مقایسه اجاره‌‌ی سرمایه و‌‌ اجاره‌‌ی عملیاتی

‌‌از آنجا که اجاره‌‌ سرمایه‌‌ و عملیاتی معمولا توسط شرکت‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، آشنا شدن با نحوه‌‌ی حسابداری و روش مالیاتی متناسب برای اجاره‌‌دهنده و اجاره‌‌کننده در هر کدام از این اجاره‌‌ها حائز اهمیت است. هر کدام از این اجاره‌‌ها مزایای مخصوص به خود را دارند. از این رو در این مقاله، مقایسه‌ای بین اجاره سرمایه و عملیاتی انجام شده و مزایا و نحوه حسابداری آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است.

0 679

اجاره‌‌ی سرمایه (Capital Lease) (یا اجاره‌‌ی مالی) به مانند یک دارایی در ترازنامه‌‌ی مالی یک شرکت محسوب می‌‌شود، در حالی که اجاره‌‌ی عملیاتی (Operating Lease) هزینه‌‌ای است که خارج از ترازنامه‌‌ی مالی قرار دارد. اجاره‌‌ی سرمایه‌‌ را مانند داشتن یک ملک و اجاره‌‌ی عملیاتی را مانند اجاره‌‌ کردن یک ملک در نظر بگیرید. تفاوت‌‌های عمده‌‌ای میان اجاره‌‌ی سرمایه‌‌ و اجاره‌‌ی عملیاتی وجود دارد و این راهنما به شما کمک خواهد کرد با تفاوت میان این دو نوع اجاره و نحوه‌‌ی عمل حسابداری (Accounting Treatment) آن‌ها آشنا شوید.

Capital Lease vs Operating Lease

اجاره‌‌های سرمایه‌‌ به عنوان بدهی محسوب می‌‌شوند. آن‌ها با گذر زمان ارزش خود را از دست می‌‌دهند و موجب هزینه‌‌ی بهره (Interest Expenses) می‌‌شوند.

برای قرارگیری در دسته‌‌بندی اجاره‌‌ی سرمایه‌‌، هر کدام از این چهار شرط باید لحاظ شود:

1. انتقال مالکیت دارایی در انتهای دوره

2. حق انتخاب خریداری دارایی با یک قیمت دارای تخفیف در انتهای دوره

3. شرط اجاره برابر با >75% از عمر مفید دارایی است

4. ارزش فعلی (Present Value) پرداخت اجاره برابر با >90% از ارزش بازاری منصفانه‌‌ است.

اجاره‌‌های عملیاتی برای اجاره‌‌ی کوتاه‌‌مدت دارایی‌‌ها به کار می‌‌روند و از آنجا که هیچ انتقال مالکیتی با خود به همراه ندارند، مشابه کرایه کردن هستند. پرداخت‌‌های اجاره‌‌ی دوره‌‌ای به عنوان هزینه‌‌های عملیاتی محسوب می‌‌شوند و بر روی صورت درآمد (Income Statement) هزینه‌‌ می‌‌شوند و درآمد عملیاتی و خالص را تحت تاثیر قرار می‌‌دهند. از سوی دیگر، اجاره‌‌های سرمایه‌‌ برای کرایه‌‌ی دارایی‌‌های بلندمدت به‌‌ کار می‌‌روند و به شخص اجاره‌‌کننده حق مالکیت می‌‌دهند.

نحوه‌‌ی عمل حسابداری: مقایسه اجاره‌‌ی سرمایه‌‌ و اجاره‌‌ی عملیاتی

در اجاره‌‌های سرمایه‌‌ و عملیاتی، اجاره‌‌دهنده و اجاره‌‌کننده تحت اعمال مختلف حسابداری قرار می‌‌گیرند. به هدف مصاحبه‌‌های مالی غیرحرفه‌‌ای، تنها کافی است که با نحوه‌‌ی عمل حسابداری برای اجاره‌‌کننده آشنا شویم.

حسابداری برای اجاره‌‌ی عملیاتی نسبتا به صورت مستقیم انجام می‌‌شود. پرداخت‌‌های اجاره‌‌ به عنوان هزینه‌‌های عملیاتی محسوب و بر روی صورت درآمد نشان داده می‌‌شوند. شرکت، مالکِ دارایی نبوده و بنابراین بر روی ترازنامه نشان داده نمی‌‌شود و شرکت هیچ هزینه‌‌ی استهلاکی (Depreciation) را متحمل نخواهد شد.

از سوی دیگر، اجاره‌‌ی سرمایه‌‌ انتقال مالکیت دارایی به اجاره‌‌کننده را با خود به همراه دارد. اجاره به عنوان یک وام حساب شده و پرداخت‌‌های سود بر روی صورت درآمد نشان داده می‌‌شوند. ارزش بازاری فعلی (Present Market Value) دارایی در قسمت دارایی‌‌های ترازنامه لحاظ شده و هزینه‌‌های استهلاک هم در صورت درآمد حساب می‌‌شوند. از سوی دیگر، مقدار وام، که ارزش خالص فعلی تمامی پرداخت‌‌های آینده می‌‌باشد در قسمت بدهی‌‌ها نوشته می‌‌شود.

به صورت کلی، اجاره‌‌های سرمایه‌‌ای هزینه‌‌ها را زودتر از اجاره‌‌های عملیاتی معادل آن‌ها تشخیص می‌‌دهند.

Accounting Treatment: Capital Lease vs Operating Lease

مزایای اجاره‌‌ی سرمایه‌‌

مزایای زیادی برای اجاره‌‌ی سرمایه‌‌ وجود دارند که شامل این موارد هم می‌‌شوند:

  • اجاره‌‌کننده اجازه دارد ادعای استهلاک دارایی را مطرح کند که سود مشمول مالیات را کاهش می‌‌دهد.
  • هزینه‌‌ی بهره سود مشمول مالیات را کاهش می‌‌دهد.
  • شرکت‌‌هایی که هزینه‌‌های مالیاتی بالاتری دارند، به احتمال بیشتر اجاره‌‌های خود را در دسته‌‌بندی اجاره‌‌های سرمایه‌‌ای قرار می‌‌دهند.

مزایای اجاره‌‌ی عملیاتی

همچنین اجاره‌‌ی عملیاتی مزایای زیادی را با خود به همراه دارد:

  • از آنجا که اجاره‌‌های عملیاتی این امکان را دارند تجهیزات خود را بیشتر جایگزین/بروزرسانی کنند، انعطاف‌‌پذیری بیشتری را در اختیار شرکت‌‌ها قرار می‌‌دهند.
  • این اجاره‌‌ها هیچ ریسک منسوخ شدنی ندارند، چرا که هیچ انتقال مالکیتی صورت نمی‌‌گیرد.
  • حسابداری برای یک اجاره‌‌ی عملیاتی ساده‌‌تر است.
  • پرداخت‌‌های اجاره معاف از مالیات می‌‌باشند.
  • شرکت‌‌هایی که مالیات‌‌های کمتری پرداخت می‌‌کنند به احتمال بیشتر اجاره‌‌های خود را در دسته‌‌بندی اجاره‌‌های عملیاتی قرار می‌‌دهند.

نتیجه‌‌گیری

‌‌از آنجا که اجاره‌‌های سرمایه‌‌ای و عملیاتی معمولا توسط شرکت‌‌ها مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، آشنا شدن با نحوه‌‌ی حسابداری و روش مالیاتی متناسب برای اجاره‌‌دهنده و اجاره‌‌کننده در هر کدام از این اجاره‌‌ها حائز اهمیت است. هر کدام از این اجاره‌‌ها مزایای مخصوص به خود را دارد. بسته به نیازها و موقعیت مالیاتی یک شرکت، یکی از اینها ممکن است انتخاب شود، و یا حتی این امکان وجود دارد که ترکیبی از این دو برای انواع مختلف دارایی به کار رود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.