مقایسه کاردانو و اتریوم؛ رقابت بین این دو پلتفرم چگونه خواهد بود؟

اتریوم و کاردانو، از برترین ارز رمزها و پلتفرم‌های بلاکچین هستند. از نقطه نظر طراحی و فنی، تفاوت‌های بسیار زیادی بین این دو ارز رمز وجود دارد. به همین منظور، این مقاله به بررسی و مقایسه بین این دو پلتفرم پرداخته و به چشم‌انداز توسعه آن‌ها در آینده نگاهی می‌اندازد.

0 477
ADA VS ETH
ADA VS ETH

وقتی درباره برترین ارزهای رمزنگاری‌شده و پلتفرم‌های بلاکچین صحبت می‌کنیم، اتریوم و کاردانو اولین گزینه‌هایی هستند که به ذهن می‌رسند. با وجود تشابه‌های بسیار زیاد (هر دو ویژگی قراردادهای هوشمند را دارند، از بهترین رمز ارزها همانند اتریوم و ADA پشتیبانی می‌کنند و چارلز هاسکینسون را در بین موسسین خود داشته‌اند) ، تفاوت‌های بسیار زیادی بین آن‌ها، مخصوصا از نقطه نظر طراحی و فنی دیده می‌شود.

این مقاله یک بررسی و مقایسه بین دو پلتفرم ارائه می‌کند و روی این مباحث صحبت خواهد کرد:

 • نگاهی به اتریوم
 • نگاهی به کاردانو
 • اتریوم: فناوری و توسعه آینده
 • کاردانو: فناوری و توسعه آینده
 • اتریوم و کاردانو، پشت به پشت
 • ETH و ADA؛ تاریخچه قیمت‌ها
 • نتیجه‌گیری

نگاهی به اتریوم

اتریوم یک پلتفرم نرم‌افزاری متن باز و بر پایه بلاکچین است که به سازندگان ابزاری برای توسعه قراردادهای هوشمند و نرم‌افزارهای غیرمتمرکز (dappها) ارائه می‌کند. همانطورکه در وبسایت رسمی‌آن آمده، رویای اتریوم ساخت “یک اینترنت ایمن‌تر، آزادتر و دست یافتنی‌تر در بعد جهانی” است. امروز، اتریوم در طیف وسیعی از صنایع، پلتفرم پیش فرض برای ساخت آلتکوین‌ها و قراردادهای هوشمند، توکنیزه کردن و تراکنش‌های دارای اعتماد محسوب می‌شود.

این پروژه ابتدا در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین (که در آن زمان فقط ۱۹ سال داشت) در مجله بیت‌کوین به عنوان نتیجه‌ای از کار شخصی و تحقیق در اجتماع بیت‌کوین توصیف شد. بوترین اعلام کرد که بیت‌کوین به زبانی برای توسعه نرم‌افزاری غیرمتمرکز نیاز دارد. وقتی بوترین جوان موفق نشد از سوی اجتماع بیت‌کوین حمایت کافی کسب کند، ساخت پلتفرم جدیدی را کلید زد.

پروژه اتریوم در ژانویه ۲۰۱۴ به صورت رسمی ‌توسط بوترین و تیم هسته اتریوم آغاز و اعلام شد (تیم اصلی شامل میهای آلیسی، آنتوتنی دی لوریو و چارلز هاسکینسون بود). توسعه پلتفرم در ماه‌های اولیه همان سال صورت گرفت و سپس در آگوست ۲۰۱۵ آغاز شد.

امروز، اتریوم از سوی نهاد سوییسی اتریوم که رهبری آن را بوترین، پاتریک اشتورچنگر و جفری ویلک به عهده دارند، حمایت می‌شود.

نگاهی به کاردانو

کاردانو هم همانند اتریوم یک بلاکچین قابل برنامه‌ریزی کاملا متن باز با برنامه‌هایی برای حمایت از قراردادهای هوشمند و توسعه dapp محسوب می‌شود.

مفهوم کاردانو در ابتدا در سال ۲۰۱۴ به منظور حل و بهبود مشکلات اصلی بلاکچین‌های قدیمی‌ ارائه شد. این مشکلات شامل مقیاس‌پذیری، امنیت، نظارت و قابلیت همکاری با سیستم‌های اقتصادی سنتی بود. کاردانو در اواخر ماه سپتامبر سال ۲۰۱۷ منتشر شد و ADA از یکم اکتبر سال ۲۰۱۷ برای معامله در دسترس افراد قرار گرفت.

رویای پلتفرم کاردانو ایجاد یک تعادل بین نیاز کاربران و قانونگذاران (تلفیق حریم خصوصی و قوانین حساس) با هدف نهایی ارائه دسترسی به خدمات عادلانه مالی می‌باشد.

کاردانو که خود را یک بلاکچین نسل سوم معرفی می‌کند، اولین پلتفرم این صنعت است که از سوی اجتماع آکادمیکی از محققین و دانشمندان شرکت‌کننده و توسعه‌دهنده بلاکچین آن، حمایت می‌شود. شما می‌توانید مقالات تحقیقی کاردانو را بخوانید که برخی از آن‌ها همانند توضیح Ouroboros (الگوریتم استخراج پلتفرم) به صورت آکادمیک بررسی شده‌اند.

سه سازمان بنیاد کاردانو، IOHK و امورگو (Emurgo) از توسعه کاردانو حمایت می‌کنند؛ اولین سازمان یعنی بنیاد کاردانو یک نهاد مستقل در کشور سوییس می‌باشد که برای تمرکز بر روی اجتماع کاربران کاردانو و کار با مقامات قانون‌گذاری و تجاری ایجاد شده است. دومین سازمان، IOHK یک شرکت تحقیق و توسعه ارز رمزنگاری‌شده است که رهبری آن را چارلز هاسکینسون به عهده داشته و برای توسعه پلتفرم تا سال ۲۰۲۰ قرارداد امضا کرده است. نهایتا امورگو سازمانی است که روی استارت آپ‌ها سرمایه‌گذاری و به سرمایه‌داران کمک می‌کند تا یک بلاکچین کاردانو بسازند.

اتریوم؛ فناوری و توسعه آینده

در هسته اتریوم، ماشین مجازی اتریوم (EVM) قرار دارد. این ماشین یک نرم‌افزار کامل است که با دادن زمان و حافظه کافی، به همه اجازه می‌دهد هزاران نرم‌افزار مختلف را بر روی یک پلتفرم توسعه داده و اجرا کنند. به طور خلاصه باید گفت که با اتریوم، می‌توان تمام سرویس‌های متمرکز را بدون ساخت یک بلاکچین جدید، تبدیل به سرویسی غیرمتمرکز کرد.

یک ویژگی انقلابی دیگر در اتریوم، قراردادهای هوشمند است. در حالی که این واژه در اصل در سال ۱۹۹۶ توسط نیک ژابو (Nick Szabo) ابداع شد ولی اتریوم اولین پلتفرمی‌است که شامل دستورالعمل‌های قراردادی خود اجرا و خود مدیریتی می‌شود و استفاده از آن همه‌گیر و مورد پذیرش همه است. در یک مقیاس بسیار بزرگتر، یک یا چند قرارداد هوشمند می‌توانند نهادهای خودمختار غیر متمرکز (DAOها) را ایجاد و پشتیبانی کنند. پروسه‌های DAOها به طور کلی به صورت کد نوشته شده و به فعالیت‌ها اجازه می‌دهند تا به صورت شفاف و کاملا مستقل از دخالت‌های انسانی صورت بگیرند.

اتریوم برای رسیدن به حداکثر پتانسیل باید با چالش‌های بزرگی همانند مقیاس‌پذیری و مقرون به صرفه بودن روبه‌رو شود.

در حال حاضر اتریوم در مرحله سوم پروسه‌های توسعه چهار مرحله‌ای با نام متروپولیس (Metropolis) قرار دارد. اولین فاز متروپولیس، بیزانتیوم (Byzantium) به تازگی تکمیل شده و فاز بعدی برای اتریوم کنستانتینوپل (Constantinople) خواهد بود.

به طور کلی، تیم اتریوم برای سبک‌تر، سریع‌تر و ایمن‌تر کردن پلتفرم تلاش می‌کند و می‌خواهد موارد زیر را معرفی و آغاز کند:

 • کسپر (Casper): یک به روز رسانی توافقی پروتکل با هدف انتقال اتریوم از الگوریتم اثبات کار به یک مکانیسم مقرون به صرفه‌تر و دارای ترکیبی از الگوریتم اثبات سهام و نظریه توافقی خطاپذیر بیزانتنین (Byzantine fault-tolerant consensus theory) می‌باشد.
 • تکه شدن یا شاردینگ (Sharding): پروسه‌ای که در آن بلاکچین به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم می‌شود و نودها به جای کار بر روی کل بلاکچین، فقط می‌توانند تکه‌های مشخصی را ذخیره و محاسبه کنند.
 • پلاسما: پروسه‌ای که ساخت بلاکچین‌های مجزا اما متصل به هم را ممکن می‌سازد و از تایید تک تک تراکنش‌ها توسط نودهای روی شبکه جلوگیری می‌کند.

کاردانو؛ فناوری و توسعه آینده

کاردانو یک بلاکچین کامل است که به طور کلی از هاسکل که یک زبان برنامه‌ریزی کاربردی مشابه به ریاضی می‌باشد ساخته شده و کدهای ارزشمند و پروتکل‌های قابل اطمینان‌تری را ممکن می‌سازد.

کاردانو می‌خواهد خود را در نقاطی بهبود دهد که بلاکچین های نسل اول و دوم با به کارگیری روش‌های منحصر به فرد در ساختار شبکه و توافق‌ها به مشکل خورده‌اند:

 • کاردانو در چند لایه طراحی شده است. این پروتکل با جدا کردن تراکنش‌ها و حساب‌ها از محاسبات قراردادهای هوشمند، می‌خواهد انعطاف‌پذیری بیشتری داشته و به راحتی به روز رسانی شود. دو لایه کاردانو این‌ها هستند: لایه توافقی کاردانو (CSL) که خانه آدا (ADA) است و باقی‌مانده حساب‌های کاربری در آن وجود دارد و لایه دوم لایه کنترلی کاردانو (CCL) است که در آن قابلیت اعمال قرارداد هوشمند وجود دارد و اجزای قانون‌گذاری ‌همانند هویت دیجیتالی هم در آن پشتیبانی می‌شوند.
 • کاردانو با استفاده از Ouroboros، توافق را ممکن می‌کند. Ouroboros الگوریتم توافقی اثبات سهام در قلب کاردانو است. سیستم‌های اثبات سهام بر خلاف سیستم‌های اثبات کار، اجازه می‌دهند که توافق از سوی رای‌دهندگان دارنده سکه حاصل شود. Ouroboros یک اثبات ایمن ریاضی در خود دارد و طبق ادعای هاسکینسون، موثرترین پروتکل توافقی در ارزهای رمزنگاری‌شده را دارا می‌باشد.

پروژه بعد از انتشار در سپتامبر ۲۰۱۷ هنوز هم در مراحل اولیه خود قرار دارد. کاردانو در حال حاضر در مرحله توسعه بایرون (Byron) یا فاز خود راه‌اندازی قرار دارد که در آن تمرکز بر روی بهبودهای کد، طراحی ددالوس (Daedalus، کیف کاردانو)  و ساده کردن یکپارچگی API قرار دارد.

بعد از تکمیل بایرون، توسعه کاردانو بر روی شلی (Shelley) خواهد رفت؛ شلی یک انتشار بزرگ است که در سال ۲۰۱۸ رخ خواهد داد. شلی بر روی غیرمتمرکزسازی و قابلیت همکاری برنامه‌ریزی شده تمرکز دارد و شامل موارد زیر خواهد بود:

 • انتشار Ouroboros
 • اضافه کردن انگیزه برای اجرای نودهای کامل
 • به روز رسانی‌های کیف که شامل امنیت پیشرفته، چند امضایی‌ها، آدرس‌های مقاوم به محاسبات کوانتومی و چک پوینت‌ها خواهد بود.
 • انتشار یک سیستم رای‌دهی روی زنجیره
 • ویژگی سخت‌افزاری مطمئن که پرداخت‌های خارج زنجیره را ممکن می‌کند

بعد از شلی، توسعه کاردانو با این سه فاز ادامه خواهد داشت:

 • فاز ۳: گوگن (Goguen) که در آن تمرکز بر روی زنجیره‌های فرعی، مدل‌های حسابداری و توسعه قرارداد هوشمند خواهد بود
 • فاز ۴: باشو (Basho) با بهبودهای عملکردی همراه خواهد بود
 • فاز ۵: ولتر (Voltaire) با مقیاس‌پذیری و تضمینی برای نقاط کانونی اصلی همراه خواهد بود.

اتریوم و کاردانو، در مقابل یکدیگر

پلتفرم اتریوم (ETH)
۷۵۰.۵۹ USD)-0.77%)رتبه۲ارزش بازار

$۷۴.۵۴ B

VOLUME )24H)

$۳.۰۲ B

کاردانو (ADA)
۰.۳۲۹۷۵۷ USD) -2.70%)رتبه۷ارزش بازار

$۸.۵۵ B

VOLUME )24H)

$۱۴۱.۰۰ M

تاریخ انتشار July 30, 2015 September 29, 2017
نهادهای حامی نهاد اتریوم   بنیاد کاردانو، IOH، امورگو
ارز اتر یا ETH آدا
ارزش بازاری (Feb,2018) $۸۶,۵۴۶,۲۶۱,۲۴۴ USD $۹,۴۸۳,۰۵۹,۳۹۳ USD
عرضه فعلی سکه ۹۷,۷۶۷,۶۳۲ ۲۵,۹۲۷,۰۷۰,۵۳۸
عرضه تخمینی سکه در سال ۲۰۵۰ ۱۴۶,۹۷۵,۸۵۳ ۴۵,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰
الگوریتم استخراج

(Ethash (PoW

Ouroboros (PoS)

زبان برنامه‌نویسی بلاکچین Go, C++, Rust, Solidity Haskell
زبان برنامه‌نویسی قرارداد هوشمند Solidity Plutus
زمان‌های بلوک (درهنگام نوشتن این مقاله) ۱۴.۲۷ ثانیه <1 دقیقه

ETH و آدا؛ تاریخچه قیمت

با توجه به این حقیقت که کاردانو فقط از سپتامبر ۲۰۱۷ تا به امروز فعالیت داشته، تعجبی هم ندارد که اتریوم همیشه قیمتی بالاتر از کاردانو به خود اختصاص داده باشد (همانطور که در جدول بالا نشان داده شده است).

اما همانطور که گفته شد، کاردانو پیشرفتی استثنایی از زمان انتشار خود داشته است. کاردانو در حال حاضر هفتمین ارز رمزنگاری شده بزرگ دنیا محسوب می‌شود و اتریوم رتبه دوم را به خود اختصاص داده است.

نتیجه‌گیری

اتریوم یکی از بزرگترین نوآوران صنعت بلاکچین بوده و همچنان نیز اینگونه است. اتریوم فناوری بلاکچینی است که صرفا به انتقال سرمایه معطوف بوده و آن را با قابلیت قراردادهای هوشمند و dappها ارتقا داده است. هنوز هم این پلتفرم با چالش‌هایی مهم رو به رو است که برای محقق شدن رویای ویتالیک بوترین باید از سر راه برداشته شوند.

کاردانو یک کودک تازه و باهوش در دنیای بلوک‌ها است. کاردانو با وجود کد بررسی و اجتماع دانشمندان فعال بر روی پلتفرم، برنامه‌های واضحی برای نوآوری در تبدیل شدن به یک پلتفرم برتر نشان می‌دهد. کاردانو در ظاهر و به صورت خلاصه دورنمای روشنی از خود نشان می‌دهد اما باید دید که آیا تیم می‌تواند ایده‌های خود را عملی کند یا خیر.

به نظر می‌رسد کاردانو تمام عوامل لازم برای تبدیل شدن به یک جایگزین معتبر برای اتریوم را داشته باشد اما این تازه شروع ماجرای توسعه آن‌ها خواهد بود. در سوی دیگر اتریوم، پیشروی اصلی در توسعه dapp محسوب می‌شود و می‌خواهد به روز رسانی‌های شگفت‌انگیزی برای مقیاس‌پذیری ارائه کند. آیا هر دو پلتفرم نهایتا به یک هم‌زیستی می‌رسند؟ آیا یک پلتفرم دیگری را حذف می‌کند؟ برای پاسخ به این پرسش هنوز زمان زیادی لازم است اما یک نکته به وضوح به چشم می‌خورد: اوقات هیجان‌انگیزی پیش روی ما خواهد بود!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.