مقایسه رمز ارز کاردانو و اتریوم

کاردانو و اتریوم دو پلتفرم محبوب در عرصه ارزهای رمزنگاری شده و بلاکچین هستند. پلتفرم اتریوم در حال حاضر فعال است و از لحاظ ارزش بازاری بسیار بالاتر از کاردانو قرار دارد. پلتفرم کاردانو با وجود اینکه هنوز وارد عرصه فعالیت نشده، اما برنامه‌های بسیار بزرگی برای متحول کردن عرصه ارز رمزها دارد و افراد زیادی برای آن آینده روشنی را پیش‌بینی می‌کنند. در این مقاله این دو پلتفرم محبوب با یکدیگر مقایسه شده و ویژگی‌های آن‌ها در مقایسه با یکدیگر بررسی شده است.

0 1,186
اتریوم

قطعا تا به حال درباره کاردانو و اتریوم شنیده‌‌اید، اما دقیقا نمی‌‌دانید چگونه فعالیت می‌‌کنند؟ یا شاید به دنبال یافتن بهترین فناوری بین پروتکل‌‌ ها هستید؟ در هر صورت، در این مقایسه کاردانو با اتریوم همه موارد برای شما بررسی شده است.

در هر حال در این مقاله، می‌‌خواهیم با توصیف مطالب پایه‌ای هر پروژه شروع کنیم. بعد از آن، می‌‌خواهیم درباره نحوه کار این فناوری از جمله اینکه هر کدام از این بلاک‌‌چین‌‌ها چگونه تراکنش‌‌ها را بدون حضور شخص واسطه تایید می‌‌کنند، صحبت کنیم.

در نهایت درباره اینکه پروژه تا به حال چگونه فعالیت کرده صحبت خواهیم کرد. در پایان مطالعه این مقاله، شما تمام اطلاعات مورد نیاز برای تعیین این که کدام یک از این پروتکل‌‌ها مناسب‌‌تر هستند را خواهید داشت.

فهرست

۱- مباحث پایه

۱-۱ اتریوم چیست؟

۱-۲ کاردانو چیست؟

۲- عملکرد

۲-۱ اتریوم

۲-۲ کاردانو

۳- توافق؛ تراکنش‌‌ها چگونه تایید می‌‌شوند؟

۳-۱ اتریوم

۳-۲ کاردانو

۴- جدول مقایسه

۵- اتریوم در مقابل کاردانو؛ داستان تا به امروز و در آینده

کاردانو در مقابل اتریوم: نتیجه‌‌گیری

مباحث پایه

اتریوم چیست؟

اتریوم در سال ۲۰۱۵ توسط یک توسعه‌‌دهنده جوان به نام ویتالیک بوترین ساخته شد. این ارز اولین پروژه بلاک ‌‌چینی شد که به افراد اجازه استفاده از قراردادهای هوشمند را می‌‌داد. در نتیجه اتریوم برخلاف بیت‌‌کوین، می‌‌تواند کارهای بیشتری به غیر از پردازش تراکنش‌‌های مالی انجام دهد.

قرارداد هوشمند در اساسی‌‌ترین شکلش، به افراد سراسر جهان اجازه می‌‌دهد تا وارد توافقی شوند که نیازمند حضور اشخاص واسطه نیست. در عوض، شرایط از پیش تعریف‌‌شده‌‌ای وارد قراردادهای هوشمند رمزگذاری ‌‌شده می‌‌شوند و هنگامی که این شرایط محقق شد، قراردادهای هوشمند به صورت خود به خود، سرمایه‌‌ها را آزاد می‌‌کنند.

برای فهم مفید بودن قراردادهای هوشمند، بیایید به مثال زیر نگاهی بیاندازیم.

  1. کریس می‌‌خواهد سفر هواپیمایی خود را بیمه کند.
  2. اگر سفر او تاخیر داشته باشد یا لغو شود، او کل مبلغ بلیط خود را پس می‌‌گیرد.
  3. اگر پرواز سر موقع مقرر صورت بگیرد، رقم بیمه او از بین می‌‌رود.
  4. کریس با رقم بیعانه، وارد یک قرارداد هوشمند می‌‌شود.
  5. به محض اینکه پرواز انجام شود، قرارداد هوشمند می‌‌تواند هزاران وبسایت مستقل را جستجو کند تا زمان پایان آن را به دست آورد.
  6. اگر پرواز در زمان معین فرود آید، جان به طور خود به خود، کارمزد بیمه‌‌اش را از دست می‌‌دهد.
  7. اگر پرواز تاخیر داشته باشد یا لغو شود، او به صورت خود به خود کل پول بلیطش را پس می‌‌گیرد.
  8. تمام این موارد بدون حضور شخص واسطه شدنی بود و فقط به یک قرارداد هوشمند نیاز داشت.

این مثال می‌‌تواند به صدها مورد دیگر هم اعمال شود. با حذف نیاز به شخص واسطه، قراردادها سریع‌‌تر، ارزان‌‌تر و اثربخش‌‌تر صورت می‌‌گیرند.

دقیقا همانند کلاینت بیت‌‌کوین، اتریوم هم بلاک ‌‌چین اختصاصی خود را دارد که به افراد اجازه می‌‌دهد سکه‌‌ها را ارسال و دریافت کنند. اتریوم ارز رمز مخصوص خود با نام اتر را دارد (به صورت خلاصه ETH). به طور رسمی هیچ حداکثر عرضه‌‌ای برای کل میزان اتر توزیعی وجود ندارد.

در زمان نگارش این مطلب در جولای ۲۰۱۸، بیش از ۱۰۰ میلیون سکه در حال گردش هستند. هرچند طبق سخن موسس آن، ویتالیک بوترین، احتمالا این رقم، دیگر پیشرفت و افزایش چندانی پیدا نخواهد کرد.

شبکه اتریوم غیرمتمرکز است، یعنی هیچ شخص یا نهادی آن را کنترل نمی‌‌کند یا از سوی بانک مرکزی مدیریت نمی‌‌شود. در عوض، هر تراکنش (از جمله قراردادهای هوشمند) از سوی اجتماع مورد تایید قرار می‌‌گیرد.

همه می‌‌توانند به یک دستگاه در سیستم اتریوم متصل شود و به تایید تراکنش‌‌ها کمک کنند. در عوض آن‌‌ها مقداری اتر به عنوان پاداش دریافت می‌‌کنند. نگران نباشید، بعدا درباره این موضوع هم به طور مفصل صحبت خواهیم کرد!

کاردانو چیست؟

cardano vs ethereum

کاردانو دقیقا همانند اتریوم، پروژه بلاک ‌‌چینی است که تخصص فناوری قرارداد هوشمند را در اختیار دارد. این ارز در ابتدا در سال ۲۰۱۵ توسط نهادی با نام IOHK ایجاد شد و این فعالیت از سوی متخصص مشهور ارزهای رمزنگاری ‌‌شده، چارلز هاسکینسکون صورت گرفت. در حالیکه اتریوم با عنوان بلاک ‌‌چین نسل دوم شناخته می‌‌شود، کاردانو عبارت نسل سوم بلاکچین‌‌ها را یدک می‌‌کشد.

نکته: چارلز هاسکینسون در حقیقت یکی از بنیانگذاران اتریوم بود اما باور داشت که می‌‌تواند بلاکچین بسیار بهتری نسبت به اتریوم ایجاد کند.

این موضوع به آن معنا است که موسسان باور داشتند پروژه آن‌‌ها به نسبت اتریوم پیشرفته‌‌تر است و آن را گاهی با عنوان قاتل اتریوم خطاب می‌‌کردند.

کاردانو هم ارز رمزنگاری ‌‌شده مخصوص خود با عنوان سکه ADA را در اختیار دارد. دقیقا همانند اتر، از سکه ADA هم می‌‌توان برای ارسال یا دریافت سرمایه، از یک کیف به کیف دیگر، استفاده کرد.

هدف نهایی کاردانو، پیدا کردن تعادل عالی بین ارائه خدمات به کاربران و همچنین قانونگذاران می‌‌باشد. تیم کاردانو احساس می‌‌کند که این موضوع به آن خاطر مهم است که نهایتا، ارز رمزنگاری ‌‌شده به نحوی وارد صنعت مالی خدمات خواهد شد.

مردم سکه‌‌های شبیه به کاردانو را به این خاطر دوست دارند که از سوی تیمی از رهبران آکادمیک، محققین و دانشمندان پشتیبانی می‌‌شود که به توسعه بلاکچین کمک کرده‌‌اند. اگرچه پروژه هنوز در روزهای ابتدایی خود به سر می‌‌برد، هدف بلند مدت این است که تراکنش‌‌های سریع، ارزان و شدیدا مقیاس ‌‌پذیر در سطح جهانی صورت بگیرد. اگر این موضوع عملی شود، پلی بین ارزهای رمزنگاری‌‌ شده و بخش مالی دنیای واقعی برقرار خواهد شد.

برخلاف پروژه‌‌های بسیار زیاد دیگر که معمولا نسخه اصلی به بلاکچین دیگری فورک می‌‌کنند، تیم کاردانو پروتکل خود را از اساس ایجاد می‌‌کند. زبان برنامه‌‌نویسی پشتیبان بلاکچین آن با عنوان هاسکل (Haskell) شناخته می‌‌شود و بر اساس شکل پیشرفته‌‌ای از ریاضیات بنا شده است.

نکته: فورک به کپی‌‌شدن کدها از یک بلاک‌‌ چین موجود و ایجاد تغییرات برای بهبود آن اطلاق می‌‌شود. یک مثال معروف از این موضوع، بیت‌‌کوین‌‌کش می‌‌باشد که فورکی از کلاینت اصلی بیت‌‌کوین محسوب می‌‌شود.

اگرچه در ابتدا شاید اینگونه به نظر برسد که دو پروژه شباهت بسیار زیادی به هم دارند، تفاوت‌‌های بسیار زیادی وجود دارد! بنابراین در بخش بعدی راهنمای کاردانو در مقابل اتریوم، می‌‌خواهم درباره نحوه عملکرد این دو بلاکچین صحبت می‌کنیم.

عملکرد

اتریوم

در ابتدا هنگام استفاده از بلاک ‌‌چین اتریوم برای ارسال مبلغ، تراکنش شما حدود ۱۶ ثانیه طول می‌‌کشد. این رقم نسبتا سریع است، مخصوصا زمانی که شما آن را با سیستم‌‌های پرداخت سنتی مقایسه می‌‌کنید.

در حقیقت مهم نیست که شما مبلغی را به شخصی در شهر خودتان یا به شخصی در کشور دیگر ارسال می‌‌کنید، مدت زمان تراکنش همیشه یکسان خواهد بود.

وقتی که قضیه به کارمزدهای تراکنش می‌‌رسد، همه چیز به میزان مشغله و ازدحام شبکه باز می‌‌گردد. به عنوان مثال، طی اولین سال‌‌های تاسیس، تراکنش‌‌ها فقط چند سنت هزینه داشتند. هرچند با محبوب‌‌تر شدن شبکه، این مبلغ هم افزایش یافت.

وقتی اتریوم شلوغ‌‌ترین دوره خود در اوایل سال ۲۰۱۸ را تجربه کرد، کارمزدهای تراکنش به چیزی در حدود ۴ دلار رسیدند. هرچند در هنگام نوشتن این مطلب در جولای ۲۰۱۸، این رقم به زیر یک دلار رسیده است.

با این حال برخی از افراد هنوز هم این رقم را بسیار بالا می‌‌دانند زیرا برای ریزپرداخت‌‌ها کمی نامناسب خواهد بود. برای توضیح بیشتر، ریزپرداخت‌‌ها، تراکنش‌‌های کوچک مالی هستند که گاهی به کمتر از یک سنت هم می‌‌رسند. این یکی از بخش‌‌هایی است که فناوری بلاک ‌‌چین می‌‌بایست به آن کمک کند اما در صورتی که اتریوم نتواند کارمزد خود در این قسمت را کاهش دهد، طبیعتا مناسب این موضوع نخواهد بود.

یک مشکل دیگر در بلاک‌‌ چین فعلی اتریوم این است که این بلاک ‌‌چین به میزان تراکنشی که در یک زمان می‌‌تواند پردازش شود محدود می‌‌باشد. در صنعت ارزهای رمزنگاری ‌‌شده این موضوع با عنوان مقیاس ‌‌پذیری شناخته می‌‌شود و بر اساس اینکه شبکه چگونه میزان بالای فعالیت‌‌ها را مدیریت می‌‌کند، بنا شده است.

در مورد اتریوم، بلاک ‌‌چین می‌‌تواند تنها ۱۵ تراکنش در ثانیه انجام دهد. برای اینکه بفهمید مشکل کار در کجا است، ویزا می‌‌تواند حداکثر ۵۰ هزار تراکنش در ثانیه صورت دهد! به علاوه بایننس، صرافی ارز رمزنگاری ‌‌شده محبوب می‌تواند بیش از ۱.۴ میلیون تراکنش در ثانیه انجام دهد، پس اتریوم هنوز جای زیادی برای رشد دارد.

خوشبختانه، ویتالیک بوترین و تیم توسعه‌‌دهندگانش از این مشکل آگاه هستند و روی به دست آوردن راه‌‌حل‌‌های جدید کار می‌‌کنند.

حالا که می‌‌دانید اتریوم چیست و چگونه فعالیت می‌‌کند، بخش بعدی راهنمای کاردانو در مقابل اتریوم درباره وضعیت کاردانو خواهد بود.

کاردانو

قبل از اینکه بحث را ادامه دهیم، بهتر است بگوییم کاردانو در روزهای اولیه توسعه خود به سر می‌‌برد. تیم کاردانو ادعا می‌‌کند که در حال ساخت سریع‌‌ترین، ارزان‌‌ترین و مقیاس‌‌ پذیرترین بلاک‌‌ چین دنیا است. هرچند هنوز راه زیادی برای پیمودن، پیش روی آن‌‌ها است. تا زمانی که یک محصول فعال ایجاد کنند، باید در ذهن داشته باشیم که همه صحبت‌‌های آن‌‌ها به صورت فرضی خواهد بود!

حالا که این موضوع را حل کردیم، بیایید نگاهی به ادعای تیم درباره کارکرد بلاک‌‌ چین آینده آن‌‌ها بیاندازیم.

هدف نهایی رسیدن به تراکنش‌‌های رایگان و فوری خواهد بود تا به کاربران اجازه ارسال و دریافت مبالغ، ایجاد قراردادهای هوشمند و ساخت نرم‌‌افزارهای غیرمتمرکز (dApp ها) داده شود. به علاوه امید به این است که وقتی محصول کاملا عملی شد، بتواند تراکنش‌‌های نامحدودی را مقیاس‌‌پذیر کند.

روشی که کاردانو با آن ساخته شده به گونه‌‌ای است که با استفاده بیشتر افراد از شبکه، وضعیت شبکه ارزان‌‌تر، سریع‌‌تر و مقیاس‌‌پذیرتر خواهد شد.

در حقیقت، هنوز مشخص نیست که چه میزان تراکنش در شبکه فعلی کاردانو قابل پردازش است. تیم یک آزمایش در اواخر سال ۲۰۱۷ انجام داد که نتیجه آن رسیدن به ۲۵۷ تراکنش در ثانیه بود. هرچند مشکل اصلی این است که افراد زیادی برای انتقال پول از این شبکه استفاده نمی‌‌کنند و محدودیت‌‌های آن هنوز شناسایی نشده است.

زمان‌‌های رسمی تراکنش هم متفاوت است، اگرچه طبق استفاده کاربران عادی چیزی در حدود ۵ تا ۷ دقیقه ثبت شده است. بنابراین همانطور که مشخص است، اتریوم می‌‌تواند تراکنش‌‌های بسیار سریعتری با فقط ۱۶ ثانیه انجام دهد. هرچند کاردانو هنوز در حال ساخت است و می‌‌تواند رقم‌‌های بسیار بالاتری از تراکنش در ثانیه را مدیریت کند و به نظر می‌‌رسد این عدد در آینده بسیار نزدیک افزایش هم داشته باشد.

توافق؛ تراکنش‌‌ها چگونه تایید می‌‌شوند؟

اتریوم

در ابتدای این مقاله، گفتیم که این دو بلاک ‌‌چین چگونه غیرمتمرکز شده‌‌اند. این به آن معنی است که تراکنش‌‌ها بدون نیاز به واسطه متمرکز تایید می‌‌شوند. برای رسیدن به این موضوع هر دو بلاک ‌‌چین از یک مکانیسم توافقی استفاده می‌‌کنند.

مکانیسم توافقی مشخص می‌‌کند که بلاک‌‌ چین چگونه به توافق می‌‌رسد. به بیان دیگر، چگونه می‌‌توانیم مطمئن باشیم که تراکنش معتبر است؟ هر بلاک ‌‌چین به این موضوع به روش خاصی می‌‌رسد، هرچند آن‌‌ها بر اساس یک مطالعه پیشرفته ریاضیات با عنوان کریپتوگرافی (رمزنویسی) بنا شده‌‌اند.

در ادامه باید گفت که اتریوم از مکانیسمی توافقی با عنوان اثبات کار استفاده می‌‌کند که مدلی مشابه با مدل مورد استفاده بیت‌‌کوین می‌‌باشد. برای تایید اعتبار یک تراکنش، سیستم میزانی تصادفی و بسیار پیچیده ایجاد می‌‌کند که هیچ انسانی نمی‌‌تواند آن را حل کند. در عوض، حل آن نیاز به نیروی رایانشی دارد.

1 اتریوم
۱ اتریوم

تمام افراد می‌‌توانند یک استخراج‌‌کننده اتریوم باشند و این حالت را با اتصال دستگاهی به شبکه اتریوم صورت می‌‌دهند. این عمل آن‌‌ها باعث می‌‌شود تمام تراکنش‌‌‌‌های اتر، تایید شوند. در عوض، استخراج‌‌ کننده‌‌ای که پازل را حل می‌‌کند، با اتر اضافی پاداش می‌‌یابد. هزاران استخراج‌‌کننده با یکدیگر رقابت می‌‌کنند تا اولین دستگاهی باشند که پازل را حل می‌‌کند. هر کس که اولین نفر باشد، پاداش اتر را دریافت می‌‌کند!

مشکلاتی در مدل اثبات کار اتریوم وجود دارد. در ابتدا، با استفاده بیشتر افراد از شبکه، میزان برق مورد نیاز برای تایید تراکنش‌‌ها بالاتر می‌‌رود. ضمن این که این وضعیت باعث کاهش سودآوری استخراج می‌‌شود، باید در نظر داشت که برای محیط زیست هم خطراتی به همراه دارد.

همچنین استفاده از مدل اثبات کار، میزان تراکنش‌‌های آماده برای تایید را محدود می‌‌کند. همانطور که قبلا اشاره کردیم، شبکه فقط می‌‌تواند ۱۵ تراکنش در ثانیه را مدیریت کند. این موضوع نسبت به دیگر بلاک ‌‌چین‌‌های جدید شدیدا پایین‌‌تر است.

به همین علت است که تیم اتریوم در حال به روز کردن مکانیسم توافقی جدید با نام اثبات سهام است. برای حمایت بیشتر از این مسئله، تیم مشغول کار بر روی دو به روز رسانی با عنوان شاردینگ و پلاسما است. امید به این است که این به روز رسانی‌‌های شبکه، تراکنش‌‌های سریع‌‌تر، ارزان‌‌‌‌تر و مقیاس‌‌پ ذیرتری را به همراه داشته باشد.

کاردانو

کاردانو از شاخه‌‌ای از اثبات سهام با عنوان اوروبروس استفاده می‌‌کند. این پروتکل با روشی متفاوت از مدل اثبات کار اتریوم به توافق می‌‌رسد که آن را اکنون برای شما توضیح خواهیم داد.

به جای درگیر کردن استخراج‌‌کنندگان در پروسه حل مساله‌های ریاضیاتی پیچیده، اثبات سهام از فورجرها استفاده می‌‌کند. تفاوت این قسمت این است که به جای استفاده از ماشین‌‌ها در حل میزان‌‌های ریاضیاتی پیچیده، یک فورجر به صورت تصادفی توسط الگوریتم کریپتوگرافیک انتخاب می‌‌شود.

هرچند برای داشتن شانس تبدیل شدن به یک فورجر، باید میزان بیشتری سهام سکه‌‌ای داشته باشید. این سکه‌‌ها همان ADAهای شما خواهد بود. سهام‌گذاری زمانی رخ می‌دهد که شما سکه‌‌های خود را به کیف مخصوصی می‌‌برید که دارایی شما در آن فریز می‌شود و سپس از آن برای تایید اعتبار درون شبکه استفاده می‌‌شود. شما نمی‌‌توانید تا هنگامی که این سکه‌‌ها را سهام‌گذاری کرده‌اید از آن‌‌ها استفاده و آن‌‌ها را خرج کنید.

هر چقدر سکه‌‌های بیشتری را سهام گذاری کنید، شانس رسیدن پاداش به شما بالاتر خواهد رفت. همه چیز ساده است!

ایده این حالت به آن خاطر صورت گرفته که سکه‌‌های سهام گذاری شده شما، باعث می‌‌شوند نسبت به ایمن ماندن شبکه و سیستم، احساس مسئولیت بیشتری کنید. اگر یک فورجر بخواهد شبکه را هک کرده یا تراکنش دارای ایرادی را صورت دهد، تمام سکه‌‌های سهام گذاری شده او در کیف مذکور به عنوان مجازات و تنبیه، از او گرفته می‌‌شود!

مدل اوروبوروس که کاردانو از آن استفاده می‌‌کند، بسیار خوب است زیرا بر خلاف دیگر بلاک ‌‌چین‌‌های اثبات سهام، هیچ میزان حداقلی برای میزان سکه سهام گذاری شده شما وجود ندارد.

حالا شما می‌‌دانید هر کدام از دو بلاک ‌‌چین برای تایید تراکنش‌‌ها چگونه عمل می‌‌کنند. بخش آخر این مقاله درباره نحوه فعالیت و کارکرد دو پروژه تا به امروز خواهد بود و البته آینده آن‌‌ها را هم بررسی خواهد کرد. البته در ابتدا نگاهی به جدول مقایسه‌‌ای زیر بیاندازید و برخی از مواردی که صحبت کردیم را در آن مشاهده کنید.

جدول مقایسه‌‌ای

  مکانیسم توافقی تراکنش ها به ازای ثانیه ارزش بازاری عرضه در گردش تاریخ آغاز تیم یا سازمان Transaction Fees
Cardano PoS Ouroboros ۲۵۷ ۳.۲ Billion ۲۵ Billion September 2015 IOHK <$1
Ethereum PoW ۱۵ ۴۴ Billion ۱۰۰ Mil July 2015 Ethereum Foundation <$1

مقایسه اتریوم و کاردانو: داستان آن‌‌ها تا به امروز و در آینده

از زمانی که اتریوم در سال ۲۰۱۵ ایجاد شد، عملکرد بسیار خوبی تا به امروز داشته است. از آنجایی که اتریوم اولین پروژه بلاک‌‌ چینی است که از فناوری قرارداد هوشمند پشتیبانی می‌‌کند، این ارز اکنون دومین ارز رمزنگاری ‌‌شده محبوب در سراسر جهان محسوب می‌‌شود.

برای بیان موفقیت این ارز به زبان اعداد، باید گفت که فقط در سال ۲۰۱۷، ارزش اتریوم بیش از ۱۰ هزار درصد افزایش یافته است! به علاوه در دسامبر ۲۰۱۷، ارزش آن به بالاترین رکورد ۱.۳۸۹ دلار رسید که کل ارزش بازاری آن را به بیش از ۱۳۰ میلیارد دلار رساند!

پلتفرم اتریوم همچنین از اکثریت عرضه اولیه سکه (ICOها) پشتیبانی می‌‌کند که حالتی برای جذب سرمایه انبوه پروژه‌‌های بلاکچین اولیه محسوب می‌‌شود. نرم‌‌افزارهای غیرمتمرکز بیشتر و بیشتری از بلاک‌‌چین اتریوم استفاده می‌‌کنند که به اتر ارزشی جهانی می‌‌بخشد.

هرچند همانطور که قبل‌‌تر توضیح دادیم، این پروژه باید با مشکل مهم مقیاس‌‌ پذیری خود دست و پنجه نرم کند. اگر تیم می‌‌خواهد به رویای خود مبنی بر پذیرش جهانی دست یابد، باید در اثبات سهام و به روز رسانی‌‌های پلاسما و شاردینگ خود به موفقیت کامل برسد.

در سوی دیگر، بلاکچین‌‌های دیگری هم هستند که به دنبال قرارگیری به جای اتریوم به عنوان محبوب‌‌ترین پلتفرم قرارداد هوشمند هستند و به آن‌‌ها لقب قاتلان اتریوم می‌‌دهند. یکی از این موارد کاردانو است که در حال ساخت پیشرفته‌‌ترین پروتکل قرارداد هوشمند در این صنعت می‌‌باشد.

اگرچه سکه کاردانو تنها در اواخر سال ۲۰۱۷ منتشر شد، عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است. ارزش اولیه آن ۰.۰۲ دلار برای هر سکه بود اما فقط چند ماه بعد و در اوایل ماه ژانویه ۲۰۱۸، این رقم به ۱.۲۲ دلار رسید که شدیدا قابل توجه محسوب می‌‌شود. این افزایش بیش از ۶.۰۰۰ درصدی سبب رسیدن به ارزش کل ۳۲ میلیارد دلاری شد!

از آن زمان تا به امروز، همانند باقی صنعت ارزهای رمزنگاری شده، ارز آن افت نسبتا کمی به خود دیده است.

افراد مختلفی در اجتماع هستند که نسبت به فرایند تکمیل توسعه تیم، ناراحت و خسته به نظر می‌‌رسند. کاردانو در پاسخ به این افراد ادعا می‌‌کند که تیم آن‌‌ها به جای عجله کردن، با صبر و حوصله به دنبال ایجاد بهترین محصول ممکن می‌‌باشد.

اگر شما به سرمایه‌‌گذاری در کاردانو و سکه آن ADA فکر می‌‌کنید، باید به یاد داشته باشید که این محصول راهی طولانی در رسیدن به هدف تراکنش‌‌های بی‌‌نهایت، فوری و رایگان خود در پیش دارد. اگرچه تیم کاردانو از افراد آکادمیک، دانشمندان و توسعه‌‌دهندگان باهوشی بهره می‌‌برد، هیچ تضمینی برای محقق شدن رویاهای بلاکچین آن‌‌ها وجود ندارد.

طبق نقشه راهنمای کاردانو، برنامه‌‌های توسعه آتی همچنین شامل آدرس‌‌های مقاوم به پردازش کوانتومی، رای‌‌گیری درون زنجیره و پرداخت‌‌های خارج زنجیره می‌‌شود. بهترین کاری که شما می‌‌توانید انجام دهید، چک کردن برنامه زمانی رسمی تیم توسعه است.

مقایسه کاردانو و اتریوم: نتیجه ‌‌گیری

اگر از ابتدا تا پایان این مطلب را مطالعه کرده باشید، اکنون فهم قابل قبولی از نحوه مقایسه این دو بلاکچین خواهید داشت.

ما توضیح دادیم که فناوری آن‌‌ها چگونه عمل می‌‌کند و تراکنش‌‌ها در هر دوی این بلاک ‌‌چین‌‌ها چگونه تایید می‌‌شوند.

مقایسه کاردانو و اتریوم یکی از سخت‌‌ترین موارد ممکن است. علت این موضوع به خاطر این است که یکی از این دو ارز رمزنگاری ‌‌شده خود را به خوبی اثبات کرده و تبدیل به دومین ارزش بزرگ بازاری شده و مورد دیگر هنوز در حال ساخت محصول خود می‌‌باشد.

دانستن این موضوع که کاردانو در مقابل به روز رسانی‌‌های موفق اتریوم چه تاثیری می‌‌پذیرد سخت خواهد بود. اگر اتریوم بتواند هزاران تراکنش در ثانیه را پردازش کند و سرعت خود را بالا ببرد، پلتفرم‌‌های قرارداد هوشمند دیگر مثل کارادانو ممکن است خیلی زود از رده خارج شوند.

در هر حال، نظر شما درباره بحث بین کاردانو و اتریوم چیست؟ آیا فکر می‌‌کنید کاردانو به اهداف خود خواهد رسید و به محبوب‌‌ترین پلتفرم قراردادهای هوشمند موجود تبدیل خواهد شد؟ یا آیا فکر می‌‌کنید که اتریوم تا ابد شماره یک باقی خواهد ماند؟!

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.