موسس شرکت Melonport به رقابت‌‌ صرافی های غیر متمرکز کریپتو وارد می‌‌شود

صرافی جدیدی با نام Agora Trade را در جزیره مالت افتتاح شده است. صرافی آگورا ( Agora) سعی دارد به روش های مختلف، از جمله فراهم کردن امکان تبادل رمز ارزها را در بلاکچین‌‌های مختلف، خود را از صرافی‌‌های غیرمتمرکز دیگر متمایز کند.

0 73

موسس یکی از پروژه‌‌های بلاک‌‌ چین که از جمله پروژه‌‌هایی ا‌‌ست که صحبت زیادی درمورد آن شده است، یک صرافی غیر متمرکز را اجرا کرده تا استفاده از چنین پلتفرمی را آسان‌‌تر کند.

طبق اعلامیه‌‌ی امروز، رتو ترینکلر (Reto Trinlkler ) مالت ملتی است که با کریپتو نزدیکی خاصی پیدا کرده‌‌اند و قوانین مقررات زیادی هم درباره‌‌‌‌ی این تکنولوژی به تصویب‌‌ رسانده‌‌اند.

ترینکلر شهرت خود را به خاطر کار در شرکت ملون‌‌پورت (Melonport) که یک پلتفرم مدیریت دارایی رمزنگاری شده یا کریپتو است و در سال 2016 به همراه کارمند قدیمی لبانک گلدمن ساکس (Goldman Sachs) یعنی مونا ال ایسا (Mona El Isa) آغاز کرد، به دست آورده است. این پروژه باعث شد ترینکلر 28 ساله به مقاله‌‌ “30 نفر زیر 30 سال” که لیستی از چهره‌‌های تازه‌‌وارد عرصه مالی در اروپا بود، راه پیدا کند.

این شرکت جدید به عرصه‌‌‌‌ شلوغ صرافی‌‌های غیر متمرکز پیوسته است و از مدل‌‌های گوناگونی استفاده می‌‌کند. این شرکت عموما کنترل حفظ دارایی‌‌ها را به هر شخص واگذار می‌کند و از این طریق به دنبال رفع مسئله‌‌ی قدیمی مربوط به صرافی‌‌های متمرکز کریپتو است.

ترینکلر به سایت Coin Desk گفته است که اگرچه این امکان چندان بی‌‌نظیر و تازه نیست، اما آگورا را از بسیاری از صرافی‌‌های غیر متمرکز ساخته شده روی اتریوم که تنها توانایی تبادل اتر یا توکن‌‌های دیگر را که بر آن بلاک‌‌ چین دارند، متمایز کرده است.

کاربران برای شروع می‌‌توانند NIM ( ارز مخصوص بلاک ‌‌چین نیمیک (Nimiq) ) یا اتر را معامله کنند و آگورا برنامه دارد تا بیت‌‌ کوین، اتریوم کلاسیک، EOS، NEO و tezos را هم بعدا اضافه کند.

علاوه بر این، سفارش خرید یا فروش در آگورا در خارج از بلاک ‌‌چین انجام می‌‌شود و روی یک سرور مرکزی ذخیره و مطابقت داده می‌‌شود. طبق گفته‌‌ی ترینکلر، در نتیجه سفارشات هزینه‌‌ای ندارند و سریع‌‌تر انجام می‌‌شوند. وی در ادامه گفت: «این به ما کمک می‌‌کند تا تطبیق بهینه‌‌تری از سفارشات داشته باشیم، در حالی که کاربران در مسئله‌‌ی امنیت هم مصالحه نخواهند کرد.

ترینکلر امید دارد که این ویژگی‌‌ها به همراه امنیت و خودمختاری شخص در کنترل دارایی‌‌هایش، افراد خیلی بیشتری را نسبت به آنچه صرافی‌‌های متمرکز تاکنون انجام داده‌‌اند، جذب خواهد کرد. او به کوین‌‌دسک گفت: «هدف ما این است که یک صرافی بین زنجیره‌‌ای با تعداد بی‌‌نظیری از بازدیدکنندگان روزانه و بالاترین حجم معامله‌‌ی روزانه باشیم».

بین زنجیره‌‌ها

طبق استدلال ترینکلر، حتی برای صرافی‌‌ غیر متمرکزی مثل آگورا، یک راهکار تقریبا متمرکز که سفارشات در آن در یک سرور مطابقت داده می‌‌شوند، بهترین گزینه‌‌ی حال حاضر است.

وی در ادامه توضیح می‌‌دهد که همگام‌‌سازی در پایگاه‌‌های داده غیر متمرکز دشوار است. شاید کاربری فکر کند که یک معامله را انجام داده است، اما در واقعیت کس دیگری برنده‌‌ی معامله شده باشد و پایگاه داده‌‌ی آنان به طور کامل همگام‌‌سازی نشده است تا اطلاعات تازه را نمایش دهد.

با این حال آگورا مسئول حراست از دارایی کاربران نیست. این دارایی‌‌ها در عوض به صورت قراردادهای چندامضایی و با قفل زمانی نگه‌‌داری می‌‌شوند تا معامله به پایان برسد.

این ذاتا یک قرارداد هوشمند است که به طور موقت مسئول حفظ دارایی‌‌های کاربران است. این به ما اجازه می‌‌دهد تا سفارشات خارج از زنجیره را بدون هزینه انجام دهیم و آن را در درون زنجیره به اتمام برسانیم.

صرافی آگورا در پیروی از تمایل ترینکلر به عدم تمرکز، روی سیستم فایل InterPlanetary که یک سیستم فایل توزیع‌‌شده‌‌ی همتا به همتا است، به اجرا درآمده و طبق گفته خود او راه امن‌‌تری برای نگه‌‌داری کلیدهای کریپتو نسبت به اپلیکیشن‌‌های معمولی وب است.

آگورا برای سریع‌‌ و آسان‌‌تر کردن معاملات بین‌‌زنجیره‌‌ای، برنامه دارد تا با پروتکل بلاک‌‌ چین پولکادات (Polkadot) ادغام شود، پروتکلی که خود ترینکلر در آن به عنوان عضور مشاوره و مشاور این بنیاد وب‌‌3 (Web3) کار می‌‌کند. آگورا به طور ویژه از ویژگی ارتباطی درون‌‌زنجیره‌‌ای پولکادات برای انجام پرداخت معاملات بین زنجیره‌‌ای بهره می‌‌گیرد.

اما تا زمان محقق شدن این امر، آگورا از مکانیزمی به نام قراردادهای هش‌‌ گذاری‌‌ شده‌‌ی دارای قفل زمانی که بیشتر به عنوان معاملات اتمی شناخته می‌‌شود، استفاده خواهد کرد. در همین حین، اجرای این موارد هم در ذهن خود ترینکلر بسیاری پیچیده خواهد بود.

او می‌‌گوید: «اگر شما معامله‌‌ای با من انجام دهید، می‌‌توانید یک طرف معامله اتمی را تشکیل دهید. اما در مقابل، من هم باید طرف دیگر را تشکیل دهم و این نیازمند کار زیادی از جانب کاربران است. با وجود ارتباطات درون‌‌زنجیره‌‌ای، گام دیگری که طرفین مقابل باید برای برگشت و ایجاد طرف دوم معامله بردارند، حذف می‌‌شود و تجربه‌‌ی معامله شبیه به تجربه‌‌ی استفاده از یک صرافی متمرکز تبدیل خواهد شد.

جزیره بلاک ‌‌چین

جالب است که دلیل ترینکلر برای ثبت آگورا در جزیه مالت تنها جو صمیمی آن با کریپتو نیست، بلکه جامعه‌‌ای است که به آن جذب شده است: صرافی‌‌های عمده‌‌ی کریپتو مثل کراکن، باینانس و ZB هم دفاتری را در این جزیره باز کرده‌‌اند.

این برای آگورا اهمیت دارد چون یکی از اولویت‌‌های آن ایجاد یک استخر سیاه است، یعنی فضایی که معاملات در آن بدون اینکه عمومی شوند به انجام برسند.

نزدیک بودن به بعضی از صرافی‌‌های بزرگ کریپتو به تامین نقدینگی استخر سیاه کمک می‌‌کند.

یکی دیگر از روش‌‌هایی که آگورا را از صرافی‌‌های غیر متمرکز دیگر متمایز می‌‌کند، یک کیف پول ادغام‌‌ شده است که کلیدهای دارایی‌‌های مختلف در بلاک ‌‌چین را در یک فایل تصویری ذخیره می‌‌کند. این کیف پول که “Imagewallet” نام دارد، درواقع تصویری از یک کد QR است و روی آن هشداری مبنی بر منتشر نکردن آن حک شده است.

توسعه‌‌دهندگان در آینده شاید از پنهان‌‌نگاری، که روشی برای پنهان کردن یک تصویر در تصویری دیگر است، به عنوان راه جایگزینی برای ایجاد کیف پولی گرافیکی استفاده کنند. طبق گفته ترینکلر:

«این تصویر راهی ساده و جذاب برای ذخیره کردن مقداری آنتروپی است».

ترینکلر هیچوقت نمی‌‌گوید که چرا در ماه ژوئن امسال ملون‌‌پورت را ترک کرد، اما گفته است که این پروژه به دست فرد خوبی افتاده است.

او می‌‌گوید مهم‌‌ترین مسئله‌‌ای که ملون‌‌پورت باید حل می‌‌کرد، اکنون حل شده است و تیم پروژه می‌‌توانند چالش‌‌های باقی‌‌مانده را پوشش دهند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.