مقایسه طلا و بیت کوین ؛ جنگ دارایی‌های سنتی و دیجیتالی

از گذشته‌های دور طلا به عنوان فلزی گران‌بها و پرکاربرد در زمینه تجاری، صنعتی و حتی پزشکی شناخته شده است. موارد استفاده و ارزش تاریخی و تجاری آن تا جایی است که هاله‌‌ای از تقدس آن را فرا گرفته است. در سال‌های اخیر با گسترش اینترنت و فناوری در دنیای دیجیتالی، رقیب نوظهوری به نام بیت کوین سربرآورده که عده‌ای آن را طلای دیجیتال می‌دانند. البته این نامگذاری به دلایلی محل اختلاف است. در ادامه مقایسه مختصری از ویژگی‌های این دو دارایی ارایه شده است.

0 163

اغلب بیت کوین را با طلا مقایسه می‌کنند. این بحث از زمان ظهور بیت کوین وجود داشته و تا زمانی که این دو ذخیره ارزشی مناسبی باشند، همچنان ادامه خواهد داشت (مگر به واسطه نوآوری‌های جدید یا کمبود تقاضا این ارزش نزول کند).
طلا که تا مدت‌ها از آن به عنوان سرمایه گذاری امن نام برده می‌شد، اکنون وارد چالش تاریخی خود شده است. اتفاقات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی اخیر و اثرات همه گیری کووید ۱۹ دست به دست هم داده‌اند تا زمینه را برای شروع طوفانی یک دنیای مالی جدید فراهم سازند. برگزیت، انتخابات پیش روی ایالات متحده، بسته‌های حمایتی کووید ۱۹ که برای احیای اقتصاد رو به نابودی تهیه شده و نیز عوامل دیگر، تنش و توقعاتی را در بازارهای مالی بوجود آورده‌اند. در این شرایط بحرانی مردم سراسر دنیا به دنبال پناهگاه امنی برای ثروت خود هستند. اما آیا بیت کوین می‌تواند جای طلا را پر کند؟

بیت کوین طرحی برای سریع ثروتمند شدن نیست، بلکه طرحی برای آرام فقیر نشدن است.
جیمسون لوپ(Jameson Lopp) هم‌بنیانگذار و مدیر ارشد فنی شرکت Casa.

در شش ماه گذشته، با اولین نشانه‌های شروع بحران کووید ۱۹، طلا رشد پیوسته قیمت خود را آغاز کرد؛ در حالی که بیت کوین چندین ریزش را تجربه کرد. در طول این مدت، قیمت طلا افزایش ناگهانی ۲۵ درصدی داشت در حالی که رشد بیت کوین بیش از ۱۴ درصد نبود. به یاد داشته باشید، طلا و بیت کوین در زمان رکود خواهان زیادی داشته و هر دو سابقه تاریخی قوی‌ای در رشد قیمت دارند.

آیا بیت کوین طلای دیجیتال است؟

پاسخ روشنی برای این پرسش وجود ندارد. در حالی که معمولاً بسیاری آن را طلای دیجیتال می‌نامند مخالفت‌های زیادی با این نامگذاری وجود دارد. طلا کاربردهای متعددی دارد. از آن برای سرمایه گذاری، ذخیره ارزش، ماده تولیدی، جواهر یا حتی در مصارف پزشکی استفاده می‌شود. با این حال دوران پرداخت با طلا مدت‌ها پیش پایان یافته است. البته هنوز هم بعضی از تراکنش‌ها با طلا انجام می‌شود اما بعید است که غذا و پوشاک خود را با خرده‌های طلا خرید کنید. تراکنش با طلای فیزیکی کُند، پرهزینه و مخاطره‌آمیز است و اینجاست که بیت کوین پا به صحنه می‌گذارد. به دلیل شکل دیجیتال آن، نمی‌توانید به طور فیزیکی آن را در اختیار بگیرید. بنابراین بیت کوین نمی‌تواند برای مقاصد کارخانه‌ای، پزشکی یا جواهرسازی به کار رود. اما از آن می‌توان برای تراکنش‌های خرد روزمره، برای تراکنش کم هزینه و سریع بین المللی و یا به عنوان ذخیره ارزش بلند مدت استفاده کرد.

مقایسه بیت کوین و طلا

اجازه دهید نگاهی به شباهت‌ها و تفاوت‌های اصلی بیت کوین و طلا بیندازیم تا متوجه شویم ارزش این دارایی‌ها در چیست و چه چیزی باعث افزایش قیمت آن‌ها می‌شود.

جدول زیر مقایسه ویژگی‌های بیت کوین و طلا را نشان می‌دهد.

کمیابی

زمانی که صحبت از کمیابی یا محدودیت منابع به میان می‌آید، تقاضا به سرعت ارزش دارایی را بالا می‌برد. طلا و بیت کوین هر دو کمیاب هستند؛ با این حال حد نهایی منابع بیت کوین شفاف و ثابت است و می‌دانیم که بیش از ۲۱ میلیون بیت کوین وجود ندارد. اما منابع استخراج نشده طلا را نمی‌توانیم دقیق مشخص کنیم. لازم به ذکر است که پیشرفت‌های فناوری در آینده می‌تواند ارزش این دو دارایی را به خطر بیندازد چرا که ممکن است آن‌ها را منسوخ یا استخراج آن‌ها را آسان سازد. ضمناً منابع عظیم احتمالی طلا خارج از سیاره ما می‌تواند تهدیدی برای آن باشد. بهر حال این اتفاقیست که ممکن است در آینده‌ بسیار دور رخ دهد. با این حال تخمین‌زده می‌شود که آخرین ساتوشی در حدود سال ۲۱۴۰ استخراج شود.

مقاومت در برابر تقلب

مقاومت در برابر تقلب عبارتیست که نیازی به توضیح بیشتر ندارد و کیفیت یکتای دارایی خاصی را می‌سنجد. دارایی‌هایی که مستعد تقلب هستند، احتمال زیادی وجود دارد که ارزش خود را از دست بدهند و به همین دلیل اغلب نیازمند روش‌ها و ابزارهای تشخیص تقلب هستند. طلای فیزیکی مستعد تقلب و تقلیل خلوص آن است. در حالی که بیت کوین به لطف شبکه بلاک چین که استخراج و تراکنش تمام بیت کوین‌ها را ثبت می‌کند، کاملاً در مقابل تقلب مقاوم است.

قابلیت جابجایی

قابلیت جابجایی ویژگی مهمی است که به شما اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را در زمانی کوتاه انتقال دهید. جابجایی طلا به هر صورتی کار آسانی نیست. روزها بلکه هفته‌ها طول می‌‌کشد تا طلای فیزیکی را به مکانی دیگر انتقال داده یا بتوان با آن تراکنشی انجام داد. طلای فیزیکی نیازمند اقدامات امنیتی و حمل و نقل پرهزینه‌ای است، در حالی که با گوشی خود می‌توانید هر میزان از بیت کوین را در کمتر از ۲۰ دقیقه به هر گوشه از دنیا انتقال دهید.

غیرمتمرکز بودن

غیر متمرکز بودن هم در عرضه و هم حاکمیت دارایی‌های ارزشمند کاربرد دارد. عرضه و حاکمیت بیت کوین کاملاً غیرمتمرکز هستند چرا که هیچ موجودیت واحدی استخراج و عرضه بیت کوین‌های جدید را برعهده نداشته و هیچ نهادی بر شبکه بیت کوین استیلا ندارد. از سوی دیگر مراحل استخراج طلا بسیار متمرکز است و در بسیاری از مناطق دنیا تراکنش‌های نظیر به نظیر آن حداقلی و غیر قانونی هستند.

تقسیم پذیری

تقسیم پذیری به این معنی است که دارایی‌ها می‌توانند به اجزاء کوچکتر تقسیم شوند. در معامله‌ و تبادل کالاها این موضوع ویژگی بسیار مهمی است. طلا قابل تقسیم است اما بعید است بتوانید چنین کاری را در منزل انجام دهید. یک بیت کوین می‌تواند به ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰ ساتوشی تقسیم شود و کوچکترین مقدار ساتوشی که می‌توانید انتقال دهید ۵۴۶ ساتوشی است. آیا خرید کالا با سوت‌های طلا (۱ میلی گرم) برای شما قابل تصور است؟

مانایی یا دوام

دوام یکی از ویژگی‌های هر سرمایه گذاری یا ذخیره ارزش طولانی مدت است. ثروت شما باید در جایی ذخیره شود که به مرور زمان از دست نرود و سال‌های سال صحیح و سالم باقی بماند. پول فیات (عمدتاً اسکناس‌ها) مستعد آسیب فیزیکی و دیگر موارد نزول کیفی هستند. ذخیره بیت کوین دیجیتالی است و از این روی مستهلک نمی‌شود. همچنین از بین بردن آن غیر ممکن است. طلا هم دوام بالایی دارد و ویژگی‌های فیزیکی خود را به خوبی حفظ می‌کند؛ اما می‌توان آن را از بین برد و ارزش آن را کم کرد. طلا و بیت کوین هر دو بادوام هستند اما برای منظورهای متفاوت.

قابلیت تعویض (Fungibility)

قابلیت معاوضه (Fungibility) خصوصیت یک دارایی است که آن را با کالاها یا دارایی‌های دیگر قابل تبادل می‌سازد. دارایی‌های قابل معاوضه فرایند تبادل و تجارت را تسهیل می‌کنند چرا که معاوضه پذیری به معنی ارزش برابر میان دارایی‌های هم نوع است. بیت کوین و طلا به راحتی با دارایی‌ها یا کالاهای دیگر تبادل می‌شوند و ارزش بالایی دارند.

کاربرپسند بودن و میزان آگاهی مردم از نحوه کارکرد آن

کاربر پسند بودن، ویژگی‌ است که اغلب در مباحثات میان بیت کوین و طلا مغفول می‌ماند. کاربر پسند بودن و همچنین میزان آگاهی مردم درباره نحوه کارکرد دارایی، تأثیر مستقیمی بر تقاضا دارد و می‌دانیم افزایش تقاضای دارایی محدود تأثیر مثبتی بر قیمت دارد. مدل عرضه و تقاضا مدل اصلی تعیین قیمت در تئوری اقتصاد است. استفاده طولانی مدت از طلا، وجهه‌ای «تقدس‌گونه» به آن داده است. تقریباً در هر کجای دنیا که باشید طلا به عنوان دارایی رسمیت دارد. از سوی دیگر بیت کوین تازه از راه رسیده است و درصد ناچیزی از مردم جهان از وجود آن باخبرند. ضمناً باید به این نکته توجه داشته باشیم برای آن که یک دارایی مورد پذیرش عمومی قرار بگیرد، باید کاربر پسند باشد یعنی استفاده از آن آسان باشد.

طلا بخریم یا بیت کوین؟

بهترین کار این است که قبل از سرمایه گذاری به خوبی تحقیق کنیم. این مقاله موضوع پیچیده‌ای را در قالبی ساده بیان کرده است و پیش بینی آینده به صرف مطالب مختصری که بیان شد کار آسانی نیست. ما اکوسیستم رمز ارز هستیم، پس طبیعی است که به سمت بیت کوین گرایش بیشتری داشته باشیم؛ اما بهر حال طلا را دست کم نگیرید. پرونده گذشته آن روشن است.

طلا و بیت کوین هر دو به منظور ذخیره ارزش و سرمایه گذاری بلند مدت جذاب هستند. انتظار نداشته باشید که ثروت خود را یک شبه چند برابر کنید؛ سرمایه گذاری نیازمند صبوری است و در میان تمام سرمایه گذاری‌های موجود، بیت کوین و طلا در زمان رکود به شدت مورد علاقه سرمایه گذاران هستند.

به نظر شما بیت کوین آمادگی دارد پناهگاه امنی برای دنیای مالی-اقتصادی باشد؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: binance.com

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.