مهم ترین رقبای بیت‌کوین

بیت‌کوین را باید بدون شک مهم ترین ارز رمزنگاری شده دانست. اگرچه قدیمی‌ترین و با ارزشترین ارز رمزنگاری شده است، اما معایب و مشکلات زیادی دارد. در این مطلب مهم ترین جایگزین ها و رقبای بیت‌کوین بررسی شده اند. هریک مزایا و ویژگی های منحصر بفردی دارند که لازم است به عنوان یک سرمایه گذار یا پژوهشگر و یا حتی یک علاقه مند به موضوعات مرتبط با ارز رمزها از آن مطلع باشید.

0 341

 

altcoin

بیت‌‌‌کوین زمانی که قیمت آن از ۱۰۰۰ دلار به ۲۰۰۰۰ دلار در سال ۲۰۱۷ افزایش یافت، توجه همه را به خود جلب کرد. این امر نه تنها سود بسیاری عاید سرمایه‌‌‌ گذاران کرد بلکه موجب شد تا درهای بازار برای سایر ارزهای‌‌‌رمزنگاری ‌‌‌شده باز شود. بسیاری از این ارز رمزها خوب عمل کرده‌‌‌اند و می‌‌‌توانند جایگزین مناسبی برای بیت‌‌‌کوین باشند. به گونه‌‌‌ای که برخی از این ارزها مانند لایت‌‌‌کوین و اتریوم توانسته‌اند در سال ۲۰۱۷ سود ۱۲۰۰۰% عاید سرمایه‌‌‌ گذاران کنند.

اگر تاکنون روی بیت‌‌‌کوین سرمایه‌‌‌ گذاری کرده‌‌‌اید و اکنون تصمیم دارید که روی جایگزین‌‌‌های بیت‌‌‌کوین سرمایه‌‌‌ گذاری کنید، این مطلب می‌‌‌تواند به شما کمک کند. در این مطلب تصمیم داریم تا ده رقیب بیت‌‌‌کوین را از جمله اتریوم، بیت‌‌‌کوین کش و ریپل را به شما معرفی کنیم.

در پایان این راهنما، شما اطلاعات مفیدی از مقایسه دقیق جایگزین‌‌‌های بیت‌‌‌کوین و عناصر کلیدی آن‌‌‌ها از جمله فناوری، سرعت تراکنش، ارزش بازار و غیره کسب خواهید کرد.

نکته: ارزش بازار مجموع ارزش تمامی سکه‌‌‌ها است. برای مثال ارزش بازاری بیت‌‌‌کوین تعداد بیت‌‌‌کوین‌‌‌های در گردش، ضرب در قیمت یک واحد بیت‌‌‌کوین است. فرمول آن به این صورت است:

مجموع بیت‌‌‌کوین‌‌‌های موجود X قیمت بیت‌‌‌کوین = ارزش بازاری بیت‌‌‌کوین

‌‌‌فهرست مطالب

 • ۱. اتریوم (Ethereum) (ETH)
 • ۲. بیت‌‌‌کوین کش (Bitcoin Cash) (BCH)
 • ۳. ترون (Tron) (TRX)
 • ۴. ریپل (Ripple)
 • ۵. EOS
 • ۶. لایت‌‌‌کوین (Litecoin)
 • ۷. اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) (ETC)
 • ۸. نئو NEO
 • ۹. سکه باینانس (Binance coin) (BNB)
 • ۱۰. کاردانو (Cardano) (ADA)
 • سخن پایانی

اتریوم

اتریوم در سال ۲۰۱۵ توسط ویتالیک بوترین (Vitalik Buterin) آغاز به کار کرد. هدف او بهبود فناوری بیت‌‌‌کوین بوسیله معرفی یک زبان برنامه‌‌‌نویسی در یک بلاکچین بود. اتریوم معروف‌‌‌ترین جایگزین بیت‌‌‌کوین است.

تمامی تراکنش‌‌‌ها بر روی بلاکچین اتریوم باید با استفاده از اتر (Ether) پرداخت شود، که می‌‌‌توان آن را ارز رمزنگاری ‌‌‌شده اتریوم دانست.

چگونگی عملکرد اتریوم

 • قیمت کنونی اتر: ۵۳۵ دلار
 • ارزش کنونی بازار: ۵۲٫۹۸ میلیارد دلار
 • حداکثر تعداد اتر: برخلاف بیت‌‌‌کوین که تعدادش محدود است، اتر نامحدود است. هرساله ۱۸ میلیون اتر در بازار منتشر می‌‌‌شود. علاوه بر این، با کمک بروزرسانی‌‌‌ها از طریق مکانیزمی که اتریوم استفاده می‌‌‌کند، ویتالیک بوترین ادعا کرده است که مجموع تعداد اترها به ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ نخواهد رسید.
 • فناوری: بیت‌‌‌کوین صرفا یک پول دیجیتال است، اما اتریوم زبان‌‌‌نویسی و پلتفرمی ارائه می‌‌‌دهد که می‌‌‌توان به وسیله آن قراردادهای هوشمند و برنامه‌‌‌های غیرمتمرکز را ایجاد کرد. توسعه‌‌‌دهندگان نیاز ندارند که از ابتدا برای هر برنامه بلاکچینی به وجود بیاورند، چراکه می‌‌‌توانند از پلتفرم آماده اتریوم استفاده کنند. اتریوم اولین پروژه‌‌‌ای بود که چنین قابلیتی را ارائه می‌‌‌داد. در زمانی که این امکان را در اختیار کاربران قرار داد کاملا منحصربه‌‌‌فرد بود، همین امر یکی از مهمترین دلایل محبوبیت و موفقیت اتریوم است.
 • سرعت تراکنش: سرعت تراکنش‌‌‌های اتریوم چند ثانیه است اما در بیت‌‌‌کوین هر تراکنش حدود 10 دقیقه زمان خواهد برد.
 • محبوبیت: اتریوم پس از بیت‌‌‌کوین دومین ارز رمز محبوب است.

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌‌‌کنید، ارزش اتریوم حدود ۱۷۰۰۰% رشد داشته است و از ۹ دلار در ژانویه ۲۰۱۷ به ۱۳۸۹ دلار در ژانویه ۲۰۱۸ رسیده است.

bitcoin-alternative

بیت‌‌‌کوین کش

یکی از بزرگترین جایگزین‌‌‌های بیت‌‌‌کوین فورک یا انشعابی از خود بیت‌‌‌کوین به نام بیت‌‌‌کوین کش است. می‌‌‌توانید فورک بیت‌‌‌کوین را همچون فرزند بیت‌‌‌کوین تصور کنید.

شاخه یا فورک زمانی به وجود می‌‌‌آید که یک بروزرسانی در بلاکچین انجام شود اما همه کاربران فعلی آن بلاکچین با آن بروزرسانی موافق نباشند. بنابراین شاخه یا ارز رمز جدیدی ساخته خواهد شد. بروزرسانی جدید از این پس در بلاکچین آن ارز رمز که شاخه یا فورک نامیده می‌‌‌شود، استفاده می‌‌‌گردد. اما بلاکچین اصلی همچنان در وضعیت پیشین خود باقی می‌‌‌ماند. در این مورد بیت‌‌‌کوین کش بروزرسانی بیت‌‌‌کوین است. همه کاربران با بروزرسانی موافق نبودند، بنابراین شاخه جدا شد و ارز رمز آن بیت‌‌‌کوین کش نامیده شد.

این اتفاق در پایان سال ۲۰۱۶ روی داد.

قیمت فعلی بیت‌‌‌کوین کش: ۹۴۰ دلار

ارزش فعلی بازار: ۱۶٫۰۷ میلیارد دلار

حداکثر تعداد بیت‌‌‌کوین کش: مانند بیت‌‌‌کوین حداکثر تعداد عرضه محدود به ۲۱ میلیون است.

فناوری: بیت‌‌‌کوین کش با هدف حل دو مشکل اساسی فناوری بیت‌‌‌کوین ایجاد شد:

 • مقیاس‌‌‌پذیری- تراکنش‌‌‌های بیت‌‌‌کوین کش سریع‌‌‌تر از بیت‌‌‌کوین است که همین امر موجب می‌‌‌گردد تا تراکنش‌‌‌های بیشتری در هر ثانیه انجام شود
 • هزینه تراکنش‌‌‌ها- هرینه تراکنش‌‌‌ها در بیت‌‌‌کوین کش تقریبا ۵ تا ۱۰ برابر کمتر از هزینه‌‌‌های تراکنش در بیت‌‌‌کوین است.

بیت‌‌‌کوین کش در بلاکچین خود از بلوک‌‌‌های بزرگ‌‌‌تری نسبت به بلوک‌‌‌های بیت‌‌‌کوین استفاده می‌‌‌کند.

سرعت تراکنش‌‌‌ها: همان‌‌‌طور که اشاره شد، بیت‌‌‌کوین کش سرعت تراکنش بهتری را ارائه می‌‌‌دهد، که این موضوع یکی از زمینه‌‌‌هایی است که بیت‌‌‌کوین کش بر بیت‌‌‌کوین مزیت دارد.

محبوبیت: بیت‌‌‌کوین کش علیرغم زمان کوتاهی که از ایجاد آن می‌‌‌گذرد، یکی از محبوب‌‌‌ترین ارزهای ‌‌‌رمزنگاری‌‌‌شده است و در همین زمان کوتاه توانسته است به گونه‌‌‌ای رشد کند که چهارمین ارز رمز برتر باشد.

همانطور که در نمودار نشان داده می‌‌‌شود، رشد بیت‌‌‌کوین کش از حدود ۵۰۰ دلار در ماه ژوئیه ۲۰۱۷ به حدود ۴۰۰۰ دلار در دسامبر ۲۰۱۷ رسیده است، بدین معنا که توانسته در کمتر از شش ماه ۱۰۰۰۰% رشد کند.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

‌‌‌‌‌‌ترون

ترون (Tron) در سپتامبر ۲۰۱۷ توسط جاستین سان (Justin Sun) مدیرعامل فعلی آن تاسیس شد. ترون پلتفرمی مبتنی بر بلاکچین است که هدف تمرکززدایی را در صنعت سرگرمی و اشتراک‌‌‌گذاری محتوا را دنبال می‌‌‌کند. ترون یا TRX ارز رمزی است که بر روی این پلتفرم به منظور انجام تراکنش‌‌‌ها فعالیت می‌‌‌کند. می‌‌‌توانید محتوای خودتان را بر روی ترون به اشتراک بگذارید و در عوض ارز رمزنگاری ‌‌‌شده ترون را به طور مستقیم از آخرین مصرف‌‌‌کنندگان محتوا دریافت کنید.

قیمت فعلی: ۰٫۰۴۹

ارزش فعلی بازار: ۳٫۲۲ میلیارد دلار

حداکثر تعداد ترون: عرضه ترون محدود است اما در یک عرضه بسیار بزرگ ۱۰۰ میلیارد از آن در دسترس است.

فناوری: مقایسه مستقیم ترون و بیت‌‌‌کوین ممکن است که امکان‌‌‌پذیر نباشد، چراکه این دو برای اهداف کاملا متفاوتی ایجاد شده‌‌‌اند.

درحالی‌‌‌که هدف از ایجاد بیت‌‌‌کوین جایگزینی برای ارزهای رسمی مانند دلار و یورو است، ترون پلتفرمی برای خرید و فروش محتوا است. با این روش تولیدکننده محتوا و شخص مصرف‌‌‌کننده هردو در یک بلاکچین قرار می‌‌‌گیرند و واسطه‌‌‌ها حذف خواهند شد.

سرعت:‌‌‌ در مقایسه با بیت‌‌‌کوین که هر تراکنش ۷ یا ۸ دقیقه زمان می‌‌‌برد، سرعت تراکنش ترون ۱۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه است.

محبوبیت‌‌‌: به نظر می‌‌‌رسد که ترون توانسته محبویت بسیار زیادی را کسب کند و درهای نوینی به سمت صنعت سرگرمی و محتوا باز کند.

این ارز رمز در سال ۲۰۱۷ رشد عظیمی را تجربه کرد و یکی از معدود ارز رمزهایی است که عملکرد منطقی در سال ۲۰۱۸ به نمایش خواهد گذاشت.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

ریپل

یکی‌‌‌دیگر از جایگزین‌‌‌های بیت‌‌‌کوین، ریپل (Ripple) است. ریپل در سال ۲۰۱۲ تنها با هدف حل مشکلات مربوط به معاملات بین‌‌‌المللی ایجاد شد. معاملات خارجی زمان‌‌‌بر و پرهزینه هستند.

برخلاف دیگر ارزهای رمزنگاری‌‌‌ شده، ریپل ارز رمز متمرکزتری را به شما ارائه می‌‌‌دهد. با این‌‌‌حال، همچنان به هدف اصلی خود یعنی معاملات خارجی ارزان و سریع عمل می‌‌‌کند. در حال‌‌‌حاضر نیز با برخی از بانک‌‌‌های مرکزی بزرگ همکاری می‌‌‌کند.

قیمت فعلی ریپل: ۰٫۸۵۹ دلار

ارزش فعلی بازار: ۳۳٫۶۳ میلیارد دلار

حداکثر تعداد ریپل: همچون بیت‌‌‌کوین تعداد ریپل‌‌‌ محدود است و مجموع آن ۱۰۰ میلیارد ریپل می‌‌‌باشد. اما تفاوت ریپل با بیت‌‌‌کوین در این است که بیت‌‌‌کوین‌‌‌ها به تدریج از طریق استخراج ایجاد می‌‌‌شوند، اما تمامی سکه‌‌‌های ریپل در حال‌‌‌حاضر ایجاد شده‌‌‌اند، این سکه‌‌‌ها زمانی که ریپل ایجاد شد، به وجود آمدند.

همان‌‌‌طور که پیشتر اشاره کردیم، ریپل در مقایسه با دیگر ارزهای ‌‌‌رمزنگاری‌‌‌ شده مانند بیت‌‌‌کوین متمرکز است. بنابراین جای تعجب نیست که ۵۰ میلیارد ریپل (نیمی از کل عرضه) متعلق به شرکت موسس ریپل است.

فناوری: همان‌‌‌طور که قبلا ذکر شد، ریپل قصد دارد که مبادلات بین‌‌‌المللی را ارزان‌‌‌تر، سریع‌‌‌تر و شفاف‌‌‌تر سازد. یک انتقال بین‌‌‌المللی بانکی که حدود یک هفته به طول می‌‌‌انجامد، از طریق ریپل در عرض چند ثانبه انجام می‌‌‌شود.

فناوری ریپل کاملا با فناوری بیت‌‌‌کوین متفاوت است. بیت‌‌‌کوین از بلاکچین استفاده می‌‌‌کند، درحالی‌‌‌که فناوری ریپل مبتنی بر ساختاری مشابه بلاکچین با نام سیستم دفترکل موردپذیرش توزیع‌‌‌شده (Distributed Consensus Ledger System) است.

بیت‌‌‌کوین ۱۰۰% غیرمتمرکز است که تصمیمات در آن توسط جامعه بیت کوین اتخاذ می‌‌‌شود، اما ریپل توسط یک شرکت خصوصی اداره می‌‌‌شود که قدرت تصمیم‌‌‌گیری بیشتر در اختیار ریپل قرار دارد.

سرعت: تراکنش‌‌‌های ریپل چند ثانیه طول می‌‌‌کشد که به مراتب از سرعت انجام تراکنش‌‌‌های بیت‌‌‌کوین بیشتر است. بنابراین از نظر سرعت جایگزین بسیار خوبی برای بیت‌‌‌کوین است.

محبوبیت:‌‌‌ ریپل را می‌‌‌توان به عنوان یکی از موفق‌‌‌ترین ارز رمزها در سال ۲۰۱۷ به حساب ‌‌‌آورد. همانطور که نمودار زیر می‌‌‌توانید مشاهده کنید، در سال ۲۰۱۷ قیمت ریپل از تقریبا صفر به ۳٫۶۵ در ژانویه رسیده است. این یعنی ریپل بیش از ۵۶% سود نصیب سرمایه‌‌‌گذاران خود کرده است.

البته ریپل تنها در میان سرمایه‌‌‌گذاران محبوب نیست، بلکه محبوبیت چشمگیری در میان کاربران دارد. در جهان واقعی نیز توسط سازمان‌‌‌هایی مانند امریکن اکسپرس (American Express) و استاندر (Santander) آزمایش شده است.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

EOS

EOS یک بلاکچین است که پلتفرمی به منظور برنامه‌‌‌نویسی مانند اتریوم فراهم می‌‌‌کند. EOS به عنوان پلتفرمی که از آن برای ساخت برنامه‌‌‌های غیرمتمرکز و قرادادهای هوشمند استفاده می‌‌‌شود، توسعه یافته است.

پلت‌‌‌فرم EOS همچنان در حال توسعه است و انتظار می‌‌‌رود در ژوئن ۲۰۱۸ راه‌‌‌اندازی شود.

EOS توسط دن لاریمر (Dan Larimer) ایجاد شده است که پیش از این او را به عنوان خالق Steemit و Bitshares می‌‌‌شناختیم.

‌‌‌قیمت فعلی EOS: ۱۰٫۴۹ دلار

ارزش فعلی بازار: ۸٫۴۴ میلیارد دلار

حداکثر تعداد EOS: حداکثر عرضه EOS محدود به ۹۰۰ میلیون است.

فناوری: EOS شبیه اتریوم است و با بیت‌‌‌کوین تفاوت دارد. درحالی‌‌‌که بیت‌‌‌کوین صرفا یک پول دیجیتالی است، EOS نرم‌‌‌افزار متن باز غیرمتمرکز است.

متن‌‌‌باز بودن به این معناست که برنامه‌‌‌های دیگری می‌‌‌توانند برروی پلتفرم EOS ساخته شوند. هدف EOS شبیه اتریوم توسعه قراردادهای هوشمند است.

نکته: قراردادهای هوشمند، قراردادهایی هستند که برروی فناوری بلاکچین ساخته شده‌‌‌اند و براساس شرایط خاص از پیش تعیین شده‌‌‌ای اجرا می‌‌‌شوند.

تفاوت عمده بین EOS و اتریوم این است که EOS از اثبات سهام محول‌‌‌شده delegated Proof of Stake (dPoS) اما اتریوم در حال‌‌‌حاضر از اثبات کار استفاده می‌‌‌کند. موافقت dPoS بخشی از مکانیزم EOS است و یکی از دلایل اصلی است که EOS ادعا می‌‌‌کند که بلاکچین آن مقیاس‌‌‌پذیری بیشتری نسبت به اتریوم دارد.

سرعت: به دلیل آن‌‌‌که هنوز پلت‌‌‌فرم EOS شروع به کار نکرده است از میزان سرعت تراکنش‌‌‌های آن اطلاعاتی در دست نیست.

محبوبیت: حتی پیش از آن‌‌‌که پلت‌‌‌فرم EOS آغاز به کار کند، محبوبیت بسیار زیادی را کسب کرده است. EOS به عنوان بهبوددهنده فناوری‌‌‌هایی که اتریوم پیشگام آن بوده است، عمل می‌‌‌کند بنابراین می‌‌‌تواند جایگزینی برای بیت‌‌‌کوین یا اتریوم باشد.

EOS یکی از موفق‌‌‌ترین عرضه‌‌‌های اولیه سکه (ICO) را در سال ۲۰۱۷ داشته است. که از طریق آن توانست بیش از ۷۰۰ میلیون دلار سرمایه کسب کند.

قیمت آن در ژوئیه ۲۰۱۷ حدود ۴ دلار بود، ولی در ژانویه ۲۰۱۸ به ۱۸ دلار افزایش یافت. همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌‌‌کنید، یکی از سکه‌‌‌هایی است که اخیرا رشد مثبت داشته است.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

لایت‌‌‌کوین

احتمالا بهترین ارز رمزی که می‌‌‌تواند با بیت‌‌‌کوین مقایسه شود، لایت‌‌‌کوین است. لایت‌‌‌کوین در سال ۲۰۱۱ توسط کارمند سابق گوگل، چارلی لی (Charlie Lee) ایجاد شد. لایت‌‌‌کوین با انگیزه بهبود بیت‌‌‌کوین، برروی همان بلاکچین ساخته شده است. در واقع علت لایت (Lite) نامیده شدن آن نیز به این دلیل است که تراکنش‌‌‌های لایت‌‌‌کوین ۴ برابر سریع‌‌‌تر از بیت‌‌‌کوین است.

قیمت فعلی لایت‌‌‌کوین: ۱۴۲٫۷۴ دلار

ارزش فعلی بازار: ۸٫۰۱ میلیارد دلار

حداکثر تعداد لایت‌‌‌کوین: حداکثر تعداد عرضه لایت‌‌‌کوین ۸۴ میلیون است، که به مراتب از بیت‌‌‌کوین بزرگ‌‌‌تر است.

فناوری:‌‌‌ لایت‌‌‌کوین از نظر فناوری و عملکرد شباهت بسیار زیادی به بیت‌‌‌کوین دارد. لایت کوین نیز صرفا یک ارز دیجیتال است، برخلاف سکه‌‌‌هایی مانند اتریوم که عملکردهای گوناگونی دارند.

مهمترین تفاوت لایت‌‌‌کوین و بیت‌‌‌کوین سرعت تراکنش‌‌‌هاست، علت آن نیز تغییراتی است که در الگوریتم‌‌‌های بیت‌‌‌کوین داده شده ‌‌‌است.

سرعت تراکنش: هر تراکنش لایت‌‌‌کوین حدود ۲٫۵ دقیقه زمان می‌‌‌برد، برخلاف بیت‌‌‌کوین که زمان انجام هر تراکنش حدود ۱۰ دقیقه است.

محبوبیت: باید گفت که نزدیک‌‌‌ترین رقیب بیت‌‌‌کوین، لایت‌‌‌کوین است. این امر دلیل محبوبیت و کاربران گسترده این ارز رمزنگاری ‌‌‌شده است.

لایت بیش از ۷ سال سابقه فعالیت دارد و در سال ۲۰۱۷ توانست از قیمت ۴ دلار به ۳۵۰ دلار افزایش پیدا کند. بدین معنا که ۸۰۰۰% رشد قیمت داشته است.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

اتریوم کلاسیک

اتریوم کلاسیک با ایجاد فورکی از اتریوم در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. یک سازمان مستقل غیرمتمرکز به وسیله اتریوم برای جمع‌‌‌آوری سرمایه ایجاد شده بود. نقص امنیتی در این سازمان موجب شد تا ۵۰ میلیون دلار به سرقت برود. به منظور بازیابی این ۵۰ میلیون دلار، اتریوم به دو فورک اتریوم و اتریوم کلاسیک به همراه بلاکچین و ارزرمزنگاری ‌‌‌شده تقسیم شد.

بنابراین برخلاف لایت‌‌‌کوین و بیت‌‌‌کوین کش، هدف از ایجاد اتریوم کلاسیک پیشرفت‌‌‌های فناوری نبوده است.

قیمت فعلی: ۱۸٫۱۹ دلار

ارزش فعلی بازار: ۱٫۸۴ میلیارد دلار

حداکثر تعداد سکه‌‌‌های اتریوم کلاسیک: برخلاف اتریوم که عرضه آن نامحدود است، در سال ۲۰۱۷ تصمیم گرفته شد که حداکثر تعداد اتریوم کلاسیک ۲۳۰ میلیون باشد.

فناوری: همان‌‌‌طور که قبلا ذکر شد، فناوری اتریوم کلاسیک شباهت بسیار زیادی به اتریوم دارد.

در مقایسه با بیت‌‌‌کوین، اتریوم کلاسیک خیلی بیشتر از یک ارز دیجیتالی است. این ارز مانند اتریوم، پلتفرمی برای توسعه‌‌‌دهندگان فراهم می‌‌‌کند که به کمک آن بتوانند قراردادهای هوشمند و برنامه‌‌‌های توزیع‌‌‌یافته خود را بسازند.

از آنجایی که اتریوم کلاسیک یک هارد فورک (hard fork) است، تغییرات کد اتریوم در کد اتریوم کلاسیک انجام نمی‌‌‌شود. در حال‌‌‌حاضر جامعه توسعه‌‌‌دهندگان اتریوم کلاسیک نیز از اتریوم قدرتمند‌‌‌تر است و از نظر پیشرفت‌‌‌های فناوری نیز از اتریوم جلوتر است.

سرعت تراکنش: مانند اتریوم، سرعت تراکنش اتریوم کلاسیک چند ثانیه طول می‌‌‌کشد.

محبوبیت: اتریوم کلاسیک محبوبیت کمتری نسبت به بیت‌‌‌کوین و اتریوم دارد. قیمت آن از ژانویه ۱٫۵ دلار در ژانویه ۲۰۱۷ به ۴۳٫۵ دلار در ژانویه ۲۰۱۸ رسید. حدود ۲۹۰۰% سود عاید سرمایه‌‌‌گذاران شد.

همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، اتریوم کلاسیک خوب عمل کرده است، اما همچنان فاصله کمی با دیگر ارز رمزهای این فهرست دارد.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

نئو

نئو (NEO) که در ابتدا AntShares نامیده می‌‌‌شد، در سال ۲۰۱۴ در چین ایجاد شد. معمولا آن را اتریوم چینی نیز می‌‌‌گویند، چراکه مانند اتریوم پلتفرمی برای ساخت برنامه‌‌‌های غیرمتمرکز ارائه می‌‌‌دهد.

نئو از زمانی که ایجاد شده است، پیشرفت‌‌‌های خیره‌‌‌کننده‌‌‌‌‌‌ای داشته و می‌‌‌تواند رقیب جدی برای بیت‌‌‌کوین تلقی شود.

قیمت فعلی نئو: ۷۳٫۹۲ دلار

ارزش فعلی بازار: ۴٫۸ میلیارد دلار

حداکثر تعداد نئو: حداکثر عرضه نئو محدود به ۱۰۰ میلیون است.

فناوری: همانند اتریوم و EOS، نئو نیز چیزی بیشتر از یک پول دیجیتال است. نئو پلتفرمی برای ساخت قراردادهای‌‌‌ هوشمند و برنامه‌‌‌های توزیع‌‌‌شده فراهم می‌‌‌سازد.

نئو از یک الگوریتم منحصر به فرد بلاکچین نسبت به مدل اتریوم استفاده می‌‌‌کند. دا هونگ‌‌‌فی (Da Hongfei) مدیرعامل نئو در این خصوص گفته است: این فناوری در برنامه‌‌‌های خود، وعده امنیت بالا، مقیاس‌‌‌پذیری بیشتر و سازگاری موثرتر را می‌‌‌دهد.

سرعت تراکنش: تراکنش‌‌‌های بیت‌‌‌کوین ۷ تا ۱۰ دقیقه زمان می‌‌‌برد، اما نئو می‌‌‌تواند ۱۰۰۰۰ تراکنش در هر ثانیه انجام دهد. این پیشرفت قابل توجه نئو را سریع و مقیاس‌‌‌پذیر می‌‌‌سازد.

محبوبیت: نئو بزرگترین سکه چین است و به طور کلی یکی از محبوب‌‌‌ترین ارز رمزها است. اگرچه در ژانویه ۲۰۱۷ تنها ۰٫۱۶ دلار قیمت داشته است، اما در ژانویه ۲۰۱۸ به ۱۶۲ دلار رسید و این یعنی حدود ۱۱۱٫۴% رشد داشته است. تقریبا دو برابر ریپل افزایش سود به سرمایه‌‌‌گذاران پرداخت کرده است. بنابراین نئو را می‌‌‌توان یک پروژه عالی و جایگزین فوق‌‌‌العاده برای بیت‌‌‌کوین دانست.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

سکه باینانس

سکه باینانس (Binance) یک ارز رمزنگاری ‌‌‌شده است که توسط باینانس، یکی از بزرگترین پلتفرم‌‌‌های خرید و فروش ارز رمزها منتشر شده است. این ارزرمزنگاری‌‌‌شده به عنوان بخشی از عرضه اولیه سکه باینانس (ICO) که در جمع‌‌‌آوری سرمایه ماه ژوئیه ۲۰۱۷ انجام شد، شروع به کار کرد. سکه باینانس می‌‌‌تواند در صرافی باینانس با نرخ کمتری معامله شود. هنگامی که شما با سکه باینانس داد و ستد می‌‌‌کنید، ۵۰% تخفیف بابت هزینه‌‌‌های دادوستد دریافت خواهید کرد. به نظر می‌‌‌رسد که این تنها عملکرد منحصر به فرد این ارزرمزنگاری‌‌‌شده نسبت به سایر ارزهاست.

قیمت فعلی: ۱۲٫۹۸ دلار

ارزش فعلی بازار: ۱٫۴۸ میلیارد دلار است

حداکثر تعداد سکه: عرضه سکه باینانس محدود به ۱۹۴۹۷۲۰۶۸ سکه است.

فناوری:‌‌‌ سکه باینانس یک توکن ERC-20 است. به این معنا که برروی بلاکچین اتریوم ساخته شده و همچنان برروی شبکه اتریوم می‌‌‌باشد. با این‌‌‌حال، اخیرا باینانس اعلام کرده است که قصد دارد بلاکچین خود را که با نام Binance Chain بسازد. این موضوع بخشی از پروژه انتقال آن‌‌‌ها از یک شرکت به جامعه‌‌‌ای است که تصمیم دارد صرافی غیرمتمرکزی را ایجاد کند.

سرعت تراکنش: تراکنش سکه‌‌‌های باینانس سریع‌‌‌تر از بیت‌‌‌کوین است، چراکه برروی پلتفرم اتریوم ایجاد شده‌‌‌است و در کل چند ثانیه طول می‌‌‌کشد.

محبوبیت: با توجه به حجم بالای دادوستد در صرافی باینانس، سکه باینانس خیلی سریع محبوب شد. از آن‌‌‌جایی که صرافی باینانس یک پشتیبان قوی برای سکه‌‌‌های باینانس است، اعتماد بسیاری از کاربران و سرمایه‌‌‌گذاران به آن جلب شده است.

سکه باینانس از حدود ۰٫۱ دلار به ۲۴ دلار ظرف شش ماه افزایش قیمت داشته است و همچنان به کمک پشتوانه صرافی باینانس در حال پیشرفت است. بنابراین می‌‌‌توان آن را جایگزینی برای بیت‌‌‌کوین دانست.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

کاردانو

آخرین جایگزین و رقیب بیت‌‌‌کوین در لیست ما کاردانو (Cardano) است. کاردانو در سپتامبر ۲۰۱۷ منتشر شد و به همین علت یکی از جوان‌‌‌ترین ارز رمزها محسوب می‌‌‌شود. کاردانو توسط چارلز هاکینسون (Charles Hoskinson) ساخته شده که یکی از بنیان‌‌‌گذاران اتریوم است.

زمانی که بیت‌‌‌کوین نسل اول بلاکچین و اتریوم نسل دوم بلاکچین را ارائه کرد، کاردانو توانست نسل پیشرفته‌‌‌تری از بلاکچین که آن را نسل سوم می‌‌‌نامند، ارائه کند. EOS و نئو نیز متعلق به این طبقه هستند. کاردانو ارز رمزنگاری ‌‌‌شده خود را که ADA نامیده می‌‌‌شود، معرفی کرده است.

قیمت فعلی آدا: ۰٫۲۸ دلار

ارزش فعلی بازار: ۷٫۳۵ میلیارد دلار

حداکثر تعداد آدا: مجموع سکه‌‌‌های عرضه شده کاردانو که تاکنون وجود دارد ۳۱۱۱۲۴۸۳۷۴۵ است.

فناوری: کاردانو ادعا می‌‌‌کند که نسل سوم بلاکچین را دارد، چرا که بسیاری از مشکلاتی که اتریوم و بیت‌‌‌کوین دارند، در پلتفرم آن حل شده است. این مشکلات از قبیل مقیاس‌‌‌پذیری، قابلیت همکاری و پایداری از طریق بروز‌‌‌رسانی‌‌‌های فناوری حل شده‌اند.

همچنین کاردانو به دلیل تمرکز بر نقل‌‌‌و‌‌‌انتقالات بین‌‌‌المللی می‌‌‌تواند رقیب جدی برای ریپل باشد.

سرعت تراکنش: در حال حاضر سرعت تراکنش‌‌‌های کاردانو ۲۵۷ تراکنش در هر ثانیه است. همان‌‌‌طور که واضح است سرعت تراکنش کاردانو مانند نئو به مراتب سریع‌‌‌تر از بیت‌‌‌کوین است.

محبوبیت: کاردانو توانسته است با توجه به وعده‌‌‌های مربوط به پیشرفت فناوری خود طرفداران بسیاری را جذب کند. عامل دیگری که به این امرکمک می‌‌‌کند، چارلی هوسکینسون بنیان‌‌‌گذار کاردانو هست که چهره شناخته شده‌‌‌ای در زمینه بلاکچین محسوب می‌‌‌شود.

کاردانو جدیدترین ارز‌‌‌رمزنگاری ‌‌‌شده این فهرست است که البته به اندازه دیگر ارزهای این فهرست رشد قیمت نداشته است. همان‌‌‌طور که در نمودار زیر می‌‌‌توانید مشاهده کنید، قیمت آن از ۰٫۲ دلار به ۱٫۲ دلار در ژانویه ۲۰۱۸ رسیده است. علیرغم این مطلب، کاردانو در مدت زمان کوتاهی که از ساخت آن می‌‌‌گذرد توانسته است که ارزش بازاری زیادی را کسب کند و بنابراین جایگزین خوبی برای بیت‌‌‌کوین خواهد شد.

bitcoin-alternative
bitcoin-alternative

سخن پایانی

در این مطلب فهرست طولانی از جایگزین‌‌‌های بیت‌‌‌کوین خدمت شما ارائه شد. اما بیت‌‌‌کوین همچنان پادشاه ارزهای‌‌‌رمزنگاری ‌‌‌شده محسوب می‌‌‌شود، اما این مسئله نمی‌‌‌تواند سایر رقبا را ناامید کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.