میلیاردرهای نشست Davos ثروتمندتر از قبل

اقلیت جهانی ساکن در Davos، از همیشه ثروت‌مندتر هستند. یک دهه بعد از اینکه بحران اقتصادی به فروم اقتصاد جهانی (World Economic Forum) رسید، مدیران بلندمرتبه که این هفته برنامه نشست داشتند، دوباره به وضعیت قبلی خود و حتی بهتر برگشته‌اند.

0 94

Davos

دیوید روبنستین (David Rubenstein) از سال ٢٠٠٩ ثروتش را دو برابر کرده است. جیمی دایمن (Jamie Dimon) ارزش خالص دارایی‌اش بیش از سه برابر شده است. ثروت استیون شوارتزمن (Stephen Schwarzman) شش برابر شده است.

با درنظر گرفتن آشوب‌های اقتصادی و سیاسی دهه گذشته، از برادران لیمن (Lehman brothers) گرفته تا Brexit و دونالد ترامپ، این نمایش شگفت‌انگیزی است. میزان ثروت بسیاری از شرکت‌کنندگان در Davos در سال ٢٠٠٩ درمجموع ١٧۵ میلیارد دلار افزایش یافته، حتی باوجود اینکه درآمد متوسط خانوار در ایالات متحده، طبق تحلیل بلومبرگ (Bloomberg)، راکد مانده است.

Davos Billionaires Keep Getting Richer

این اطلاعات، شکاف گسترده‌تر از همیشه میان دارایان ( اقلیتی شامل ٠.١ درصد) و نداران اقتصاد جهان را به تصویر می‌کشد. اطلاعات استخراج شده از گزارش‌های UBS (شرکت خدمات مالی و بانکداری) و PwC Billionaires Insight (شرکت چندملیتی خدمات مالی بریتانیایی) نشان می‌دهند که ثروت جهانی میلیاردرها از ٣.۴ تریلیون دلار در سال ٢٠٠٩ به ٨.٩ تریلیون دلار در ٢٠١٧ افزایش یافته است. اقدامات بانک مرکزی برای مبارزه با بحران اقتصادی- ثبت نرخ بهره های کم و برنامه های خرید اوراق قرضه- با افزایش قیمت سهام و دیگر سرمایه ها، زیربنای گسترش این ثروت شد.

مایکل هارتنت (Michael Hartnett)، استراتژیست ارشد سرمایه گذاری برای بانک Bank of America، گفت:

جالبه که ده سال گذشته، با پایین بودن بازار، چیزی که دنبال خریدش بودید، سرمایه بود و اگر سرمایه خودتان را داشتید، خوش به حالتان بود.

Davos Billionaires Keep Getting Richer

این به این معنی است که مردان Davos (جو غالب این کنفرانس به شدت مردانه باقی مانده است) نظارت و حضوری بیش از پیش اعمال خواهند کرد.

دایمن با JPMorgan Chase & Co. (بانک و مؤسسه مالی) بزرگ‌تر و سود‌ده‌تر از همیشه به WEF برمی گردد. شوارتزمن، که با اُوِرکت زمستانی برنزش قابل تشخیص است، Blackstone Group LP را در زمره بزرگ‌ترین مدیریت تغییر سرمایه با ۴۵٧ میلیارد دلار سرمایه در ٣٠ سپتامبر ٢٠١٨، از سرمایه ٩۵ میلیارد دلار در پایان سال ٢٠٠٨ ، قرار داده است.

و Davos مثل همیشه محبوب است. انتظار می‌رود این فروم – با عنوان جهانی‌شدن ۴.٠- میزبان ٣٠٠٠ نفر باشد. امسال، جورج سوروس (George Soros) میزبان شام است و سخرانی می‌کند و JPMorgan دایمن مهمانی کوکتل برگزار می‌کند. بیل گیتس (Bill Gates) هم دوباره حضور خواهد داشت، و همچنین میلیاردر مؤسس Carlyle Group (شرکت سرمایه گذاری)، روبن اشتاین Rubenstein، که مجری برنامه‌ای در تلویزیون بلومبرگ است و در ده سال گذشته، ثروتش دوبرابر شده است.

ده سال پیش، زمانی که دورهمی میلیاردرها توأم با ترس، خشم و تلخی بود، تصور موفقیت‌شان دشوار بود. کنت روگوف (Kenneth Rogoff) استاد دانشگاه در دورهمی سال ٢٠٠٩ گفت: همه می‌گویند که این ناخوشایندترین مراسم Davos است که تا حالا دیده‌اند، جو بسیار ناامیدکننده است.

رخدادها در سال‌های میان آن دوره، دلایل زیادی به شرکت‌کنندگان برای شادی داده است. صاحبان کسب و کار و سرمایه‌گذاران از طولانی‌ترین بازار مترقی بهره بردند، درکنار دوره پول ارزان و کاهش مالیات در آمریکا که باعث شکوفایی زیاد ثروت شد.

Davos Billionaires Keep Getting Richer

حتی با وجود گزارش‌های ملاقات‌ها و موضوعات روز که مدام گوشزد می‌کردند که نابرابری یکی از خطرات عمده در یک جامعه ثابت است، دوشاخه شدن اقتصاد جهان سریع‌تر شد.

آناند گیریدهاراس Anand Giridharadas ،نویسنده کتاب “برنده همه چیز را می‌برد، اقلیتی که جهان را تغییر می‌دهد” گفت:

بحران اقتصادی رخدادی بود که باعث رکود شد، ولی از ١٠ سال پیش شروع نشد. همه اسبابی که منشأ بحران بودند، مطمئن شدند که خسارات با اجتماع سازگار شد.

این دهه برای کسانی که سرمایه نداشتند یا سرمایه کمی داشتند، بیشتر چالش‌برانگیز بود. درآمدها ثابت بود و با وجود رشد بازار سهام، بزرگسالان آمریکایی کمتری از سال ٢٠٠٩ در بازار سهام سرمایه‌گذاری کردند. طبق گزارش انستیتو سیاست اقتصاد (Economic Policy) در سال ٢٠١٨، پرداختی کارمندان اجرایی عالی‌رتبه در بزرگ‌ترین شرکت‌های بازرگانی آمریکا، ٣١٢ برابر حقوق سالانه کارگر ساده، در مقایسه با ٢٠٠ در ٢٠١٩، ۵٨ برابر در سال ١٩٨٩ و ٢٠ برابر در سال ١٩۶۵ است.

Davos Billionaires Keep Getting Richer

هیاهوهای اخیر در بازار سهام به این معنی است که شاید برخی شرکت‌کنندگان نسبت به سال ٢٠٠٩، خنثی باشند. بازار سهام ایالات متحده در سال ٢٠١٨ بدترین سال را بعد از بحران اقتصادی تجربه کرد، در‌حالی‌که نفت هم سال را با سخت‌ترین رکودش از سال ٢٠١۴ به پایان رساند. بسیاری ریسک‌ها دیگر این سال را ساختند؛ از خروج پادشاهی بریتانیا از اتحادیه اروپا، تا صحبت‌های آمریکا و چین پیرامون تجارت و کشمکش پرزیدنت دونالد ترامپ و کنگره بر سر بودجه.

این می‌تواند به این معنا باشد که بزم Davos به اوج رسیده است. هارتنت از Bank of America متوجه تغییری شد که با توجه به بازپس‌گیری پول‌های ساده توسط بانک مرکزی، رأی آوردن سیاستمداران پوپولیست در انتخابات و غلبه یافتن ملی‌گرایی بر جهانی شدن، کارگران یدی نسبتا بیشتر منفعت می‌برند.

او گفت: وال استریت (Wall street) این اواخر خیلی بد آورده درحالی‌که مین استریت (Main street) بهتر کار می‌کند. شما جهانی را با آینده قابل پیش‌بینی می‌بینید و من فقط جهان شتابان را می‌بینم.

اگر ده سال اخیر برای ما درسی داشته باشد، این است که روی آن حساب نکنیم.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.