مقایسه GPI SWIFT و سیستم پرداخت ریپل

آیا سیستم نوآوری پرداخت جهانی سوئیفت (SWIFT GPI) می‌تواند از انقراض سیستم بانک مرکزی در برابر پرداخت های ریپلنت ( Ripplenet) بلاک چین جلوگیری کند؟ هر دو سیستم مزیت و معایب مخصوص به خود را دارند. شرکت‌ها و موسسات بنا بر قوانین و اساسنامه خود می‌توانند سیستم‌های پرداخت نوین را که ارائه‌دهنده استانداردهای پرداخت مناسب، آسان و شفاف هستند به کار بگیرند.

0 167

درحالی‌که سیستم SWIFT GPI به منظور رفع خطاها و باگ‌های موجود روی سیستم بانکداری مرکزی و انجام اصلاحات بر اساس استانداردهای قدیمی کار می‌کند، ریپل تکنولوژی پرداختی شبکه‌ای جدیدی را روی یک فضای ایزوله شده کاربری ارائه می‌دهد. SWIFT در حال حاضر هنوز هم بزرگ‌ترین شبکه پرداخت بین‌المللی را با 1100 بانک مرتبط در اختیار دارد. سیستم نوآوری پرداخت جهانی SWIFT یک نوع جهش قابل‌توجه در بهبود سرعت ، امنیت و شفاف‌سازی پرداخت های استاندارد بین‌المللی است که در حال حاضر توسط 165 بانک عضو در این متد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سه عنصر مهم و حیاتی در سیستم SWIFT GPI ، ردیاب ، مشاهده‌گر و فهرست راهنمای سیستم است. ردیاب سیستم نوآوری پرداخت یک نوع ردیابی پهلوبه‌پهلو را در پرداخت های انجام‌شده ارائه می‌دهد. باید به این نکته اشاره کرد که سیستم ردیابی موردنظر، بر اساس مرجع ردیابی سراسری و پیوسته ساخته شده است که به اختصار آن را UETR می‌نامند. SWIFT به اعضا این مجوز را می‌دهد که UETR را به عنوان بخشی از استانداردهای 2018 (SR 2018) در نظر بگیرند. مشاهده‌گر سیستم نیز تبعیت اعضا از قوانین SLA را برای افزایش پرداخت های برون‌مرزی تضمین می‌کنند،  فهرست راهنما، یک لیست کامل اعضای GPI را تهیه کرده و شرکت‌ها یا موسسات مالی را قادر می‌سازد تا روش‌های مناسب مسیریابی پرداخت را اعمال کنند و سیستم نوآوری پرداخت SWIFT همچنین به ارتقا زیرساخت‌های بازار و تعامل بین بازارهای داخلی و بیرون مرزی تاکید می‌کند.

شرکت‌های خزانه‌داری نیز می‌توانند با استفاده از ردیاب GPI درآمدها و میزان دریافتی خود را بررسی کنند. بااین‌حال هنوز هم استانداردهای جدید بر پایه زیرساخت‌های قدیمی بنا ریزی شده‌اند و گستردگی تکنولوژی بلاک چین را ندارند. SWIFT همچنین به دنبال نوآوری در بازار بلاک چین نیز هست، اما فعلا در مورد مقیاس‌پذیری این چارچوب به قطعیت نرسیده است.

از سوی دیگر ریپل بر اساس استانداردهای تکنولوژی شبکه توزیع مجزا ساخته شده و همچنین با قوانین و چارچوب پروتکل InterLedger بسط داده شده است تا بتواند نقص‌های تعامل‌پذیری و مقیاس را بپوشاند. محصولات ریپل از تکنولوژی‌های پرداخت متنوعی همچون RippleNet ، xCurrent، ILP ، xRapid و xVia بهره می‌برند. این تکنولوژی‌ها انقلاب عظیمی در استانداردهای پرداختی از نظر سرعت، ردیابی، مقیاس پذیری و قابلیت تبدیل به وجود آورده‌اند. در نتیجه در حال حاضر بزرگ‌ترین رقیب بازار انحصاری SWIFT به شمار می‌روند. پرداخت‌هایی که روی ریپل انجام می‌پذیرد تنها در چند ثانیه به اتمام می‌رسد اما پرداخت های موجود روی SWIFT حداقل برای تکمیل به 30 دقیقه و تا گاهی اوقات به اندازه یک روز کامل زمان نیاز دارند.

پرداخت‌های ریپل و بسیاری از پرداخت های مشابه ازاین‌دست، با مشکلات زیادی از قبیل عدم تطبیق و یا عدم پذیرش روبرو هستند و بسیاری از بانک‌ها این گونه پرداخت ها را نمی‌پذیرند. بااین‌حال توسعه‌های اخیر انجام‌شده در سیستم پرداخت جهانی بر این موضوع تاکید دارد که SWIFT و ریپل می‌توانند در یک قالب مشارکتی روی استانداردهای پرداختی با یکدیگر کار کنند. شرکت Banco Santader به تازگی نرم‌افزار پرداخت OnePayFix را با پلتفرم ریپل توسعه داده است و در این راستا برای پرداخت‌های برون‌مرزی با سیستم نوآورانه SWIFT همکاری می‌کند. ریپل که در سال 2016 ، SWELL را برای رقابت با همایش SIBOS راه‌اندازی کرد، یکی از شرکت‌کنندگان اصلی در همایش SIBOS 2018 بود.

فضای سیستم پرداخت جهانی به‌گونه‌ای برای هر نوع تغییرات کوچک و بزرگی آماده شده است. ریپل، SWIFT را به سمت ارتقا استانداردهای پرداخت، که قبلا نادیده گرفته می‌شد، پیش می‌برد. البته این می‌تواند خبر خوبی برای شرکت‌هایی باشد که تاکنون از عدم توجه به چنین استانداردهایی متضرر می‌شدند. در حال حاضر SWIFT و ریپل با روش‌های متفاوت و مخصوص به خود در حال تصحیح مشکلات پایه روی فضای پرداخت‌ها هستند، بنابراین هر شرکت یا موسسه می‌تواند بر اساس استانداردهای موردنظر خود، هرکدام از سیستم‌های پرداختی را به کار بگیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.