میلیون‌‌ها دلار از کیف پول کریپتو وابسته به یک صرافی خارج شده است

بزرگترین صرافی کریپتو یعنی بایننس، حساب‌‌های معلقی دارد که بیش از 93000 اتر را از دو کیف پول دریافت کرده است. هر دو کیف پول به صورت غیر مستقیم به صرافی روسی WEX مرتبط می‌‌شوند.

0 98

به گزارش کوین‌‌دسک (CoinDesk)، یکی از سخنگوهای بایننس به نام لیا لی (Leah Li) اعلام کرده که این حساب‌‌ها در تاریه 25 اکتبر معلق شده‌‌اند. این اقدام به درخواست کاربران WEX انجام شد که نظاره‌‌گر بلاکچین اتریوم بوده‌‌ند. این جایگاه نیز جایگاه معلوم یک کیف پول عمومی متعلق به صرافی WEX بوده است، و این کاربران در ماه‌‌های اخیر قادر به برداشت سرمایه خود از این صرافی نبوده‌‌اند.

کاربران، جریان سرمایه‌‌ها را از طریق بلاکچین اتریوم پیگیری نموده، به این نتیجه رسیدند که این دو کیف پول که اترها را – از طریق 25 تراکنش و از تاریخ آگوست تا اکتبر – به بایننس می‌‌فرستادند، توسط نهاد‌‌های مربوط به WEX کنترل می‌‌شدند. معامله‌‌کنندگان از اینکه سرمایه‌‌ها به بایننس انتقال پیدا کرده و ممکن است نتوانند پول خود را پس بگیرند، ابراز نگرانی کردند.

WEX یکی از وارثان صرافی از بین رفته BTC-e است که اکنون زیرساخت‌‌های آن را به ارث برده است. کاربران به این دلیل نگرانند که WEX از ماه جولای به بعد به ارز‌‌های رمزنگاری‌‌ شده بزرگ مانند بیت کوین و اتر اجازه برداشت را نداده است. در مقابل عدم پاسخگویی و شفافیت در رابطه با وضعیت روابط WEX، کاربران پریشان، در ابتدای این ماه، شکایت‌‌های خود را به مقامات روسیه‌‌ای اعلام کردند.

با در نظر گرفتن شمار افراد گروه‌‌های چت تلگرامی که در رابطه با اختلالات برداشتی فعلی WEX ایجاد شده اند، می‌‌توان گفت که صدها کاربر تحت تاثیر این معضل قرار گرفته‌‌اند. یکی از این گروه‌‌ها بیش از 1000 عضو دارد، و گروه دیگری که بر روی طرح شکایت به پلیس متمرکز شده است، بیش از 400 عضو دارد.

بر اساس ارزش بازار اتر که وارد بایننس شده است، ارزشی معادل 18 میلیون دلار در معرض خطر قرار گرفته است. از آنجایی که تنها اتر از کیف پول‌‌های متصل به WEX خارج شده است و ماه‌‌هاست که کاربران قادر به برداشت اکثر کوین‌‌های دیگر نبوده‌‌اند، احتمال می‌‌رود که مجموع کل ارزش بالاتر باشد.

شرایط فعلی، احتمال ریسکی را زنده کرده است که کاربران کریپتو در رابطه با پول خود و اعتماد به صرافی‌‌ها همواره از آن ترسیده‌‌اند. اندکی پس از اینکه دولت آمریکا در جولای 2017 فعالیت BTC-e را با جریمه‌‌ای مولتی میلیون دلاری متوقف کرد، WEX فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدا، دمیتری واسیلو (Dmitrii Vasilev)، بنیانگذار WEX این صرافی جدید را شروع مجددی برای BTC-e خواند و اظهار داشت که او با سرپرست پلتفرم قبلی در حال همکاری است و موجودی مشتریان خود را برخواهد گرداند.

برخی از کاربران WEX به کوین‌‌دسک گفتند که این شرکت به مدت یکسال فعالیت نرمالی داشت و اعتماد کامل کاربران قبلی BTC-e را بدست آورده بود. اما با هزینه‌‌های به شدت متورم بسیاری از صرافی‌‌های در حال معامله جفتی، شرایط آن به سرعت عوض شد.

یکی از معامله‌‌کنندگان به نام ماکسیم ام. (Maxim M.) در تاریخ 20 اکتبر و در یک ایمیل به بایننس گفت که”به ما کمک کنید تا پولمان را پس بگیریم!” و این ایمیل را با کوین‌‌دسک به اشتراک گذاشت.

“اگر نمی‌‌خواهید که راه BTC-e پیش بگیرید که توسط مسئولین و به دنبال پولشویی ارز رمزنگاری‌‌ شده دزدیده شده از ام.تی. گاکس (Mt. Gox) تعطیل شد، باید تمامی حساب‌‌ها و کیف پول‌‌های WEX را معلق کنید.”

واسیلو در رابطه با این ماجرا هیچ اظهار نظری تکرد.

سخنگوی بایننس، لی، اعلام کرد که این صرافی مالتا-محور (Malta-based) “با شرایط خاص موجود در WEX آشنا نبوده” اما “ما همواره درخواست‌‌ها و ادعا‌‌های کاربران خود را عمیقا بررسی می‌‌کنیم و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت غیرعادی، دسترسی به حساب را معلق می‌‌کنیم.” وی افزود:

” ما کاربرانی را تشویق می‌‌کنیم که تصمیم دارند تا گزارشات خود را به نیروی پلیس محل زندگی خود ارسال کنند، و ما از آن‌‌ها می‌‌خواهیم تا شماره پرونده و نامه‌‌ها و تاییدیه‌‌های تخقیقات خود را برای ما بفرستند. تا این لحظه هیچ اخطاریه‌‌ای به ما اعلام نشده است.

لی سپس توضیح داد که این مسدودسازی موقت است، و گفت که: “ما تنها می‌‌توانیم حساب‌‌ها را به مدت کوتاهی معلق کنیم، به منظور تعلیق طولانی مدت، نامه رسمی سازمان‌‌های اعمال قانون لازم است.”

پیگیری پول

یک بررسی کوین‌‌دسک از داد اتریوم عمومی نشان داد که ردپای دو کیف پول که به بایننس، اتر فرستادند، در نهایت به آدرسی برمی‌‌گردد که توسط BTC-e کنترل می‌‌شد.

علاوه بر آن، این آنالیز نشان می‌‌دهد که آدرس مربوط به BTC-e به وسیله یک مسیر تراکنشی فرعی، به یک کیف پول بر می‌‌گردد که مشخصا متعلق به WEX است.

آدرس BTC-e توسط اتراسکن (Etherscan) که یک مرورگر محبوب بلاک اتریوم است، تشخیص داده شده است. غالبا صرافی‌‌ها از اتراسکن می‌‌خواهند تا نام برند خود را بر روی کیف پول‌‌هایشان درج کند و تنها درصورتی که صرافی‌‌ها مالکیت خود را تایید کنند، نامشان به ثبت می‌‌رسد. آدرس بایننس هم به همین شیوه مشخص می‌‌شود، اما هیچکدام از 10 مورد دیگر در شبکه تراکنشی میان آن و BTC-e وجود ندارند.

مجموعه تراکنش‌‌ها در تاریخ 29 جولای 2017 آغاز شد. یعنی زمانی که 485750 اتریوم از آدرس BTC-e در یک بسته و به یک آدرس دیگر انتقال داده شد، که کاربران باور داشتند که این آدرس همان کیف پول اول WEX است.

BTC-e

در نتیجه، این آدرس از تاریخ سپتامبر 2017 تا ژانویه 2018، 480000 هزار اتریوم را در 32 تراکنش بزرگ و رُند به یک آدرس مشخص ارسال کرد.

کوین‌‌دسک تایید کرد که این کیف پول، همانطور که در تصویر زیر آمده است، متعلق به WXT است، چرا که کاربرای از تراکنش‌‌های برداشتی WEX خود عکس گرفته بودند، که همه آن‌‌ها شامل این آدرس می‌‌شد:

0xb3AAAae47070264f3595c5032eE94b620A583a39.

BTC-e

اما این کیف پول WEX تنها گیرنده اتر از BTC-e نبود. 184772 اتریوم دیگر به آدرس 0x95cDdecd01856aA896426bd1ee021D87F3A5c199 ارسال شد و از آن لحظه به بعد، در دسته‌‌های کوچکتر و از چندین آدرس مختلف گذشت.

در نهایت، دو آدرس، به یک اندازه، اتریوم را به آدرسی می‌‌فرستادند که آین آدرس توسط اتراسکن خود را تحت اختیار بایننس نشان می‌‌داد. هر آدرس هم از طریق یک زنجیره متشکل از شش آدرس دیگر به BTC-e متصل می‌‌شد.

اولین مورد از این کیف پول‌‌ها، 78581 اتریوم را به بایننس فرستاد، که این خود به معنی حدود 24 تراکنش در میان ماه‌‌های آگوست و اکتبر است. کیف پول دیگر، در تاریخ 15 اکتبر ، 18 اکتبر و 22 اکتبر، 14797 اتریوم را در سه تراکنش به صرافی فرستاد.

BTC-e

درخواست‌‌ کمک

ماکسیم (Maxim) که یک معامله‌‌کننده است، گفت که واکنش اولیه بایننس به هشدار او واقعا ناامید کننده بوده است.

آنها گفتند که در حال حاضر هیچ کاری نمی‌‌توانند انجام دهدند، اما با دقت مراقبت از کیف پول‌‌های ما را به عهده دارند.

متن واکنش بعدی بایننس، که ماکسیم به کوین‌‌دسک فرستاد این بود: “ما واقعا از اطلاعات شما سپاسگذاریم، ما مایل به همکاری با شما هستیم. اما اکنون، چک کردن تمامی حساب‌‌های WEX برای انجام هرگونه اقدام عملی مقدور نیست. در هر حال، ما مراقب این قضیه خواهیم بود، اگر هر خبر تازه‌‌ای کسب کردید، به سادگی می‌‌توانید با ما تماس بگیرید.”

بر خلاف اظهار مستقیم لی، سخنگوی بایننس، که بیان کرد که حساب‌‌ها تا تاریخ 25 مسدود می‌‌مانند، این اخبار تنها زمانی پخش شد که مدیر عامل این شرکت، ژائو چنگ‌‌پنگ (CZ) در توئیتر و در مورد این، مورد سوال و بازخواست قرار گرفت.

دوشنبه شب، یک کاربر توئیتر با نام جان جیمز (John James) توئیت کرد که: “کیف پول‌‌های منجمد و معلق WEX از طریق @binance در حال جابجایی سرمایه هستند. یعنی اینکه بایننس احتمالا، در حال حاضر به پول‌‌شویی میلیون‌‌ها دلار سرمایه دزدی شده از کاربران WEX کمک می‌‌کند. مدرک هم داریم. @cz_binance”

CZ بلافاصله پاسخ داد: “حساب‌‌های شناخته شده مسدود شده است. لطفا به مراجع قضایی مراجعه کنید و یک شماره پرونده تهیه کنید. ما با کمک لی همکاری‌‌های لازم را انجام می‌‌دهیم. ما نیز از این بخش از تمرکزگرایی بیزاریم، خصوصا درگیر شدن با افتضاحی که یک صرافی دیگر به بار آورده (که حتی جزئیات آن‌‌ها را نمی‌‌دانیم). اما ما در نهایت تلاش خودمان را خواهیم کرد.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.