مونرو : بهترین رمز ارز ۲۰۱۶ را بیشتر بشناسید!

مونرو یک ارز رمزنگاری‌ شده است که  با هدف حفظ حریم شخصی به وجود آمده است؛ در شبکه این ارز، اطلاعات فرستنده، گیرنده و مقدار انتقال داده شده با روشی به نام امضای حلقه مخفی می‌ماند و کاربر می‌تواند از حفظ حریم خصوصی اقتصادی خود مطمئن باشد. مونرو که به وسیله راهکارهای خود جای خالی حریم خصوصی در بلاکچین‌هایی همچون بیت‌کوین و اتریوم را پر می‌کند، می‌تواند آینده بسیار درخشانی داشته باشد.

0 156

در سال ۲۰۱۶، مونرو، ارز دیجیتالی مبتنی بر حفظ حریم شخصی ، ۲۷۶۰ درصد پیشرفت داشته است؛ آیا این روند ادامه خواهد داشت یا فقط جرقه‌ای را شاهد بودیم؟

سال ۲۰۱۶ سال بسیار خوبی برای بیت‌کوین و اتریوم، دو ارز دیجیتالی با بیشترین کشش و پذیرش عمومی‌بود. بیت‌کوین سال را با ارزش کل بازاری ۱۵.۶ میلیارد دلار (پیشرفت ۱۱۹ درصدی سالانه) و اتریوم هم سال را با ارزش کل بازاری ۶۹۹ میلیون دلار (پیشرفت بیش از ۷۶۰ درصدی) به پایان برد.

مونرو ، بهترین ارز دیجیتالی 2016 را بیشتر بشناسید!
مونرو ، بهترین ارز دیجیتالی ۲۰۱۶ را بیشتر بشناسید!

قیمت XMR یا همان توکن رایج در شبکه پرداختی مونرو،  ۲۷۶۰ درصد در سال ۲۰۱۶ افزایش یافته است و مشخص شد که ارز دیجیتالی کمتر شناخته شده‌ای که توسط یک سازنده مستقل در سال ۲۰۱۴ ایجاد شده، بهترین ارز دیجیتالی جهان در سال ۲۰۱۶ بوده است که این ارز دیجیتالی همان مونرو است!

اضافه کردن حریم خصوصی به بلاکچین‌ها

بر خلاف چهره مثبت بیت‌کوین به عنوان یک ارز اثبات شده، بلاکچین بیت‌کوین برای افرادی که نمی‌خواهند تراکنش هایشان در دنیا منتشر شود، حفاظت و حریم خصوصی قدرتمندی ارائه نمی‌کند. در حقیقت بلاکچین بیت‌کوین، آدرس گیرنده و فرستنده، مقدار و زمان هر تراکنش را به صورت عمومی‌آشکار می‌کند. استخراج داده‌ها می‌تواند سبب مشخص شدن هویت گیرنده و فرستنده بر اساس داده‌های منتشر شده در بلاکچین شود. به واسطه این حریم خصوصی ضعیف، برای بلاکچین‌های مبتنی بر حفظ حریم خصوصی، فرصتی ایده آل به وجود آمده تا یک شبکه پرداخت کاملا خصوصی بسازند.

شما ممکن است با خود فکر کنید که چرا یک انسان عادی بخواهد از شبکه تراکنش خصوصی استفاده کند.  برخی افراد تصور می‌کنند اگر شما تراکنش خصوصی می‌خواهید، قطعا نیت بدی پشت آن دارید. این یک واقعیت است که برخی فعالیت های غیرقانونی با استفاده از این فناوری ممکن خواهد بود، اما این موضوع برای تاریخچه تمام فناوری ها وجود داشته است (مسائل مربوط به استفاده از اینترنت در سال ۱۹۹۵ را ببینید). حقیقت مطلب این است که حریم خصوصی اقتصادی، خواسته همیشگی انسان بوده و شبکه پرداخت خصوصی می‌تواند مزایای بسیار زیادی برای تمام افراد داشته باشد.

مونرو، پیشگام در جنبش بلاکچین مبتنی بر حفظ حریم خصوصی

در حال حاضر مونرو (با نماد XMR)، پیشروی اصلی در ارزهای دیجیتالی متمرکز بر حفظ حریم خصوصی است. پیشرفت سازندگان مونرو با نام امضاهای حلقه‌ خود به خودی (Spontaneous Ring Signatures) ساخته شد تا منبع سرمایه‌ها پوشیده و مخفی شود و افراد امضا کننده تراکنش‌ها مشخص نشوند.

در حالیکه بلاکچین‌های متعددی وجود دارند که راه حل‌های حفظ حریم شخصی را به کار برده اند (مثل Zcash و Dash) و چند روش دیگر برای حفظ حریم شخصی در بزرگترین بلاکچین ها ارائه شده است (مثل Mimblewimble و Confidential Transactions)، اما مونرو در حال حاضر بهترین شکل بین تمام پروژه‌های حفظ حریم شخصی را دارد. چارت زیر را برای جزییات بیشتر شامل افزایش ارزش بازار، میانگین معاملات روزانه، فعالیت سازنده و نرخ هش موجود در شبکه را مشاهده کنید.

مونرو ، بهترین ارز دیجیتالی 2016 را بیشتر بشناسید!
مونرو ، بهترین ارز دیجیتالی ۲۰۱۶ را بیشتر بشناسید!

یک جنبش اساسی (A grassroots movement)

یکی از جذابترین جنبه های مونرو این است که پروژه بدون پیش فروش انبوه، سرمایه‌ گذاری VC، سرمایه‌ گذاران مشهور یا شرکتی و پیش استخراج، جذابیت و کشش کسب کرده است. مونرو همانند اولین روزهای بیت‌کوین، یک جنبش اساسی خالص بوده که توسط سازنده راه‌اندازی شده و در اصل بدون خرید شرکتی مورد پذیرش قرار گرفته است. سازنده و توسعه دهندگان اصلی، با نام مستعار به اجتماع خدمات می‌دهند و پروژه بر روی یک تالار گفتمان راه اندازی شد (شبیه به نحوه ای که بیت‌کوین بر روی یک خبرنامه ایمیلی آغاز شد).

زی‌کش (Zcash) فقط سه ماه است که تاسیس شده اما سرمایه و عمومیت بالایی کسب کرده و سازنده و سرمایه‌ گذاران مشهوری دارد که از آن پشتیبانی می‌کنند. برای استارت‌آپ‌های سنتی این‌ها مزایای قابل توجهی هستند. اما نتیجه حضور این سرمایه‌ گذاران مشهور و سنتی در بلاکچین‌ها هنوز مشخص نیست و تنها زمان آن را روشن خواهد کرد.

پذیرش و مسیر پیش رو مونرو

مونرو اکنون پیشرو محسوب می‌شود اما این موضوع، موفقیت بلند مدت آن‌ها را تضمین نمی‌کند و چالش‌های زیادی پیش‌ روی پذیرش آن‌ها قرار دارد. برخی از مهمترین چالش ها را می‌توان اینگونه نام برد:

  • اقتصاد: تاثیرات شبکه‌ای که بیت‌کوین و اتریوم نسبت به مونرو دارند، نشان می‌دهد که در گذر زمان چالش سنگینی پیش روی مونرو وجود خواهد داشت. اگر بیت‌کوین و اتریوم بتوانند ویژگی‌های حفظ حریم خصوصی خود را ارتقا دهند (از طریق تراکنش های محرمانه، Mimblewimble یا موارد دیگر)، کار برای پذیرش مونرو بسیار سخت خواهد شد.
  • مسئله روانی: از آنجایی که مونرو غیرمتمرکز بوده و رهبر کاریزماتیک و خریدار شرکتی ندارد، شاید شرایط سختی در عبور از کاربران آشوب‌طلب رمزنگاری پیش روی خود داشته باشد. این موضوع می‌تواند به زی‌کش یا دیگر پروژه‌های مبتنی بر حریم خصوصی، اجازه کسب مشارکت و همکاری‌های بیشتری با کیف‌ها، بورس‌ها و کسب و کارها بدهد. مشارکت آلفا بی (Alphabay) برای مسیر پیشرفت مونرو در سال ۲۰۱۶ حائز اهمیت بود و مشارکت‌های بعدی برای پذیرش آن حیاتی هستند.
  • مسئله فنی: به صورت فرضی چند مورد آسیب‌پذیری در ساختار مونرو وجود دارد. برای مثال، استخراج داده‌های پیچیده ممکن است کار امضاهای حلقه در مخفی کردن فرستنده را‌ ناموثر کند و این موضوع، کاربرد مونرو به عنوان یک شبکه تراکنش مبتنی بر حفظ حریم خصوصی را به چالش خواهد کشید.مونرو، بهترین ارز دیجیتالی 2016 را بیشتر بشناسید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.