مونرو، ارز دارک وب

مونرو با چالش‌های زیادی رو به رو بوده است اما همچنان حجم مبادلاتی بسیار بالایی دارد و از نظر قیمت در بین چند ارز برتر قرار دارد. چند عامل در موفقیت مونرو نقش داشتند و چند نکته نیز وجود دارد که هنوز هم بعضی کاربران را نگران می‌‌کند. در این متن می‌‌توانید از برخی مزایا و معایب مونرو از نگاه شرکت Futurevest آگاه شوید.

0 96

https://cdn-images-1.medium.com/max/800/1*NDhFrXsr13SoxKf_8tSHsA.png

مونرو سکه‌‌ای ناشناس است که به دلیل وجود این ویژگی ناشناس بودن، رشد سرسام‌‌آوری در چند ماه گذشته داشته است. مونرو مدت کوتاهی را در اوج گذراند اما یک ضرب‌‌المثل معروف وجود دارد که می‌‌گوید “چراغ هیچ‌‌کس تا صبح نمی‌‌سوزد”، و متاسفانه مونرو از این قضیه مستثنا نبود.

همه‌‌ی بازارها با حدس و گمان پیش می‌‌روند و شایعات هم قله‌‌های مونرو در بورس را خراب کردند و آن‌ها را به سطح زمین رساندند. مونرو اما همچنان حجم مبادلاتی بسیار بالایی دارد و از نظر قیمت در بین چند ارز برتر قرار دارد.

همانگونه که در بالا به طور مختصر گفته شد چند عامل در موفقیت مونرو نقش داشتند و چند نکته نیز وجود دارد که هنوز هم بعضی کاربران را نگران می‌‌کند. در پایین می‌‌توانید برخی مزایا و معایب مونرو را ببینید.

جزییات

در مقاله‌‌مان در مورد زی کش درمورد چیزی به نام zk-SNARK حرف زدیم که اثبات دانایی صفر یا روش مورد استفاده‌‌ زی کش برای امکان ناشناس‌‌ ماندن می‌‌باشد. مونرو هم از چیزی به نام RingCT یا تراکنش‌‌های مطمئن حلقه‌‌ای استفاده می‌‌کند تا امکان ناشناس بودن را به وجود بیاورد، چیزی که شکل خفیف‌‌تری از ناشناس بودن را نسبت به زی کش ارائه می‌‌کند. یکی از کاربران سایت ردیت (Reddit) درمورد این مسئله می‌‌نویسد که “مونرو از امضاهای حلقه‌‌ای استفاده می‌‌کند که در دنیای ارز دیجیتال به خوبی شناخته شده است. زی کش (Zcash) هم از اثبات دانایی صفر به نام zk-SNARK برای رمزنگاری استفاده می‌‌کند. مزایای زیادی از این مسئله دریافت می‌‌کنید: کل تراکنش‌‌هایتان خصوصی باقی خواهد ماند، و گره‌‌ها هم نیازی به ذخیره‌‌ی دایم امضا و کلیدهای عمومی نیازی ندارند. میزان ناشناس بودن آن از زی کش هم بیشتر است.

اگر از طرح امضاهای حلقه‌‌ای استفاده کنید باید خروجی‌‌های قابل ترکیب پیشین را هر بار مشخص کنید، اما این تعداد بسیار کم است. در زی کش تنها تراکنش‌‌های پیشین به حساب می‌‌آید و در سطح شبکه قرار دارند که در آن بر حذف پارتیشن‌‌بندی و امکان ناشناس بودن کار می‌‌کنیم.

کمی گیج شدید درست است؟ خب خود ما را هم کمی گیج کرد و سعی کردیم به ساده‌‌ترین زبان آن را توضیح دهیم. مونرو از روشی استفاده می‌‌کند که آزمایش‌‌شده است و امن‌‌تر است و مدت زیادی است که وجود دارد و ما هم روش استفاده بهتر از آن را می‌‌دانیم. زی کش از طرفی شکل‌‌های جدیدی از ریاضیات را ارائه می‌‌کند که شاید خطرات بیشتری را به دنبال داشته باشد اما منافع جالب زیادی هم دارد.

نکته‌‌ی قابل توجه در مورد مونرو این است که از آدرس‌‌های مخفی درونی برای مخفی کردن موجودی حساب و غیرقابل‌‌ردیابی کردن تراکنش‌‌ها استفاده می‌‌کند، در حالی که سکه‌‌هایی مانند بیت‌‌کوین موجودی حساب‌‌ها را به صورت عمومی نشان می‌‌دهند؛ اما در مونرو می‌‌توانید همه‌‌ی شیطنت‌‌هایی که در حسابتان می‌‌کنید را پنهان کنید.

پس در مونرو حریم خصوصی‌‌تان، مقیاس‌‌پذیری و امنیت، حفظ می‌‌شود. الگوریتم اثبات کار کریپتونایت که مونرو از آن استفاده می‌‌کند، هیچ ASIC طراحی‌‌شده‌‌ای برای ایجاد رقابت بین سی‌‌پی‌‌یو و کارت گرافیک ندارد. به زبان ساده، این یعنی افرادی که دستگاه‌‌ی قدرتمندتری دارند نمی‌‌توانند مانند بیت‌‌کوین بر بازار غلبه پیدا کنند. هدف این کار تمرکززدایی و زدودن تسلط یک عده از افراد بر هش (hash) شبکه می‌‌باشد. مونرو می‌‌خواهد استخراج را برای همه‌‌ی افراد جذاب کند.

https://cdn-images-1.medium.com/max/800/1*zCKBDuyuc5LlpJ_OjMo4vQ.jpeg

اگر مقیاس پذیری برایتان مهم است، باز هم مونرو گزینه خوبی خواهد بود. وب‌‌سایت‌‌های موجود در دارک وب مونرو می‌‌پذیرند و همه‌‌ی دارک ‌‌نت‌‌های بزرگ آن را به سیستم‌‌ خود اضافه کرده‌‌اند. مونرو در اینترنت به یک ابزار تبدیل شده است و مانند بیت‌‌کوین در حال مشهور شدن است. مونرو محدودیت کد ندارد، یعنی محدودیت حجم ۱ مگابایتی بلوک ندارد که از مقیاس‌‌پذیری جلو‌‌گیری کند. مونرو تا جایی به رشد ادامه می‌‌دهد که کامپویترهایمان دیگر توانایی آن را نداشته باشند و امید داریم که تا آن موقع برای مشکلات مقیاس‌‌پذیری و اندازه‌‌گیری راه حلی پیدا کرده باشیم.

اما این حرف‌‌ها خیلی امیدوارکننده به نظر می‌رسند اما چه مشکلاتی وجود دارد؟ آیا واقعا چیزی هست که بتواند مونرو را عقب بزند؟ پاسخ صادقانه این است که خیر، موارد زیادی وجود ندارد. نگرانی‌‌هایی در مورد مسائل هک و عدم ردیابی و عدم پشتیبانی توسط دولت به علت ناشناس بودن وجود دارد. نگرانی‌‌هایی وجود دارد که با ظهور تکنولوژی‌‌های جدید مثل زی کش، مونرو زیر سایه خواهد رفت اما واقعیت این است که هیچ بحث، مقاله و یا ویدیویی در این باره بر علیه مونرو وجود ندارد.

اما چرا تا اینجا با مونرو همراه بوده‌‌ایم! این تکنولوژی آزمایش‌‌شده، صحیح و پایدار است. جامعه‌‌ی مونرو فعال است و از آن پشتیبانی می‌‌کند و به همین دلیل امکان گسترش آن بالاتر رفته است و می‌‌توانیم به دلیل فرایند جهانی‌‌شدن ارتباطات و تکنولوژی، آینده‌‌ی روشنی برای سکه‌‌های ناشناس متصور باشیم. مونرو قطعا جزو سکه‌هایی است که شرکت Futurevest به شما پیشنهاد می‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.