مقایسه‌‌ ABC و SV: بررسی پیامدهای جنگ بیت‌‌کوین کش

از زمانی که بلاکچین بیت‌‌کوین کش (BCH)، در جریان آن هارد فورک سرنوشت‌‌ساز به دو بخش تقسیم شد، بیش از یک هفته گذشته است. دو طرف، بر سر آینده‌‌ BCH به عنوان یک دارایی باهم رقابت کردند و اکنون که در نهایت، گرد و خاک این جنگ شروع به فرو نشستن کرده است، زمان آن است که ببینیم طرفین، در چه وضعیتی قرار دارند.

0 220

سنت‌‌گرایان پیروزی را حفظ نمودند، اما هزینه‌‌ آن بالا بود

همانطور که در مقاله‌‌ای قدیمی‌‌تر شرح داده شد، بیت‌‌کوین ABC( که در آن، ABC، مخفف ارزش اندازه‌‌ بلاک تعدیل‌‌پذیر است)، توسط یک گروه استخراج بسیار قدرتمند، یعنی افرادی مانند راجر ور (Roger Ver)، طرفدار معروف BCH و جیهان وو (Jihan Wu)، مؤسس بیت‌‌مین (Bitmain) رهبری می‌‌شود. بیت‌‌کوین ABC، در ماه جولای سال 2017 و به عنوان بخشی از بلاکچین اصلی BCH تأسیس شد، اما به یک نهاد مستقل تغییر شکل یافت، زیرا تعارض افزایش یافت و انشعاب، اجتناب‌‌ناپذیر شد.

طرفداران BCH ABC، از این ایده حمایت می‌‌کنند که ساختار اصلی BCH، “نیازی به هیچ تغییر بنیادینی ندارد.” با این وجود، نقشه‌‌ی راه بیت‌‌کوین ABC، به توسعه‌‌ی بیشتر شبکه، عمدتا از طریق افزایش اندازه‌‌ی بلاک بیت‌‌کوین کش (به همین دلیل، به این نام خوانده می‌‌شود) و حداقل‌‌سازی هزینه‌‌های معاملات اشاره می‌‌کند.

در طرف دیگر مسئله، بیت‌‌کوین SV (دید ساتوشی (Satoshi)) قرار داشت که توسط کریگ رایت (Craig Wright) که پیشتر، خود را به عنوان ساتوشی ناکاموتو (Nakamoto) شناسانده بود، رهبری می‌‌شود. سایر حامیان، شامل مراکز پخش خبرهای خاص مانند کوین‌‌گیک CoinGeek)، CalvinAyre )و Bitcoin.org می‌‌باشند. BCH SV، در ماه اوت سال 2018 و اندکی پیش از آغاز هارد فورک ایجاد شد.

“اصلاح‌‌طلبان” تلاش نمودند که به وسیله‌‌ تغییر ساختار BCH، “پروتکل اصلی ساتوشی” را بازگردانند. به ویژه، برنامه، شامل جایگزینی کامل اسکریپت‌‌های شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین ABC و افزایش اندازه‌‌ی بلاک BCH به منظور افزایش ظرفیت و مقیاس شبکه از 32MB (مگابایت) به حداکثر 128MB است.

در 15 نوامبر، بلاکچین BCH، به دو بخش تقسیم شد و طرفین، شروع به ساخت بلاک‌‌ها در بلاکچین‌‌های خاص و مجزای خود نمودند. هدف هر دو، اثبات برتری، کسب بیشترین بلاک‌‌ ممکن و نشان دادن قابل‌‌اعتمادتر بودن مجموعه قوانین آن‌ها بود. هر دو طرف، مقداری از قدرت استخراج خود را بسیج نمودند و آن را در طول زمان اوج تعارض، از BTC به BCH تغییر دادند. این امر می‌‌توانست قیمت بیت کوین (BTC) و در نتیجه، بازار کلی ارز رمزنگاری شده را تحت تأثیر قرار دهد که این بازار، در آن زمان، به طور آشکاری شروع به افت کرد و در نهایت، منجر به وضعیت کنونی و نابسامان بازار گردید.

مطابق آمارهای Coin Dance، گردآوری‌‌کننده‌‌ی داده‌‌های بیت‌‌کوین کش، BCH ABC، از زمان انشعاب تا کنون، اثبات کار (PoW) بیشتری از BCH SV فراهم کرده است و در نهایت، وفاداری صرافی‌‌های عمده‌‌ی ارز رمزنگاری شده‌‌ شامل بیت‌‌رکس (Bittrex)، کراکن (Kraken)، بیت‌‌استامپ (Bitstamp) و کوین بیس (Coinbase) به علاوه‌‌ دیگر صرافی‌‌ها را به دست آورد. این صرافی‌‌ها، پیش از همه انتخاب کردند که در خلال فعال‌‌ترین مرحله‌‌ جنگ هش، معامله‌‌ BCH را متوقف نمایند. آن صرافی‌‌ها، پس از چندین روز سکوت، با اختصاص صفحه نمایش اصلی سهام “BCH” به مجموعه قوانین BCH ABC، برنده را تعیین کردند. نشانه‌‌های دیگری که حاکی از مؤفق گردیدن BCH ABC در رقابت هستند، شامل پلتفرم‌‌هایی مانند کوین‌‌مارکت‌‌کپ (CoinMarketCap) می‌شود که فهرست‌‌نویسی‌‌های BCH و BCH ABC را یکپارچه می‌‌نماید وکیف‌‌پول سخت‌‌افزاری ارز رمزنگاری شده‌‌ لجر (Ledger) که خدمات BCH خود را به شکل صرفا BCH ABC از سر گرفت.

علاوه بر این، اخباری درباره‌‌ی شکست BCH SV، می‌‌توانستند به BCH ABC در استحکام بخشیدن بیشتر به وضعیت موفقیت خود کمک کرده باشند. در 19 نوامبر، پیتر ریزون (Peter Rizun)، دانشمند مهم بیت‌‌کوین آنلیمیتد (Bitcoin Unlimited)، اعلام کرد که BCHSV، دچار یک سازماندهی مجدد بلاکچین بود (وضعیتی که در آن یک نود یا کارفرمای بلاکچین، باید بلاک‌‌هایی که قبلا آن‌ها را به عنوان پذیرفته‌‌شده در نظر گرفته بود، نادیده بگیرد). Emin Gün Sirer، خالق اولین ارز رمزنگاری شده‌‌ی جهان به منظور استفاده از مفهوم PoW و منتقد غوغایی BCH، بلافاصله، سطح تمرکز زدایی BCHSV را زیر سؤال برد.

“این امر، نباید در یک سیستم غیر متمرکز امکان‌‌پذیر باشد.

“اگر شما استخراج‌‌کننده‌‌ اکثریت باشید، تنها می‌‌توانید بلاک متعلق به خود را نادیده بگیرید و دنباله‌‌ای جدید ایجاد نمایید. BCHSV، یک کوین متمرکز است.”

با این وجود، Bitcoin SV، اصلا نابود نشده است. اولا، در 16 نوامبر، بایننس (Binance)، یکی از بزرگترین بازیکنان در میان صرافی‌‌های ارز رمزنگاری شده، ترجیح داد که در این مبارزه، بی‌‌طرف بماند. چانگ‌‌پنگ ژائو (Changpeng Zhao)،

CEO(مدیر عامل) آن، اعلام کرد که هر دو صفحه‌‌ی نمایش سهام BCHABC و BCHSV، در پلتفرم او و تحت صفحه‌‌های نمایش سهام مربوطه‌‌ آن‌ها “باقی خواهند ماند” و در نتیجه، BCHSV را به عنوان یک ماهیت مستقل به رسمیت می‌‌شناسد. در حال حاضر، BCH ABC، در آنجا با قیمت 183 دلار معامله می‌‌شود، در حالیکه قیمت BCH SV، 114 دلار تعیین شده است. براساس داده‌‌های کوین‌‌مارکت‌‌کپ، به نظر می‌‌رسد که قیمت BCH در سایر صرافی‌‌ها، با قیمت BCH ABC در بایننس، همبستگی دارد.

سپس، در حوالی 19 نوامبر، کراکن (Kraken)، پلتفرمی که پیش از همه ادعا نمود که تنها از یکی از 2 زنجیره‌‌ی BCH، یعنی بیت‌‌کوین کش ABC پشتیبانی خواهد نمود، معامله‌‌ی زنجیره‌‌ی مخالف خود، یعنی بیت‌‌کوینSV را تحت صفحه‌‌ی نمایش سهام “BSV” آغاز نمود. با این وجود، کراکن، در مطلب وبلاگ ضمیمه، به کارفرمایان خود هشدار داد که “بیت‌‌کوین SV، نیازهای فهرست‌‌نویسی معمول کراکن را برآورده نمی‌‌کند،” و اضافه می‌‌کند که “علائم خطر بسیاری” شامل اعمال زور استخراج‌‌کننده وجود دارند که معامله‌‌گران، باید از آن‌ها مطلع باشند:

زیان‌‌های بازداشتی‌‌ که به علت حملات نشات‌‌گرفته از nChain یا شعبات آن، شکل گرفته‌‌اند، در میان تمام دارندگان BSV در کراکن سازماندهی خواهند شد. با توجه به وضعیت متغیر شبکه و تهدیدهایی که ایجاد شده‌‌اند، کراکن نمی‌‌تواند محافظت عالی‌ از BSV را تضمین نماید

به عنوان پایان سخن باید بگوییم که در 23 نوامبر، Calvin Ayre، کارآفرین میلیاردر و طرفدار BCH SV، در مقاله‌‌ای منتشرشده در مرکز پخش رسانه‌‌ای ارز رمزنگاری شده‌‌ خاص خود، یعنی کوین‌‌گیک، اعلام نمود که این کوین، “دیگر نیازی به نام بیت‌‌کوین کش [BCH] ندارد”.

این اظهار نظر، مشخص نمود که بیت‌‌کوین کش SV، کماکان، مستقل از بیت‌‌کوین کش (BCH) خواهد بود و این کوین، عملا بیت کوین (BTC) “اصلی” است:

“بیت‌‌کوین SV، بیت‌‌کوین اصلی و نه بیت‌‌کوین کش اصلی است.”

در نتیجه، در مقاله، به بیت کوین (BTC)، به عنوان “سگویت(BTC (Segwit” اشاره می‌‌شود.

همچنین، نویسنده، طرفداران BTC و BCH را به ” سر هم نمودن بسیار آن [بیت کوین]” متهم می‌‌نماید، زیرا ارزهای رمزنگاری شده‌‌ آن‌ها، “با صرف نظر از اجماع ناکاموتو و اثبات کار اعتماد به استخراج کنندگان، اصول اصلی بیت کوین را رها نمودند.”

Ayre، سخنان خود را با بیان این که گروه خود را به منظور انتشار بیت‌‌کوین SV به عنوان یک کوین مستقل از بیت‌‌کوین کش، به “شروع کار با هر فردی” هدایت نموده است، به پایان رساند. برنامه‌‌ریزی شده است که این کوین، به زودی هفته‌‌ی بعد و طی یک رویداد کوین‌‌گیک، منتشر شود.

در نتیجه، BCH، از زمان شروع هارد فورک تاکنون، به طور پیوسته در حال از دست دادن ارزش خود بوده است. براساس Coin360، این کوین، از زمان انتشار مطلب Coin360، با قیمتی حدود 197 دلار معامله می‌‌شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.