مونرو به اولین کریپتوی میلیارد دلاری تبدیل می‌‌شود

مونرو اولین ارز رمز بزرگی خواهد بود که از فناوری bulletproofs استفاده خواهد کرد. مونرو در چندین سال گذشته بر روی چگونگی بکارگیری Bulletproofs تمرکز کرده و تلاش داشته که اندازه معاملات محرمانه خود را حداقل 80 درصد کم کند.

0 70

فناوری bulletproofs که مدت زمان زیادی برای آن انتظار کشیده شده و برای افزایش قابلیت مقیاس پذیری خصوصیات محرمانه بلاک چین‌‌ طراحی شده، به زودی در حالت استفاده آزمایشی قرار خواهد گرفت. این فناوری که توسط رمزنگارانی به نام‌‌های بندیت بونز (Benedict Bunz) و جاناتان بوتل (Jonathan Bootle) اختراع شده است، موجب کاهش چشمگیر وزن تراکنش‌‌های محرمانه می‌‌شود و در روز پنج شنبه 18 اکتبر، ارز رمز امنیت‌‌گرای مونرو آن را مورد آزمایش قرار خواهد داد.

مونرو به عنوان اولین ارز رمز بزرگی که این فناوری را به کار می‌‌برد، در چندین سال گذشته بر روی چگونگی بکارگیری Bulletproofs  تمرکز کرده و تلاش داشته که اندازه معاملات محرمانه خود را حداقل 80 درصد کم کند.

مونرو علاوه بر مشکلات معمول مربوط به مقیاس پذیری در اکثر بلاک چین‌‌‌‌ها، لایه های اضافی حریم خصوصی دارد که محاسبه‌‌ی آنها کار سنگینی است و در مقابل ذخیره سازی مقاومت می‌‌کنند. مقیاس پذیری تراکنش‌‌های محرمانه، کارمزدهای بالای تراکنش‌‌ها برای کاربران و همچنین هزینه‌‌ی روزافزون ذخیره‌‌سازی برای راه‌‌اندازی یک گره یا نود کامل (full node)، موانع مهمی برای یک بلاک چین‌‌ میلیارد دلاری می‌‌باشند.

یک رمزنگار مونرو با نام مستعار سارانگ نوثر (Sarang Noether) که در ادغام Bulletproofs مشارکت داشت، در این مورد به کوین‌‌دسک (CoinDesk) گفت:

“حجم بالای بلاک چین‌‌ قطعا برای مونرو مساله‌ ساز بود.”

bulletproofs جایگزین “اثبات دانایی صفر” می‌‌شود که معاملات محرمانه‌‌اش به آن متکی هستند.

بدین ترتیب، کریپتوکارنسی در حین ارتقا سیستم بعدی و یا هارد فورک خود این فناوری را فعال خواهد کرد. هارد فورک‌‌ها به عنوان یک نوع ارتقاء که برای اتخاذ یک نرم ‌افزار جدید  به تمام نود ها نیاز دارند، بعضی اوقات به عنوان یک فرایند خطرناک جلوه داده می‌‌شوند، اما این ارتقا بخشی از چرخه دو ساله مونرو برای معرفی ویژگی‌‌های جدید است.

سارانگ ادامه داد: “ما در مورد آن هیجان زده هستیم. بخشی از دلیل اینکه ما سیستم را ارتقا می‌‌دهیم، این است که می‌‌توانیم بدون هیچ خطری در عرصه تکنولوژی‌‌های نوین پیشرو و پیشگام باشیم و من فکر می‌‌کنم این یک اقدام بسیار خوبی است.”

جعبه سیاه

شایان ذکر است که bulletproofs در واقع به حریم شخصی کمک نمی‌‌کنند، بلکه فقط اطمینان می‌‌دهند که اطلاعات ذخیره شده در یک تراکنش محرمانه حاوی اطلاعات نادرستی نیست.

سارانگ به کوین‌‌دسک گفت: “هدف آنها ناشناس بودن نیست؛ هدف آنها تضمین عملکرد درست موارد دیگری است که ما برای ناشناس بودن انجام می‌‌دهیم.”

مونرو برای ناشناس بودن به سه مکانیسم مختلف در ترکیب با یکدیگر – که عبارتند از آدرس‌‌های مخفی، امضاهای حلقه‌‌ای و تراکنش‌‌های محرمانه حلقه- وابسته است. Bulletproofs مکانیسم دوم، یعنی تراکنش‌‌های محرمانه حلقه‌‌ای یا RingCT را هدف قرار می‌‌دهند، که این همان شیوه‌‌ای است که مونرو مقادیر ارسال شده در یک تراکنش را محو می کند.

چون RingCTها از یک عملیات رمزنگاری به نام امضای حلقه‌‌ای استفاده می‌‌کنند که اطلاعات را با مخلوط کردنشان با خروجی‌‌های مختلف پنهان می‌‌کند، مونرو نیاز به روشی دارد که از برقراری تعادل درست در تراکنش‌‌ها اطمینان حاصل کند، یعنی کاری کند که چاپ پول در این پروسه غیر ممکن شود.

تاکنون مونرو برای انجام این کار به اثبات دامنه دانایی صفر تکیه داشته است.

سارانگ گفت: مشکل این است که اثبات‌‌های دامنه،” یک عملیات‌‌ بسیار آهسته و بزرگ می‌‌باشند”، تاجایی که “حجم وسیعی از تراکنش‌‌های ما روی بلاک چین‌‌، این اثبات‌‌های دامنه‌‌ی موجود می‌‌باشند.”

در عوض، Bulletproofs با ادغام اطلاعات با ساختارهای داده جدید که مقیاس گذاری آنها بیشتر از اینکه  خطی باشد به صورت لگاریتمی است کار می‌‌کنند – یعنی مقیاس گذاری برای تراکنش‌‌های بزرگ که دارای چندین خروجی هستند برجسته‌‌تر نیز می‌‌شود.

سارانگ در این مورد گفت:

“این همان چیزی است که این جعبه زیبا، جعبه سیاه، ایده‌‌ی اثبات دانایی صفر انجام می‌‌دهد، اما بسیار، بسیار، بسیار کوچکتر و بسیار، بسیار، بسیار سریعتر است”.

مجهزتر

نسخه ارتقاء یافته‌‌ای که پنجشنبه منتشر می‌‌شود، تغییرات دیگری را نیز در پایگاه داده مونرو معرفی خواهد کرد.

این ارتقاء با تمرکز بر امضاهای حلقه که مونرو برای پنهان ساختن هویت فرستندگان به آن تکیه دارد، موجب افزایش اندازه حلقه اجباری می‌‌شود که راهی برای افزایش ناشناس بودن مونرو و کاهش آسیب‌‌پذیری آن در مقابل حملات ارتباطی است.

این ارتقاء موجب می‌‌شود تغییرات بهینه‌‌ی دیگری در الگوریتم استخراج مونرو صورت بگیرد که هدف از آن جلوگیری از مورد استفاده قرار دادن سخت افزارهای بهینه سازی شده‌‌ی استخراج، یعنی ASIC‌‌ ها، بر روی شبکه می‌‌باشد. همانطور که کوین‌‌دسک توضیح داده است، این ارتقاء به دنبال ارتقاء دیگری که در ماه مارس منتشر شد و یک خط از سخت افزار ASIC را که برای کریپتوکارنوسی توسعه داده شده بود غیرفعال کرد، به بازار خواهد آمد. حرکتی که با پیدایش “جنگ علیه استخراج کنندگان” رمزنگاری به آن توجهی نشد.

با این حال، مدت زمان زیادی بود که بین تمام ارتقاءها همه منتظر انتشار Bulletproofs بودند و بخشی از این انتظار به دلیل سهولت اضافه کردن این تکنولوژی به سیستم محرمانه گسترده مونرو است.

سارانگ به کوین‌‌دسک گفت: “خیلی پیش نمی‌‌آید که شما بتوانید دستورالعمل رمزنگاری را بگیرید، آن را بیرون بکشید و یک دستورالعمل جدید قرار دهید، اما این یکی از مواردی بود که ما می‌توانستیم چنین کاری را انجام دهیم.”

بدین ترتیب، این کد با تمرکز بر Bulletproofs، موجب تغییراتی بهینه در ساختار کارمزدهای اساسی مونرو می‌‌شود به طوریکه “به شکل دقیق‌‌تری این واقعیت را نشان می‌‌دهد که Bulletproofs مقیاس گذاری خوبی دارند”.

همانطور که گفته شد، ارتقا در 18 اکتبر آغاز خواهد شد، اما در دو قسمت اتفاق خواهد افتاد. از این تاریخ، Bulletproofs در مونرو فعال و در روز جمعه این ارتقاء الزامی خواهد شد. ساران عنوان کرد که کاربرانی که نرم افزار خود را به روز می کنند اصلا متوجه این تغییر نمی‌شوند.

افق تخفیف

هر چه پیشتر می‌‌رویم، پژوهشگران مونرو به دنبال روش‌‌های تجربی بیشتری برای مقیاس گذاری مونرو می‌‌گردند- که ممکن است یک روز شامل دور شدن از مجموع امضاهای حلقه باشد.

سارانگ در کنار یک رمزنگار دیگر به نام سورا نوثر (Surae Noether) در بخش آزمایشگاه تحقیقاتی مونرو (Reaserch Lab  Monero) کار می‌‌کنند؛ این آزمایشگاه تحقیقاتی یک بخش توسعه‌‌ای مونرو است که به تجزیه و تحلیل نوآوری‌‌های علمی در رمزنگاری می‌‌پردازد و تصمیم می‌‌گیرد که آیا می‌‌توان این نوآروی‌‌ها را در مونرو به کار برد یا خیر.

سارانگ افزود:

“ما همیشه به دنبال راه‌‌های جدیدی برای دور شدن از امضاهای حلقه‌‌ای هستیم تا بتوانیم تنظیمات ناشناس یا دست کم امضاهای حلقه‌‌ای را که بهتر مقیاس گذاری می‌‌شوند، بهبود ببخشیم.”

جدا از همه اینها، سارانگ عنوان کرد که: مبادلات اتمی درطول زنجیره، کانال‌‌ها و شبکه‌‌های پرداخت و همچنین «اصولی مانند تراکنش‌‌های بازپرداخت» به عنوان بخشی از کار آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می‌‌گیرند.

با این حال، سازنده سرعت عمل داشت و توانست توجهات را به آنچه که “افق تخفیف” – سختی اجرای ایده‌‌های جدید و پیشرفته‌‌ای که می‌‌توانند بر روی جامعه، دارایی ها و سایر ویژگی‌‌ها تاثیر بگذارد- نامیده می‌‌شود جلب کند.

سارانگ پرسید”شما تکنولوژی جدیدی دارید که دوست دارید در مورد آن به تحقیق بپردازید، اما در نقطه گذاری که باید همه را با خود همراه کنید چه اتفاقی می‌‌افتد؟”

به گفته سازنده، Bulletproofs در این جنبه منحصر به فرد بود.

او به کوین‌‌دسک گفت: “Bulletproofs  مثال جالبی از یک نهاد مستقل بود که می‌‌توانستیم آن را در راهی گسترش دهیم که عالی عمل می‌‌کند.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.