میانگین متحرک ( Moving Average ) چیست؟

میانگین متحرک (MA) شاخصی رایج است که در تحلیل‌‌های فنی مورد استفاده قرار می‌‌گیرد و توسط حذف کردن موارد ناخواسته از نوسان‌‌های قیمت، به تراز کردن قیمت کمک می‌‌کند. این شاخص دارای تمرکز کلی یا تاخیری است، چرا که بر اساس قیمت‌‌های گذشته نوشته می‌‌شود.

0 1,410

دو میانگین متحرک وجود دارند: میانگین متحرک ساده (SMA) که به میانگین‌‌ ساده یک سپرده در تعدادی دوره مشخص گفته می‌‌شود، و میانگین‌متحرک نمایی (EMA) که تمرکز بیشتری را بر روی قیمت‌‌های اخیرتر در نظر می‌‌گیرد. مهمترین عملکرد میانگین‌متحرک در شناسایی روند کلی و همچنین تعیین سطح پشتیبانی و مقاومت می‌‌باشد. اگرچه میانگین‌‌های متحرک به اندازه‌‌ کافی سودمند هستند، آن‌ها همچنین مبنای شاخص‌‌های فنی دیگر مانند میانگین متحرک همگرا واگرا (MACD) را نیز تشکیل می‌‌دهند.

محاسبه میانگین‌متحرک

میانگین‌متحرک بسته به نوع خود به روش‌‌های مختلفی محاسبه می‌‌شود. بیایید به میانگین‌متحرک یک سپرده نگاهی بیاندازیم که قیمت‌‌های زیر را در پایان 15 روز دربردارد.

هفته 1 (5 روز) – 20، 22، 24، 25، 23

هفته 2 (5 روز) – 26، 28، 26، 29، 27

هفته 3 (5 روز) – 28، 30، 27، 29، 28

میانگین‌متحرک 10 روزه در نهایت قیمت‌‌های نهایی 10 روز اول را به عنوان داده خود مورد استفاده قرار می‌‌دهد. نقطه‌‌ داده‌‌ بعدی اولین قیمت را نادیده خواهد گرفت، قیمت روز 11 را اضافه خواهد کرد و میانگین را به دست خواهد آورد و این امر به همین صورت ادامه خواهد داشت، همانطور که در زیر نشان داده شده است.

میانگین متحرک ( Moving Average ) چیست؟

این جدول نحوه‌‌ محاسبه میانگین‌متحرک ساده را نشان می‌‌دهد

چگونگی استفاده از میانگین‌متحرک

میانگین متحرک در پشت قیمت‌‌های کنونی قرار دارد، چرا که بر مبنای قیمت‌‌های گذشته نوشته می‌‌شوند؛ هرچه زمان میانگین‌متحرک بیشتر باشد، این عقب‌گرد نیز بیشتر خواهد بود. بنابراین، یک میانگین‌متحرک 200 روزه نسبت به میانگین متحرک 20 روزه عقبگرد بسیار بیشتری خواهد داشت، چرا که قیمت‌‌های 200 روز گذشته را در خود دارد. طول میانگین‌متحرک برای استفاده به اهداف معاملاتی بستگی دارد، به این صورت که MA کوچکتر برای داد و ستدهای کوتاه‌‌مدت و MA بلندمدت‌‌تر برای سرمایه‌‌گذاران بلندمدت مناسب هستند. میانگین‌‌های متحرک 50 و 200 روزه معمولا توسط سرمایه‌‌گذاران و تاجران مورد استفاده قرار می‌‌گیرند و فضاهای بالاتر و پایین‌‌تر از این میانگین‌متحرک به عنوان سیگنال‌‌های تجاری مهم در نظر گرفته می‌‌شوند.

همچنین میانگین‌‌های متحرک به خودی خود یا در زمان تداخل داده‌‌های دو میانگین اطلاعات مهمی را نشان می‌‌دهند. میانگین‌متحرک در حال افزایش نشان می‌‌دهد که سپرده در حال رشد است، در حالی که میانگین متحرک در حال کاهش سیر نزولی را نشان می‌‌دهد. به همین شیوه‌‌، حرکت رو به بالا توسط گذر بازار روبه ترقی (گاوی) تایید می‌‌شود، که در هنگام پیشی گرفتن میانگین‌متحرک کوتاه‌‌مدت از یک میانگین متحرک بلندمدت‌‌تر صورت می‌‌گیرد. حرکت رو به پایین توسط گذر بازار نزولی (خرسی) تایید می‌‌شود، که زمانی اتفاق می‌‌افتد که میانگین‌متحرک کوتاه‌‌مدت در پایین میانگین متحرک بلندمدت‌‌تر قرار می‌‌گیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.