مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

همان طور که می‌‌دانید، صنایع مختلفی در بازار کریپتو حضور دارند. این صنایع به طور مجزا و به طور جمعی ظرفیت بازار را تغییر می‌‌دهند. با توجه به حباب به وجود آمده در سال 2018، مقایسه‌‌ی عملکرد این صنایع در این دوران جالب توجه خواهد بود. در ادامه ظرفیت کل و همبستگی این صنایع را مورد بررسی قرار می‌‌دهیم.

0 114

 

اگر مقایسه‌‌ ظرفیت بازار اتریوم و ERC-20 دستاوردی برای ما داشته باشد، آن دستاورد این است که مردم درمورد چگونگی تصرف بازارهای کریپتو آگاه خواهند شد.

برای حل این معضل، تصمیم گرفتیم به مقایسه‌‌ی عملکرد 11 صنعت بزرگ کریپتو و مطالعه‌‌ دقیق ظرفیت و پیشرفت‌‌هایشان بپردازیم.

در پایگاه داده‌‌ی سانتیمنت بیش از 1100 پروژه در 51 دسته ذخیره شده است. حتما می‌‌دانید که مقایسه‌‌ی 51 دسته از هر چیزی چه قدر دشوار و وقت‌‌گیر است.

به جای این کار، ما کل بازار را به 11 قسمت تقسیم کردیم. این تقسیم‌‌بندی بر اساس مضامین و محصولات برتر صورت گرفته است. لیست صنایع عبارت است از:

1- ارز

2- پلتفرم

3- صرافی‌‌ها

4- استیبل کوین‌‌ها

5- حریم خصوصی

6- رسانه

7- بازی/شرط‌‌بندی

8- فایننس

9- اینترنت اشیا (IoT)

10- ذخیره‌‌/محاسبه‌‌ی ابری

11- سایر

روش

چگونه عملکرد مطلق و نسبی این 11 صنعت را به درستی مقایسه کنیم؟

اگر بخواهید مقایسه را طبق ظرفیت بازار هر صنعت انجام دهید، خبرهای بدی برای شما داریم. مثلا اینجا ظرفیت مطلق بازار را در 2 سال گذشته برای هر صنعت رسم کرده ایم:

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

اولین (و تقریبا تنها) چیزی که می‌‌بینید دو دسته‌‌ی حجیم است که سایر مقادیر را تحت‌‌الشعاع قرار داده است. خط بنفش ضخیم، نشان‌‌دهنده‌‌ی ارزها مانند بیت کوین است که به خودی خود بیش از 50% از ظرفیت بازار را تشکیل می‌‌دهد. خط آبی پلتفرم‌‌های کریپتو مانند اپلیکیشن‌‌های غیر متمرکز اتریوم و OES را نشان می‌‌دهد.

به غیر از این دو، تنها چیزی که دیده می‌‌شود همبستگی بین دیگر صنایع است. کوین‌‌های حریم خصوصی (به رهبری مونرو (Monero)) در لبه‌‌ی این چارچوب زمانی قرار گرفته اند.

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

مقایسه‌‌ی ظرفیت مطلق بازار ما را به نتایج اشتباهی در مورد عملکرد می‌‌رساند. زیاد بودن ظرفیت تجمعی بازار در یک صنعت به معنی این نیست که در این چارچوب زمانی درآمد بهتر بوده است.

برای مثال فرض کنید ظرفیت کل بازار 120 میلیارد برای ارزها و 5 تا 10 میلیارد برای دیگر صنایع باشد. اگر پس از مدتی ظرفیت ارز 40 میلیارد کاهش یابد و در عین حال دیگر محصولات 40 میلیارد افزایش داشته باشد، علی رغم یک تغییر مشخص در روند کلی بازار، ارزها کوچک به نظر می‌‌آیند.

به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم به ضریب رشد بپردازیم. ضریب رشد نشان‌‌دهنده‌‌ی پیشرفت یا پسرفت هر صنعت در یک چارچوب زمانی است.

این روش ساده است. ابتدا باید چارچوب زمانی مورد نظرتان را انتخاب کنید. همه‌‌ی صنایع مقدار اولیه‌‌ی 1 می‌‌گیرند. اگر یک صنعت در انتهای تاریخ مورد نظر به 2 برسد، یعنی در این بازه، ظرفیت بازار این صنعت 2 برابر شده است. اگر این مقدار به 5/0 برسد، یعنی ظرفیت بازار نصف شده است.

از این منظر، تحلیل ظرفیت بازار، وابسته به شواهد خواهد بود.

پیشرفت صرافی‌‌ها

در گراف بالا، صرافی‌‌ها با خطوط آبی کمرنگی که به چشم نمی‌‌آیند مشخص شده است.

اگر چه ظرفیت مطلق بازار آن‌‌ها نسبت به ارزها خیلی کم است ولی صرافی‌‌ها در این بازه‌‌ی زمانی 2 ساله از دیگر صنایع عملکرد بهتری داشته اند. اگر تغییرات مطلق را در نظر بگیریم:

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

ناگهان آن خط آبی رنگ بیشتر به چشم می‌‌آید. اینطور نیست؟

در نتیجه، صرافی‌‌ها بیشترین افزایش در ظرفیت بازار را نسبت به دیگر صنایع (به غیر از استیبل کوین‌‌ها) تجربه کرده اند.

در کل این بازه‌‌ی دو ساله (از ژانویه‌‌ی 2017 تا ژانویه‌‌ی 2019) ضریب رشد صرافی‌‌های کریپتو 110 بوده است.

به نسبت صرافی‌‌ها، دیگر صنایع (به غیر از استیبل کوین‌‌ها) عملکرد چندان خوبی نداشته اند. ضریب رشد آن‌‌ها بین 0 تا 40 بوده است.

این گراف یک حقیقت را قوت می‌‌بخشد: علی رغم هزاران اپلیکیشن غیر متمرکز و میلیاردها توکن به فروش رفته، هنوز این صنعت به شدت احتکارآمیز است و پروژه‌‌هایی که تعریف می‌‌کند، کاربردهای بازار را نشان نمی‌‌دهند.

صنعت دیگری که کمی به مقدار مورد نظر ما نزدیک شده، محاسبه و ذخیره‌‌ی ابری‌‌ است. این صنعت با یک رشد نجومی در آغاز 2018 روبه‌‌رو شد و تمام پروژه‌‌های لیست سان بیس (SANbase) در این قسمت قرار دارد.

به دلیل حضور سیاکوین، این بخش یک بخش بزرگ است و رشدی غیر موازی در نیمه‌‌ی دوم سال 2017 داشت. ولی در 13 ماه گذشته، سرعت رشد آن خیلی بیشتر شد. این رشد می‌‌تواند به دلیل دِنت (Dent) و گولم (Golem) باشد؛ زیرا این دو ظرفیت سیاکوین را در اختیار گرفتند.

اینجا گراف ظرفیت ابری‌‌ در بازه‌‌ی زمانی مذکور نشان داده شده است:

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

با انتخاب بازه‌‌ی آگوست تا دسامبر، رشد سریع صرافی‌‌ها نیز مشهودتر از قبل خواهد بود.

hمقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

در این پنج ماه، ظرفیت تجمعی بازار برای همه‌‌ی صرافی‌‌ها تقریبا 120 برابر دیگر صنایع شد.

همچنین فراموش نکنید که در این بازه افزایش شدید دارایی‌‌های کریپتو را شاهد بودیم و تقاضای شدیدی برای خرید آسان کریپتو به وجود آمد.

هنوز هیچ کدام از دیگر صنایع با این رشد مواجه نشده اند. دومین رتبه از نظر عملکرد به بازارهای اینترنت اشیا می‌‌رسد. ظرفیت بازار این صنعت 13 برابر شده است.

البته ناگفته نماند که این تحلیل‌‌ها تنها برای صرافی‌‌هایی که عرضه‌‌ اولیه‌‌ پول (ICO) دارند و به صورت عمومی معامله شده اند انجام شده است. زیرا این صرافی‌‌ها به ما اجازه‌‌ی مشاهده‌‌ی عملکرد کوین‌‌هایشان را می‌‌دهند.

CZ راه را نشان می‌‌دهد

نگاهی دوباره به صرافی‌‌ها بیندازیم و دلیل این رشد را دریابیم. ظرفیت تجمعی بازار برای همه‌‌ی صرافی‌‌ها در پایگاه داده‌‌ی ما به این شکل ذخیره شده است:

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

همانطور که می‌‌بینید، بایننس به خصوص در 10 ماه گذشته رشد زیادی داشته است/

این صرافی بزرگترین صرافی ارز رمز در جهان است که حتی در روزهای رکود نیز حجم معاملات خوبی دارد. در واقع بایننس به تازگی رکورد بیت کوین را نیز شکسته است (ولی هنوز هم 60% کمتر از دلار آمریکا ظرفیت دارد).

اگر نگاهی عمیق‌‌تر به سهام بایننس بیندازیم، روند رو به بالایی را مشاهده می‌‌کنیم:

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

از زمان ظهور سی زد، روند آن رو به کاهش بوده و هم اکنون 46% از سهام بازار را در اختیار دارد.

اگر تمام صنایع را از ژانویه‌‌ی 2018 تا ژانویه‌‌ی 2019 دسته‌‌بندی کنیم هم به همین نتیجه می‌‌رسیم. اما این چارت، چند بخش اضافی نیز دارد:

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

صرافی‌‌ها دوباره بهترین عملکرد را نشان دادند. اگر چه ضریب رشد واقعی این دفعه بسیار کمتر است.

در حالی که بیشتر صنایع کریپتو سال گذشته را با قدرت شروع کرده بودند، رکورد بازار آن‌‌ها را به پایین کشانید. در سال گذشته تقریبا همه‌‌ی صنایع ظرفیت بازار را کاهش دادند (همه غیر از استیبل کوین‌‌ها).

چه خبر از استیبل کوین‌‌ها؟!

خط نئونی که بالای گراف است یک خط اضافی نیست بلکه یک طرح بازاری است. در حالی که همه‌‌ی صنایع دچار لغزش شده اند، ظرفیت تجمعی استیبل کوین‌‌ها رشد ثابتی را در همه‌‌ی چارچوب‌‌های زمانی ممکن تجربه کرده است.

آیا این یعنی استیبل کوین‌‌ها از تغییرات بازار در امان هستند؟ نه دقیقا.

در واقع، این که استیبل کوین‌‌ها چه قدر مقاوممند به روش ما بستگی دارد. ظرفیت بازار برابر است با قیمت ضربدر عرضه. و از آن جایی که عرضه‌‌ی تمام کوین‌‌ها تقریبا ثابت است، قیمت آن‌‌هاست که نوسانات ظرفیت را تعیین می‌‌کند.

استیبل کوین‌‌ها ثبات قیمت کمی دارند و این یعنی تغییر در عرضه‌‌ کوین بیشترین تاثیر را در ظرفیت تجمعی بازار دارد. می‌‌توان گفت استیبل کوین به دلیل جدید بودن این سطح از ضریب رشد را به دست آورده است.

همبستگی

و در آخر، همبستگی بین ظرفیت‌‌های تجمعی این 11 صنعت را در بازار بررسی و ظرفیت کلی بازار کریپتو را محاسبه می‌‌کنیم. ارتباط بین این دو نیز به دست می‌‌آید.

نکته: بیت کوین پروکسی کل بازار است (توجه کنید که بیت کوین تنها 50% از کل ظرفیت را در اختیار دارد) و آن را در این همبستگی لحاظ نکرده‌ایم.

اینجا یک مرور بر گراف پایین داریم و همبستگی بین این 11 صنعت و ظرفیت کل را بررسی کرده ایم:

  • 1 یعنی دو صنعت کم‌‌وبیش شبیه هم هستند
  • 0 یعنی دو صنعت کاملا مستقل از هم عمل می‌‌کنند
  • 1- یعنی دو صنعت در جهت عکس یکدیگر حرکت می‌‌کنند

مقایسه‌‌ عملکرد صنایع برتر کریپتو

به طور متوسط، همه‌‌ی این صنایع، به جز در وقفه‌‌های کوتاهی، به شدت به هم وابسته اند.

جالب است بدانید که بیشتر این نتایج در گرانی بازار ثبت شده اند. بعد از افزایش شدید قیمت‌‌ها در آغاز سال 2018 (خط مشکی) گراف سرعت بیشتری پیدا کرد.

همان گونه که در ماه گذشته پیش‌‌بینی کرده بودیم همبستگی زیادی بین ظرفیت اتریوم و ERC-20 وجود دارد.

هر دو گراف یک طرح را نشان می‌‌دهند: ثبات کم بین دو ظرفیت در بازار ارزان، و رشد معنادار در طول بازار گران.

تئوری ما به همان شکل باقی ماند: در طول یک دوره افزایش قیمت هر کسی می‌‌خواهد پروژه‌‌ای که پرسودتر است را پیدا کند. این دارایی معمولا در سرمایه‌‌گذاری‌‌های بر مبنای ارزش تسریع یافته و در نتیجه بین عملکرد پروژه‌‌های شخصی و ظرفیت بازار اختلاف فاحشی ایجاد می‌‌کند.

به عبارت دیگر، وقتی یک بازار رمز ارز رکود می‌‌کند، انتظار می‌‌رود سقوط شدیدی داشته باشد. وقتی دارایی‌‌ها 10% یا بیشتر از ارزش خود را در یک روز از دست می‌‌دهند، بیشتر معامله‌‌گران نگران این نیستند که کدام صنعت یا پروژه زیربنای محکم‌‌تری دارد. آن‌‌ها فقط می‌‌خواهند از بازار خارج شوند. در نتیجه در زمان رکود، کمبود پروژه‌‌ها و اختلاف بین صنایع ایجاد می‌‌شود.

به جلو نگاه کنیم!

امیدواریم این تحلیل به شما دید دقیقی از صنایع برتر کریپتو، مقیاس‌‌های نسبی‌‌شان و عملکرد تاریخی آن‌‌ها بدهد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.