مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو

Dapp  یا همان اپلیکیشن‌های غیرمتمرکز، نرم‌افزارهایی هستند که بدون احتیاج به یک واسطه اینترنتی قابلیت اجرا دارند و آینده صنعت توسعه نرم‌افزار هستند. بنابراین انتخاب بهترین پلتفرم توسعه و ایجاد Dapp و آشنایی با انواع مختلف آن امری مهم و ضروری می باشد که در این مقاله به تشریح به آن پرداخته شده و نقاط قوت و ضعف هر پلتفرم مورد بررسی و تشریح قرار گرفته اند.

0 150

مقایسه 5 پلتفرم برای انتخاب بهترین آن‌‌‌ها در فضایی به دور از رقابت‌‌‌‌‌

می‌توان گفت از زمان معرفی قراردادهای هوشمند توسط اتریوم (ethereum) جهت ایجاد برنامه‌های زنجیره‌ای، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز (دپ ‌ها) به آینده‌ی رشد و توسعه‌ی بلاکچین (blockchain) تبدیل شدند. دپ ‌ها، کاربردهای بالقوه‌ی بلاکچین را برای نرم افزارهای غیرمتمرکز نشان می‌دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند از امنیت، کنترل جمعی و قابلیت دسترسی بلاکچین‌ها بهره ببرند.

اتریوم اولین، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین پلتفرم برای ایجاد دپ‌ها می‌باشد. البته در سال‌های اخیر، رقبا به امید پایین کشیدن اتریوم از جایگاه فعلی‌اش، فضایی رقابتی را بوجود آوردند. در این مقاله نگاهی به این فضا خواهیم داشت. هدف این مقاله، بررسی صحیح ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پلتفرم‌های مختلف دپ بوده و در نهایت پیش بینی می‌کنیم که چگونه دپ‌ها با هم رقابت می‌کنند. اما واقعیت این است که بشریت هنوز در ابتدای راه ساخت این ‌‌‌‌‌پلتفرم‌‌‌ها می باشد و می‌تواند تحولات بسیاری را در این زمینه پدید آورد.

اتریوم: سلطان دپ ‌ها

اتریوم بی قید و شرط در زمینه قراردادهای هوشمند، اپ‌های غیرمتمرکز و سازمان‌های اتوماتیک غیر متمرکز (DAO)، پیشرو می‌باشد. اتریوم دو سال و نیم پیش در زمینه قراردادهای هوشمند حرکاتی انجام داده و ماشینی مجازی را معرفی نمود که می‌توانست یک زبان برنامه‌نویسی را در سطح بالای بلاکچین مورد پردازش قرار دهد. البته در این زمینه باید در نظر داشت که اتریوم اعلام نموده است که هدفش تبدیل شدن به یک “کامپیوتر جهانی غیرمتمرکز” است. ماشین مجازی اتریوم (EVM) کدها را در بلاکچین غیرمتمرکز اتریوم گردآوری و اجرا می‌نماید و همه می‌توانند از این خاصیت برای ساخت قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز بهره ببرند.

البته می‌توان گفت این مسئله برای بلاکچین پیشرفت می‌باشد. بلاکچین‌های ‌‌‌‌‌بیت‌کوین با توسعه‌دهندگانی که در سطح بالایی از آن کار می‌کردند سازگاری نداشتند. البته به دلایل امنیتی کد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین تورینگ کامل نبود، یعنی از عملکردهای هسته‌ای خاص و لازم در برنامه‌نویسی همچون، حلقه‌‌ها و وضعیت‌‌های تنظیم شونده، پشتیبانی نمی‌کرد. EVM این مشکل را با ایجاد لایه‌ای در کنار بلاکچین حل کرد. همزمان با ورود EVM به عنوان رقیبی در عرصه زبان‌های برنامه‌نویسی، کامپایلری تحت عنوان سالیدیتی (SOLIDITY) نیز به میان آمد.

چرا سالیدیتی؟

سالیدیتی زبانی جهت برنامه‌نویسی می‌باشد که اگر بخواهید قرارداد هوشمندی را در اتریوم بنویسید، باید آن را یاد بگیرید. به عبارتی دیگر، سالیدیتی زبانی است که می‌توان با آن قراردادهای هوشمند را نوشت. این زبان شدیداً دسته‌بندی شده بوده و در آن داده‌ها در انواع تعریف‌شده‌‌ای کدگذاری شده اند. هچنین جهت آزمایش خطا پیش از اجرا نوع استاتیک آن نیز کنترل می‌شود.

همانطور که قبلاً بیان شد، پلتفرم‌های دیگر  Dappاز سالیدیتی استفاده نمی‌کنند. به نظر آن‌ها ملزم نمودن توسعه‌دهندگان به یادگیری یک زبان جدید مانعی غیر ضروری می‌باشد. برعکس، کتابخانه‌هایی را اجرا می‌کنند که به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهند تا با زبان‌‌های پرطرفداری مثل جاوا اسکریپت (java script)، زبان سی (c)، و جاوا (java) کار کنند. اتریوم سالیدیتی را به یک دلیل انتخاب کرده است و آن این است که از نظر سازندگان آن، زبان‌‌های برنامه نویسی دیگر برای نوشتن قرارداد‌‌های مبتنی بر آن مناسب نمی‌باشند.

ایجاد یک UI

سالیدیتی به کاربر این امکان را می‌دهد تا قراردادی هوشمند به وجود بیاورد. البته باید در نظر داشت که قراردادهای هوشمند تنها بخشی از یک دپ می‌باشند که در پشت صحنه عمل می‌کنند و علاوه بر این  به دخالت کاربر در جلوی صحنه نیز نیاز دارند. رقبای دیگر راه حل‌‌هایی  کامل را در پشت و جلوی صحنه برای دپ‌ها با یکدیگر ادغام کرده اند هرچند که باید از سرویس‌های دیگری نیز استفاده کنند.

اتریوم حداقل در حال حاضر در حال رشدی ثابت بوده و می‌تواند از ui دپ‌‌هایی  که در آینده قرار است عرضه شوند، پشتیبانی کرده و با آن‌ها سازگار شود.

ضعف اتریوم

اتریوم به عنوان اولین، بزرگ‌ترین و معروف‌ترین ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پلتفرم در مقایسه با ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پلتفرم‌‌های دپ دیگر دیده می‌شود و اگر به رشد و توسعه‌ی حال حاضرش ادامه دهد، رقابت کردن با آن برای رقبا سخت خواهد بود.

می‌توان گفت که اتریوم مشکلات مقیاس ‌پذیری داشته و فقط از 15 معامله در ثانیه پشتیبانی می‌کند. بعلاوه از انرژی و قدرت محاسباتی زیادی استفاده می‌نماید. این مشکلات کلیدی در بروز رسانی‌‌های اخیر اتریوم، برطرف شده‌اند. اتریوم اعلام کرده که پلاسما (plasma) را برای مقیاس‌ پذیری و کوچک‌تر و سریع‌تر نمودن تراکنش‌‌ها، اجرا خواهد کرد.

نکته قابل توجه در اینجا تیم قوی و انجمن توسعه دهنده اتریوم می‌باشد که می‌تواند بر هر مانعی که بر سر راهش وجود دارد، برتری یافته و غلبه کند. این امر اتریوم را به یکی از مورد توجه‌ترین و بهترین پروژه‌‌های دنیای بلاکچین تبدیل کرده است.

اتریوم بر چه قسمتی تمرکز دارد

اتریوم بیشتر روی سازگار بودن با کاربر تمرکز کرده است. اتریوم در بلاکچین عمومی‌اش، استفاده از EVM را برای سازندگان آسان‌تر نموده است و در حال تهیه‌ی استانداردهایی صنعتی برای ساخت انواع خاص قراردادهای هوشمند مثل پروتکل ERC-20 می‌باشد.

البته بد نیست بدانید که اتریوم روی ساخت قراردادهای خصوصی هم به شدت کار می‌کند. اتحادیه‌ی تجاری اتریوم، شرکت‌‌هایی  از جمله: مایکروسافت، UBS، سامسونگ، مستر کارد، اینتل، اسنچل، BP، J.P، مورگان، دلوییت و غیره را شامل می‌شود. اتریوم جهت استانداردهای متن باز و توسعه‌ی بلاکچین راهکارهایی را با تمرکز قرار دادن منبع نیز مد نظر قرار داده است.

ویتالیک (از مدیریان اتریوم) می‌گوید انتظار دارم که در طولانی مدت هر ترکیب ممکنی از پدیده‌‌های خصوصی و عمومی ‌از جمله: زنجیرهای کانسرسیوم خالص، زنجیرهای متصل شده به زنجیرهای عمومی ‌از طریق رابط، زنجیرهای کانسرسیوم تقویت کننده زنجیر‌‌های عمومی‌ (مثل پلاسما و سیستم‌‌های مشابه) زنجیرهای کاملاً عمومی ‌و غیره را ببینیم. چالش مقیاس ‌پذیر نمودن زنجیرهای عمومی‌بزرگ‌تر بوده و نیازمند دریافت پاسخ‌های بهتر در جواب چالش‌های خصوصی می‌باشد.

اتریوم در طولانی مدت به انواع نیازهای این بلاکچین‌ها پاسخ خواهد داد. تاکنون اتریوم بزرگ‌ترین مجموعه‌ی دپ‌های عمومی ‌را در این پلتفورم‌ها داشته است و به احتمال زیاد پر طرفدارترین سازنده‌ی راه حل‌های غیر متمرکز خصوصی خواهد بود. این پشتیبانی در واقعه همان قدرت واقعی اتریوم می‌باشد.

لیسک: ساخت یک بسته‌ی دپ ساده و کامل

مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو
مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو

تنها یک سال از عرضه‌ی پلتفرم لیسک می‌گذرد و می‌توان گفت که در دنیای اپ‌های غیرمتمرکز تازه وارد می‌باشد. در واقع بیشتر محصولات و خدمات لیسک هنوز معرفی و امتحان نشده‌اند و ارزیابی این پلتفورم کاری سخت می‌باشد.

یکی از ویژگی‌های منحصر بفرد لیسک، دسترسی توسعه‌دهندگانی می‌باشد که می‌خواهند ساخت اپ غیر متمرکز را تا حد ممکن آسان نمایند و این کار را در محیط جاوا اسکریپت انجام ‌دهند که در آن جلوی صحنه و پشت صحنه با یکدیگر در تقابل خواهند بود. در لیسک بر خلاف اتریوم، دپ‌ها خودشان در بلاکچین اصلی وجود نخواهند داشت و هر دپ زنجیر جانبی خودش را داشته که از طریق کاربران دپ بدست می‌آید. این چارچوب به زنجیر اصلی لیسک انعطاف پذیری و مقاوم بودن در برابر کد کاربران توسعه‌دهنده‌ی دپ را می‌دهد.

آیا لیسک رویای توسعه‌دهندگان است؟

لیسک قصد دارد تا شروع کار در بلاکچین را برای توسعه‌دهندگان آسان‌تر نماید. هدف تقریبی لیسک، جذابیت داشتن برای توسعه‌دهندگان تازه وارد به دنیای نرم افزارهای غیرمتمرکز می‌باشد. کیت ساخت نرم افزار لیسک (SDK) هنوز راه اندازی نشده است و نسخه‌ی آلفای SDK برای شروع کار در 20 فوریه تنظیم گردیده است.

آنالیز اولیه‌ی کارشناسان نرم افزار تردیدهایی را درباره‌ی سهولت استفاده از لیسک نشان می‌دهد. اولاً چارچوب لیسک نشان دهنده‌ی محافظت از توسعه‌دهندگان می‌باشد. ولی در اتریوم، EVM کدهای بد را نپذیرفته و بلاکچین از کاربران در برابر بوجود آمدن خطا محافظت می‌کند. در لیسک این حالت وجود ندارد و حلقه‌‌های نامتناهی، رشد پولی بدون مرز، و رفتار تعیین نشده همگی از مشکلات لیسک می‌باشند.

لیسک ادعا دارد چون تمام دپ‌ها از یک زنجیر جانبی استفاده می‌کنند، یک کد بد به فورک زنجیر جانبی نیاز دارد، اما روی زنجیر اصلی لیسک اثری نمی‌گذارد. با وجود این حالت می‌توان گفت که توسعه‌دهندگان هنوز هم گله‌‌هایی را در این زمینه دارند. بسیاری از آنها اظهار می‌کنند که یادگیری سالیدیتی برای بسیاری از توسعه‌دهندگان جدید، در مقایسه با یادگیری تمام مواردی که در زمان استفاده از جاوا اسکریپت با آن‌ها روبرو می‌شوند بی اهمیت می‌باشد.

لیسک برای چه چیزی خوب است؟

گفته می‌شود که لیسک برای اپلیکیشن‌های خصوصی خوب می‌باشد. اگرچه به نظر می‌رسد که حوزه‌ی کاری محدودی داشته باشد و قطعا بنیانی فنی برای رقابت با اتریوم ندارد. و اساساً برای مصارفی مثل جابجایی، وارد کردن توسعه‌دهندگان به دنیای قراردادهای هوشمند و دپ‌‌هایی  که برای استفاده از شبکه‌ی اصلی خیلی بزرگند، پروژه‌ی کوچکی می‌باشد.

QTUM: ادغام EVM با کد اصلی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین

مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو
مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو

QTUM یک پلتفرم Dapp سنگاپوری است که از ترکیب کد ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین و اتریوم ساخته شده است. کوانتوم علاوه بر استفاده از امنیت ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین، از ثبات اتریوم و ماشین مجازی‌‌‌اش هم استفاده می‌نماید.

پشتیبانی QTUM از EVM می‌تواند با استفاده‌ی دپ‌ها به راحتی از اتریوم انتقال یابد. دپ‌های جدید QTUM نیز برای ساخت از سالیدیتی استفاده می‌کنند. البته این کار هزینه‌های اجرای اتریوم در QTUM را کم می‌کند. چون QTUM از کد متن باز EVM استفاده می‌نماید. در آینده این امید وجود دارد که QTUM به جز EVM از ماشین‌های مجازی دیگری هم پشتیبانی کند.

شاخته شده در زمینه تجارت: امنیت و مقیاس پذیری

تیم QTUM برای پلتفرم پایدار خود که بر اساس ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌بیت‌کوین ساخته است، زمان زیادی را صرف جذب مشتری نموده است و با استفاده از کد تست شده در برابرحمله، نسبت به کدهای دیگر احتمال حمله کمتری را پذیرا خواهند بود. بعلاوه این پروتکل نسبت به سیستم‌های دیگر از انرژی کمتری برای پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند.

پایداری طراحی QTUM بخشی از ساخت تجاری آن می‌باشد. در اینجا راهکارهای بازاریابی به استفاده‌ی عمومی‌از قراردادهای هوشمند و دپ‌ها کمک بسیاری خواهند کرد. بعلاوه، یک لایه‌ی کاربری کوچک را نیز به سیستم می‌افزایند. این امر بار محاسباتی را در مقیاس پذیری پیشرفته‌ی شبکه‌ کاهش می دهد.

ویژگی‌های خوب دیگر QTUM

کوانتوم همچنین از تبدیل توافقات قابل خواندن توسط انسان به قراردادهای هوشمند آماده‌ی بلاکچین نیز پشتیبانی می‌کند. البته هنوز معلوم نیست که این امر توسط توسعه‌دهندگان QTUM انجام می شود و یا توسط سیستم‌های دیگر صورت می پذیرد.

طراحی آن نیزاز کیف پول‌های لایت وسیار برای ذخیره سازی و انجام تراکنش پشتیبانی می‌کند. این امر QTUM را به یکی از اولین پروژه‌‌های سیار در قراردادهای هوشمند تبدیل کرده است.

کوانتوم تکنولوژی‌های جدید و ویژگی‌های خوب زیادی دارد. اگرچه در نهایت باید گفت که این ویژگی‌ها به تنهایی نمی‌توانند در رقابت بین دپ‌ها پیروزی را برای کوانتوم به ارمغان بیاورند. توسعه‌دهندگان تیزهوش اتریوم و همچنین هریک از دیگر رقبای QTUM به دنبال یافتن جذاب‌ترین ویژگی‌های QTUM می‌باشند تا آن را به عنوان بخشی از پلتفورم خود مورد استفاده قرار دهند.

موفقیت آینده‌ی QTUM

موفقیت کوانتوم متکی بر سازگاری آن با شرکت‌های بزرگ خواهد بود. کوانتوم با داشتن خصوصیاتی خوب، نیاز دارد تا امنیت شرکت‌‌های بزرگ را تامین کرده و در آسیای جنوب شرقی مشتریان خود را جذب نماید. این کار در چین که NEO پیشرو می باشد و پلتفرم دولتی دپ می‌باشد، کاری بسیار دشوار خواهد بود. البته باید در نظر داشت که جدید بودن بودن QTUM نیز می‌تواند باعث شکست خوردن و یا برعکس، ادامه موفقیت شرکت‌‌‌ها شود.

کاردانو

مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو
مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو

کاردانو آن قدر جدید است که به سختی می‌توان درباره‌اش چیزی بیان نمود. کاردانو، پروژه‌ی چارلز ‌هاسکینسون (یکی از بنیانگذاران اتریوم) می‌باشد و ایده‌ی آن در سال 2015 مطرح شده است.

توسعه‌دهندگان کاردانو یک پلتفرم Dapp را با استفاده از تحقیق و بازبینی ساخته‌اند که به خاطر تفکر رو به جلو، مقیاس پذیری و امنیت، برای مردم جذابیت دارد. البته این بدان معنا خواهد بود که این پروژه به کندی پیش خواهد رفت و تا سال 2019 به بهره‌برداری نخواهد رسید.

طراحی کاردانو

با وجود اینکه هنوز از تمام جزئیات مطلع نمی‌باشیم، اما واضح است که طراحی آن دو لایه می‌باشد. یک لایه، حساب کاربری می‌باشد که تنها با اطللاعات تراکنش‌های اصلی در ارتباط می‌باشد و دیگری لایه‌ای کنترلی است که تمام داده‌های متای مربوط به قراردادهای هوشمند، علت و زمان ایجاد آن ‌ها، هویت طرفین معامله و آیتم‌های معاملاتی را کنترل می‌کند.

جداسازی داده‌‌ها و متاداده‌‌های معامله، مقیاس پذیری را افزایش داده و حجم لازم جهت ذخیره‌سازی را نیز کاهش می‌دهد.

کاردانو با استفاده از ‌هاسکل (Haskell) برنامه‌نویسی شده که زبانی برای آنالیز داده‌‌ها و اپلیکیشن‌های تجاری می‌باشد. اپلیکیشن‌‌های کاردانو که در آینده ارائه خواهند شد، می‌توانند مالی و یا سازمانی باشند.

بازی طولانی مدت کاردانو

کاردانو با رسیدن به سازگاری و کسب ترویج، سال‌ها فاصله دارد. البته اصرار آن بر بازبینی، توسعه و ساخت نشان می‌دهد که پروژه‌ای بسیار طولانی خواهد بود. مسیر کاردانو به سمت موفقیتی که اتریوم به آن دست یافت طولانی بوده و نیازمند برداشتن گام‌هایی مهم و اساسی می‌باشد. تنها در این صورت است که می‌توان به تصاحب بازار توسط کاردانو امیدوار بود.

نئو: پاسخ چین به اتریوم

مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو
مقایسه بهترین پلتفرم‌های ایجاد Dapp : اتریوم، نئو، کوانتوم، لیسک و کاردانو

نئو (که معروف به آنت ‌شرز(AntShares) نیز می‌باشد)، اولین پروژه‌ی بلاکچین متن باز در چین است که بلوک اصلی‌‌‌اش در دسامبر 2016 شروع به کار خواهد نمود، اما بنیانگذاران آن یعنی دا‌هونگ فی (Da HongfEI) و اریک ژانگ (Eric Zhang) از سال‌ها پیش روی ایده این شبکه کار کرده‌اند.

پلتفورم نئو با زبان سی و جاوا سازگار بوده و در آینده از پایتون (Paython) و گو (Go) نیز پشتیبانی خواهد نمود. نئو از dBFT هم بهره می‌برد که عملکرد سریع‌تری را با خود به ارمغان می‌آورد. نئو برای مقاصد تجاری ساخته شده و در حال حاضر تا 1000 تراکنش در ثانیه ظرفیت داشته و از لحاظ تئوری تا 10000 تراکنش در ثانیه را مورد پشتیبانی قرار می‌دهد و البته بدیهی است که این مقیاس برای مصارف تجاری، بزرگ می‌باشد.

تمرکز neo روی دیجیتالی کردن اقتصاد چین می باشد. توسعه‌دهندگان نئو امید دارند که خدماتی منحصر به فرد و گزینه‌های پرداختی جدیدی را با استفاده از دپ فراهم آورند.

پایه‌گذاری نئو در چین

نئو با چند دپ ساخته شده است که در این پلتفورم پشتیبانی می‌شوند. بعلاوه با شرکت‌های بزرگی مثل مایکروسافت و علی بابا همکاری دارد. شرکت مشابه NEO یعنی آنچین (onchain) راه‌حل‌های خصوصی بلاکچین را برای شرکت‌های بزرگ چینی فراهم آورده و باعث بوجود آمدن مزایای مهمی ‌با استفاده ازاین دپ‌ها می‌شود.

مدیر و موسس نئو، داهونگ فی، به خاطر مورد تاثیر قرار دادن دولت چین، معروف شده است چرا که در سال 2017 با برپا کردن جلساتی مهم با دولت چین به ارزهای رمزنگاری شده، کمک شایان ذکری رسانده است. در نتیجه NEO برای ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پلتفرم‌های دولتی تبدیل به یک ضرورت شده است.

پشتیبانی دولت چین از نئو اهمیتی کلیدی برای توسعه‌دهندگان آن دارد. چرا که کار کردن با شرکت‌های چینی را آسان‌تر نموده و اگر در سال‌های آینده نیز این همکاری‌ها با دولت ادامه داشته باشد، نقطه قوت بزرگی برای نئو بوجود خواهد آمد.

نتیجه‌گیری‌ و تحلیل

در زمینه خدمات Dapp اتریوم همچنان پیشرو بوده و قوی‌ترین سازگاری با کاربر را از آن خود ارائه کرده است. اتحادیه‌ی تجاری اتریوم شامل چند شرکت قوی در سطح جهانی می‌باشد. علاوه بر این اتریوم ویتالیک بوترین و یکی از قوی‌ترین تیم‌‌های توسعه در جهان را داراست. همچنین اتریوم بهترین ایده‌‌های رقبای خود را پس از اینکه توسط رقیبانشان تست شدند، اجرا کرده و طرح‌های مختلفی را در ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پلتفرم‌های دیگر دپ برنامه‌ریزی می‌کند.

با این حال رقابت در سطح بالایی در جریان بوده و پلتفرم‌های جدید پیشنهادات زیادی را داشته و در حال آزمایش اتریوم با ویژگی‌ها و تکنولوژی‌های جدید می‌باشند.

نئو به چالش اتریوم از نظر سازگاری با کاربر بهترین پاسخ را داده و بخاطر اهمیتی که برای دولت چین دارد، بزودی شرکای زیادی را از آن خویش خواهد کرد. شرکای تجاری چین بر اتریوم غلبه نخواهند کرد ولی بی‌تردید حرف‌های زیادی برای گفتن خواهند داشت.

اهمیت ادامه یافتن اتریوم مشکل بزرگی نمی‌باشد. اما در نهایت این ما هستیم که بعنوان کاربر بزودی از این رقابت تکنولوژیکی بهره خواهیم برد. رقابت، اتریوم را مجبور به خلاقیت بیشتر جهت مقابله با رقبایش می‌کند که برای کل سیستم بسیار می باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.