مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger

در دنیای ارزهای دیجیتال کیف‌پول به جایی گفته می شود که اطلاعات مربوط به معاملات ارزها در آن نگهداری می‌شود. کیف پول‌های سخت‌افزاری از امن‌ترین کیف پول‌های موجود هستند. در این مقاله دو کیف سخت‌افزاری معروف ترزور و لجر از جنبه‌های مختلف مورد بررسی قرار گرفته و با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

0 375

اگر به‌تازگی کار خود را شروع کرده‌اید، خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده می‌تواند برایتان کار بسیار سختی باشد. یکی از بزرگترین چالش‌هایی که پس از تهیه ارز رمز به سراغتان می‌آید، این است که چگونه باید آن را ایمن نگاه دارید.

این راهنما بهترین راه‌های امن نگاه داشتن سرمایه‌ گذاری را به شما معرفی می‌کند که شامل کیف پول‌های سخت‌افزاری ترزور (Trezor) و لجر نانو اس (Ledger Nano S) می‌شوند. در این مقاله تمام اطلاعاتی که پیش از خرید یکی از این کیف‌ها نیاز دارید به شما ارائه خواهد شد، تا بتوانید تصمیمی آگاهانه بگیرید.

ما این دو برند، ویژگی‌ها، کوین‌های پشتیبانی شده، کارمزدها، امنیت و سایر نکات مثبت و منفی آن‌ها را مقایسه خواهیم کرد.

در پایان این راهنما، شما درکی شفاف از تفاوت‌های کیف پول ترزور و لجر خواهید داشت و این به شما اجازه می‌دهد تا تصمیم بگیرید که کدام کیف پول برای شما مناسب است. البته بهتر است همیشه پیش از خرید تحقیق کنید.

ترزور و لجر چه هستند؟

ترزور و لجر نانو اس کیف پول‌های سخت‌افزاری هستند. یک کیف پول سخت‌افزاری دستگاهی فیزیکی است که جهت ذخیره‌ی ارز رمزنگاری شده استفاده می‌گردد. آن‌ها دستگاه‌هایی شبیه به USB هستند که کلید‌های شخصی را به طور امن ذخیره می‌کنند. آن‌ها از کیف‌پول‌های تحت وب و نرم‌افزاری بسیار امن‌تر استفاده می‌کنند.

نکته: یک مثال از کیف پول تحت وب، کیف پولی می‌باشد که شما از آن برای نگهداری ارز در صرافی‌های باینانس (Bianance) و کوین ‌بیس (Coinbase) استفاده می‌کنید. و کیف پول نرم‌افزاری، کیف پولی مانند اکسودوس (Exodus) و جکس (Jaxx)است که می‌توانید آن‌ها را دانلود کرده و بر روی دستگاه خود نصب کنید.

چرا از عبارت امن استفاده شده است؟ زیرا کیف پول‌های سخت‌افزاری به اینترنت متصل نیستند مگر آنکه به رایانه‌ی شخصی شما متصل شوند. همانطور که ممکن است آگاه باشید، اینترنت بزرگ‌ترین منبع ویروس‌ها و هک کردن‌ها است.

ممکن است بپرسید که چرا فقط کلید شخصی را در یک درایو USB عادی ذخیره و آن را در محلی امن نگهداری نکنیم؟ بگذارید توضیح بدهم…

یک درایو USB به شکلی ساده کلید شخصی شما را ذخیره می‌کند، اما زمانی که بخواهید تراکنشی انجام دهید باید آن را به یک رایانه متصل نمایید. از آن‌جایی که تراکنش از طریق یک کیف پول نرم‌افزاری بیت‌کوین انجام می‌گیرد. این فرایند کلید شخصی شما را در دسترس هکرها قرار می‌دهد.

اکنون، بیایید تا ببینیم وقتی که شما به‌وسیله‌ی یک کیف پول سخت‌افزاری تراکنشی انجام می‌دهید چه اتفاقی می‌افتد.

کیف پول‌های سخت‌افزاری – ایمنی تراکنش

می‌توانید کیف‌ پول سخت‌افزاری را مانند یک مینی کامپیوتر در نظر بگیرید. در وهله‌ی اول، این دستگاه به شکلی امن کلید شخصی را ذخیره می‌کند. وقتی می‌خواهید یک تراکنش را انجام دهید، چه اتفاقی می‌افتد؟

هنوز هم باید آن را به کامپیوتر وصل کرده و به اینترنت متصل نمایید. سخت افزار کیف پول حتی نیازمند این می‌باشد که تراکنش را با استفاده از یک وب‌سایت یا یک نرم‌افزار ارسال کند. با این حال، تراکنش در کیف پول سخت‌افزاری به‌صورت رمزنگاری شده است، بنابراین کلید خصوصی شما امن بوده و هرگز به رایانه یا وبسایت و یا نرم افزار مورد استفاده شما منتقل نمی‌شود.

معایب کیف پول سخت‌افزاری

حتما فکر می‌کنید که اگر کیف پول‌های سخت‌افزاری اینقدر خوب هستند، پس چرا همه از آن‌ها استفاده نمی‌کنند؟ مهم‌ترین دلیل، قیمت آن‌ها است.

در حالی که اکثر کیف پول‌ها (کیف پول‌های تحت وب، کیف پول‌های نرم‌افزاری و کیف پول‌های کاغذی) رایگان هستند، برای خرید کیف پول‌های سخت‌افزاری باید بهایی پرداخت کرد. هزینه‌ی آن‌ها بین ۷۰ تا ۱۵۰ دلار می‌باشد.

همچنین، سفارش یک کیف پول سخت‌افزاری و راه‌اندازی آن می‌تواند فرآیندی طولانی به نظر برسد. در حالی که بیشتر کیف پول‌های تحت وب و نرم‌افزاری طی ۲ تا ۱۵ دقیقه قابل راه‌اندازی هستند.

هرچند، اگر می‌خواهید با وجود زمان و هزینه اطمینان داشته باشید که ارزهای رمزنگاری شده‌ی شما تا حد امکان امن باشند، کیف پول‌های سخت‌افزاری بهترین گزینه هستند. اگر قصد ذخیره‌ی مبلغی را دارید که از دست دادن آن برایتان فاجعه‌بار است، پیشنهاد ما همیشه استفاده از یک کیف پول سخت‌افزاری است.

ترزور و لجر نانو اس پرطرفدارترین انواع این دستگاه‌ها هستند، پس بیایید تا آن‌ها را با هم مقایسه کنیم.

ترزور و لجر کجا، کی و چرا به وجود آمدند؟

از آنجایی که قصد داریم تا به این کیف پول‌های سخت‌افزاری برای ذخیره‌ی ارزهای رمزنگاری شده‌ی خود اعتماد کنیم، فکر خوبی است که نگاهی کوتاه به گذشته‌ی آن‌ها داشته باشیم تا بتوانیم با اطمینان بیشتری از آن‌ها استفاده کنیم.

کیف پول ترزور

ترزور در تابستان ۲۰۱۴ شروع به کار کرد و اولین کیف پول سخت‌افزاری دنیا بود. ترزور محصول شرکتی از جمهوری چک به‌نام ساتوشی لبز (Satoshi Labs) می‌باشد. مارک پالاتینوس (Marek Palatinus)، بنیانگذار ساتوشی لبز و خالق ترزور، شرکت اسلش‌پول (SlushPool) را نیز تاسیس کرده ‌است.

نکته: اسلش‌پول یک استخر استخراج بسیار شناخته شده در دنیای ارزهای رمزنگاری شده می‌باشد.

ترزور با هدف مبارزه با هکرها، ویروس‌ها و کلاهبرداری از طرف اشخاص ثالث ساخته شد و ایده‌ی آن ساده بود: هر چیز ارزشمند باید آفلاین و تحت کنترل شما نگه‌داری شود.

کیف پول سخت‌افزاری ترزور از زمان شروع به‌کار خود اعتبار زیادی کسب کرده است و دائما به روند بهبود خود ادامه می‌دهد و با گذشت زمان علاوه بر پیشتیبانی کوین‌های جدید، امکانات بیشتر و بیشتری به آن اضافه می‌گردد. این موضوع به آن کمک می‌کند تا بتواند در برابر تقاضای روزافزون ارزهای رمزنگاری شده پاسخگو باشد!

تیم عالی پیشتیبان پروژه، به اعتبار کیف پول سخت‌افزاری ترزور کمک شایانی کرده است. پیشنهاد می‌شود تا به وب‌سایت آن‌ها رفته و در مورد آن‌ها بیشتر بیاموزید.

کیف پول لجر

کیف پول لجر محصول یک شرکت فرانسوی (که آن هم لجر نامیده می‌شود) می‌باشد. لجر در سال ۲۰۱۴ توسط هشت متخصص با تجربه‌ی حوزه‌ی ایمنی، ارزهای رمزنگاری شده و کارآفرینی شروع به کار کرد.

اولین کیف پول الکترونیکی لجر در دسامبر ۲۰۱۴ عرضه شد. از آن‌ زمان بهبود یافته و آخرین نسخه‌ی آن لجر نانو اس نامیده می‌شود. لجر بسیار موفق بوده است و بیش از ۱٬۰۰۰٬۰۰۰ دستگاه به فروش رسانده است.

لجر یکی از شرکت‌های پیشرو در زمینه‌ی فناوری امن ارز رمزها می‌باشد. عوامل این شرکت ترکیب مناسبی از روحیه تیمی، شور و آرمان را دارند که آن‌ها را به برندی بسیار قابل اعتماد تبدیل می‌کند.

بنابراین، می‌بینیم که کیف پول‌های ترزور و نانو اس هر دو اعتباری بالا برای خود کسب کرده‌اند و تیم‌های آن‌ها به خوبی از عهده‌ی وظایف خود برمی‌آیند.

مقایسه‌ی ویژگی‌های ترزور و لجر

در این بخش مهم از مقایسه‌ی ترزور و لجر، نگاهی به ویژگی‌های آن‌ها خواهیم داشت. این کار به شما کمک می‌کند تا تصمیم بگیرید که کدام کیف پول برای شما بهترین گزینه خواهد بود.

پیشتیبانی از ارزها

بیایید با بزرگ‌ترین تفاوت ترزور و لجر شروع کنیم. اگر کوینی را خریداری کرده اما دریابید که آن کوین توسط کیف پول شما پشتیبانی نمی‌شود، مایوس نمی‌شوید؟

پس پیش از آن که تصمیم بگیرید که باید بین ترزور و لجر نانو اس کدام را انتخاب کنید ببینید که هر کدام از چه کوین‌هایی پشتیبانی می‌کنند.

کوین‌های پشتیبانی شده توسط ترزور

در حال حاضر کیف پول ترزور از ارز رمزهای زیر پیشتیبانی می‌کند.

لطفا به‌خاطر داشته باشید که ترزور برای تمامی این کوین‌ها پشتیبانی نرم‌افزاری کامل ارائه نمی‌کند. برای مثال، برای ذخیره‌ی اتریوم و توکن‌های ETC-20 در ترزور، باید از MyEtherWallet یا برنامه‌های مشابه استفاده کنید.

کوین‌ها پیشتیبانی شده توسط لجر نانو اس

لجر نانو اس در حال حاضر از ارزهای زیر پشتیبانی می‌نماید:

 • بیت‌کوین (Bitcoin) (BTC)
 • بیت‌کوین کش (Bitcoin Cash) (BCH)
 • اتریوم (Ethereum) (ETH)
 • اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic) (ETC)
 • بیت‌کوین گلد (Bitcoin Gold) (BTG)
 • لایت‌کوین (Litecoin) (LTC)
 • دوج‌کوین (Dogecoin) (DOGE)
 • زی‌کش (Zcash) (ZEC)
 • ریپل (Ripple) (XRP)
 • دش (Dash) (DASH)
 • استراتیس (Stratis) (STRAT)
 • کومودو (Komodo) (KMD)
 • آرک (Ark) (ARK)
 • اکسپنس (Expanse) (EXP)
 • یوبیک (Ubiq) (UBQ)

برخلاف ترزور، لجر نانو اس از بیشتر کوین‌ها از جمله اتریوم پیشتیبانی کامل به‌عمل می‌آورد. یعنی این که مثلا شما مجبور نیستید تا از MyEtherWallet برای اتریوم و توکن‌های ERC-20 استفاده کنید.

مقایسه کوین‌های پشتیبانی شده در لجر نانو اس و ترزور

با نگاهی به فهرست بالا، می‌بینیم که لجر نانو اس در حال حاضر از کوین‌های بیشتری نسبت به ترزور پشتیبانی می‌کند. محبوب‌ترین ارز رمزنگاری شده‌ای که توسط ترزور پشتیبانی نشده ولی لجر نانو اس از آن پشتیبانی می‌کند ریپل است!

امیدوارم که ترزور کیف پول خود را برای پشتیبانی از ریپل نیز به‌روزرسانی کند، اما در حال حاضر، اگر قصد ذخیره‌ی ریپل دارید باید از لجر نانو اس استفاده کنید.

قیمت کیف پول‌ها

در اینجا شما می‌توانید تفاوت قیمت ترزور و لجر نانو اس را ببینید.

قیمت کیف پول ترزور

قیمت آن در فروشگاه رسمی ترزور حدود ۱۰۹ دلار می‌باشد.

می‌توانید آن را از آمازون با قیمت ۱۰۴٫۲۹ دلار خریداری کنید.

قیمت کیف پول لجر نانو اس

قیمت آن در فروشگاه رسمی لجر حدود ۱۱۶٫۶۸ دلار می‌باشد.

شما می‌توانید آن را در آمازون با قیمت ۹۹ دلار خریداری نمایید.

مقایسه قیمت ترزور و لجر نانو اس

همانطور‌که می‌بینید، اختلاف قیمت بین این دو زیاد نیست. لجر نانو اس در آمازون فقط حدود ۵ دلار

ارزان‌تر است.

به همین دلیل است که سایر عوامل (مانند پشتیبانی از کوین‌ها، امنیت و قابلیت استفاده) بیشترین اهمیت را دارند و باید عواملی باشند که به شما در تصمیم‌گیری کمک می‌کنند.

صفحه‌ی نمایش

کیف پول ترزور و لجر هر دو صفحه‌ی نمایش دارند.

در ابتدا،‌ ترزور تنها کیف پولی بود که صفحه‌ی نمایش داشت و نسخه‌های قدیمی‌تر لجر از آن بی‌بهره بودند. اما از آن‌جایی که این یک ویژگی امنیتی مهم است، این امکان توسط لجر در لجر‌نانو‌اس معرفی شد.

یک صفحه‌ی نمایش یک ویژگی امنیتی مهم است زیرا:

 • برای نمایش عبارت بازیابی یا سید بازیابی (Seed) کلید شخصی شما استفاده می‌شود.
 • صفحه‌ی نمایش به شما اجازه می‌دهد تا اطمینان حاصل کنید که مقدار صحیحی از کوین را به نشانی صحیح بفرستید.

در بسیاری از موارد صفحه‌ی نمایش کیف پول‌های ترزور ترجیح داده می‌شود، چرا که ابعاد بزرگتری از صفحه‌ی نمایش لجر نانو اس دارد و این باعث می‌شود که خواندن آن آسان‌تر گردد.

راه‌اندازی و قابلیت استفاده

کیف پول ترزور و کیف پول لجر هر دو با ویندوز، لینوکس و مک کار می‌کنند. هر دو باید با استفاده از یک کابل میکرو USB به رایانه متصل شوند.

فرآیند راه‌اندازی هر دو کیف پول، ساده و مشابه یکدیگر است. هر دو شامل دو مرحله‌ی اصلی می‌باشند: تعیین یک PIN کد و نوشتن نسخه‌ای پشتیبان از سید بازیابی

نکته: در صورتی که کلید شخصی خود را گم کنید به سید بازیابی خود نیاز خواهید داشت. پس آن را به عنوان یک پرسش امنیتی در نظر بگیرید، مانند آن‌هایی که در هنگام ساختن حساب کاربری فیس‌بوک یا گوگل تعیین می‌‌کنید. این سید ترکیبی ۲۴‌تایی از کلماتی اتفاقی است که توسط کیف پول تولید شده‌اند.

رابط کاربری نیز به خوبی طراحی شده و در هر دو کیف پول ترزور و لجر نانو اس به‌راحتی قابل استفاده است.

رابط کاربری ترزور و لجر

ترزور:

مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger
مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger

لجر:

مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger
مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger

باید بدانید که ترزور یک برنامه‌ی اندرویدی هم دارد. این به آن معناست که می‌توانید بدون نیاز به رایانه، ترزور را با گوشی خود نیز استفاده کنید. لجر نیز راهی برای فراهم کردن استفاده از گوشی اندرویدی به جای رایانه دارد، اما به‌راحتی نصب یک برنامه از Play Store نیست.

همچنین می‌توانید اطلاعات ترزور خود را با Dropbox همگام سازی کنید! به‌طور کلی، به‌نظر می‌رسد که نرم‌افزار ترزور کمی پیشرفته‌تر از نرم‌افزار لجر باشد.

ظاهر فیزیکی و دوام

کیف پول ترزور از پلاستیک ساخته شده است، این در حالی است که کیف پول لجر از فولاد ضد زنگ می‌باشد. این ویژگی ظاهر شیک‌تری به لجر نانو اس می‌دهد، ولی این موضوع اهمیتی ندارد. آن چیزی که مهم است این است که بدنه‌ی فولاد ضد زنگ حفاظت بهتری از لجر نانو اس در برابر آسیب ارائه می‌کند!

با وجود این که هردو کیف پول تا حد زیادی قوی هستند، می‌توانیم بگوییم که لجر نانو اس به دلیل بدنه‌ی فولاد ضد زنگ خود، برتر است.

هر دو دستگاه دارای دو دکمه هستند که برای مدیریت نرم‌افزار آن‌ها استفاده می‌گردند. در اینجا لازم به ذکر است که استفاده از دکمه‌های ترزور راحت‌تر است. چرا که بین آن‌ها فاصله‌ی مناسبی وجود دارد.

دو دکمه‌ی کیف پول لجر با دکمه‌های ترزور متفاوت هستند. آن‌ها بسیار به‌هم نزدیکند که این موضوع احتمال فشردن هر دوی آن‌ها با هم را بالا می‌برد.

می‌توانید ظاهر ترزور و لجر را در تصاویر زیر ببینید:

مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger
مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger

مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger
مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger

ابعاد

ابعاد ترزور از لجر نانو اس بیشتر است

 • ابعاد کیف پول ترزور: ۵۹ میلی‌متر × ۳۰ میلی‌متر × ۶ میلی‌متر
 • ابعاد کیف پول لجر: ۹۸ میلی‌متر × ۱۸ میلی‌متر × ۹ میلی‌متر

با وجود این که این موضوع تاثیری بر عملکرد دستگاه ندارد، ابعاد کوچکتر کیف پول لجر ممکن است حمل آن را آسان‌تر کند.

سازگاری با برنامه‌ها

هر دو کیف پول می‌توانند علاوه بر استفاده از رابط‌های خود، با استفاده از برنامه‌های کیف پول مستقل نیز استفاده شوند. جدول زیر سازگاری ترزور و لجر را با کیف پول‌های محبوب گوناگون نشان می‌دهد.

برنامه ترزور لجر نانو اس
Electrum بله بله
MyEtherWallet بله بله
Mycelium بله بله
Copay بله بله
GreenBits بله بله
MultiBit HD بله خیر
MyTrezor بله خیر
Ledger Chrome خیر بله

در رابطه با سازگاری برنامه‌ها، تفاوت زیادی وجود ندارد. هر دو کیف پول تقریبا با تمامی برنامه‌های محبوب سازگاری دارند.

امنیت ترزور و لجر

از نظر امنیت، ترزور و لجر هر دو به یک اندازه قوی هستند. مهم‌ترین ویژگی امنیتی هر دو کیف پول این است که هر دو کلید شخصی شما را به صورت آفلاین و با استفاده از صفحه‌ی نمایش خود تولید می‌‌کنند.

همچنین، ترزور و لجر هر دو یک سید بازیابی ارائه داده و از شما می‌خواهند تا یک PIN برای دسترسی تعیین کنید. در صورتی که کیف پول شما گم شده، دزدیده شده و یا آسیب ببیند، کلید شخصی شما از بین می‌رود. سید بازیابی و PIN به این دلیل مهم هستند.

می‌توانید از سید بازیابی خود برای بازپسگیری کوین‌های خود استفاده کنید، و PIN شما نیز از دستیابی اشخاص دیگر به کیف‌پولتان جلوگیری می‌کند. در صورت گم شدن و یا سرقت، هیچ شخص دیگری نمی‌تواند بدون PIN به کیف‌پول سخت‌افزاری شما وارد شود.

نکته: سید بازیابی در کیف پول لجر عبارت بازیابی نام دارد، اما مفهوم آن یکی است.

مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger
مقایسه کیف پول‌های Trezor و Ledger

به‌جز PIN و سید بازیابی، هر دو کیف پول یک «عبارت عبور» نیز به عنوان سطح سوم ایمنی ارائه می‌کنند. یک عبارت عبور را می‌توان به عنوان کلمه‌ی بیست و پنجم سید بازیابی در نظر گرفت.

شما این امکان را دارید تا عبارت عبور را پس از تعیین PIN انتخاب کنید. این عبارت می‌تواند یک کلمه یا مجموعه‌ای از حروف باشد. در حقیقت، به جای نوشتن عبارت عبور باید را آن به‌خاطر بسپارید. در این صورت، احتمال دستیابی شخصی دیگر به آن به صفر می‌رسد. اما اگر نگران فراموش کردن آن هستید، آن را در امن‌ترین مکان ممکن نگه‌داری کنید.

به یاد داشته باشید که در صورتی که عبارت عبور خود را فراموش یا گم کنید، نمی‌توانید در صورت خرابی، سرقت و یا گم شدن کیف پول خود کوین‌های خود را بازیابید.

بنابراین، مهم‌ترین ویژگی‌های امنیتی ترزور و لجر مشابه هم هستند. اکنون، بیایید در مورد جنبه‌های فیزیکی ترزور در برابر لجر صحبت کنیم.

امنیت فیزیکی

لجر نانو اس کلیدهای شخصی شما را در چیپ‌ست‌هایی بسیار امن نگهداری می‌کند. این چیپست‌ها شبیه آن‌هایی هستند که در جدیدترین کارت‌های اعتباری یا سیم‌کارت‌ها می‌بینید. این چیپ‌ست‌ها عالی‌ترین پروانه‌ها را دریافت کرده‌اند و به شما اطمینان می‌دهند که کلید شخصی شما از نظر رمزنگاری امن هستند.

با وجود این که ترزور زیاد در مورد چیپ‌ست‌های خود صحبت نمی‌کند، اما ذکر می‌کند که باطری، بلوتوث، وای‌فای، اسکنر اثر انگشت یا ارتباط حوزه‌ی نزدیک (NFC) در دستگاه وجود ندارد. ترزور باور دارد که با محدود کردن روش‌های ارتباط، امنیت دستگاه افزایش می‌یابد.

هرچند کیف پول ترزور و کیف پول لجر هر دو از ویژگی‌های امنیتی قابل توجهی برخوردارند، ولی می‌توانید برای جلوگیری از خطرات، اقدامات بیشتری را انجام دهید. برخی از آن‌ها را در زیر فهرست شده‌اند:

 • هیچ گاه سید بازیابی خود را در رایانه یا تلفن همراه هوشمند خود وارد نکنید.
 • سید بازیابی خود را در محلی که از آتش، آب و نور آفتاب امن باشد نگه‌‌داری کنید.
 • هیچ وقت از سید بازیابی خود عکس نگیرید.
 • هیچ وقت از کیف پولی که شخص دیگری راه‌اندازی کرده استفاده نکنید.

نظر نهایی درباره ترزور و لجر

فهرست کوین‌های پشتیبانی شده توسط کیف پول‌های ترزور و لجر را دیدید. هر دو از کوین‌های زیادی پشتیبانی می‌کنند پس باید کوین‌هایی که در اختیار دارید را در نظر بگیرید و ببینید که توسط کدامیک از این کیف پول‌ها پشتیبانی می‌شوند.

هزینه‌ی کیف پول‌های لجر و ترزور نیز بسیار شبیه به یکدیگر است. البته لجر نانو اس در آمازون حدود ۵ دلار از ترزور ارزان‌تر است.

همچنین می‌دانید که دو کیف پول در خصوص ظاهر فیزیکی، صفحه‌ی نمایش، ابعاد، سهولت راه‌اندازی، سازگاری با برنامه‌ها و ویژگی‌های امنیتی چگونه در برابر هم ظاهر می‌شوند. البته تفاوت‌های کمی در این زمینه وجود دارند اما به حدی نیستند که تصمیم را تغییر دهند.

بنابراین،‌ بهترین کیف پول برای شما بستگی به خواسته‌ی شما از آن و کوین‌هایی دارد که قصد دارید روی آن ذخیره کنید. اما یک چیز واضح است: کیف پول‌های سخت‌افزاری بسیار امن‌تر از کیف پول‌های تحت وب و کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.