مقدمه‌ای بر سودهای توکن اثبات سهام: برآورد ریسک‌ها و پاداش‌ها

هر چند صنعت بلاکچین امسال از تب و تاب افتاده است، اما همچنان تیم‌های تکنولوژی مختلف در حال توسعه در این حوزه هستند. یکی از پیشرفت‌هایی که در این زمینه حاصل شده، استفاده از پروتکل اثبات سهام (Proof-of-Stock) می‌باشد که هر چند پیچیدگی‌‌های خود را دارد اما مشکل مقیاس پذیری پروتکل اثبات کار را از میان برداشته است.

0 89

اگر چه موج اخیر تب بلاکچین امسال آرام شده است، اما ولع تیم‌هایی که بر روی تکنولوژی‌های زیربنایی آن کار می‌کنند، به افزایش خود ادامه می‌دهد. زمان به سرعت در حال نزدیک‌شدن به دوره‌ای است که راهکارهای مقیاس‌پذیر، ایمن و غیرمتمرکز برای بسیاری از حوزه‌های اصلی تکنولوژی (محاسبه، ذخیره‌ی فایل، پرداخت‌ها و غیره) برای توسعه‌دهندگان اپلیکیشن مهیا خواهد بود. زمانی که این نقطه‌ی اوج جمعی اتفاق بیفتد، احتمالاً انتقالی سریع در استفاده‌ی کاربران از برنامه‌های Web 2.0 (متمرکز) به برنامه‌های Web 3.0 (غیرمتمرکز) وجود خواهد داشت.

آنچه مسیر را در جهت این انتقال پیش می‌برد، مجموعه‌ای از پروژه‌های بلاکچین اثبات سهام (PoS) است که بر روی رفع مشکلات مقیاس‌پذیری اثبات کار بدون از دست‌دادن بیش از حد ایمنی یا غیرمتمرکزی مشغول کار است. با این حال حتی برای بسیاری از کاربران بلاکچین علاقه‌مند به تکنولوژی در آن بیرون، سر و کله‌زدن با تمام انواع PoS، مکانیک‌های نمایندگی/رای‌گیری، دوره‌های توقیف، معضلات حفاظتی و غیره به طرز دیوانه‌واری پیچیده باقی می‌ماند.

هدف از این مقاله این است که به سرعت رایج‌ترین رویکردهای PoS برای اعطای « سود سهام » به دارندگان توکن را بررسی نموده، معضلات سطح بالای ریسک/پاداش را برای پی‌بردن به زمان مناسب به منظور گرفتن تصمیمات سرمایه گذاری مورد اشاره قرار داده و به طور خلاصه بهترین روش‌های عملی برای سرمایه گذاری، جمع‌آوری، و/یا محول‌کردن توکن‌های شما در این شبکه‌ها را به بحث بگذاریم.

نظارت بر قدرت رای و آپتایم (uptime) گره‌ی اعتبارسنج

نظارت بر قدرت رای و آپتایم (uptime) گره‌ی اعتبارسنج

سودمندی بلاکچین‌های اثبات سهام

به طور عمومی، رویکردهای PoS وعده می‌دهند که مشکل مقیاس پذیری را در عین اشاره به تعدادی از مشکلات دیگر در ارتباط با حاکمیت، امنیت شبکه، نگه‌داری و بهبود حل کنند. بدیهی است که یکی دیگر از فواید آن فاصله‌گرفتن از سوزاندن مقادیر بالای انرژی است.

سه حوزه‌ی اصلی چشم‌انداز PoS در رابطه با پاداش‌ها/سودها بر توکن‌های سرمایه گذاری‌شده:

  • خرج نکردن = دریافت سود اندک: یک میزبان از شبکه‌ها وجود دارد که به دارندگان توکن به راحتی با توجه به مقداری که در هر آدرس نهفته است، پاداش می‌دهد. یکی از قابل‌توجه‌ترین شبکه‌ها برای این کار نئو (NEO) است که شما را ملزم به استفاده از یکی از کیف پول‌های آن‌ها برای مطالبه‌ی گَس (GAS) رایگان می‌کند (با استثنائاتی قابل‌توجه، اگر شما نئو را نگه دارید، بسیاری از بورس‌ها گَس را برای خودشان حفظ خواهند کرد). دیگر شبکه‌های کریپتو که به دارندگان برای هیچ چیزی به جز نگه‌داشتن سکه پرداخت نمی‌کنند عبارتند از VeChainThor (یک بلاکچین)، TaaS (یک صندوق سرمایه)، کوکوین (Kucoin) (یک بورس متمرکز)، کریپتوبریج (CryptoBridge) (یک بورس غیرمتمرکز)، دیجیکس (Digix) (یک سرویس ذخیره‌ی طلا با یک رمزارز پشتیبانی‌شده با طلا)، PIVX (یک بلاکچین متمرکز بر حریم خصوصی)، QTUM (یک بلاکچین چند VM)، و بسیاری دیگر.
  • اجرا (یا جمع‌آوری در) مستر نودها (Masternodes) = سود دریافت‌شده – بسیاری از شبکه‌ها پاداش‌هایی، یا درجه‌ی بالاتری از پاداش‌ها، را براساس نگه‌داشتن رقم حداقلی مشخصی از توکن‌ها و مشارکت‌کردن در شبکه تا ظرفیتی (رای‌دادن، تأیید اعتبار بلاک‌ها و غیره) اعطا می‌کنند. قابل‌توجه‌ترین شبکه‌ای که مستر نودها را به کار می‌گیرد، دَش (Dash) (1هزار دقیقه) است اما دیگر شبکه‌ها از جمله پِی‌دِی کوین (PayDay Coin) (20 هزار دقیقه)، هرایزن (Horizen) (سکیور نود = ۴۲ دقیقه، سوپر نود = ۵۰۰ دقیقه)، PIVX (10 هزار دقیقه) و زی‌کوین (Zcoin) (1 هزار دقیقه) هم وجود دارند. به طور ویژه، پروتکل کَسپر (Casper) مطرح‌شده توسط اتریوم (حرکت به سمت PoS از اثبات کار) از نظر عملکردی مشابه یک مستر نود (به عنوان مثال حداقل ۳۲ سهام ETH به علاوه اجرا و نگه‌داری نرم‌افزار میزبانی‌شده) خواهد بود. علاوه بر این، شرکت‌هایی چون نپتون دَش (Neptune Dash) عملیات جمع‌آوری را اجرا می‌کنند و در نتیجه شما می‌توانید در سود آن شریک باشید حتی اگر خودتان توکن کافی برای برآورده‌کردن حداقل آستانه‌ی اجرای یک مستر نود را نداشته باشید. (برای اطلاعات بیشتر: فهرست‌های جامعی از شبکه‌های مستر نود را می‌توان در آدرس https://masternodes.online/ و https://masternodes.pro پیدا کرد).
  • رای‌گیری/تخصیص‌دهی = به دست آوردن سود – به منظور سرعت بخشیدن به تولید بلاک‌ها برای حل مشکل مقیاس پذیری، بسیاری از زنجیره‌های PoS سیستمی از انتخاب یک مجموعه گره‌ی به نسبت کوچک را به کار گرفتند تا به سریع‌ترین شکل ممکن به اجماع برسند. یک راه برای تصمیم‌گیری درباره‌ی اینکه کدام گره‌ها اجازه دارند تولیدکنندگان/تأییدکنندگان بلاک باشند، اجازه دادن به جامعه برای رای‌دادن/تخصیص‌دادن توکن‌هایشان در جهت یک یا چند مورد از آن‌ها است (که اغلب اثبات سهام تخصیص‌داده‌شده یا به اختصار dPoS خطاب می‌شود). در عوض، این گره‌ها پاداش‌ها و/یا هزینه‌ها را با آدرس‌هایی که در حال تخصیص توکن به آن‌ها هستند، به اشتراک می‌گذارند که اغلب شامل یک دوره‌ی توقیف دو هفته‌ای یا بیشتر است که در آن توکن‌ها نمی‌توانند نقد شوند. زنجیره‌های PoS قابل‌توجهی که برخی از شکل‌های تخصیص‌دهی را به کار می‌گیرند شامل EOS، Cosmos، Tezos، Lisk، Ark، OxyCoin، BitShares، Steem، Nano، Cardano، Dfinity، LivePeer، Polkadot، Hedera Hashgraph، RChain، AION و غیره می‌شوند.

عوامل پایه‌ای ریسک/پاداشی که در حین نگه‌داشتن و/یا تخصیص‌دهی توکن‌ها از این شبکه‌ها بایستی از آن‌ها آگاه بود، چه هستند؟

برای شبکه‌هایی که به راحتی توکن‌های اضافی را برای نگه‌داشتن (و نه هزینه‌کردن) توکن‌ها اعطا می‌کنند، عوامل ریسک زیادی فراتر از سرسختی اصلی شبکه (که نشان می‌دهد آیا اصلاً مشارکت داشته است) و دانستن اینکه چگونه سود سهام را از طریق کیف پول (های) مناسب مطالبه کرد، وجود ندارد. برای بسیاری از کاربران، سرمایه گذاری خارج از بورس‌ها و نصب نرم‌افزار کیف پول سفارشی وظیفه‌ای دلهره‌آور است، به همین خاطر برخی از بورس‌ها مایلند تا توکن‌های سود خود را در میان کاربرانشان به اشتراک بگذارند (یا تمام آن را بدهند). صرفنظر از رویکردتان، شما بایستی انتظار دریافت ۴-۶% در سال سود (گاهی بسیار بیشتر) را از طریق این شبکه‌ها داشته باشید.

با بالارفتن به اندازه‌ی یک مرحله پیچیدگی، زمانی که با شبکه‌هایی که مستر نودها را اجرا می‌کنند، تعامل می‌کنید، یک بررسی عمیق از مکانیک‌های تنظیم یک گره (یا جمع‌آوری در یک گره) لازم هستند. به عنوان مثال با Dash شما می‌توانید به یک تأمین‌کننده‌ی میزبانی مبلغی را بپردازید تا سخت‌افزار را برای شما تدارک ببیند و سرمایه گذاری توکن‌ها و به اجرا درآوردن چیزها به نسبت بدیهی است. البته که شما می‌توانید پیش‌تر بروید و نرم‌افزار مستر نود مناسب خودتان را میزبانی/اجرا کنید.

با احتساب اینکه یک مستر نود Dash در حال حاضر به راحتی بیش از ۲۰۰ هزار دلار ارزش گذاری می‌شود (حتی بعد از اصلاح ۲۰۱۸)، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا در عوض توکن‌های خود را با دیگران جمع‌آوری کرده و به یک منبع قابل‌اعتماد برای اجرا و نگهداری یک گره بپردازند. به طور واضح، بخش زیادی از سعی و تلاش بایستی خرج اپراتورهای این گره شود چرا که این گره به انتقال توکن‌های جمع‌آوری‌شده‌ی شما به آن‌ها نیاز دارد. (برای اطلاع بیشتر شما، پروتکل آینده‌ی اتریوم به نام کسپر (Casper) توانایی رسیدگی به جمع‌آوری از طریق قراردادهای هوشمند را خواهد داشت که آن فرآیند را به نسبت در مقایسه با دیگر شبکه‌ها ساده‌تر و « مطمئن‌تر » می‌کند.)

در نهایت، زمانی که تمامی انواع PoS تخصیص‌یافته را در آن بیرون در نظر می‌گیرید، متاسفانه تجربه‌ی کاربری (UX) برای رأی‌دادن/تخصیص‌دهی اغلب کمی از مد افتاده است. آنچه برای ارزیابی حیاتی است، پایداری، ایمنی و تجربه‌ی عملیاتی تیمی است که گره (های) تأیید‌کننده/تولیدکننده‌ای که شما به آن تخصیص یافته‌اید را اجرا می‌کند؛ علاوه بر این گوناگونی کلی جغرافیا، جزئیات میزبان، جزئیات انرژی و مسائل قضایی مقرراتی/قانونی تأییدکنندگان در شبکه هم اهمیت دارد.

تیم‌های اصلی شبکه و تیم‌های تأییدکننده اغلب ابزارهای جستجوگر آنلاین از جمله eostracker.io را ایجاد خواهند کرد که در آنجا شما می‌توانید در هر زمان جزئیات وضعیت شبکه‌ی EOS و برترین تولیدکنندگان بلاک که از طریق رای انتخاب می‌شوند را ببینید. به عنوان مثالی دیگر، ابزار جستجوگر هابل (Hubble) برای شبکه‌ی کازموس (Cosmos Network) که توسط تیم تأییدکننده‌ی چند شبکه‌ای که من با آن کار می‌کنم (شبکه فیگمنت (Figment Networks)) ایجاد شد، شامل آمار و ارقام جزئی زمان آپتایم برای هر تأییدکننده است تا به مشارکت‌کنندگان شبکه (و خود تأییدکنندگان) نگرشی از گره‌هایی با بهترین عملکرد را بدهد، نه صرفاً تیم‌هایی با بیشترین قدرت رأی. دیگر ابزارهای جستجوگر قابل توجه شامل tzscan.io (تزوس)، steemblockexplorer.com، explorer.lisk.io، explorer.ark.io، bitshares-explorer.io، explorer.oxycoin.io، nanode.co (نانو)، cardanoexplorer.com، dfinityexplorer.org، explorer.livepeer.org و غیره می‌شوند.

یک امکان کلیدی (و بحث برانگیز) برخی از بلاکچین‌های جدیدتر مفهومی به نام اسلشینگ (slashing) است که یک گره تأییدکننده (و تخصیص‌دهندگان آن را!) را در صورت عملکرد ضعیف و/یا دنبال‌کردن فعالیت‌های مشکوک مثل عضویت دوگانه جریمه خواهد کرد. برای این شبکه (مثل کازموس، کسپر/اتریوم، لایوپییر و غیره)، این به طور خاص مهم است که با پایداری/عملکرد تیم‌ها و شبکه‌هایشان (به عنوان مثال از طریق جستجوگرهای بلاک) پیش از پیوندزدن توکن‌هایتان با آن‌ها آشنایی پیدا کنید.

در نهایت، اهمیت دارد که اشاره شود که با عدم پیوندزدن توکن‌ها در شبکه‌های dPoS (به عنوان نمونه آزادکردن نقدینگی به مبادله/هزینه)، دارندگان ممکن است سود را از دست بدهند و به شیوه‌ی موثری خودشان را متوجه کاهش ارزش ارز از طریق تورم کنند.

تجربه‌ کاربری سرمایه گذاری چند شبکه‌ای در اپلیکیشن‌های کیف پول

بیایید صادق باشیم، بررسی به اندازه‌ی کافی عمیق هر یک پروژه‌ی بلاکچین PoS برای نظارت بر گره‌های تولیدکننده/تأییدکننده و حفاظت از پاداش‌های سهامتان دشوار است. فرصت عظیمی برای توسعه‌دهندگان کیف پول در آن بیرون وجود دارد تا عامه‌ی جمعیت بلاکچین را درباره‌ی ریسک/پاداش‌ها آموزش داده و یک تجربه‌ی کاربری برای نظارت بر تأییدکنندگان و پیوندزدن/سرمایه گذاری به شیوه‌ی مناسب فراهم کنند.

یک تیم کیف پولی که مشغول این کار بوده و من از آن آگاهی دارد، Balance.io است:

تیم‌های تولیدکننده/تأییدکننده بلاک را برای محتوای متفکرانه دنبال کنید.

تیم‌های تولیدکننده/تأییدکننده بلاک را برای محتوای متفکرانه دنبال کنید.

تیم‌های تولیدکننده/تأییدکننده بلاک را برای محتوای متفکرانه دنبال کنید.

نکته‌ تخصصی: تیم‌های تولیدکننده/تأییدکننده بلاک را برای محتوای متفکرانه دنبال کنید.

در مجموع، همانطور که شما احتمالاً تجربه کرده‌اید، دشوار است که تمام ریزه‌کاری‌های هر یک از این شبکه‌های نوظهور را دنبال کرده و بر سر اینکه زمان (و توکن‌هایتان) را کجا صرف کنید، تصمیم گرفت. به طور واضح توئیتر و مدیوم منابع فوق‌العاده‌ای هستند، همانطور که انجمن‌ها و برنامه‌های چتی که شبکه‌های مختلف با جامعه‌های خود استفاده می‌کنند، مفید می‌باشند، اما یک نکته‌ی سودمند این است که تیم‌هایی تأییدکننده‌ای (به عنوان مثال از طریق جستجوگرهای بلاک) را که شما باور دارید در حال انجام کار قابل اطمینانی هستند، شناسایی کرده و محتوای آن‌ها (روزنامه‌ها، توئیتر، مدیوم و غیره) را دنبال کنید. این تیم‌ها نه تنها در آموزش افراد درباره‌ی شبکه‌هایی که درگیر آن هستند، به شدت با انگیزه می‌باشند بلکه ابزارها و محتوا را برای کمک به جذب رای منتشر می‌کنند.

البته در کنار شبکه‌های فیگمنت، تیم‌های تأییدکننده‌ای که من بیشتر این روزها تحت تأثیرشان قرار گرفتم شامل Certus.one، Mythos، Chorus.one، Block3.co، CoinFund، و StakingFacilities.com می‌شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.