موفقیت‌های ناگهانی پایانی ناگهانی دارند: بازسازی بازار پس از سقوط کریپتو

در حالی که دارایی‌‌های نوظهور همیشه پرنوسان هستند، سال ۲۰۱۸ سالی بی‌رحم برای بازارهای کریپتو بوده است. بسیاری از سرمایه‌‌گذارانی که در بازار صعودی سال ۲۰۱۷ وارد این بازار شدند، در سقوط طولانی سال ۲۰۱۸ متحمل زیان هنگفتی شدند. این افراد فریب این تفکر را خوردند که قیمت‌‌ها، ارزش دارایی‌‌ها را منعکس می‌‌کنند. با این حال نباید این مسئله را اینطور تفسیر کرد که صنعت کریپتو عملکرد ضعیفی دارد.

0 86

در واقع صنعت بلاکچین دو وجه دارد: وجه سرمایه گذاری و وجه توسعه.

بر خلاف بازار سنتی مالی که در آن به داشتن راهنمایی پیش‌‌بینی شفاف و اجماع بر مدل‌‌های ارزش‌‌گذاری که در هر دوی آنان همتراز باشند تمایل داریم، در کریپتو قطع ارتباط چشمگیری را بین سرمایه‌‌گذاران و توسعه‌‌دهندگان به دلیل تاثیر پیچشی جو موجود در قیمت‌‌های بازار و عدم تقارن اطلاعات با توجه به توسعه حقیقی شاهد بودیم.

رمز ارزها از نظر توسعه فناوری به شدت در حال پیشرفت هستند. سال آینده سال سختی خواهد بود و ما را به خروج از حباب، درس گرفتن از گذشته و واقع‌‌بین بودن وادار می‌‌کند.

با این حال تقویت این عرصه و توسعه‌‌ی اصول قطعا باعث شکوفایی خواهد شد.

پس از حباب dot.com دیگر حباب بزرگی در اینترنت ندیدیم، اما در نهایت اینترنت جهان را بلعید.

بازار

پروژه‌‌های زیادی بودند که با ارزش‌‌گذاری‌‌های ظالمانه تا صدها میلیارد دلار پول جمع کردند. حتی زی کش که یک پروژه‌‌ی بالغ بود و رشد زیادی را تجربه کرد، حالا با ۳۰۰ میلیون دلار سرمایه بازار معامله می‌‌شود. با این حال پروژه‌‌هایی بودند که شش ماه از توسعه آنان می‌‌گذشت و به اندازه زی کش توانستند پول جمع کنند.

فقدان یک مدل صحیح ارزش‌‌گذاری احساس می‌‌شود و سرمایه‌‌گذاری به جای اینکه اصولی باشد بیشتر فومومنتال (ناشی از ترس) هستند.

علاوه بر این، بسیاری از این پروژه‌‌های سطح بالا قرار است نسخه اصلی کارشان را در سال ۲۰۱۹ معرفی کنند و بیشتر آنان نخواهند توانست انتظارات را برآورده کنند. کاربرد اندکی که خواهند داشت، برای سرمایه‌‌گذاران واقعی که منتظر رسیدنش بودند تا از آن استفاده کنند نشانه‌‌ی بازاری نزولی خواهد بود.

جامعه‌‌ی ارگانیک آن بسیار کوچک است، توسعه‌‌دهندگان از زیرساخت آن ناامیدند و بسیاری از سرمایه‌‌گذاران زیان خود را متوقف کرده و وقتی دیگر به نامحدود بودن همه چیز باور نداشته باشند دست به فروش خواهند زد.

ناتوانی ما در مدیریت درست انتظارات، رمز ارزهای جایگزین را برای اصلاح عمده به راه خواهند انداخت چون بازار با قیمت BTC همبستگی بالایی دارد. نرخ هش و دشواری نشان‌‌گر قیمت خواهد بود و به نوبه خود بر عرضه تاثیر خواهد گذاشت (برای اولین بار از سال ۲۰۱۱ نرخ هش بیت‌‌کوین به شدت کاهش یافته است و استخراج‌‌کنندگان عقب کشیده‌‌اند).

بسیاری از استخراج‌‌کنندگان عملیات‌‌های استخراج خود را متوقف کردند، چون قیمت‌‌ها آنقدر پایین آمده بودند که دیگر استخراج بیت کوین سودآوری ندارد. بخشی زیادی از آنچه در این موقعیت به ما داده شده است «حباب نرخ هش» ۲۰۱۷ است که در طول آن بسیاری از استخراج‌‌کنندگان عملیات‌‌های استخراج خود را در پی این فرضیه اشتباه که قیمت بیت کوین در کوتاه‌‌مدت افزایش پیدا خواهد کرد بیش از حد توسعه دادند.

استخراج‌‌کنندگانی که سکه‌‌هایشان را نگه داشتند شاید مجبور به فروش آن شوند و قیمت سکه‌‌ها بیش از پیش کاهش یابد. یک عامل کمترشناخته‌‌شده که در طول چند فصل آینده بر قیمت‌‌ها تاثیر خواهد گذاشت این است که بسیاری از سرمایه‌‌هایی که در سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ جمع شدند روی چرخه سالانه (دوره ۶+۶ ماهه) قرار دارند. این یعنی وقتی به پایان دوره خود برسند باید سرمایه‌‌ها را نقد کنند.

بسیاری از سرمایه‌‌های غربی روی دوره ماهانه قرار دارند، اما از خلاصی از دست شراکت‌‌های محدود هم ترس دارند.

توسعه

وقتی به دوستانم گفتم که اریک ملزتر (Eric Melzter) و من هردو موقعیت‌‌هایمان را در صندوق‌‌های سرمایه گذاری بزرگ ترک می‌‌کنیم تا شرکت سرمایه گذاری خودمان را شروع کنیم، از ما پرسیدند «چرا حالا، در این بازار بی‌‌رحم؟» پاسخ ما این است که الان زمان بسیار شگفت‌‌انگیزی برای شروع است.

اگرچه روندهای موقت بازار شاید بی‌‌رحم و ناخوشایند باشند، اما همین موقعیت فرصتی برای به دست آوردن سودهای خارق‌‌العاده به همه‌‌ی کسانی می‌‌دهد که می‌‌توانند در کاری باارزش که هنوز توسط بازار کم ارزش مورد حمله قرار نگرفته است سرمایه گذاری کنند. شاید این بدترین دوره برای بازار باشد، اما بهترین زمان برای یک پیشرفت واقعی‌‌ست.

در طول بازار صعودی سال ۲۰۱۷ و اوایل ۲۰۱۸ سروصدای زیادی در فضای کریپتو وجود داشت. پروژه‌‌ها پیش از اینکه به پروژه‌‌های دسته اول تبدیل شوند و بعدا کند، آشفته و بی‌‌انگیزه شوند، ده‌‌ها میلیون دلار سرمایه جمع کردند. علاوه بر این، حتی تیم‌‌های خوب وادار به رقابت در بازی قیمت توکن شدند و مقدار زیادی از وقت و پول خود را برای بالا نگه داشتن قیمت‌‌ها و اشباع سرمایه‌‌گذاران صرف کردند.

در این جو سردتر، کسانی که باقی مانده‌‌اند واقعا وفادارند و دیگر مجبور به صادر کردن توکن‌‌های بی‌‌ارزشی نیستند که تنها کسری به بار می‌‌آورند. حالا که سرمایه‌‌گذاران محبوبیت را با استفاده‌‌ی واقعی قاطی نمی‌‌کنند، این امکان برای یک محصول بلاکچین وجود دارد که به شکل طبیعی جای خود را در میان کاربران پیدا کنند.

ما شاهد مدل‌‌های منصفانه‌‌تری از توزیع هستیم که پشتیبانی فنی هم دارند، از جمله گرین و ریون که بدون اینکه پیشنهادی برای پیش‌‌فروش داده باشند، توجه عده‌‌ی زیادی از متعهدان را جلب کرده‌‌اند. همچنین شاهد این هستیم که محصولات تحقیقات آکادمیک در زمینه‌‌های واقعی مانند ادغام Bulletproofs در مونرو، به‌‌روزرسانی Sapling برای زی کش و اجرای Bitcoin_NG در Aeternity به عنوان بخشی از پیاده‌‌سازی اخیر Roma به کار گرفته می‌‌شوند.

ما شاهد این هستیم که تمرکزها به جای دنبال کردن شاخص‌‌های بیهوده‌‌ای مثل تعداد تراکنش‌‌ها بر ثانیه و استفاده‌‌های موردی ساده‌‌لوحانه، به کاربری توسعه‌‌دهندگی برگشته است.

توسعه‌‌ی غیرفنی صنعت کریپتو هم به‌‌هیچ‌‌وجه در این زمستان متوقف نخواهد شد. ما در شهرهای زیادی شاهد فعالیت‌‌هایی بوده‌‌ایم که با امید تبدیل شدن به پایتخت کریپتوی جهان و جذب مهارت، سرمایه و شرکت‌‌هایی انجام شده‌‌اند که برایشان سهمی در این صنعت به ارمغان می‌‌آورد که در آینده نزدیک می‌‌تواند صنعتی چند تریلیون دلاری باشد.

تسلط Silicon Valley بر تکنولوژی‌‌های پیشین لزوما به کریپتو هم تعمیم پیدا نمی‌‌کند، چون اکوسیستم کریپتوی آن کامل نیست. استخراج‌‌کنندگان که بخش مهمی از این اکوسیستم هستند، در کالیفورنیا با آن هزینه‌‌ی برق مخارج عملیاتی هنگفتی که دارد حضور ندارند . معامله‌‌گران به دلیل مالیات بالا و قوانین سخت‌‌گیرانه اکثرا در خارج از ایالات متحده هستند.

ماهیت توزیع‌‌شده‌‌ کریپتو امکان توزیع جهانی فرصت‌‌هایی که به وجود می‌‌آورد را دارد.

خب تاثیر این موضوع بر کریپتو در سال ۲۰۱۹ و بعد از آن چیست؟ کریپتو عزم آن دارد تا روش معاملات ما، حریم خصوصی، تملک و موارد زیاد دیگری را که نمی‌‌توانیم در آن مشارکت داشته باشیم، تغییر دهد. شرایط بازار در کوتاه‌‌مدت دشوار خواهد بود، اما این به پرورش ارزشی که هنوز در این قیمت‌‌ها نمود پیدا نکرده‌‌اند کمک خواهند کرد.

سرمایه‌‌گذاران و سازندگان نباید توسط تحرکات کوتاه‌‌مدت ارزش بازار راه خود را گم کنند. حالا وقت آن نیست که کریپتو را متوقف کنیم، بلکه باید نگاه دقیق‌‌تری به پروژه‌‌هایی که نیازهای واقعی ما با کمک گرفتن از رمز ارز، دفترکل توزیع شده و تکنولوژی بلاکچین برطرف می‌‌کنند داشته باشیم.

اکنون بدترین زمان و در عین حال بهترین زمان است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.