نارضایتی کاربران XRP از دستکاری‌ CoinMarketCap در بازار

CoinMarketCap یکی از مراجع اصلی سرمایه گذاران برای دریافت اطلاعات آماری مختلف مثل ارزش بازار از ارزهای موجود است. ولی این شرکت در چند وقت اخیر رویکردی دوگانه را برای محاسبه‌ ارزش بازار ریپل و بیت کوین اتخاذ کرده و به عقیده‌ بسیاری از کاربران آن‌ها مشغول دستکاری در بازار هستند.

0 150

در چند روز گذشته بحث‌های زیادی در این باره صورت گرفته که چرا CMC) CoinMarketCap ) ریپل‌های (XRP) موجود در حساب‌های امانی (Escrow) را در ارزش بازار این دارایی در نظر نمی‌گیرد. بر همین اساس، جامعه‌ی کاربران حوزه‌ رمز ارزها به دو دسته تقسیم شده‌اند؛ دسته‌ای که معتقدند که CMC تصمیم درستی گرفته و دسته‌ای که با این تصمیم مخالف‌اند.

جایگزین شدن XRP با اتریوم به عنوان دومین رمز ارز بزرگ دنیا اتفاقی بود که سروصدای زیادی به پا کرد، چون این جابجایی لحظه‌ای نبود و از اهمیت زیادی برخوردار است.

استراتژیست ارشد بخش بازاریابی ریپل، کوری جانسون (Cory Johnson)، با توئیت کردن لینک مقاله‌ای از یکی از خبرگزاری‌های محبوب تلویحا به این نکته اشاره کرد که ارزش بازار آن‌ها اشتباه محاسبه شده است.

XRP

اختلاف کاربران از این حقیقت نشأت می‌گیرد که CMC برای محاسبه‌ ارزش بازار فقط نقدینگی در جریان و قیمت بازار را در نظر می‌گیرد و کاری به سرمایه‌های امانی ندارد. بخشی از کاربران معتقدند که روش محاسبه‌ ارزش بازار توسط CMC درست است.

در حالی که بخش دیگری از کاربران می‌گویند با این حساب ارزش بازار بیت کوین هم باید کاهش پیدا کند، چون کریگ رایت ۱.۱ میلیون بیت کوین در حسابی امانی خود به نام تولیپ تراست (Tulip-Trust) دارد که قرار است در سال ۲۰۲۰ به بازار عرضه شود.

بخش اقتصاد شرکت یاهو هم با گروه دوم موافق است و می‌گوید حساب‌های امانی XRP نیز باید در ارزش بازار این ارز در نظر گرفته شود.

در حال حاضر ارزش بازار XRP در CoinMarketCap حدود ۱۴.۵۷ میلیارد دلار است، در حالی ارزش بازار این ارز در Yahoo Finance حدود ۳۶.۱۷ میلیارد دلار است.

چهره‌های تاثیرگذار بازار نظیر تیفانی هیدن و دکتر تی هم مخالف روش محاسبه‌ی ارزش بازار توسط CMC هستند.

یکی از کاربران توئیتر به نام LaHoyaJolla در این باره گفته بود:

۱) شما مدام همین حرف را می‌زنید، ولی روش انجام محاسبات‌تان غلط است. محاسبات خود را تغییر دهید تا اولاً همه‌ پروژه‌ها بهتر نشان داده شوند، ثانیاً با روش‌های استاندارد کار کنید.

۲) عرضه‌ بیت کوین در حال حاضر شامل همه‌ بیت کوین‌های غیرقابل‌بازیابی و تراز مالی سهامداران عمده است. امیدوارم این نبرد بیهوده هرچه زودتر تمام شود.

علاوه بر این، تعدادی از کاربران به این نکته اشاره کردند که CMC داده‌های صرافی‌های کره‌ای را در محاسباتی که در ۸ ژانویه‌ی ۲۰۱۸ انجام داده در نظر نگرفته است.

CoinMarketCap

البته خود CoinMarketCap یک بار با مخالفان این روش موافقت کرده بود و از مسئولان ریپل خواسته بود تا درخواست بروزرسانی ارزش بازار XRP را ثبت کنند.

CoinMarketCap

دیوید شوآرتز، مدیر ارشد فن‌آوری ریپل در خصوص این خبر گفته بود:

«نظر خاصی درباره‌ی این خبر ندارم. به راحتی نمی‌توان روشی پیدا کرد که بشود در همه‌ زمینه‌ها منصف بود. ولی عجیب است که چرا XRP باید به طرق مختلف به خاطر شفافیت خود تاوان بدهد.»

کاربر دیگری به نام دیوید کورنر در توئیت دیگری گفته بود:

کوری جانسون با شما مخالفت می‌کند. شاید بهتر باشد کمیسیون بورس و اوراق بهادار به این قضیه ورود پیدا کند، چون CoinMarketCap با جهت‌گیری خاص خود در حال دستکاری کردن بازار هستند و اطلاعات دقیقی به کاربران نمی‌دهند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.