مقایسه استلار و ریپل: کدامیک گزینه‌‌ی بهتری است؟

احتمالا نام لومن پلتفرم استلار و ریپل را شنیده‌‌اید، اما آیا می‌‌دانید این دو شبکه چه فرقی با هم دارند؟ این یکی از رایج‌‌ترین پرسش‌‌هایی است که در دنیای ارزهای دیجیتال پرسیده می‌‌شود، چرا که این دو بلاک چین بسیار به یکدیگر شبیه هستند. در اینجا قصد داریم استلار و ریپل را در مقابل هم قرار دهیم و تفاوت‌‌ها و شباهت‌‌های آن‌‌ها را شرح دهیم. به طور کامل توضیح دهیم که هر کدام از این پلتفرم‌‌ها چگونه کار می‌‌کند و پس از آن به بررسی تفاوت‌‌های کلیدهای آن‌‌ها خواهیم پرداخت. پس از بیان فناوری‌‌ شبکه، توضیح می‌‌دهیم که بلاک چین برای استفاده‌‌ی چه کسی طراحی شده بود. این دو غول پول دیجیتال اهداف جداگانه‌‌ای را دنبال می‌‌کنند و طیف‌‌های متفاوتی از مخاطبان را هدف گرفته‌‌اند. در پایان راهنمای « مقایسه استلار و ریپل » شما نه تنها به هر دو پروژه مسلط می‌‌شوید، بلکه می‌‌توانید تصمیم بگیرید که از دید شما کدامیک بهتر است.

0 933
مقایسه استلار و ریپل
مقایسه استلار و ریپل

فهرست مطالب

 1. ریپل چیست؟
 2. لومن استلار چیست؟
 3. شباهت‌‌های اصلی استلار و ریپل
 4. تفاوت‌‌های اصلی استلار و ریپل
 5. سازندگان
 6. جایگاه فعلی در بازار
 7. نتیجه‌‌گیری

ریپل چیست؟

پروژه‌‌ی ریپل (Ripple) در سال ۲۰۱۲ به وسیله‌‌ی دو برنامه نویس امریکایی به نام‌‌های کریس لارسن (Chris Larsen) و جِد مَک‌‌کِیلِب (Jed McCaleb) به وجود آمد. این پلتفرم دارای یک ارز رمزنگاری شده با نام اختصاری XRP است که از لحاظ ارزش بازار در میان تمامی ارزهای رمزنگاری شده در جایگاه سوم قرار دارد. در بسیاری از موارد افراد میان ریپل و XRP سردرگم می‌‌شوند. به همین خاطر ابتدا توضیحات لازم در این مورد را بیان می‌‌کنیم و بعد سراغ مقایسه‌‌ی استلار و ریپل می‌‌رویم.

ریپل یک فناوری‌‌ است که مردم به وسیله‌‌ی آن پول رد و بدل می‌‌کنند، درست همانند پلتفرم اتریوم (Ethereum) که مردم به وسیله‌‌ی آن ETH ارسال و دریافت می‌‌کنند. هدف از ساخت فناوری ریپل این بود که بانک‌‌ها بتوانند عملا بی هیچ هزینه‌‌ای، ظرف چند ثانیه پول را به کشورهای دیگر انتقال دهند. آن‌‌چه سازندگان را به فکر ساختن ریپل انداخت این بود که سیستم‌‌های پرداخت بین‌‌المللی موجود بسیار کند، پرهزینه و ناکافی هستند. جابجایی پول یک صنعت عظیم است و تخمین زده می‌‌شود که بانک‌‌های بین‌‌المللی هر سال بیش از ۱۵۰ تریلیون دلار پول میان خود جابجا می‌‌کنند. بیشتر این پول به وسیله‌‌ی یک سازمان متمرکز به نام سوییفت (SWIFT) جابجا می‌‌شود. پرداخت پول با سوییفت گاهی چند روز طول می‌‌کشد تا به بانک گیرنده برسد، به ویژه اگر پرداخت با ارزهایی که رواج کمتری دارند انجام شده باشد. همچنین سوییف مجبور است با بانک‌‌ها کار کند تا افرادی که پول را بین خود جابجا می‌‌کنند در یک شبکه قرار گیرند.

هر واسطه‌‌ای که در جابجا کردن مبلغ نقش داشته باشد کمیسیون دریافت می‌‌کند؛ همین مساله باعث شده ارسال پول به کشورهای دیگر برای بانک‌‌ها هزینه‌‌ی زیادی داشته باشد. در عین حال، ریپل از روشی به نام فناوری دفترثبت توزیع شده استفاده می‌‌کند. این فناوری به بانک‌‌ها امکان می‌‌دهد واسطه‌‌ها را دور بزنند و مبادله به صورت بانک به بانک انجام شود. از سوی دیگر، بانک‌‌هایی که از فناوری ریپل استفاده می‌‌کنند می‌‌توانند ارز رمزنگاری شده‌‌ XRP را به کار ببرند که به تامین نقدیندگی در بین دو ارز مختلف کمک می‌‌کند. در مجموع ۱۰۰ میلیارد سکه XRP منتشر خواهد شد که سازندگان ریپل نزدیک به ۶۰% از این سرمایه را در اختیار دارد. توجه به این نکته اهمیت دارد که با وجود طراحی پروتکل ریپل برای صنعت بانکداری، همه می‌‌توانند با استفاده از آن، از یک کیف پول به کیف پول دیگر، پول ارسال و دریافت کنند؛.

حال که با ریپل و XRP آشنا شده‌‌اید، در بخش بعدی به بررسی و تشریح لومن استلار می‌‌پردازیم.

لومن استلار چیست؟

جد مک‌‌کیلب یکی از دو بنیان‌‌گذار ریپل، دو سال بعد در سال ۲۰۱۴ لومن استلار را بنیان نهاد. پیش‌‌تر اشاره کردم که ریپل با XRP تفاوت دارد؛ همین تفاوت میان استلار (Stellar) و لومن (Lumen) هست. استلار یک فناوری است که با هدف ارسال و دریافت پول در زمان کوتاه و با هزینه اندک طراحی شده است. استلار هم برای پردازش تراکنش‌‌ها از پروتکل دفترثبت توزیع شده استفاده می‌‌کند. کدهای استلار بسیار شبیه ریپل است. در حقیقت بسیاری از مردم فکر می‌‌کنند که استلار یک فورک از ریپل است؛ اما توسعه دهندگان استلار لومن می‌‌گویند این طور نیست. به این ترتیب مقایسه‌‌ی استلار و ریپل از همین‌‌ جا آغاز می‌‌شود.

توجه: هنگامی که از واژه‌‌ی فورک (fork) استفاده می‌‌شود، معنای آن این است که از کدهای یک بلاک چین دیگر ساخته شده اما در کدها تغییراتی اعمال شده که بلاک چین جدید را متفاوت سازد. یکی از مشهورترین فورک‌‌ها، بیت کوین کش (Bitcoin Cash) است که از کدهای اورجینال بیت کوین فورک شده اما طوری تغییر داده شده که تراکنش‌‌ها را سریع‌تر انجام می‌‌دهد.

لومن ارز رمزنگاری شده‌‌ای برای فناوری استلار ساخته شده و نام اختصاری آن XLM است که سمبل زیرکانه‌‌ای است. لومن از زمان عرضه‌‌ی عملکرد بسیار خوبی داشته و به یک پول نیرومند چند میلیارد دلاری تبدیل شده که در میان ۱۰ ارز رمزنگاری شده‌‌ی برتر جا دارد.

با وجود آنکه بانک‌‌ها می‌‌توانند از استلار استفاده کنند، سازندگان استلار این پروتکل را با هدف به کارگیری در کشورهای در حال توسعه طراحی کرده‌‌اند. ایده‌‌ی ساخت استلار این بود که تمامی شهروندان و سازمان‌‌های کشورهای ضعیف بتوانند از آن برای جابجایی پول در سطح بین‌‌المللی استفاده کنند و ظرف چند ثانیه مبالغ را بدون هیچ هزینه‌‌ای انتقال دهند.

در اینجا با یک نمونه، نحوه‌‌ی استفاده از شبکه‌‌ی استلار را توضیح می‌‌دهیم.

 1. میلاد در آرژانتین زندگی می‌‌کند و می‌‌خواهد برای تحویل قهوه به نیما ساکن کنیا است پول پرداخت کند.
 2. در حالت عادی میلاد باید از شبکه‌‌ی سوییفت استفاده کند که البته کند و گران است. اما او می‌‌خواهد این بار با استفاده از لومن استلار هزینه را پرداخت کند.
 3. میلاد به وسیله‌‌ی استلار هزینه را به صورت پزو آرژانتین پرداخت می‌‌کند. این مبلغ سریعا به لومن تبدیل می‌‌شود و پس از آن به شیلینگ کنیا مبدل می‌‌گردد.
 4. تراکنش تنها در عرض چند ثانیه کامل می‌‌شود و هیچ کارمزدی برای آن پرداخت نمی‌‌گردد.

افزون بر این، پروتکل استلار در صورت وجود فعالیت کافی می‌‌تواند پول‌‌های رایج را به صورت مستقیم تبدیل کند. اما اگر این امکان فراهم نباشد، استلار با استفاده از لومن میان پول‌‌های رایج پل ایجاد می‌‌کند.

اکنون با هر دو پروژه آشنا شده‌‌اید. بنابراین در بخش بعدی از راهنمای « ریپل در مقایسه با استلار » به شباهت‌‌های کلیدی این دو شبکه می‌‌پردازیم.

شباهت‌‌های کلیدی

پیش از پرداخت به تفاوت‌‌های ریپل و استلار، درک این‌‌ مساله که آن‌‌ها تا چه حد متفاوت یا مشابه هستند از اهمیت زیادی برخوردار است. همان گونه که پیش‌‌تر اشاره‌‌ی کوتاهی داشتیم، کد هر دو بلاک چین تقریبا یکی است. به همین خاطر تمایز این دو از یکدیگر دشوار است. نخست اینکه، برخلاف بیت کوین (که مردم با استفاده از توان محاسباتی اضافه‌‌ی خود به تایید تراکنش‌‌ها در آن کمک می‌‌کنند) نه ریپل و نه استلار هیچ‌‌ کدام از ماینر استفاده نمی‌‌کنند و در آن‌‌ها استخراج وجود ندارد. دلیل این مساله به نحوه‌‌ی کار فناوری آن‌‌ها برمی‌‌گردد. در بیت کوین‌‌، هرکس می‌‌تواند تنها با دانلود کلاینت در کامپیوتر خود ماینر شود و در ازای استخراج سکه به دست آورد. کامپیوترهایی که به شبکه وصل می‌‌شوند گره یا نود (node) نامیده می‌‌شوند. این گره‌‌ها در اداره‌‌ی شبکه‌‌ی بیت کوین‌‌ نقش دارند و اساسا به همین دلیل شبکه‌‌ی بیت کوین‌‌ نامتمرکز است.

با اینکه XRP و لومن نامتمرکز هستند، اما به همه اجازه‌‌ی اداره کردن نود نمی‌‌دهند. در حال حاضر، توسعه دهندگان ریپل و استلار صاحب نود هستند و آن‌‌ها را در چندین سرور مختلف اداره می‌‌کنند؛ همچنین بانک‌‌ها و موسساتی که از این فناوری استفاده کنند می‌‌توانند نود داشته باشند. شباهت اصلی دیگر میان ریپل و استلار این است که هر دو برای تایید جابجایی وجوه از دفتر ثبت توزیع شده (distributed ledger) استفاده می‌‌کنند. به این ترتیب در هر دو پلتفرم انجام تراکنش‌‌ها تنها چند ثانیه زمان می‌‌برد و کارمزد آن‌‌ها معمولا کمتر از یک سنت است.

هر دو پروتکل برای بایگانی این اطلاعات تنها جزء کوچکی از یک سکه را به عنوان هزینه دریافت می‌‌کنند (برای نمونه ۰.۰۰۰۱ XRP در ریپل و ۰.۰۰۰۱ XLM استلار). به خاطر سپردن این نکته اهمیت دارد که رپیل و استلار ممکن است هر دو خواستار پایین نگه داشتن ارزش سکه‌‌ی خود باشند، زیرا نمی‌‌خواهند ارزهایشان آنقدر گران شود که دیگر نشود از آن‌‌ها به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی استفاده کرد.

شباهت دیگر ریپل و استلار این است که عرضه سکه در هر دو به وسیله‌‌ی توسعه دهندگان اداره می‌‌شود. در بیت کوین‌‌، سکه‌‌ها به صورت تدریجی عرضه می‌‌شوند تا در نهایت به سقف تعیین شده برسد اما ریپل و استلار هر زمان که اراده کنند، می‌‌توانند سکه‌‌های در گردش خود را بیشتر کنند.

توجه: عرضه سکه با سکه‌‌های در گردش تفاوت دارد. برای نمونه، مجموع عرضه‌‌‌‌ی سکه در ریپل ۱۰۰ میلیارد است، یعنی حداکثر تعداد سکه‌‌ای که ممکن است وجود داشته باشد. اما شمار سکه‌‌های در گردش آن ۴۰ میلیارد است و ۶۰ میلیارد سکه‌‌ی دیگر در اختیار سازندگان ریپل قرار دارد.

به همین خاطر است که برخی مردم این دو پروژه را دوست ندارند؛ آن‌‌ها فکر می‌‌کنند که ریپل و استلار بیش از اندازه متمرکز هستند (توسط یک مرکز کنترل می‌‌شوند).

شباهت‌‌های عمده‌‌ی ریپل و استلار عبارت اند از:

 • جد مک‌‌کیلب بنیان‌‌گذار هر دو است
 • هر دو فاقد استخراج و شامل نود‌‌های خصوصی هستند
 • هر دو از قناوری دفتر ثبت توزیع شده (DLT) بهره می‌‌برند
 • تراکنش‌‌های آن‌‌ها تقریبا آنی و رایگان است
 • هر دو برای جابجایی پول در سطح بین‌‌المللی عالی هستند
 • جریان گردش هر دو سکه در اختیار توسعه‌‌دهندگان قرار دارد

اکنون با شباهت‌‌های اصلی این دو پروژه آشنا هستید. پس وقت آن رسیده که در راهنمای « استلار در مقایسه با ریپل » تفاوت‌‌های آن‌‌ها را بشناسیم.

تفاوت‌‌های اصلی

همان طور که تا به اینجا متوجه شده‌‌اید، فناوری زیربنایی استلار و ریپل کاملا شبیه هم است. با این حال، تفاوت‌‌هایی هم میان آن‌‌ها وجود دارد. پیش از هرچیز مهم است بدانیم چرا جد مک‌‌کیلب تصمیم گرفت ریپل را ترک کند و استلار را به وجود آورد. مک‌‌کیلب همواره می‌‌خواست به مردم کشورهای فقیری که به خدمات مالی روزمره دسترسی ندارند کمک کند. مک‌‌کیلب بارها با دادن لومن رایگان به افراد نیازمند کمک کرده است و انجام این کار یکی از برنامه‌‌های او برای آینده است. به همین خاطر است که استلار خود را یک «سازمان غیرانتفاعی» می‌‌نامند.

از این نظر ریپل با استلار تفاوت دارد. سازندگان ریپل در پی آن هستند که ارائه‌‌ی فناوری خود به بانک‌‌ها و موسسات مالی، وارد حوزه‌‌ی چند تریلیون دلاری پرداخت‌‌های فرامرزی شوند. آن‌‌ها امیدوارند که بانک‌‌ها و شرکت‌‌های مالی پس از روی آوردن به فناوری ریپل برای خرید XRP هم اقدام کنند و آن را به برای حل مشکلات رایج در نقدینگی به کار بگیرند.

تفاوت مهم دیگر در نحوه‌‌ی رسیدن نود‌‌ها به اجماع (اتفاق نظر) است. مدل اجماع در واقع شکلی از فناوری است که به وسیله‌‌ی آن می‌‌توان بدون نیاز به میانجی‌‌گری واسطه‌‌ها، اعتبار تراکنش‌‌ها را تایید نمود. اجماع انواع گوناگونی دارد که دو مورد از رایج‌‌ترین آن‌‌ها اثبات کار (به کار رفته در بیت کوین‌‌) و اثبات سهام (به کار رفته در دَش) هستند. با این وجود ریپل و استلار از هیچ کدام از این دو نوع اجماع استفاده نمی‌‌کنند. استلار از نوع خاصی به نام پروتکل اجماع استلار (Consensus Protocol) و ریپل هم از نوع خاصی به نام اثبات درستی (Proof-of-Correctness) استفاده می‌‌کنند.

پیش‌‌تر اشاره کردیم که توسعه دهندگان استلار و ریپل هر زمان بخواهند می‌‌توانند سکه منتشر کنند. در عین حال، نحوه‌‌ی عرضه‌‌ی سکه در این دو پروژه یک تفاوت کوچک دارد. سازندگان استلار اعلام کرده‌‌اند که در عرضه‌‌ی سکه‌‌های لومن، هر سال تورم ۱% را اعمال می‌‌کنند؛ رویه‌‌ای که بسیار شبیه دنیای واقعی است. برای نمونه اگر خزانه‌‌داری فدرال امریکا دلار بیشتری چاپ کند، تورم ایجاد می‌‌شود. به وجود آمدن تورم در یک پول به معنای آن است که مقدار در گردش آن بیشتر می‌‌شود و ارزش آن کاهش پیدا می‌‌کند. این در حالی است که سکه XRP ریپل ضدتورم یا انقباضی است. دلیل آن این است که سازندگان ریپل تصمیم گرفته‌‌اند کارمزدهای تراکنش‌‌ها را بسوزانند و به همین خاطر به مرور زمان مقدار XRP در گردش کاهش پیدا می‌‌کند.

توجه: هنگامی که سکه‌‌ها سوزانده می‌‌شوند، در حقیقت به آدرس کیف پولی فرستاده می‌‌شوند که دیگر هرگز امکان دسترسی به آن‌‌ها وجود نخواهد داشت. زیرا کلیدهای خصوصی نایافتنی هستند و در نتیجه امکان پرداخت سکه‌‌های چنین آدرسی از بین خواهد رفت.

بسیاری از مردم در زمینه‌‌ی مقایسه‌‌ی استلار با ریپل تصور می‌‌کنند که ریپل متمرکزتر از استلار است. پس از آن که جد مک‌‌کیلب از ریپل بیرون آمد و به سراغ تاسیس استلار رفت، تیم سازنده ریپل موفق شدند سکه‌‌های XRP او را مسدود کنند. این اختلاف مدت‌‌هاست که میان آن‌‌ها حل شده اما انجام چنین کاری نشان دهنده‌‌ی آن است که ریپل بیش از یک پروژه‌‌ی نا متمرکز بر پلتفرم خود کنترل دارد. به همین خاطر بسیاری از مردم استلار را به ریپل ترجیح می‌‌دهند.

  ریپل ‌‌استلار
‌‌هدف پروژه مجهز کردن بانک‌‌ها و موسسات مالی به فناوری لازم برای رفع مشکل کندی و هزینه زیاد در

پرداخت‌‌های فرامرزی

‌‌کمک به مناطق فقیرتر که ‌‌محروم از بانک هستند ‌‌ ‌
‌‌ ‌‌ ‌‌مدل اجماع اثبات درستی ‌‌پروتکل اجماع استلار ‌‌ ‌‌
‌‌ ‌‌ ‌‌عرضه ضدتورمی یا انقباضی (کارمزد تراکنش سوزانه

می‌‌شود)

تورمی (سالانه ۱%) ‌‌ ‌‌
کنترل آن را بیشتر متمرکز می‌‌دانند ‌‌ ‌‌آن را کمتر متمرکز می‌‌دانند

 

سازندگان

لومن استلار از سوی بنیانگذاران اصلی مدیریت می‌‌شود؛ یعنی جد مک‌‌کیلب و جویس کیم (Joyce Kim). مک‌‌کیلب در دنیای فناوری اینترنت بسیار باتجربه است و آغازگر بسیاری پروژه‌‌های دیگر بوده است. او کار خود را با ایجاد ای‌‌دانکی (eDonkey) آغاز کرد که یکی از نخستین پلتفرم‌‌های اشتراک موزیک همتا به همتا محسوب می‌‌شود. پس از آن یکی از نخستین صرافی‌‌های بیت کوین‌‌ را بنیان نهاد. صرافی مشهور MT. Gox که در یک دوره میزبان بیش از ۷۰% از تمامی تراکنش‌‌های بیت کوین‌‌ بود. مک‌‌کیلب سپس MT. Gox را فروخت و ریپل را به وجود آورد.

پروژه‌‌ی ریپل و سکه‌‌ی XRP در دست یک شرکت مادر به نام ریپل لبز (Ripple Labs) است. این شرکت در ابتدا اوپن‌‌کوین (Opencoin) نام داشت، اما در سال ۲۰۱۵ به Ripple Labs تغییر نام داد. مرکز آن در شهر سانفرانسیسکو کالیفرنیا قرار گرفته و بیش از ۱۵۰ پرنسل دارد.

به این ترتیب رقابت استلار و ریپل بسیار شدید است.

مدیرعامل ریپل، برد گارلینگ‌‌هاوس (Brad Garlinghouse) در زمینه‌‌ی کسب و کار تجربه‌‌ی فراوانی دارد و پیش‌‌تر در AOL و یاهو سمت داشته. او چهره‌‌‌‌‌‌‌‌ی ریپل در میان عموم است و بارها در شبکه‌‌های تلویزیونی امریکا دیده شده است. کریس لارسن، یکی از بنیان‌‌گذاران پروژه‌‌ی ریپل در حال حاضر ریاست شرکت را برعهده دارد؛ به این ترتیب هنوز از نفوذ بالایی برخوردار است.

استلار و ریپل هر دو از تیم‌‌های نیرومندی برخوردار هستند. این ویژگی یکی از مهم‌‌ترین مسائلی است که در هنگام سرمایه‌‌گذاری روی یک پروژه باید به آن توجه داشت. در عین حال به نظر می‌‌رسد که Ripple Labs نسبت به استلار تجاری‌‌تر و سازمانی‌‌تر است. همچنین دارای تیم بسیار بزرگ‌‌تری است و سرمایه گذاری‌‌ شخصی بسیار بیشتری در آن صورت گرفته است. اما این مساله مانع از آن نشده که استلار به سرعت به یکی از ۱۰ ارز رمزنگاری شده برتر تبدیل شود.

اگر تا به اینجا همراه راهنمای « مقایسه استلار و ریپل » بوده‌‌اید، حتما درک خوبی از ساز و کار این دو پروژه پیدا کرده‌‌اید. همچنین حالا به شباهت‌‌ها و تفاوت‌‌های آن‌‌ها آگاه هستید. در بخش بعدی این راهنما به عملکرد دو پروژه تا به امروز می‌‌پردازیم.

جایگاه کنونی در بازار

stellar-vs-ripple در حال حاضر لومن یک ارز چند میلیارد دلاری است و در دسامبر ۲۰۱۷ به بالاترین رقم خود یعنی ۱۳ میلیارد دلار رسید. برترین دستاورد لومن استلار تا به امروز وارد شدن به شراکت با IBM است. این قرارداد همکاری رسما در مارس ۲۰۱۸ اعلام شد و شرکت IBM با استفاده از آن می‌‌تواند به راحتی وجوه خود را میان بانک‌‌های مختلف در حوزه اقیانوس آرام جنوبی جابجا نماید. این شرکت قصد دارد در صورت موفقیت طرح آن را به مناطق دیگر گسترش دهد.

اگر لومن استلار بتواند مشارکت‌‌های دیگری همچون قرارداد IBM انجام دهد، احتمال آن زیاد است که به لحاظ ارزش همچنان رشد کند.

در آوریل ۲۰۱۸ ریپل به سومین ارز رمزنگاری شده‌‌ی ارزشمند موجود تبدیل شد. ریپل از جایگاه بعدی یعنی بیت کوین‌‌ کش بسیار جلوتر است، اما با جایگاه بعدی که متعلق به اتریوم است فاصله زیادی دارد. در اتفاقی جالب توجه، اواخر سال ۲۰۱۷ برای مدت کوتاهی ریپل از اتریم پیشی گرفت و به سکه شماره ۲ تبدیل شد اما پس از آن اتریوم جایگاه خود را پس گرفت و حالا آن را مستحکم کرده است. رپیل نسبت به استلار دو سال بیشتر عمر دارد و همان طور که انتظار می‌‌رود مشارکت‌‌های مهم‌‌تری برقرار کرده است. آن‌‌ها فناوری دفتر ثبت توزیع شده‌‌ خود را روی بیش از ۱۰۰ بانک مختلف آزمایش کرده‌‌اند؛ از جمله بانک‌‌های UBS و سانتاندر (Santander).

stellar-vs-ripple

مهم‌‌ترین عاملی که به افزایش ارزش XRP کمک می‌‌کند، این است که چه بانک‌‌هایی برای پرداخت‌‌های بین‌‌المللی خود از آن بهره می‌‌گیرند. در حال حاضر فناوری ریپل برای کار کردن نیازی به XRP ندارند؛ با این وجود، استفاده‌‌ی بانک‌‌ها از XRP برای نقدینگی می‌‌تواند مفید باشد. دلیل این مساله آن است که وقتی بانکی می‌‌خواهد پول دیگری را با پول خود معاوضه کند، مجبور است در کشوری که قصد دارد پول را به آنجا بفرستد یک حساب نوتاری (notary) باز کند. این مساله برای بانک‌‌ها ناخوشایند است چرا که مجبورند وجوه را در تمامی حساب‌‌های نوتاری خود نگه دارند. XRP می‌‌تواند این مشکل را حل کند، بنابراین احتمال آن زیاد است که بانک‌‌ها تصمیم به استفاده از آن بگیرند.

نتیجه‌‌گیری

به پایان راهنمای مقایسه لومن استلار و ریپل رسیدیم. اگر تمامی مطالب را خوانده باشید اکنون درک بسیار خوبی از طرز کار دو پروژه‌‌ی ریپل و استلار پیدا کرده‌‌اید و در کنار آن مجموعه‌‌ای از مسائل دیگر را فرا گرفته‌‌اید. ما تفاوت‌‌ها و شباهت‌‌های کلیدی دو پروژه را با جزییات توضیح دادیم. باید بدانید که این دو پلتفرم (با وجود فناوری مشابه) مسیرهای متفاوتی را برگزیده‌‌اند. با این تفاسیر پرسش کلیدی اینجاست که از دید شما کدام بهتر است؟

اگر جدول‌‌های قیمت دو سکه را بررسی کنید، مشاهده می‌‌کنید که تغییرات قیمت‌‌ آن‌‌‌‌ها بسیار به هم شبیه است. این امر بدان معناست که احتمالا سرمایه گذاران تصمیم گرفته‌‌اند در هر دو پروژه سرمایه گذاری کنند و دلیل آن هم ساده است؛ آن‌‌ها نمی‌‌توانند به طور قطع تصمیم بگیرند که کدامیک بهتر است. به نظر هرگز نخواهیم فهمید. در نهایت باید گفت، هم لومن و هم XRP هر دو عملکرد فوق‌‌العاده‌‌ای داشته اند و فناوری‌‌های استلار و ریپل موفق شده‌‌اند قراردادهای شراکت چشمگیری با شرکت‌‌های مختلف ببندند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.