مونرو چیست؟ راهنمای پیشرفته

مونرو یکی از فورک‌‌های بایت‌‌کوین و ارزی امن، شخصی و غیرقابل ردگیری است که بر پروتکل کریپتونوت ساخته شده است. مونرو برای ناشناس کردن تراکنش‌‌ها در سطح پروتکل، از تراکنش‌‌های محرمانه حلقه (RCT) و آدرس‌‌های مخفی استفاده می‌‌کند و ارزی پیشرو در زمینه حفظ حریم شخصی کاربران محسوب می‌شود.

0 586

مونرو چیست؟

مونرو (Monero) (با نشان اختصاری XMR)، که در زبان اسپرانتو (Esperanto) به معنی پول است، در آوریل ۲۰۱۸ با نام بیت‌‌مونرو (BitMonero) به اجرا درآمد. مونرو یکی از فورک‌‌های بایت‌‌کوین (Bytcoin) و ارزی امن، شخصی و غیرقابل ردگیری است که بر پروتکل کریپتونوت (Cryptonote) ساخته شده است. مونرو برای ناشناس کردن تراکنش‌‌ها در سطح پروتکل، از تراکنش‌‌های محرمانه حلقه (RCT) و آدرس‌‌های مخفی استفاده می‌‌کند.

جزییات فنی

  • تاریخ اجرا: ۱۴ آوریل ۲۰۱۴
  • کل عرضه‌‌ی سکه: در ابتدا ۱۸.۴ میلیون سکه عرضه خواهد شد.
  • الگوریتم: PoW با استفاده از CryptoNight
  • پاداش بلوک: متغیر
  • زمان بلوک: ۱۲۰ ثانیه
  • دشواری: در هر بلوک دوباره تنظیم می‌‌شود

مشکلات بیت‌‌کوین که مونرو قصد حل آن‌‌ها را دارد

یکی از شکست‌‌های بزرگ‌‌ بیت‌‌کوین نبود انعطاف برای اجرای ویژگی‌‌های جدید است که تقریبا نیازمند به‌‌روزرسانی کل شبکه است. این شامل محدودیت‌‌های Hard-code و عناصر طبیعی طراحی می‌‌‌‌شود.

مشکل بعدی قابل ردگیری بودن مقدار هر دو تراکنش ارسال کننده و دریافت‌کننده است که به طور اتوماتیک توسط عموم دیده می‌‌شود، مگر اینکه اقدامات خاصی انجام شود.

الگوریتم PoW هم چشم‌‌انداز اصلی ساتوشی در مورد “هر سی‌‌پی‌‌یو یک رای” را با ظهور GPU و ASIC خراب کرده است. این دو دستگاه استخراج، به استخراج‌‌کنندگان اجازه می‌‌دهند تا به کنترل ۵۱ درصدی بر شبکه دست پیدا کنند و تغییرات را به دست بگیرند.

انتشار نامنظم نیز به ساختاری گفته می‌‌شود که بیت‌‌کوین طبق آن هر چهار سال پاداش‌‌هایی را که برای ایجاد بلوک می‌دهد، نصف می‌کند. هدف اصلی این کار انتشار نرم و اندک بود؛ در عوض ما شاهد انتشار خطی هستیم که پتانسیل حمله را دو برابر می‌‌کند و دلیل به وجود آمدن این مشکل کاهش نرخ هش شبکه است.

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

بنیان‌‌های تکنولوژی مونرو

تکنولوژی اصلی مونرو، به کاربر اجازه می‌‌دهد تا به کلیدها و علمیات خود دسترسی داشته باشد و در شبکه دست به توسعه بزنند.

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

یک تراکنش معمولی (نه کاملا ناشناس) چطور کار می‌‌کند

حتی اگر قدم‌‌های درستی برای مخفی کردن هویت و تراکنش‌‌ها برداشته شده باشد، باز هم تراکنش‌‌های بیت‌‌کوین شفاف خواهند بود. این یعنی آی‌‌پی شما می‌‌تواند کشف شود و منابع کافی برای افشای هویت شما را فراهم کند.

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

تراکنش امضای حلقه

محافظت از ارسال‌‌کننده توسط امضای حلقه

امضای حلقه، امضاهای دیجیتالی هستند که در آن افراد زیادی یک تراکنش را امضا می‌‌کنند (امضا توسط چندین حساب که هیچ کدام نمی‌‌دانند امضا کننده واقعی کیست).

ارسال‌‌کننده یک کلید یک‌‌‌‌بار مصرف ایجاد می‌‌کند و دریافت کننده تنها فردی است که می‌‌تواند آن پول را بر اساس آن کلید خرج کند.

این کلیدها از خروجی خرج شده گرفته شده‌‌اند و از خرج مجدد پیش‌‌گیری می‌‌کنند. دلیل این کار این است که در بلاکچین برای هر خروجی (خرج) یک کلید در نظر گرفته شده است.

RCT مبلغ ارسال شده را مخفی می‌‌کند

ارسال‌‌کننده می‌‌تواند برای تایید تراکنش خود اطلاعات کافی را بدون افشای عمومی مقدار آن برای استخراج‌‌کننده بفرستد. این کار امکان تایید تراکنش بدون درز اطلاعات کاربر را فراهم می‌‌کند.

آدرس مخفی، دریافت‌کننده را ناشناس می‌‌کند

آدرس مخفی که با نام کلید یک بار مصرف هم شناخته می‌‌شود مانع پیوند دارایی‌‌ها با کیف پول می‌‌شود. این آدرس می‌‌تواند توسط شخص واسطه برای تایید انجام تراکنش حساب‌‌رسی شود.

دریافت‌‌کننده پول‌‌هایش را از طریق کلید مخفی کیف پولش دریافت می‌‌کند و به محض دریافت و تایید توسط کیف پول، یک کلید ایجاد می‌‌شود.

اکنون دریافت‌‌کننده می‌‌تواند آن پول‌‌ها را با استفاده از کلید خصوصی خود خرج کند و این کار بدون افشای نام ارسال‌‌کننده، دریافت‌‌کنده و مبلغ تراکنش انجام می‌‌شود.

تراکنش‌‌های مونرو چگونه کار می‌‌کنند؟

این فرایند به طور مختصر توضیح داده شده است (اعداد استفاده شده در متن، مربوط به توضیحات تصویر هستند):

باب تصمیم می‌‌گیرد مبلغی را که به کلید یک‌‌بار مصرف ارسال شده است را خرج کند. او علاوه بر کلید خصوصی حسابش(۳) به یک (۲)TxOutNumber و یک (۱)Extra برای ایجاد کلید خصوصی یک بار مصرف (۴) نیاز دارد. وقتی باب  تراکنش را به کارول می‌‌فرستد، مقدار Extra آن را به صورت تصادفی تولید می‌‌کند (۵). او از (۷)Extra(6)  ،TxOutNumber و کلید عمومی حساب کارول (۸) برای به دست آوردن Output public key حساب او استفاده می‌‌کند (۹).

باب در ورودی لینک خروجی خود را پنهان می‌‌کند (۱۰). او برای پیش‌‌گیری از دوبار خرج کردن، کلید تصویری (Key image)  خود را که از یک کلید یک بار مصرف تولید شده است، به همراه اطلاعتش ارسال می‌کند (۱۱). باب در نهایت تراکنش را با استفاده از کلید یک بار مصرف (۱۲)، تمام کلیدهای عمومیش (۱۳) و کلید تصویریش (۱۴) امضا می‌‌کند و امضای حلقه حاصل شده را به انتهای تراکنش پیوست می‌‌کند (۱۵).

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

تفاوت‌‌های کلیدی با پروتکل‌‌های امنیتی دیگر

مونرو چگونه با دیگر سیستم‌‌های مبتنی بر حفظ حریم شخصی مقایسه می‌‌شود؟

نکته‌‌ی اصلی در تفاوت مونرو، اجرای Cryptonote است که از سال ۲۰۰۱ وجود دارد و نظرات زیادی حول کاربرد آن وجود دارد.

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

دو کاربرد دیگر تکنولوژی امنیت حریم خصوصی

زیرو‌‌کوین/زیروکش –استفاده از اثبات دانایی صفر ((Zero knowledge proofs (ZKP) این پروتکل را اثبات می‌‌کند چون ارسال‌‌کننده و اقتصاد را ناشناس می‌‌کند. هرگونه بهره‌‌برداری به دلیل ماهیت ناشناس این شبکه تا مدتی مخفی خواهد بود. یکی از بزرگترین خطرات نبود بلوغ و بررسی مشابه در رمزنگاری است.

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

CoinJoin هم یک پروتکل ترکیبی است که تراکنش‌‌ها را ترکیب می‌‌کند اما کاربران و ارسال‌‌کنندگان و یا تراکنش‌‌ها را در سطح پروتکل ناشناس نمی‌‌کند. CoinJoin توسط جورج مکسول (Georgy Maxwell)، یکی از توسعه‌‌دهندگان بیت‌‌کوین، توسعه داده شد و توسط دش (Dash) مورد استفاده قرار گرفت و مدل مسترنود را برای میزبانی مورد استفاده قرار می‌‌دهد. منتقدان می‌‌گویند که این کار نقطه‌‌ی شکست به وجود می‌‌آورد چون گره‌‌های واحدی که خدمات ترکیبی ارائه می‌‌کنند در مقابل حملات شکننده هستند.

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

چارلی لی، خالق لایت‌‌کوین اخیرا در پاسخ به ادوارد اسنودن در توییتر درباره‌‌‌‌ی زی‌کش و مونرو می‌‌نویسد:

مونرو Monero چیست؟
مونرو Monero چیست؟

انتقادات، ضعف‌‌ها و نگرانی‌‌ها

اگرجه مونرو تحسین‌‌های زیادی را برانگیخته است اما ضعف‌‌های آن چیست؟

حفظ حریم خصوصی ردیابی آی‌‌پی گره‌‌ای که تراکنش از آن بیرون می‌‌آید اشکال بزرگی‌‌ است. آشکار شدن آدرس آی‌‌پی می‌‌تواند باعث شناسایی کاربران شود.

تمرکز استخراج  اکثریت استخراج مونرو از ۴ استخر‌‌ی‌‌ست که هر کدام ۲۰ درصد از استخراج را در دست دارند. ظهور استخراج ASIC مونرو هم شعار “یک CPU یک رای” را زیر سوال برده است.

دارک‌‌وب  اگرچه تیم مونرو برای این به وجود نیامده است اما شایان ذکر است که برندسازی همیشه چیزی است که مردم برای هدف‌‌های روشن‌‌گرانه از آن استفاده می‌‌کنند.

حجم تراکنش‌‌ها  تراکنش‌‌های مونرو بسیار بیشتر از بیت‌‌کوین هستند که نیازمند داده‌‌های بیشتر و بلا‌‌کچین بزرگ‌‌تری است که هر روز رو به رشد است.

دشواری توسعه  قابلیت همکاری با کیف پول‌‌های چند ارزی که باعث کندتر شدن فرایندهای آن می‌‌شود.

ابزارهای محدود تجاری ادغام ابزارهای تجاری برای پرداخت در این زمان دشوار است. با این حال، خدمات واسطه‌ای  بیشتری برای جبران این مشکل در حال ظهور هستند.

موفقیت‌‌ها

فورک کووری (Kovri) که با یک لایه‌‌‌‌ی I2P در ++C تراکنش‌‌ها را امن‌‌تر کرد

انتشار کیف پول سخت‌‌افزاری مونرو

می‌‌توانید در سایت Overstock هم با مونرو پرداخت‌‌هایتان را انجام دهید.

نتیجه‌‌ی بحث

مونرو یک بازیگر بسیار سریع و نوآور در این بازی جذاب حفظ حریم خصوصی است. این تکنولوژی هدف دارد هر کجا بیت‌‌کوین دچار مشکل شد، جایش را پر کند.

تیم مونرو به ایجاد کدها و توابع کمکی معروف است. تیم‌‌های فعالی مثل تیم مونرو، در جهان امروز مانند طلا هستند.

جزییات فنی این پروژه‌‌ها به هیچ وجه ساده نیستند و همین امر پروژه را جذاب‌‌تر و مهندسی‌‌تر می‌‌کند.

این سکه‌‌ی امن را حتما در نظر داشته باشید، تیم آن از رهبران این صنعت به حساب می‌‌آیند و در آینده باید نظاره‌‌گر آن‌‌ها بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.