موضع گیری شفاف‌تر چین در برابر رمز ارزها

تا به امروز برخورد چین در برابر رمز ارزها کجدار و مریز بوده است. نه به آن روی خوش نشان داده و نه کاملاً آن را ممنوع ساخته است. اوایل امسال سیزدهمین کنگره ملی خلق چین برگزار شد و قوانین مدنی جدیدی را به تصویب رساند که از آن جمله قوانین ارث و دارایی شخصی بود. «دارایی‌های اینترنتی» هم در این قوانین لحاظ شده است و شهروندان چینی می‌توانند رمز ارزهای خود و دارایی‌های مجازیشان را برای بازماندگان به ارث بگذارند. این قانون از اول ژانویه ۲۰۲۱ اجرایی خواهد شد.

1 61

چین از جمله کشورهاییست که حاکمیت آن هیچگاه روی خوش به رمز ارزها نشان نداده است، با این حال کمیته حاکمیت پکن (Beijing Arbitration Commission) معتقد است که فعالیت در حوزه رمز ارزها را هیچگاه بطور کامل در این کشور ممنوع نکرده است.

چین در سال ۲۰۱۷ فعالیت تمامی صرافی‌ها را در این کشور ممنوع اعلام کرد؛ اما مانع عرضه اولیه سکه و معاملات ارزهای دیجیتال نشد. با فقدان صرافی‌ها در چین، تریدرها برای معاملات رمز ارز به صرافی‌های خارجی روی آوردند. بایننس (Binance) یکی از بزرگترین صرافی‌های رمز ارز به دلیل همین قوانین سختگیرانه مجبور به ترک چین شد.

در اوایل سال ۲۰۱۸، بانک مرکزی چین از مؤسسات مالی خواست هر گونه خدمات بانکی یا سرمایه گذاری در رابطه با رمز ارزها را کنار بگذارند. در آن زمان رمز ارزها به عنوان پول قانونی در کشور پذیرفته نشده بود. در اواخر همان سال کمیته حاکمیت شنژن (Shenzhen) اعلام کرد که از دارایی‌های رمز ارز باید طبق قوانین مالکیت چین محافظت شود.

در جولای ۲۰۱۹، بحث مالکیت درباره بیت کوین در دادگاه اینترنتی هانگژو (Hangzhou) برگزار شد. در ۱۸ جولای، طی اقدامی بی‌سابقه، بیت کوین نوعی دارایی مجازی و دارای ارزش پولی اعلام شد.

پنگ لیپنگ (Pang Lipeng) یکی از وکلای این پرونده می‌گوید:

برای اولین بار، بیت کوین به عنوان یک موجودیت با ارزش، کمیاب و در دسترس معرفی شد که به آن ویژگی‌های دارایی را می‌دهد و قانون چین از آن محافظت می‌کند. با حکم این دادگاه، در اختیار داشتن رمز ارزها در چین قانونی است و طبق قانون مالکیت، باید از آن محافظت شود.

بانک مرکزی چین توضیح می‌دهد «در حقیقت بیت کوین دارایی مجازی است اما پول فیات محسوب نمی‌شود».

از سوی دیگر کمیسیون حاکمیت پکن، رمز ارزها را به عنوان پول تلقی نمی‌کند و آن را کالایی مجازی می‌داند. این کمیته قانون فعلی چین را برای دسته بندی بیت کوین به عنوان دارایی مجازی غیر شفاف می‌داند.

قوانین رمز ارز و دارایی در چین

اوایل امسال، در سیزدهمین کنگره ملی خلق که در پکن برگزار شد، پارلمان قوانین جدید مدنی را تصویب کرد که از قوانین مدنی ارث، ازدواج، دارایی، مایملک شخصی و اعتبار قراردادها محافظت می‌کرد.

به گفته لیکسین یانگ (Lixin Yang) استاد دانشگاه رنمین (Renmin) چین، در این قوانین مدنی آمده است که «با فوت یک فرد میراث او دارایی قانونی شخص است که از او به جای می‌ماند». دارایی قانونی شخص در این قانون به معنای «دارایی اینترنتی» و ارزهای دیجیتال هم هست. شهروندان چینی می‌توانند رمز ارزهای خود و دارایی‌های مجازی شان را برای بازماندگان به ارث بگذارند. این قانون از اول ژانویه ۲۰۲۱ اجرایی خواهد شد.

منبع: blockchain.news

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] موضع گیری شفاف‌تر چین در برابر رمز ارزها اولین بار در فینمگ – مجله مالی اقتصادی. پدیدار […]