مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex

در این مقاله دو صرافی ارز رمزنگاری شده بیت‌رکس و پولونیکس معرفی شده، مزایا و معایب هرکدام از آن‌ها بیان شده و در نهایت با یکدیگر مقایسه شده‌اند. این مقایسه با درنظر گرفتن عوامل مختلفی از جمله نوع ارزهایی که پشتیبانی می‌کنند و همچنین کارمزد آن‌ها انجام شده است.

0 187

خرید و فروش ارز‌ رمز‌ها برای بسیاری از افراد پول‌ساز بوده است. در ۲۴ ساعت گذشته در ایالات متحده بیش از ۲۳ میلیارد دلار ارز رمز‌نگاری‌ شده مبادله شده است! همه‌ی این مبادلات در صرافی‌هایی اتفاق می‌افتد که از ارز رمز‌نگاری‌ شده پشتیبانی می‌کنند.

صرافی‌های رمز‌نگاری بسیاری برای انتخاب وجود دارد. به عنوان یک تازه کار، باید صرافی رمز‌نگاری خود را با دقت فراوان انتخاب کنید. شما به یک صرافی نیاز دارید که ایمن بوده و استفاده از آن آسان باشد. انتخاب صرافی درست، نیاز به شناخت کاملی از صرافی‌ها دارد. در این راهنما، دو صرافی بیت‌رکس (Bitrex) و پولونیکس (Poloniex) با یکدیگر مقایسه شده‌اند.

در ادامه این مطلب خواهید فهمید که این دو صرافی چه نوع صرافی‌هایی هستند، برای چه کسانی طراحی شده‌ و چه خدماتی ارائه می‌دهند. همچنین هزینه‌های خدماتی و امنیت استفاده آن‌ها را خواهید دانست.

در مقایسه بیت‌رکس و پولونیکس اولین چیزی که لازم است بدانید، این است که این صرافی‌ها چه نوع صرافی هستند. برای پاسخ به این سوال، باید به سال ۲۰۱۴ رجوع کرد.

فهرست محتوا

 •  بیت‌رکس چیست؟
 • پولونیکس چیست؟
 • بیت‌رکس و پولونیکس
  • اندازه
  • ارز‌ها
   •  کوین‌های موجود در بیت‌رکس
   • کوین‌های موجود در پولونیکس
  • کارمزد
   • کارمزد‌های بیت‌رکس
   • کارمزد‌های پولونیکس
  • امنیت
   •  آیا بیت‌رکس امن است؟
   • آیا پولونیکس امن است؟
  •  کاربر‌پسندی
   • بیت‌رکس
   • پولونیکس
  •  پولونیکس یا بیت‌رکس… کدام برنده است؟

بیت‌رکس چیست؟

بیت‌رکس یک صرافی رمز‌نگاری است که در سال ۲۰۱۴  توسط بیل شیهارا (Bill Shihara)، ریچی لی (Richie Lai) و رامی کاواچ (Rami Kawach) تاسیس شده‌است. و در ایالت سیاتل آمریکا متحده واقع شده‌است.

مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex
مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex

اتفاق دیگری نیز در سال ۲۰۱۴ افتاد که طی آن بزرگ‌ترین صرافی رمز‌نگاری جهان یعنی Mt. Gox ورشکست شد. این صرافی پیش از اینکه از کار بیافتد، بار‌ها هک شده‌بود و حدود ۲۰۰،۰۰۰ بیت‌کوین از آن دزدیده شد. فرو‌پاشی چنین صرافی بزرگی سرمایه‌گذار‌ان ارزهای رمز‌نگاری‌ شده را ترساند.

موسسان بیت‌رکس می‌دانستند که ارز رمز‌ها نیازمند صرافی‌های امن‌تری هستند. آن‌ها این را می‌دانستند چرا که همه‌ی آن‌ها در زمینه امنیت متخصص بوده و در Amazon و Microsoft کار می‌کردند! شیهارا، لی و کاواچ یک تیم سه نفره‌ی کامل برای ساختن صرافی بودند که مشتریانش می‌توانستند به آن‌ها اعتماد کنند.

در سال ۲۰۱۴، مردم فکر می‌کردند مبادله‌ی ارز‌های رمز‌نگاری ‌شده کاری پر خطر است و معامله‌گران کریپتو را شجاع یا احمق می‌دیدند. اما صرافی‌هایی مانند Bitrex این مسئله را تغییر دادند. حالا، معاملات  ارزهای رمز‌نگاری شده برای همه در دسترس است.

پولونیکس چیست؟

مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex
مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex

پولونیکس صرافی رمز‌نگاری است که توسط تریستان داگوستا (Tristan D’Agosta) در سال ۲۰۱۴ در دلور، ایالات متحده تاسیس شد.

داگوستا نسبت به سازندگان بیت‌رکس فردی متفاوت است. او به عنوان آهنگ‌سازی مستقل کار کرده و دارای مدرک تحصیلی از دانشگاه Rutgers است. او همچنین شرکتی با عنوان Polonius Sheet Music را نیز راه‌اندازی کرده بود! همین مسئله هم گواهی بر این قضیه می‌باشد که رمز‌نگاری برای همه است!

در فوریه‌ی ۲۰۱۸، داگوستا این صرافی را به Circle Internet Financial Ltd  فروخت. Circle توسط بانک Goldman Sachs پشتیبانی می‌شود.

احتمالا بیت‌رکس نسبت به بیش‌تر استارت‌آپ‌های رمز‌نگاری دیگر گروه با‌تجربه‌تری دارد! هر دو صرافی چهار سال پس از تاسیسشان بسیار معروف شدند. اما کدام بزرگ‌تر است؟

مقایسه بیت‌رکس و پولونیکس

اندازه

برای اینکه اندازه‌ی یک صرافی رمز‌نگاری را دریابید، باید به آمار و ارقام نگاهی داشته باشید. یکی از مهم‌ترین آمارهای یک صرافی رمز‌نگاری، حجم معاملات در ۲۴ ساعت گذشته آن می‌باشد.

توجه: حجم معملات در ۲۴ ساعت گذشته یک صرافی ارز رمز‌نگاری ‌شده‌، خرید و فروشی است که طی یک روز در آن صرافی صورت گرفته است. این عدد معمولا به دلار آمریکا محاسبه می‌شود.

اجازه دهید به حجم مبادله‌ی بیت‌رکس و پولونیکس در هشتم می‌۲۰۱۸ نگاهی بیاندازیم:

 • بیت‌رکس ۲۵۱،۹۱۸،۹۸۵ دلار
 • پولونیکس ۱۸۵،۳۶۱،۱۹۶ دلار

حجم معامله بسیار زیادی است! همان‌طور که می‌بینید در بیت‌رکس، مبادله‌ی بیش‌تری انجام می‌شود. کاربران بیت‌رکس حدود ۳۰ درصد بیش‌تر از کاربران Poloniex ارز رمز معامله می‌کنند.

 بیت‌رکس و پولونیکس در مقایسه با صرافی‌های دیگر بازار چگونه‌اند؟

CoinMarketCap اطلاعاتی درباره‌ی بیش از ۲۰۰ صرافی تهیه کرده‌است. حجم معملات در ۲۴ ساعت گذشته این صرافی‌ها در ۱۸/۰۸/۲۰۱۸ معادل ۲۳،۳۹۴،۴۱۵،۰۷۶ دلار آمریکا بوده‌است. این به این معنی است که این دو صرافی، هر کدام تنها ۲ درصد این بازار را در اختیار دارند. با اینکه این موضوع، دو صرافی بیت‌رکس و پولونیکس را کوچک به نظر می‌رساند اما هر دوی آن‌ها در بالای لیست CoinMarketCap قرار دارند. Bitrex دوازدهمین صرافی بزرگ می‌باشد و پولونیکس با فاصله کمی از آن در مکان پانزدهم قرار دارد.

معامله‌کنندگان بیت‌رکس و پولونیکس روزانه صد‌ها هزار معامله انجام می‌دهند.

امروز Poloniex به بزرگی بیت‌رکس نیست، اما باید در آینده هم این موضوع را بررسی نمود تا دریافت که هنوز همین طور باقی می‌ماند یا اینکه اینگونه نخواهد بود. در دنیای رمز‌نگاری، اعداد به سرعت تغییر می‌کنند!

ارز‌ها

صرافی‌های مختلف ارز‌های مختلفی را برای معامله ارائه می‌دهند. خوب است که قبل از ثبت‌نام بدانید یک صرافی چه ارزهایی را ارائه می‌دهد. بیت‌رکس و پولونیکس فقط خدمات مربوط به مبادله‌ی ارزهای رمز‌نگاری ‌شده ارائه می‌دهند. این بدان معناست که در این صرافی‌ها نمی‌توان از ارز‌های فیات برای خرید و فروش رمزارزها استفاده نمود.

نکته: ارز فیات ارزی قانونی است که توسط دولت پشتیبانی می‌شود. به عبارت دیگر ارزهای فیات، ارز‌های رایج کشور‌ها هستند. برای مثال دلار آمریکا (USD)، پوند انگلیسی (GBP) و یوان چینی (CNY) ‌ارزهای فیات هستند.

Bitrex به کاربران اجازه می‌دهد تا برای سرمایه ‌گذاری در حساب‌هایشان از انتقالات بانکی با دلار آمریکا، استفاده کنند. هر چند، بیت‌رکس این گزینه را تنها به کاربرانی ارائه می‌دهد که در حساب‌شان بیش از ۱۰۰،۰۰۰ دلار ایالات متحده سرمایه‌گذاری کنند. بیشتر افراد تازه‌کار این موضوع را نمی‌دانند.

مشابه‌ترین چیزی که هر دو صرافی برای مبادله‌ی ارز فیات ارائه می‌دهد USD Tether است. USD Tether یک ارز رمز‌نگاری ‌شده است که توسط دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود. هر USDT، ارزشی معادل یک دلار واقعی آمریکا دارد و این ارز دیجیتالی در بلاکچین Tether ذخیره می‌شود.

متاسفانه، Tether مشکل خرید اولین ارز رمز‌نگاری‌ شده‌ را حل نکرده است و معمولا تازه‌وارد‌ها همیشه اولین خرید ارز رمز‌نگاری‌ شده خود را با ارز فیات انجام می‌دهند. این بدین معنی است که پیش از استفاده از بیت‌رکس یا پولونیکس، ابتدا باید به صرافی دیگری مراجعه نمود و ارز رمز خریداری نمود.

به مبتدیان توصیه می‌شود که برای خرید ارز رمزنگاری شده با ارز فیات، از صرافی Coinbase استفاده کنند.

با یک بار خرید از صرافی‌های دیگر، می‌توانید معاملاتتان را در پولونیکس یا بیت‌رکس آغاز کنید. این صرافی‌ها فقدان مبادله‌ی فیات را با گزینه‌های ارز رمز‌نگاری‌شده‌شان جبران می‌کنند. اجازه بدهید پولونیکس و Bitrex را از نظر کوین‌هایی که پشتیبانی می کنند مورد بررسی قرار دهیم.

مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex
مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex

کوین‌های موجود در بیت‌رکس

بیت‌رکس به خاطر ارزهای رمز‌نگاری‌ شده‌ی زیادش مشهور است. در بیت‌رکس کوین‌های بسیاری در دسترس قرار دارند که نمی‌توان همه‌ی آن‌ها را در اینجا بیان نمود. این صرافی معامله همه‌ی کوین‌های شناخته‌شده مانند Bitcoin، Litecoin، Ripple  و Ether را انجام می‌دهد. Bitrex همچنین معامله با کوین‌هایی که از معروفیت کمتری برخوردارند مانند (Polymath (POLY)، eBoost (EBST)، Siacoin (SC و(Facyom (FCT را نیز انجام می‌دهد.

بیت‌رکس ۲۵۸ جفت معاملاتی ارز رمز‌نگاری ‌شده را پوشش می‌دهد.

نکته: جفت‌های معادلاتی دو ارزی هستند که نرخ تبادل براساس آن‌ها پیشنهاد می‌شود. این مسئله را مانند رفتن به فرودگاه و تبدیل دلار آمریکا به یورو در Bureau de Change در نظر بگیرید.

برخی از منتقدان عقیده دارند این صرافی انتخاب بدی است زیرا تعداد زیاد کوین‌های پشتیبانی شده آن به آسانی باعث گیج شدن مبتدیان می‌شود. باید در‌نظر داشت که همه‌ی کوین‌های بیت‌رکس ارزش سرمایه‌گذاری ندارند.

کوین‌های موجود در پولونیکس

بر خلاف Bitrex، پولونیکس صد‌ها نوع کوین ارائه نمی‌دهد. پولونیکس ۹۷ جفت معاملاتی گوناگون ارائه می‌دهد. ارز‌ رمزهای معروف، مانند بیت‌کوین و Tether، در دسترس‌ترین جفت‌های معاملاتی را دارند. بیت‌کوین به تنهایی ۴۳ جفت معاملاتی منحصر به فرد دارد. گزینه‌های کوین‌های در دسترس به اندازه‌ی کافی برای اینکه مبتدیان معاملاتشان را شروع کنند، بزرگ است اما این مسئله به‌گونه‌ای است که باعث گیج‌شدن خیلی زیاد نمی‌شود.

این راهنمای مقایسه بیت‌رکس و Poloniex برای مبتدیان است. به همین دلیل، می توان گفت که پولونیکس بهترین گزینه‌های ارزرمز‌نگاری ‌شده را دارد. دامنه انتخاب ارز در بیت‌رکس قابل توجه است اما برای یک مبتدی مسئله‌ای سخت است.

کارمزد‌ها

برای مبادله‌کنندگان تازه‌کار مهم است که بدانند یک صرافی جهت انجام معاملات چه کارمزدی می‌گیرد و چرا این کارمزد را دریافت می‌کند. در این مقاله ابتدا درباره‌ی کارمزد‌های بیت‌رکس بحث خواهد شد و سپس کارمزد‌های پولونیکس بررسی می شوند.

کارمزد‌های Bitrex

بهترین نکته درباره‌ی کارمزد‌های بیت‌رکس این است که به سادگی قابل فهم‌اند. هر مبادله کارمزدی برابر ۰.۲۵ درصد مقدار مبادله‌شده دارد. به این معنی که کارمزد برای مبادله‌های بزرگ و کوچک، ثابت است. به همین سادگی!

کارمزد‌های پولونیکس

کارمزد‌های پولونیکس نسبت به کارمزد‌های بیت‌رکس متفاوت هستند. زیرا کارمز‌دهای پولونیکس، برای دریافت‌کننده‌ها و سازندها، به نسبت حجم معامله محاسبه می‌شوند. با این حال، کارمزدی که اکثر مبادله‌کنندگان جدید پرداخت خواهند کرد همان ۰.۲۵ درصد است.

نکته: دریافت‌کننده به کسی گفته می‌شود که در دفتر پیشنهادات صرافی از قیمت‌های موجود صرافی استفاده می‌کند. سازنده کسی است که قیمت جدیدی را در دفتر پیشنهادات ارائه می دهد. سفارش دریافت‌کننده فوراً مورد قبول واقع خواهد شد. اما سازنده تا زمانی که یک گیرنده قیمتش را قبول کند، باید منتظر بماند.

پس اگر نمی‌خواهید تا قبول قیمت پیشنهادیتان صبر کنید و بیش‌تر از ۵ میلیون دلار ارز بیت‌کوین معامله نمی‌کنید، کارمزدی برابر ۰.۲۵ درصد پرداخت خواهید کرد.

این دسته‌بندی، پیروزی کوچکی برای Bitrex است. هر دو صرافی برای تازه‌واردان کارمزد یکسانی در نظر دارند اما درک کارمزد‌های بیت‌رکس آسان‌تر است.

امنیت

امنیت یکی از اولین چیز‌هایی است که معامله‌کنندگان جدید در زمان انتخاب صرافی رمز‌نگاری باید به آن دقت کنند.

آیا بیت‌رکس امن است؟

بیت‌رکس تا به حال هک نشده است و یکی از امن‌ترین صرافی‌های ارز رمز‌نگاری‌شده بر روی اینترنت است. بیت‌رکس ۸۰ تا ۹۰ درصد ارز را آفلاین نگاه می‌دارد. که به آن ذخیره‌سازی سرد (cold storage) می‌گویند. بیت‌رکس همچنین به کاربرانش احراز هویت دو‌مرحله‌ای (two-factor authentication) را ارائه می‌دهد تا از حساب‌شان محافظت کنند.

توجه: احراز هویت دو مرحله‌ای زمانی است که کاربر برای دسترسی به حسابش دو نوع اطلاعات را وارد می‌کند. این دو نوع اطلاعات یکی رمز عبور و دیگری کدی است که به شماره‌ی همراه او فرستاده می‌شود.

آیا پولونیکس امن است؟

در سال ۲۰۱۴، Poloniex هک شد. هکر‌ها ۱۲.۵ درصد از بیت‌کوین نگه‌داری شده در صرافی را دزدیدند. گروه پولونیکس سریعا واکنش نشان دادند. حمله را متوقف کرده و پول دزدیده شده‌ی کاربران را به آن‌ها باز‌گرداند. از زمانی که این اتفاق افتاد، پولونیکس روی بهبود بخشیدن امنیت کاربرانش به سختی کار کرد.

پولونیکس نیز مانند بیت‌رکس اکثر سرمایه‌ها را به‌صورت ذخیره‌سازی سرد نگه می‌دارد و کاربران را به احراز هویت دومرحله‌ای تشویق می‌کند.

زمانی که امنیت Bitrex و Poloniex را مقایسه می‌کنید، می‌بینید که هر دو صرافی امن بوده و ویژگی‌های امنیتی مشابهی دارند. با این حال، بسیار مهم است که به یاد داشته باشید صرافی‌های رمز‌نگاری با بانک‌ها متفاوت می‌باشند.

بیت‌رکس و پولونیکس، هر دو به علت کند بودن در کمک به کاربرانی که به مشکل برمی‌خورند، نقد شده‌اند. هیچ‌کدام از دو صرافی نظر خوبی در زمینه خدمات مشتری دریافت نکرده‌اند! این به آن معنی است که همه‌ی مبادله‌کنندگان باید اطمینان حاصل کنند که هر کاری که لازم است را برای حفاظت از حسابشان انجام داده باشند.

هر دو صرافی ویژگی‌های امنیتی یکسانی دارند. با این حال، همه‌ی گروه بیت‌رکس متخصص امنیت هستند و این صرافی تا به حال هک نشده است. به همین دلیل، بیت‌رکس صرافی امن‌تری است.

تا اینجا درباره‌ی خدمات بیت‌رکس و پولونیکس، کارمزدها‌ و امنیت‌شان مطالبی را آموخته‌اید. در ادامه درمورد کاربر‌پسند بودن این دو صرافی بحث شده است.

استفاده از کدام صرافی برای مبتدیان آسان‌تر است؟

کاربر‌پسندی

بیت‌رکس و پولونیکس هر دو با هدف ایجاد پلتفرم معاملاتی تخصصی طراحی شده‌اند و این بدین معنی است که ممکن است استفاده از ویژگی‌ها و خدماتی که ارائه می‌دهند سخت باشد.

بیت‌رکس

در بیت‌رکس باز کردن یک حساب از نظر کاربران جدید بسیار آسان خواهد بود. عملیات ثبت و تایید ساده است و یک بار که تایید شوید آماده‌ی معامله خواهید بود. Bitrex با برنامه‌نویسی انعطاف‌پذیر (elastic computing) ساخته شده‌است. به این معنی که حتی زمانی که سایت شلوغ است معاملات بسیار سریع پردازش می‌شوند. البته بدیهی است که شما به عنوان یک تازه‌وارد، می‌خواهید که اولین معامله تا جایی که امکان دارد بدون اشکال انجام شود!

بیت‌رکس اطلاعات معاملاتی بسیاری به کاربرانش ارائه می‌دهد. این برای معامله‌کنندگان با‌تجربه مسئله‌ای عالی است اما برای برخی از مبتدیان زیاد است. این تصویری از یکی از صفحات مبادلاتی بیت‌رکس است:

مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex
مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex

پولونیکس

عملیات ثبت و تایید پولونیکس بسیار ساده و راحت است. تمام چیزی که نیاز دارید این است که اطلاعات خواسته شده را پر کنید در این‌صورت بدون هیچ وقفه‌ای آماده‌ی معامله هستید. پولونیکس همچنین طراحی ساده‌ای دارد و استفاده از آن برای اکثر کاربران ساده است.

با این حال Poloniex ویژگی‌های مبادلاتی پیشرفته‌تری نسبت به بیت‌رکس ارائه می‌دهد. این ویژگی‌ها شامل معامله حاشیه‌ای (Margin trading) و مبادلات سازنده/گیرنده هستند که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد،. مبادله‌ی حاشیه‌ای شامل قرض گرفتن ارز و معامله با آن می‌شود. درآمد این نوع معامله می‌تواند بسیار بالا باشد اما ضرر آن نیز می‌تواند به همین صورت باشد!

به تازه‌کار‌ها توصیه می شود که از مبادله‌ی حاشیه‌ای استفاده نکنند.

مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex
مقایسه صرافی Bittrex و Poloniex

زمانی که پولونیکس با بیت‌رکس مقایسه می‌شود، مشخص می‌شود که پولونیکس برای تازه‌کار‌ها راحت‌تر است اما ویژگی‌ها و خدماتی دارد که استفاده از آن‌ها آسان نیست. در هر حال هر دو صرافی ارزش این را دارند که زمانی که تجربه‌ی معاملاتی بیشتری داشتید از آن‌ها دیدن کنید. پولونیکس سبک‌های معاملاتی جالبی برای امتحان کردن دارد و بیت‌رکس نیز انتخاب‌ها و اطلاعات بازاری بسیاری دارد. که البته این مسئله لازم هم می‌باشد.

حرف آخر

در ابتدای این راهنما، پرسیده شد که بین بیت‌رکس یا پولونیکس کدام راه حل بهتری است؟ در جواب این سوال باید گفت، رقابت نزدیکی است. هر دو صرافی‌های مبادلاتی‌ هستند که از طراحی خوبی بهره‌مندند. هر دو در جامعه‌ی رمز‌نگاری قابل احترام‌اند. هر دو صرافی بسیار معروفند و گزینه‌های خوبی از ارز‌های رمز‌نگاری‌ شده را ارائه می‌دهند. بیت‌رکس و پولونیکس چند ویژگی خوب مشترک دارند. همچنین در چند ویژگی که زیاد مثبت نیستند نیز با هم مشترک هستند.

بیت‌رکس و پولونیکس اجازه‌ی تبادل ارز فیات را نمی‌دهند. این مشکلی است که برای معامله‌کنندگان جدید که می‌خواهند با ارز فیات محلی‌شان ارز رمز‌نگاری‌شده بخرند، دردسر ایجاد کرده است. تنوع کوین‌ها، اطلاعات و سبک معاملاتی نیز می‌تواند بسیاری از مبتدیان را گیج کند. از دیگر مشکلات این می‌باشد که تازه‌کار‌ها زمانی که می‌خواهند معامله ارز رمز‌نگاری ‌شده را آغاز کنند به پلتفرم‌های ساده، مانند کوین ‌بیس، نیاز دارند.

بیت‌رکس و Poloniex هر دو پلتفرم‌های مبادله‌ی خوبی هستند، اما هیچ‌کدام از آن‌ها به مبتدیان پیشنهاد نمی‌شود. با این حال، زمانی که آماده‌ی معاملات پیچیده‌تر باشید، Bitrex و پولونیکس مکان‌های مناسبی برای یادگیری خواهند بود. اگر می‌خواهید درباره‌ی بازار‌های جدید کوین بدانید، بیت‌رکس صرافی مناسب شما خواهد بود. اگر می‌خواهید سبک‌های معاملات هیجان‌انگیز‌تری را امتحان کنید، در پولونیکس ثبت‌نام کنید!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.