ناسا پروپوزالی را برای بلاکچین مدیریت ترافیک هوایی منتشر کرد

سازمان ناسا در راستای بهینه‌‌سازی هرچه بیشتر سفرهای هوایی در نظر دارد از فناوری بلاکچین برای ایجاد ارتباط میان هواپیماها استفاده کند. به عقیده آن‌ها، سیستم‌‌های ADS–B کاملا مستعد هک شدن می‌‌باشند و ممکن است موقعیت هواپیماها را به اشتباه نشان دهند. به همین دلیل، ناسا قصد دارد با استفاده از بلاکچین ریسک چنین حملاتی را تا جای ممکن کاهش دهد.

0 80

طبق خبر منتشر شده در وب‌‌سایت اداره ملی هوانوردی و فضا (NASA) در روز ۱۰ ژانویه، ناسا بلاکچینی را برای مدیریت ترافیک حمل و نقل هوایی پیشنهاد داده است.

سیستم پیشنهادی از یک بلاکچین متن‌‌باز استفاده خواهد کرد تا ارتباط ایمن، خصوصی و ناشناس را با خدمات حمل و نقل هوایی ممکن سازد. این سند عنوان می‌‌کند:

این چارچوب دارای مدیریت رسمی، پشتیبانی از قراردادهای هوشمند و کانال‌‌هایی با پهنای باند بیشتر برای اطلاعات محرمانه خواهد بود که می‌‌تواند به عنوان یک ارتباط ایمن میان هواپیما و افراد مجاز به کار رود

نمونه اولیه مهندسی‌‌شده این سیستم از ساختار هایپرلجر استفاده کرده و نشان داده است که می‌‌تواند به سرعت راه‌‌اندازی شود و کاملا مقرون به صرفه است.

در ماه دسامبر سال گذشته، هایپرلجر – یک پروژه‌‌ متن‌‌باز که توسط Linux ساخته شده است و به منظور پشتیبانی از توسعه دفاتر کل توزیع‌‌شده (Distributed Ledgers) مبتنی بر بلاکچین ساخته شده است – ۱۲ عضو جدید را پذیرفت و از میان آن‌ها می‌‌توان به شرکت‌‌های Alibaba Cloud، Citi و Deutsche Telekom اشاره کرد.

طبق این پروپوزال، سیستم ADS–B (سیستم مشارکتی-نظارتی) – که تا سال ۲۰۲۰ اجباری خواهد شد – می‌‌تواند در معرض حمله‌‌های مختلف قرار گیرد، چرا که موقعیت‌‌های هوایی را به صورت عمومی مخابره می‌‌کند. این حمله‌‌ها زمانی رخ می‌‌دهند که موقعیت‌‌ها به شیوه‌‌ای اشتباه به نمایش درمی‌‌آیند.

محققین خاطرنشان می‌‌کنند که استفاده از رمزنگاری برای دسترسی به حریم خصوصی و همچنین جلوگیری از چنین حمله‌‌هایی پیشنهاد شده است. به علاوه، این پروپوزال دشواری این نوع راه‌‌حل‌‌ها را توضیح می‌‌دهد:

یکی از مشکلات اساسی در بیشتر این طرح‌‌های PKI (زیرساخت کلید عمومی) این است که کلید عمومی باید به شیوه‌‌ای به کار گرفته شود که هواپیمای در حال حرکت بتواند آن را به کار ببرد

بر طبق این پروپوزال، راه‌‌حل‌‌های بلاکچینی می‌‌توانند یک PKI کاربردی برای استفاده‌‌های هوایی باشند. این سند عنوان می‌‌کند:

یکی از ویژگی‌‌های مثبت طرح‌‌های بلاکچینی این است که آن‌ها به‌‌کارگیری PKI را به شیوه‌‌ای ممکن می‌‌سازند که کاربران انتهایی لازم نیست به هیچ سازمان خاصی تعلق داشته باشند یا اینکه از پروتکل و سرور خاصی تبعیت کنند

در نمونه اولیه، مامور گواهینامه‌‌های ساختاری (FCA) به منظور ثبت شرکت‌‌ها، عرضه، تجدید و ابطال گواهینامه‌‌های ثبت‌‌نام به کار گرفته می‌‌شود. چنین سیستمی می‌‌تواند “سیستم‌‌های ای‌‌دی‌‌اس-بی را قادر سازد به سطح ایمنی و حریم خصوصی بسیار بیشتری در شبکه‌‌های مبتنی بر رادار دست یابند”.

همانطور که Cointelegraph در آگوست ۲۰۱۸ گزارش داد، ناسا در سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۳۳۰,۰۰۰ دلار را در امر توسعه سیستم‌‌های فضاپیمای ناشناس و مبتنی بر بلاکچین سرمایه گذاری کرده و به همین صورت اولین حرکت خود را در راستای به‌‌کارگیری فناوری بلاکچین به انجام رسانده بود.

همچنین در دسامبر سال گذشته، اخباری منتشر شدند که شرکت توسعه بلاکچین Blockstream خدمات ماهواره‌‌ای خود را با استفاده از پنجمین ماهواره گسترش داده و اکنون بلاکچین بیت کوین را در تمامی نقاط کره زمین در دسترس عموم گذاشته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.