب‎های مستقل در هر زنجیره بلاک است.

دردفترکل توزیع شده سنتی بیت کوین‌‌، تراکنش نمی‌‌‌تواند پاک شود مگر تا زمانی که کل بلاک‌های داخل بلاک چین ساخته شود؛ این بلاک‎ها به عنوان دفترکل جامع برای اطلاعات مالی شبکه‎ و شامل تاریخچه کامل تراکنش‎های بیت کوین‌‌ عمل می‌‌‌کنند و هرچه اطلاعات بیشتری ذخیره شود زمان مورد نیاز برای پردازش تراکنش‌ها زیاد شده و همچنین هزینه آن بالا می‌‌‌رود. ولی زنجیر حساب نانو برای یک زیرساخت سبک وزن ساخته شده است و به عنوان نتیجه بلاک لتیس مقیاس‌پذیری بهبود یافته‌تری را در مقایسه با بلاک چین‎های قدیمی‌‌‌ارائه می‌‌‌دهد.

بهره‌وری انرژی و غیرمتمرکزسازی

نانو مشابه آرک با استفاده از مدل اثبات سهام محول شده (DPOS)، شبکه خودش را امن نگه می‌‌‌دارد و اگر بین تراکنش‏‎های ناسازگار اختلافی بوجود بیاید، نانو مشخص می‌‌‌کند که کدام تراکنش معتبر است.

DPOS در مقایسه با مکانیزم اثبات کار بیت کوین‌‌ مزایای مهمی ‌‌‌را ارائه می‌‌‌کند. یکی از این مزیت‌ها، عدم نیاز به استخراج‌کنندگان است که نانو به این وسیله خودش را از حملات استخراج و خطرهایی که استخرهای استخراج بزرگ برای شبکه بیت کوین به وجود می‌آورند محافظت می‌‌‌کند.

نمایندگان RailBlock یک سهم از ارزششان را نگه می‌‌‌دارند و به این وسیله آن از سوء استفاده از قدرت خودشان جلوگیری می‌‌‌کنند تا مشروعیت کل شبکه و سرمایه گذاری خود را به خطر نیندازند.

به علاوه به علت ساختار بلاک لتیس، اگر مشکلی در شبکه پیش بیاید، تنها نمایندگان نیاز به تایید تراکنش‎ها دارند و در نتیجه اجرای یک نود روی شبکه نانو نسبت به نودی که تحت مدل اثبات کار عمل می‌‌‌کند، انرژی خیلی کمتری مصرف می‌‌‌کند.

نانو nano چیست؟
نانو nano چیست؟

تاریخچه معاملات نانو

تا همین اواخر حجم معاملات نانو به شدت پایین و همچنین قیمت آن نسبتا ثابت بود و برای نیمه دوم سال، قیمت آن در محدوده ۰.۰۷ تا ۰.۱۰ دلار در نوسان بود.

نانو nano چیست؟
نانو nano چیست؟

در آغاز دسامبر، قیمت آن به بیشترین مقدار خود از راه‌اندازی رسید که برابر با ۴.۰۲ دلار شد و بعد از مدتی که این افزایش قیمت فروکش کرد، قیمت آن به ۱.۶۰دلار کاهش پیدا کرد. در زمان نوشتن این مقاله، افزایش قیمت آن به بالای ۳.۰۰ دلار رسیده است.

نانو را از کجا بخریم؟

مطلب عجیب درباره نانو این است که تاکنون هیچ مبادله عمده‎ای با آن انجام نشده است و درحال حاضر به عنوان ۵۰ سکه برتر در رتبه بندی کوین مارکت کپ (CoinMarketCap) قرار دارد.

تنها صرافی‌هایی که جفت‌های مبادلاتی را برای آن ثبت کرده اند BitGrail،Mercatox و Bitflip هستند.

Bitgrail به طور ویژه برای نانو ساخته شده است و بیشترین حجم معاملاتی آن ۷۷.۸۸درصد در ۲۴ ساعت بوده که با جفت معاملاتی BTC/XRB انجام گرفته است.

حجم معاملات آن در Meracatox 21.69 درصد در ۲۴ ساعت برای جفت معاملاتی BTC/XRB بوده است.

اگر تمایل به خرید XRB داشتید، می‌‌‌توانید آن را در صرافی Meracatox با ارز Dogecoin خریداری کنید.

نانو را کجا ذخیره کنیم؟

صرف نظر از امکان نگهداری آن روی صرافی‎ها (که ما پیشنهاد نمی‌‌‌کنیم)، سه گزینه دیگر برای ذخیره سازی XRB وجود دارد: کیف پول رسمی‌‌‌وب سایت نانو، کیف پول رسمی‌‌‌دسکتاپ و همچنین RaiWalletBot که یک ربات تلگرامی‌‌‌است که می‌‌‌تواند کلید خصوصی‌تان را مدیریت کند .

آینده نانو

از آنجا که RaiBlock تنها به عنوان یک ارز عمل می‌‌‌کند، بیشتر توسعه آن با گردش مالی انجام می‌‌‌شود. از این پس، تیم توسعه تنها باید به ویژگی‎هایش بپردازد و روی ادغام آن با سرویس مصرف کنندگان بیشتر کار کند.

آن‌ها قصد دارند که کیف پول موبایل خود و همچنین لیستی از صرافی‌هایی که در آینده این ارز را پشتیبانی می‌‌‌کنند، در ماه دسامبر منتشر کنند.

آنها ممکن است بخواهند این ارز را روی صرافی‎های خیلی بزرگی مثل باینانس (Binance) یا بیت رکس (Bittrex) قرار بدهند تا بیشتر در معرض دید بقیه قرار بگیرند.

به علاوه به دنبال توسعه همکاری خود با بازرگانان هستند تا از نانو به عنوان یک گزینه پرداخت برای امور خود استفاده کنند.

در سال ۲۰۱۸ و بعد از آن، تیم توسعه XRB را روی صرافی‎های بیشتری قرار خواهند داد و همچنین به نودها اجازه می‌‌‌دهند تا زنجیرهای خود را به منظور افزایش بازدهی کاهش دهند.

نانو nano چیست؟
نانو nano چیست؟

مطلب نهایی

نانو به خوبی می‌‌‌تواند یک راه حل کارآمد برای مشکلات مقیاس پذیری و تاخیرات بیت کوین‌‌ ارائه دهد، همچنین می‌‌‌تواند به طور قابل توجهی در مصرف انرژی صرفه جویی کند.

اگر رمز ارز واقعا می‌‌‌خواهد تبدیل به یک جایگزین برای ارزهای فیات شود، باید مشکلاتی که بیت کوین‌‌ دارد را بر طرف کند و اگر نانو در عمل مانند چیزی که روی کاغذ آمده است کار کند در سال‌های آینده می‌‌‌توانید با استفاده از XRB کالایی مثل کدوتنبل بخرید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.