مقایسه لایت کوین و بیت کوین

مقایسه‌ی محبوب‌ترین اعتبارهای رمزنگاری‌شده

پس از ظهور لایت کوین ، این ارز همواره در قیاس با بیت کوین قرار‌گرفته‌است. شباهت آن‌ها در هدف پیدایش، یعنی انتقال اعتبار با استفاده از اصول رمزنگاری است و تفاوت آن‌ها در مولفه‌هایی از جمله سرمایه‌ی موجود در بازار، محبوبیت، تطابق با سایر ارزها، سرعت پردازش تراکنش، الگوریتم رمزنگاری و…. است که در این مطلب به شرح آن‌ها پرداخته شده است.

0 247

مقایسه لایت کوین و بیت کوین

  • تفاوت لایت کوین و بیت کوین چیست؟
  • مزیت‌های لایت کوین نسبت به بیت کوین چیست؟
  • اتریوم چگونه روی لایت کوین اثر می‌گذارد؟

لایت کوین در مقابل بیت کوین

لایت کوین یا بیت کوین؟! کدام یک بهتر است؟ پس از ظهور لایت کوین در سال ۲۰۱۱، هرکسی، از اقتصاددانان مجرب گرفته تا قانون‌گذاران، این دو را با هم دیگر مقایسه کرده‌اند.

این گفتمان نه تنها این دو کوین را به صورت جداگانه و در مقابل یکدیگر مورد بحث قرار می‌دهد، بلکه به مناظره‌ی پیچیده‌تری در رابطه با اینکه کدام یک ارز رمزنگاری‌ شده موفق‌تری است نیز می‌رسد.

bitcoin به وضوح، نماد “جامعه‌ی ارز رمزنگاری‌ شده” (crypto-community) است ولی با این حال، منشاء لایت کوین، یک پایگاه کاربری و متشکل از کسانی است که به بعضی از جنبه‌های بیت کوین شک دارند اما همچنان، باوری قوی در رابطه با آینده‌ی روشن رمز ارز دارند.

با وجود اینکه bitcoin و Litcoin چندین تفاوت تکنیکی خفیف دارند، اما هر دو با هدف انتقال اعتبار با استفاده از اصول “رمزنگاری” (cryptographic) تأسیس شده‌اند. با این حال، زمانی که این دو کوین در مقابل هم قرار می‌گیرند، مشخص می‌شود که چرا بیت کوین برتری دارد.

لایت کوین در مقابل بیت کوین: نگاهی کلی

نکته: در موبایل، جدول را اسکرول کنید و بکشید.

ارز رمزنگاری‌شده لایت کوین بیت کوین
تاریخ را‌ه‌اندازی ۷ اکتبر ۲۰۱۱ ۳ ژانویه ۲۰۰۹
خالق چارلز لی (Charles Lee) ساتوشی ناکاموتو
الگوریتم Scrypt SHA-256
مدت زمان میانگین برای ایجاد بلوک‌ها

(average block time)

 

۵/۲ دقیقه ۱۰ دقیقه
نصف شدن پاداش استخراج به ازای استخراج بلوک‌ها

(block halving)

 

هر ۸۴۰۰۰۰ بلاک هر ۲۱۰۰۰۰ بلاک
حداکثر کوین مجموع ۸۴۰۰۰۰۰۰ ۲۱۰۰۰۰۰۰

ما می‌توانیم رمز ارز را از جنبه‌های بسیاری مقایسه کنیم اما محبوب‌ترین روش بررسی آن‌ها از نظر سرمایه‌ موجود در بازارشان است. “سرمایه در بازار” (market cap)، ضرورتاً، میزانی از اعتبار در یک بازار است (معمولاً به صورت دلار آمریکا بیان می‌شود). بیت کوین در حال حاضر با بیش از ۵۶ میلیارد دلار آمریکا سرمایه‌ در بازار، در رتبه‌ نخست و Litcoin با ۲/۵۶ میلیارد دلار آمریکا، سرمایه در بازار، در رتبه‌ی پنجم قرار دارد. bitcoin، ارز رمز استاندارد مورد ترجیح کاربران و بنیادها است و شما ممکن است به این فکر کنید که پس چرا ما داریم در مورد لایت کوین صحبت می‌کنیم؟ هرچند که شاید سرمایه موجود در بازار لایت کوین در مقایسه با سرمایه‌ی ۴۵ میلیارد دلاری بیت کوین بسیار ناچیز باشد اما یکی از معدود آلتکوین‌هایی است که یک پایگاه کاربری فعال و اعتبار قانونی دارد.

(شما می‌توانید سرمایه‌های کنونی موجود در بازار را در جدول فوق ببینید تا تفاوت آن نسبت به زمان انتشار این مقاله را متوجه شوید.)

مقایسه لایت‌کوین و بیت‌کوین
مقایسه لایت کوین و بی  کوین

لایت کوین مثل بیت کوین عمل می‌‌کند: لایت کوین یک سیستم پرداخت آنلاین است که از رمز ارزها به جای پول‌های ملی مثل دلار ایالات متحده استفاده می‌کند. شبکه‌ی بیت کوین و شبکه‌ی لایت کوین (Litcoin) تراکنش‌ها را به ترتیب با استفاده از سکه‌های مجازی بیت کوین (BTC) و سکه‌های مجازی لایت کوین (LTC) انجام می‌دهند. این دو، همانند همه‌ی ارزهای رمزنگاری‌ شده ، جامعه و شمای مشابهی دارند و نیز بر اصول رمزنگاری مشابهی متکی هستند.

bitcoin اولین بار در سال ۲۰۰۹، به عنوان اولین ارز رمز منتشر شد. لایت کوین تنها دو سال بعد در سال ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد اما از آن موقع تاکنون، به دنبال رسیدن به بیت کوین بوده است.

مقایسه لایت‌کوین و بیت‌کوین
مقایسه لایت کوین و بیت کوین

توسعه‌دهندگان Litcoin بیان کرده‌اند که قصد آن‌ها، ایجاد یک نقره نسبت به طلای بیت کوین بوده است و هرچند که فن‌آوری لایت کوین بهتر از بیت کوین است امّا نسبت به بیت کوین منزلت پایین‌تری دارد.

لایت کوین در مقابل بیت کوین: نگاهی عمیق‌تر

ممکن است در ابتدا، این دو رمز ارز شبیه یکدیگر به نظر برسند اما از نظر پذیرش در بازار و عملکرد فنی، کاملاً متفاوت هستند.

ما در چهار نکته‌ی زیر، در رابطه با دلایل تفاوت این دو ارز رمزنگاری‌ شده بحث خواهیم کرد و شما متوجه خواهید شد که چگونه الگوریم برتر Litcoin، احتمالاً برای همیشه در سایه‌ی شبکه‌ی فراگیر بیت کوین قرار خواهد داشت.

۱) بیت‌کوین بسیار محبو‌ب‌تر است:

محبوبیت بسیار زیاد بیت کوین با سرمایه‌ی موجود در بازار ۵/۲۲ برابری نسبت به لایت کوین، آن را به انتخابی واضح برای جامعه‌ی سرمایه‌داران رمزنگاری‌شده بدل کرده است.

براساس “ترند‌های گوگل” (Google trends)، از نظر فرآوانی در جستجوها، لایت کوین به سختی به گرد پای bitcoin می‌رسد. برای مقایسه، اگر ۱۰۰ نشان‌دهنده‌ی حداکثر محبوبیت در یک جنبه باشد، مقدار ۵۰، به معنی این است که در آن جنبه، محبوبیت، نصف محبوبیت حداکثری و مقدار ۰ نشان می‌دهد که محبوبیت در آن جنبه، کمتر از ۱ % محبوبیت حداکثری است.

با وجود آن‌که اعتبارهای رمزنگاری‌شده ذاتاً ریسکی به نظر می‌رسند، اما bitcoin با وجود سرمایه‌ی موجود در بازار بسیار زیادش نسبتاً پایدار به نظر می‌رسد. مطمئناً، ارزش بیت کوین هنوز هم می‌تواند بسیار فرار باشد؛ اما با توجه به اینکه یک ضرر ۱ میلیارد دلاری می‌تواند سبب از دست رفتن نیمی از سرمایه‌ی موجود در بازار Litcoin شود، بیت کوین برای متحمل شدن چنین اثر فاجعه‌باری، باید یک ضرر ۴۰ میلیارد دلاری متحمل شود.

با وجود همه‌ی این‌ها، لایت کوین هنوز در جامعه‌ی ارز رمزنگاری‌ شده، نسبتاً خوب است.

۲) لایت کوین با مجموع کوین‌های بیشتری تطبیق دارد:

بسیاری از معامله‌گران ارز رمزنگاری‌ شده، مسئول تعداد مجموع کوین‌هایی هستند که هر رمز ارز برای آن برنامه‌ریزی شده است. سرمایه‌ی بیت کوین ۲۱ میلیون کوین است اما لایت کوین می‌تواند تا ۸۴ میلیون کوین را شامل شود.

هر دوی این کوین‌ها، هنوز راه درازی تا رسیدن به محدودیت سرمایه‌شان دارند اما پیشبینی می‌شود که با رسیدن کوین‌ها به حداکثرشان، ارزش این کوین‌ها فرار خواهد شد. در حال حاضر بیت کوین تقریباً ۵/۱۶ میلیون کوین در گردش و لایت کوین حدود ۵۲ میلیون کوین در گردش دارند. این آمار به این معنی است که بیت کوین در حال حاضر در ۷۸ % از حداکثرش و Litcoinدر ۶۱ % از حداکثرش قرار دارند. اگر بیت کوین اول به نزدیکی حداکثر کوینش برسد، ممکن است به دلیل ترس از فرار بودن بیت کوین، جذابیت لایت کوین برای معامله‌گران از بیت کوین بیشتر شود.

هرچند که نکته‌ی فوق مطلوب لایت کوین است، اما این مساله عمدتاً یک سوء تفاهم می‌باشد، زیرا از آن‌جایی که هم Litcoin و هم بیت‌کوین می‌توانند به مقادیر جزئی تقسیم شوند، حداکثر کوین نمی‌تواند روی ذخیره‌ی هیچ یک از این دو کوین اثری بگذارد. برای مثال، کاربران بیت کوین می‌توانند حتی مقادیر کمی مثل  ۰/۰۰۰۰۰۰۰۱  بیت کوین را نیز منتقل کنند و بنابراین توانایی تطبیق با کوین‌های بیشتر، اهمیتی ندارد.

۳) سرعت پردازش تراکنش‌های لایت کوین بیشتر است

زمان متوسط تأیید تراکنش بیت کوین کمی بیشتر از ۹ دقیقه بر هر تراکنش است، درحالی که این زمان برای لایت کوین، تقریباً ۵/۲ دقیقه بر هر تراکنش می‌باشد. این مسئله، سبب سریع‌تر شدن تقریباً چهار برابری سرعت تراکنش لایت کوین نسبت به بیت کوین می‌شود که یک مزیت جذاب برای کاربرانی مثل معامله‌گران است که تراکنش‌های متعددی انجام می‌دهند.

در نظر داشته باشید که تراکنش‌ها از نظر فنی، در هر دو شبکه‌ی بیت کوین و لایت کوین، بلافاصله رخ می‌دهند اما تأیید تراکنش به وسیله‌ی دیگر استفاده‌کنندگان از شبکه، کمی زمان بر است. صبر کردن برای کامل شدن ۹ دقیقه‌‌ای تراکنش بیت کوین، یا ۵/۲ دقیقه‌ای تراکنش لایت کوین، تضمین‌کننده‌ی صحیح بودن تراکنش است. تجار می‌توانند تراکنش‌ها را بدون صبر کردن برای تأیید قبول کنند اما با این کار خود را در معرض خطر حمله‌ی “دابل اسپند” (double spend) (دو بار خرج کردن بیت کوین) قرار می‌دهند.

این نکته ظاهراً یک مزیت مهم لایت کوین نسبت به بیت کوین است و با این کار راه حل‌های شخص واسطه (third-party) که تراکنش‌های فوری را ایمن‌تر می‌کنند، به حداقل رسیده است.

۴) الگوریتم رمزنگاری لایت کوین پذیرای تازه‌واردان است

کاربران با سابقه‌ی بالای رمز ارز، در هنگام مقایسه‌ی bitcoin و Litcoin، اجزای فنی الگوریتم‌های رمزنگاری متفاوت بیت کوین و لایت کوین را در نظر می‌گیرند.

بیت کوین از الگوریتم SHA-256 و لایت کوین از الگوریتم Scrypt استفاده می‌کنند و این الگوریتم‌ها تعیین کننده‌ی فرآیند استخراج (mining) برای پیدا کردن کوین‌های جدید هستند. استخراج‌کنندگان(miners)، تراکنش‌های کاربران دیگر را تأیید می‌کنند و در مقابل، واحد‌هایی از آن اعتبار را دریافت می‌کنند.

بسیاری تصور می‌کنند که الگوریتم SHA-256 بیت کوین پیچیده‌تر از Scrypt لایت‌کوین است که این پیچیدگی، امکان درجه‌ی بالاتری از پردازش موازی را فرآهم می‌آورد. ماینرهای بیت کوین، روش‌های پیچیده‌ای برای به دست آورن بیت کوین‌ها با کارآمدی بالا ساخته‌اند و در برترین روش، کاربران از مدارهای یکپارچه‌ی ویژه‌ی کاربردی (ASIC) استفاده می‌کنند. ASICها سیستم‌های سخت‌افزاری (مشابه CPUها) هستند که صرفاً برای به دست‌آوردن بیت کوین استفاده می‌شوند.

رقابت استخراج در بیت کوین، به دلیل تعداد بالای ماینرها و نیز خلاقیت‌های فنی مثل ASIC، شدید است و ماینرهای تازه وارد بدون قدرت محاسباتی کافی، برای ورود به این رقابت به دست آوردن ثروت، برای مدیریت هزینه‌ها و فهمیدن چگونگی و پیشی گرفتن از رقبای با تجربه، با دشواری‌های زیادی روبرو می‌شوند.

لایت کوین در واقع برای پذیرفتن استخراج‌کنندگانی که به دلیل عدم توان رقابت CPUهایشان با ASIC، نمی‌توانند دیگر در بیت کوین استخراج کنند، ایجاد شده است. Scrypt برای استخراج‌کنندگان تازه‌کار، در دسترس‌تر است و Scrypt به صورتی طراحی شده است که راه نفوذ کمتری برای راه‌حل‌های نرم‌افزاری مثل استخراج با استفاده از ASIC دارد. با این حال، Scrypt نسبت به خلاقیت ایمن نیست و روز به روز، موانع دستیابی راحت به Scrypt، که تقریباً به همین منظور طراحی شده است، بیشتر می‌شود.

تاجگذاری بیت کوین به لطف شبکه‌اش

با وجود اینکه تلاش Litcoin برای دسترسی بیشتر فرآیند استخراج برای همه، یک ژست قابل توجه است که معانی زیادی در رابطه با جامعه لایت کوین دارد، ولی با این حرکت، با پای خود به درون تله رفته است. لایت کوین به جای اینکه برای جامعه‌ی عظیمی از مردم یک شبکه‌ی جذاب برای رقابت با بیت کوین باشد، روی فاکتورهایی تمرکز کرده است که کمترین تفاوت را ایجاد می‌کنند. لایت کوین ضرورتاً همانند بیت کوین عمل می‌کند و به اندازه‌ی‌ کافی چیزی برای ارائه‌دادن به کاربران ندارد که باعث شود آن‌ها از بیت کوین روی برگردانده و به لایت کوین رجوع کنند.

می‌توان ادعا کرد که بسیاری از معامله‌گران اعتبار رمزنگاری‌شده و کسانی که مسئول سرمایه‌های عظیم موجود در بازار رمز ارز هستند، فن‌آوری را به سود ترجیح نمی‌دهند. برای آن‌ها، پیشنهاد سرمایه‌ گذاری در Litcoin به سادگی، همانند پیشنهاد یک آلتکوین‌ دیگر است که به آن‌ها آویزان شده است. متقاضیانی که اطلاعات کمتری در رابطه با فن‌آوری دارند و به سختی می‌دانند که فرآیند استخراج چگونه است، اهمیتی به تفاوت SHA-256 و Scrypt نمی‌دهند. بنابراین با وجود اینکه ارزش لایت کوین در چند ماه اخیر افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته است، اما به سادگی می‌توان گفت که به اندازه‌ی بیت کوین جذاب نیست.

به علاوه، وقتی که اتریوم در اوایل سال ۲۰۱۷ وارد صحنه شد و Litcoin را رده‌ی چهارم سرمایه‌ی موجود در بازار فرستاد، لایت کوین متحمل ضربه سختی شد. سرمایه‌ی موجود در بازار اتریوم در مدت زمان کوتاهی، ۱۰ برابر سرمایه موجود در بازار لایت کوین شد.

مقایسه لایت‌کوین و بیت‌کوین
مقایسه لایت کوین و بیت کوین

 حرف آخر

از آن‌جایی که پیشنهاد اولیه‌ی Litcoin، تبدیل شدن به نقره‌ای در مقابل طلای بیت کوین بود، این سوال که آیا لایت کوین می‌تواند روزی چیزی بیشتر از bitcoin قدرتمند باشد، بی‌معنی است.

لایت کوین از نظر فنی الگوریتم برتری دارد اما این واقعیت، هیچ ربطی به محبوبیت bitcoin که آن را به طلای استاندارد معامله‌گران با اعتبارهای رمزنگاری‌شده قدیمی و جدید بدل کرده است، ندارد.

وقتی که زمان پذیرش همگانی اعتبارهای رمزنگاری‌شده فرا برسد، لایت کوین و بیت کوین سوار یک قایق خواهند بود. می‌توان اینطور به قضیه نگاه کرد که لایت کوین و بیت کوین، هر دو، بچه‌های خوبی هستند. اما bitcoin شخصیت اصلی و لایت کوین بازیگر نقش کمکی کم اهمیت‌تر است. بیت کوین مثل گوکو (Goku)، آراگون (Aragon) و بتمن (Batman) و لایت کوین مثل وجتا (Vegeta)، بورومیر (Boromir) و “هاروی دنت” (Harvey Dent) است و در پایان، احتمالاً لایت کوین در صحنه‌ی پایانی حضور دارد، ولی Litcoin به دلیل عدم محبوبیت، کشته می‌شود.

یک شبکه‌ی کاربری وسیع برای هر جامعه رمزنگاری‌شده ضروری است. هیچ اهمیتی ندارد که آلتکوین‌های هاروی دنت چقدر تلاش کنند، حتی برتری‌های تکنیکی آن‌ها نمی‌تواند بر محبوبیت بیت کوین بتمن غلبه کند.واقعیت این است که اعتبارهای رمزنگاری‌شده که بسیار فرار هستند، نقش مهمی در اذهان کاربران دارند و بسیاری از کاربران جدید، با بیت کوین شروع می‌کنند زیرا پایدارتر است و بازار بزرگی دارد.

نهایتاً، اثر شبکه تعیین می‌کند که کدام رمز ارز باقی بماند و از آن‌جایی که اغلب کاربران، در بازار bitcoin خرید می‌کنند، احتمالاً لایت کوین، روز به روز کم اهمیت‌تر خواهد شد. کارایی Litcoin مورد تردید است و افزایش‌های ناگهانی اخیر در قیمت آن احتمالاً عمدتاً به دلیل افزایش اخیر در کلیّت ارز رمزنگاری‌ شده است.

تئوریزه کردن وضعیت‌هایی که Litcoin می‌تواند bitcoinرا در آن شرایط به زیر بکشد، جالب است. طرفداران Litcoin به این واقعیت که لایت کوین یکی از تنها جایگزین‌های تبادل اعتبارهای بالاست، چسبیده‌اند. مردم می‌توانند در موارد نامحتمل با مشکل مواجه شدن بیت کوین، مثل برطرف نشدن محدودیت ۲۱ میلیون کوینی، و ایجاد مشکلات متعاقب، به لایت کوین رجوع کنند. با این حال، سقوط بیت کوین، که پرچمدار دنیای ارز رمزنگاری‌ شده است، می‌تواند به معنی پایانی بر کل بازار رمز ارز باشد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.