موجودی کل TRX: می‌سوزد یا متورم می‌شود؟

ترون یکی از رمز ارزهایی است که موجودی کل توکن‌های آن بسیار زیاد می‌باشد. این پروژه حدود ۱۰۰ میلیارد توکن دارد که با قیمت بسیار پایینی معامله می‌شود. اما سوال این است که اگر این توکن زمانی دچار تورم شود آیا این اتفاق، برآیند کلی مثبتی خواهد داشت؟

0 370

یکی از نگرانی‌های اصلی در بحث رمز ارزها به موضوع حداکثر موجودی توکن‌ها بر می‌گردد. از توکن رمز ارز Tron با نماد TRX همواره به عنوان یکی از توکن‌هایی یاد می‌شود که موجودی بسیار زیادی دارد. اما آیا می‌توانیم از این موضوع مطمئن باشیم؟ پاسخ این سوال به دیدگاه شما بستگی دارد. اگر باور داشته باشید که پروتکل Tron میزبان میلیون‌ها کاربر است، موجودی TRX باید برای مطابقت با این حجم از تقاضا بسیار زیاد باشد. اگر موجودی کم باشد، کاربران مجبور می‌شوند تراکنش‌های خود را در واحدهای بسیار کوچک انجام دهند و این موجب رنجش آن‌ها می‌شود. از آن سو، اگر موجودی توکن‌ها خیلی زیاد باشد نیز کاهش قیمت توکن باعث می‌شود هیچ‌کس نخواهد آن‌ها را معامله کند. در هر دوی این حالت‌ها شرایط برابر است؛ صد عدد توکن با قیمت ۰.۰۱ دلار با یک توکن با قیمت ۱ دلار فرقی نمی‌کند.

وقتی پروتکل Tron، یا هر پروتکل دیگری، ساخته می‎شد، تخمینی نسبت به میزان مصرف این پلتفرم محاسبه گردیده‎است. بر اساس موجودی فعلی ترون، سازندگان آن ظاهراً باور داشتند که پذیرش انبوه توکن آن‌ها کاملاً ممکن است.

آغاز کار TRX

وقتی ترون برای اولین بار به عنوان یک توکن ERC20 در شبکه‌ی اتریوم به وجود آمد، موجودی کل آن ۱۰۰ میلیارد توکن در نظر گرفته شد. این مقدار طبیعتاً مقدار زیادی‌ست. اما قیمت این توکن در نوامبر ۲۰۱۷ فقط ۰.۰۰۲ دلار بود. اگر موجودی این توکن ۱۰۰ میلیون می‌بود، این قیمت به ۲۰ دلار می‌رسید.

اجماع مشترک کاربران پروژه این بود که این مقدار هیچ‌گاه افزایش پیدا نکند. ولی نکته جالب این است که مشابه روش کاری ریپل (XRP) به ازای هر تراکنش مقدار کمی TRX سوزانده می‌شود. با فرا رسیدن روز استقلال ترون، این پروژه حالا روی بلاکچین خودش کار می‌کند و از ساختار DPOS بهره می‌برد. در این ساختار، ۲۷ ابرنماینده توسط کاربران انتخاب می‌شوند تا در ازای دریافت پول سیستم را اداره کنند. اما این پول از کجا می‌آید؟

ترون آزاد می‌شود و می‌سوزد

با فرا رسیدن روز استقلال ترون، جاستین سان اعلام کرد که ترون ۱ میلیارد از کوین‌های خود را صرف جشنی برای این دستاورد بزرگ می‌کند. سان در تاریخ ۲۱ ژوئن در توئیتی گفت:

توییت جاستین سان

در این رویداد اساسا حدود ۵۰ میلیون دلار کوین سوزانده شد. این اتفاق در نگاه صاحبان توکن اتفاق بسیار مثبتی بود چرا که کاهش موجودی همیشه باعث افزایش قیمت می‌شود.

تاثیر ابرنماینده‌ها بر موجودی ترون

در دنیایی که ما در آن زندگی می‌کنیم هیچ چیزی مجانی نیست. ابرنماینده‌هایی که وظیفه‌ی اداره‌ی پروژه را دارند باید پول سرورهایی که پروتکل ترون روی آن‌ها اجرا می‌شود را بپردازند. به همین خاطر، بنیاد ترون مجبور بود سیستمی بسازد که ابرنماینده‌ها در آن به ازای زحمتی که می‌کشند پول بگیرند. اما ترون چه گزینه‌هایی در اختیار داشت؟ مطمئنم راهکارهای زیادی می‌توانست در پیش گرفته شود، ولی واضح‌ترین کار این بود که بنیاد ترون از سرمایه‌ی رزروی که داشت برای این خدمات استفاده کند، یا کوین اضافه بسازد و آن‌ها را به ابرنماینده‌ها بدهد.

تا همین اواخر همواره در انجمن‌های گفتگوی آنلاین سوالاتی مبنی بر این که چرا موجودی TRX همچنان پس از سوزانده شدن توکن، بالای ۹۹ میلیارد است، مطرح می‌شد. برای درک این موضوع، باید به شما توضیح بدهم که ساختار پاداش‌دهی TRX چگونه عمل می‌کند. همه‌ی ابرنماینده‌ها به ازای تولید هر بلاک ۳۲ توکن TRX دریافت می‌کنند. هر ۳ ثانیه، یکی از ابرنماینده‌ها به نوبت بلاکی می‌سازد. علاوه بر این، فقط ابرنماینده‌ها می‌توانند بلاک بسازند. نامزدهای ابرنمایندگی قادر به اجرای گره‌ها هستند ولی نمی‌توانند بلاک بسازند.

در کنار همه‌ی این‌ها، ۱۲۷ نامزد برتر می‌توانند هر ۳ ثانیه ۱۶ توکن TRX را تقسیم کنند. این مقدار در طول شبانه‌روز به ۴۶۰٫۸۰۰ توکن TRX می‌رسد. این سازوکار به نامزدهای رده‌بالاتر و ابرنماینده‌ها اجازه می‌دهد پاداش بیشتری بگیرند. عدد مذکور با توجه به طرحی که جدیداً ارائه شده، به زودی دو برابر می‌شود.

پرسش ۱۰۰ میلیارد کوینی

جاستین سان ۱ میلیارد کوین را سوزاند اما روشی برای ایجاد کوین به وجود آورد تا بتواند به ابرنماینده‌ها پاداش بدهد. بر اساس آمارها، مقدار توکن‌های جدید روزانه ۱٫۳۸۲٫۴۰۰ عدد است. بنابراین ۱ میلیارد کوین می‌تواند پیش از آن‌که موجودی کلی ترون از ۱۰۰ میلیارد کوین عبور کند، ۷۲۳ روز دوام بیاورد. البته اگر پاداش ۱۲۷ نامزد برتر دو برابر شود، این بازه‌ی زمانی کمتر خواهد شد. در حال حاضر موجودی ترون ۹۹.۱۲۷ میلیارد توکن است.

نمودار دایره ای ترون

آیا موجودی TRX از ۱۰۰ میلیارد عبور می‌کند؟

سوال جادویی همین است. برخی مدام می‌گویند این مشکل توسط بنیاد ترون برطرف نشده است. شاید ادعای آن‌ها درست باشد، اما هیچ کس در حال حاضر حقیقت را نمی‌داند. همه چیز به این بستگی دارد که وقتی زمان مناسب رسید، شرایط بازار چگونه باشد. اگر قیمت TRX همان ۰.۰۲ دلار بماند، احتمال این که مجموع شمار توکن‌ها از ۱۰۰ میلیارد بیشتر شود کم است. چرا؟ چون بازیگران باهوشی در پشت صحنه وجود دارند که می‌دانند فعلاً زمان مناسبی برای تورم نیست.

اما از طرفی اگر تا زمانی که به آستانه‌ی ۱۰۰ میلیارد توکن می‌رسیم، قیمت TRX به ۰.۷ دلار برسد، فرصت برای کمی تورم فراهم می‌شود. چون سطح تقاضا بر تورم غلبه می‌کند و این اتفاق باعث رشد و پیشرفت سالم این ارز می‌گردد.

همه‌ی ما می‌دانیم که اگر در بازار گاوی قرار داشتیم، خرید بیت ‌تورنت باید باعث انفجار قیمت توکن TRX می‌شد. هنوز حدود یک سال تا وقوع این اتفاق باقی مانده است، پس چرا از حالا خودمان را نگران کنیم؟ در حال حاضر بهترین کاری که می‌توانیم انجام دهیم این است که اکوسیستم موجود را بهبود ببخشیم و منتظر باشیم تا ببینیم چه اتفاقی می‌افتد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.