مقاومت در برابر ASIC چیزی بیش از یک اصطلاح روز در دنیای بلاکچین نیست

به لطف آخرین تلاش قابل توجه برای تغییر اثبات کار بیت کوین، قصد داریم در مورد موضوع گسترده تخصص سخت افزاری، مقاومت در برابر ASIC، معایب فنی و منطقی تلاش برای مقاومت در برابر سخت افزار تخصصی و تاریخ این مبحث صحبت کنیم. سپس به موضوعی اشاره می‌کنیم که احتمالا جنبشی گذرا برای تغییر الگوریتم اثبات کار باشد.

0 135

از زمان ظهور رمز ارزهای جایگزین، آن‌ها نیاز داشتند که خود را از بیت کوین متمایز کنند، اگرنه نظاره‌گران متوجه می‌شدند (کسانی که سکه شما برایشان جذاب است) که زنجیره جدید فقط یک کپی است. این زنجیره‌ها دلیلی برای جایگزین بودن دارند، نباید اجازه دهید تا نظاره‌گران فکر کنند زنجیره جدید فقط یک کپی است،‌ چرا که در این صورت زنجیره را نخواهند پسندید.

Derp-Coin چیست؟

درست مثل بیت کوین است، آن را کپی کردیم.

چرا باید وقتی همه از بیت کوین استفاده می‌کنند من از این کوین استفاده کنم؟

نام آن بهتر است؟

این قطعا دلیل خوبی نیست، بنابراین باید این پاسخ واقعا بد را با چیزی بهتر جایگزین کنیم. چیزی که قابل توجه یا متقاعدکننده به نظر برسد، نه فقط یک ظاهر جدید. من تمام این موارد را توضیح نمی‌دهم، اما این فهرستی از برخی از پاسخ‌های رایج مورد استفاده است:

 • زمان تایید سریعتر (Litecoin)
 • بلاک‌های بزرگتر (BCash)
 • دوست‌دار محیط زیست (Ethereum)
 • حریم خصوصی بهتر (Monero)
 • مقاومت در برابر ASIC

مقاومت در برابر ASIC چیست؟

این یعنی استخراجی که شما می‌توانید آن را انجام دهید، چطور است؟ خوب به نظر می‌رسد؟ این استخراج طراحی شده است تا مردم را از داشتن «سهم ناعادلانه» از قدرت هش باز دارد، بنابراین شما می‌توانید وارد شده و درآمد کسب کنید. علاوه بر این، بلاکچین «غیر متمرکزتر» خواهد ماند، می‌دانیم که شما نمی‌دانید معنی آن چیست، اما عملی است، قول می‌دهیم.

این‌ها همه بی‌معنی هستند و دلیل آن بسیار ساده است، اما برای پوشش همه زوایا قصد دارم کل داستان را برای شما بازگو کنم.

فهرست

۱: مرور کلی

 • هشینگ و استخراج: بلاک را هش کنید، هش را مانند یک بلیط بخت‌آزمایی چک کنید
 • پردازش همه‌کاره: CPU کامپیوتر شما همه‌کاره است
 • پردازش مختص کاربرد: یک ASIC یکی از انواع این مورد است
 • پیچیدگی عمدی: پیامدهای ناخواسته

۲: استراتژی های مقاومت در برابر تخصص

 • متفاوت … اما مشابه: الگوریتم‌های جایگزین اما عادلانه
 • الگوریتم‌های حافظه‌بر: از قسمت‌های مختلف یک کامپیوتر استفاده می‌کند
 • پیش‌گویی‌های خارجی: الگوریتم به صورت دوره‌ای توسط توسعه‌دهندگان/جامعه تغییر می‌کند
 • تناوب برنامه‌ریزی شده: الگوریتم به صورت دوره‌ای توسط کد تغییر می‌کند

۳: مساله از کجا شروع شد و چرا هنوز وجود دارد

 • یادی از گذشته: کمی تاریخ
 • چه زمانی پایان می یابد؟: آینده‌ای خندان/ترسناک

۴: استخراج دیرهنگام به اندک موانعی برای ورود دارد

 • استخراج توسط ائتلاف‌های بزرگ: بازی پایانی
 • بدون لیمو؟: لیمونادی نیست

۵: تغییر PoW بیت کوین چیزی را حل نمی‌کند

 • تسکین موقت برای هشدارهای جعلی بی‌پایان
 • هارد فورک‌ها ذاتا فاقد اجماع هستند (با چند استثناء)

۶ : نتیجه‌گیری

هشینگ، استخراج و چاقوی جیبی در برابر قیچی

هشینگ و استخراج

هشینگ عمل تقلیل اطلاعات است. هر چیزی که دوست دارید را در یک جعبه قرار می‌دهید و خروجی آن ۰ و ۱ است. هشینگ چند عمل را ممکن می‌کند، اما به طور کلی به شما اجازه می‌دهد ورودی را مخفی نگه داشته و خروجی را به اشتراک بگذارید. الگوریتم‌های هشینگ مجموعه‌ای خاص از دستورالعمل‌هایی هستند که برای تولید یک هش استفاده می‌شوند. آن‌ها می‌توانند به اندازه ضرب در ۵ و سپس تقسیم بر ۲ ساده باشند. مشکل اینجا است این عمل کاملا برگشت‌پذیر است. کافی است فقط ۲ ضرب کنید و سپس بر ۵ تقسیم کنید، و کامپیوترها می‌توانند این کار را بسیار سریع انجام دهند. اگر می‌خواهید ورودی یک راز باقی بماند، نیاز به چیزی قوی‌تر و غیر قابل برگشت دارید. ما می‌توانیم مراحل بیشتری اضافه کنیم، اما این نوع مراحل است که اهمیت دارد. آیا آزمون‌ تشخیص الگوی اعداد دبیرستان را به خاطر دارید؟

هشینگ و استخراج

کامپیوترها در آن‌ها نیز واقعا خوب عمل می‌کنند، فارغ از اینکه چقدر پیچیده باشند. اگر می‌خواهید الگوریتم هشینگی را استانداردسازی کنید که همه از آن استفاده کنند، باید برای مخفی‌ ماندن ورودی‌ها تلاش بیشتری بکنید. غیر قابل برگشت ساختن یک فرایند، نیاز به اخذ اعداد از قلمرو ریاضیات و «بازی کردن» بسیار با آن‌ها دارد. و این ما را به الگوریتم هشینگ بیت کوین می‌رساند: الگوریتم هشینگ SHA256. مقالات زیادی وجود دارند که آن را توضیح می‌دهند، اما من ترجیح می‌دهم آن را به شما بسپارم و مستقیما به سراغ نشان دادن آن بروم.

به این وب سایت بروید و موارد زیر را وارد کنید، خواهید دید که خروجی آن یکسان است.

هشینگ و استخراج

می‌بینید که خروجی‌ها متفاوت هستند؟ حالا کمی موضوع را درک کرده‌اید، مقادیر تصادفی را بعد از blockdata اضافه کنید تا هش خروجی با aaa آغاز شود. این ماینینگ است. ماینینگ فقط حدس زدن از طریق آزمون و خطا است.

پردازش همه‌کاره

اجرای SHA256 بر مبنای یک رشته از داده‌ها برای کامپیوتر فرایندی بسیار ساده است. CPU کامپیوتری که این مقاله را در آن می‌خوانید می‌تواند این کار را انجام دهد چرا که CPUها مانند یک چاقوی جیبی چندمنظوره ساخته شده‌اند و قادر به انجام بسیاری از درخواست‌های مختلف هستند. سعی کنید هر یک از این نقاط آبی را به صورت ۰ یا ۱ و تمام دستگاه را به صورت یک پردازنده تصور کنید:

در نظر گرفتن داده‌های بلاکی و هش کردن آن نیازمند همه توان دستگاه نیست و فقط از قسمت‌های خاصی از آن استفاده می‌کند. CPU شما می‌تواند این کار را انجام دهد، اما باقی این فضا و انرژی هدر می‌رود و جای زیادی برای بهبود آن باقی می‌گذارد. پس بیایید چیز خاص‌تری بسازیم.

پردازش با کاربرد خاص

ASIC مخفف مدارهای مجتمع با کاربرد خاص است. ASIC نوعی تخصص سخت افزاری است، اما تنها نوع آن نیست. این یکی از دلایل سردرگمی در مورد این موضوع بوده و سوء تفاهم رایج است. مانند این است که کل موسیقی الکترونیک را تکنو بنامیم. تکنو فقط یک ژانر موسیقی الکترونیک است و ASICها فقط یک نوع از تخصص سخت افزاری هستند.

به همین ترتیب، مقاومت در برابر ASIC فقط یک نوع از مقاومت در برابر تخصص سخت افزاری است، بنابراین از این به بعد از نام اشتباه ASIC استفاده نمی‌کنم، من آن را با آنچه که هست، مورد اشاره قرار می‌دهم. لطفا عنوان این مقاله را نادیده بگیرید، این عنوان فقط انتخاب شده بود تا شما را به وسیله سوء تفاهمتان جذب کند.

تمایل دارم باور کنم که بعد از خواندن تا اینجا و دیدن تصویر زیر، موضوع کلی را درک خواهید کرد. سخت افزار با کاربرد خاص برای انجام یک کار به صورت عالی طراحی شده است. هنگامی که از تمام حواشی بی‌فایده و CPU خلاص می‌شوید، به سخت افزار بسیار کارآمد و تخصصی‌تری می‌رسید.

پیچیدگی عمدی

پیچیدگی ذات مقاومت است، اما همیشه به یک شکل نیست. در مقایسه با یک الگوریتم ساده مانند الگوریتم فوق، هدف کلی مقاومت در برابر تخصص، سخت کردن طراحی یک قطعه سخت افزار است تا مردم مجبور به استفاده از CPU یا GPU باشند.

منطق آن به شرح زیر است:

 1. اگر تخصصی کردن سخت باشد، بنابراین ارزش نخواهد داشد و باعث می‌شود استخراج توسط سخت افزار عمومی انجام شود.
 2. به دست آوردن انبوهی از توان سخت افزاری عمومی برای ماینرهایی که به دنبال گسترش سرمایه گذاری خود هستند گران‌تر خواهد بود.
 3. اگر عملیات استخراج آهسته‌تر گسترش یابد، شرکت‌‌های کوچکتر از رقابت خارج نخواهند شد و مردم عادی نیز می‌توانند وارد بازی شوند.
 4. این باعث می‌شود تا استخراج غیرمتمرکز باقی بماند.

مسئله این موضوع و منطق بالا این است که زمانی می‌رسد که اگر سکه شما به اندازه کافی موفق باشد، طراحی سخت افزار تخصصی برای آن هنوز هم به‌صرفه خواهد بود. سپس شما در موقعیتی قرار می‌گیرید که عرضه این سخت افزار تخصصی بسیار متمرکز است، بعدا آن را بیشتر توضیح می‌دهیم.

۲: استراتژی مقاومت در برابر تخصص

تمایل داریم تا بدون استفاده از اصطلاحات فناوری به انواع مختلف استراتژی‌های مقاومتی بپردازم که معمولا تبلیغ می‌شوند.

متفاوت اما مشابه

این یکی از ساده‌ترین مباحث است، زیرا خود گویا است. برخی از الگوریتم‌ها مانند SHA256 از همان «بخش‌های» یک CPU/GPU استفاده می‌کنند، که هیچ تفاوتی در سختی محاسباتی یا هزینه تولید ندارند. برخی از الگوریتم‌های دیگر از چند بخش CPU استفاده می‌کنند که تولید سخت افزارهای خاص برای بعضی از آن‌ها ممکن است نیازمند هزینه بیشتری باشد، اما مجددا این روش نیز در نهایت موفق نیست. تنها هدف واقعی این تبلیغات است که بگوییم «آن‌ها را برای این کار ASICS نمی‌سازند»، بنابراین شما می‌توانید با استفاده از رایانه خود در خانه احساس خوبی داشته باشید. این خوب است، اما فقط تا زمانی که سکه‌هایتان باارزش می‌شود و شرکتی تصمیم می‌گیرد سخت افزار اختصاصی تولید کند. Litecoin این روش را امتحان کرد، ولی اکنون آن‌ها نیز سخت افزار تخصصی استخراج دارند.

الگوریتم‌های حافظه‌بر

فکر نمی‌کنم که این الگوریتم‌‌ها شایسته بخش مخصوص خود باشند، اما آنقدر به طور گسترده از این اصطلاح استفاده می‌شود شاید که لازم باشد آن را ذکر کنم؛ در غیر اینصورت ممکن است کسی در کامنت‌ها بگوید: «تو فقط درباره CPU صحبت کردی، الگوریتم‌هایی که از قسمت‌های مختلف کامپیوتر مانند رم استفاده می‌کنند چه می‌شوند؟»

مادربوردها انواع مختلف سخت افزار را به یکدیگر متصل می‌کنند، بله، همه محاسبات در درون پردازنده انجام نمی‌شود. برخی الگوریتم‌ها طراحی شده‌اند تا برای تولید هش بیشتر نیاز به رم بیشتر داشته باشند. تنها فایده این روش این است که از استفاده از کارت‌های گرافیکی برای استخراج جلوگیری می‌کند. این باعث نمی‌شود که کسی سخت افزار اختصاصی برای آن نسازد و اینجا است که ناکافی بودن خود را نشان می‌دهد. در بهترین حالت، این روش به عنوان یک الگوریتم هارد فورک اضطراری مفید است، زیرا هنوز هیچ‌کس سخت افزار اختصاصی برای این نوع نساخته است. ولی تقریبا در تمام موارد دیگر کاربرد کافی نیست. سکه در حال توسعه Grin که از فناوری حفظ حریم خصوصی Mimblewimble استفاده می‌کند، از این نوع الگوریتم استفاده می‌کند و اگر روزی به یک رمز ارز عمده بدل شود،‌ شرکت‌ها برای آن سخت افزار توسعه خواهند داد.

پیش‌گویی‌ خارجی

این عملا همان «مشابه، اما متفاوت» است، به جز این که بیش از یک الگوریتم وجود دارد و الگوریتم‌ها با نظر توسعه‌دهندگان و یا جامعه تغییر می‌کنند. این امر می‌تواند پیشاپیش در فواصل زمانی و یا جایی برنامه‌ریزی شود که در مورد الگوریتم جدید تا آخرین لحظه تصمیم‌گیری نمی‌شود و یا فقط می‌تواند زمانی که «آن‌ها» احساس کنند متمرکزسازی «نگران‌کننده» شده است بر حسب موقعیت اعمال شود.

مونرو این گونه است. Bitmain با یک الگوریتم مقاومت عادی شروع کرد و در نهایت نیز برای آن سخت افزار تخصصی توسعه داده شده است؛ بنابراین «آن‌ها» تصمیم گرفتند که به صورت خودجوش فورک کرده و الگوریتم را تغییر دهند. البته این خوب است، اما برخلاف چیزی که دیگران به شما می‌گویند، مهمترین وجه تمایز در در اینجا این است که این کار اصلا غیرمتمرکز نیست هر کسی را می‌توان خرید، از او اخاذی کرد و یا بدتر؛ و و اگر سکه به اندازه کافی ارزشمند باشد، هر نوع سازوکار رای‌گیری می‌تواند مورد تقلب واقع شود و می‌شود. علاوه بر این، این روند نمی‌تواند برای همیشه ادامه یابد. شبکه نمی‌تواند همیشه نودهای قدیمی را تعطیل کند و به یک الگوریتم جدید هارد فورک شود. در ادامه به یک مجموعه کد متسحکم و غیر قابل تغییر نیاز خواهید بود تا بتوان بر مبنای شبکه زیرساختی ایجاد کرد که از سر استیصال توسط یک هارد فورک خود به خود غیر فعال نمی‌شود.

تناوب برنامه‌ریزی شده

در اینجا فرآیند انتخاب خودکار می‌شود. مهم نیست که چگونه آن را خودکار می‌کنند، چیزی که باید بدانید این است که مجموعه‌ای از الگوریتم‌ها وجود دارند که این فرآیند در بین آن‌ها چرخش می‌کند. برای تمام این الگوریتم‌ها می‌توان سخت افزار تخصصی طراحی کرد و مجددا تنها چیزی که مانع از این اتفاق می‌شود قیمت سکه است. اگر به اندازه کافی ارزشمند شود، این اتفاق اجتناب‌ناپذیر است. همچنین این احتمال وجود دارد که واحدهای همه‌کاره هشینگی در حال توسعه باشند که نیمه تخصصی هستند و می‌توانند بلافاصله هدف اولیه چین را بدون نیاز به سخت افزاری کاملا تخصصی نابود کنند. Ravencoin قصد دارد این کار را با تناوب بین ۱۶ الگوریتم مختلف انجام دهد. همانند تمام روش‌های دیگر که در بالا توضیح داده شد، نتیجه نهایی فقط یک سیستم است که ساختن سخت افزار تخصصی برای آن سخت تر و نه غیر ممکن است.

۳: مساله از کجا شروع شد و چرا هنوز وجود دارد

یادی از گذشته

 Tenebrix

چیزی که قصد داشت اولین و بهترین باشد و در آینده نیز اینگونه باقی بماند.

اگر Tenebrix را می‌شناسید، احتمالا اصلا نیازی نیست این بخش را بخوانید. موضوع آن ساده بود، استخراج سخت‌تر می‌شود و این برای کسانی که کارت گرافیک گران‌قیمت ندارند عادلانه نیست، پس بیایید چیزی بسازیم که علیه آن مقاوم است.

بسیاری از افراد دوست دارند از کلمه «کلاهبرداری» در این اکوسیستم زیاد استفاده کنند، اما من فکر می‌کنم که این کلمه تا حدی زننده است؛ زیرا هیچکس در آن زمان چنین حدسی نمی‌زد و اگر کسی تلاش می‌کرد خلاف آن را به شما بقبولاند،‌ خوب، خودتان قضاوت کنید. من در سال ۲۰۱۳ Litecoin استخراج می‌کردم (حدود ۲۰ دلار کسب کردم). من یک کلاهبردار نیستم، و چارلی هم زمانی تنها ۱۵ روز پس از Tenebrix آن را اعلام کرد کلاهبردار نبود. این مفهوم در آن زمان جالب به نظر می‌رسید. در زمانی که هیچ کس نمی‌دانست قضیه به کدام سو می‌رود.

 Tenebrix

البته موضوع سکه خاصی نیست، موضوع نحوه ادامه این روند است. در حالی که یک پروژه ممکن است از علاقه واقعی سرچشمه گرفته باشد، برخی قطعا کلاهبرداری هستند، و برخی جایی در میانه قرار دارند. این طیف مشروعیت، در کنار رشد چشمگیر این فضا مهم است، زیرا به مردم کمک می‌کند تا درک کنند چرا هنوز هم می‌بینیم که این مفهوم مقاومت امروز نیز تبیلغ می‌شود. اگر مرز مشخصی بین کلاهبرداری و صداقت وجود نداشته باشد، بنابراین برای حرکت قطعی رو به جلو و به دور از سردرگمی راهی وجود ندارد. بعضی از این سکه‌ها هنوز هم وجود دارند و لایت‌کوین نمونه بارز آن است. «موفقیت» Litecoin به علت الگوریتم PoW آن نیست، بلکه به این دلیل است توانست بسیار دقیق شبیه بیت کوین باشد: از فرآیند توسعه آن گرفته تا جامعه و ایدئولوژی آن. تصویر زیر قرار بود که یک سکه دیگر را به سخره بگیرد، اما اگر دقیق بنگرید، حقیقتی را در آن می‌بینید (به جز این که LTC واقعا ۱۵۰ سکه از پیش استخراج شده داشت که تا آن همین اواخر به معنای واقعی بی‌ارزش بودند):

کریپتوکارنسی

این وجود طیف مشروعیتی را اثبات می‌کند که حداکثرگرایان بیت کوین به نفع «تکوین معصوم» بیت کوین تمایل به رد آن دارند. اشکالی ندارد اگر چنین فکر کنید، و من یکی از آنها هستم… اما همیشه یکی از آن‌ها نبودم. مانند بسیاری از افراد، نهایتا درکی حاصل می‌شود و مانند بسیاری از افراد، چیزهایی وجود دارند که ما را از آن دور نگه می‌دارند. اگر تمام این افراد را در نظر بگیرید و آن‌ها را ترسیم کنید،‌ به یک طیف دیگر، طیف ذهنیت می‌رسیم. نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همه بلافاصله ذهنیت خود را در یک زمان تغییر دهند، و تا زمانی که زیر مجموعه‌ای از افرادی وجود داشته باشد که فکر می‌کنند الگوریتم‌های جایگزین کاربرد دارند، این ایده به ویژه برای موج جدید افرادی که وارد این فضا می‌شوند تبلیغ می‌شود. این به این معنا نیست که کل افرادی که از آن‌ها پشتیبانی می‌کند کلاهبردار هستند، اگرچه بسیاری کلاهبردار میان آنها وجود دارند.

و چه کلاه‌ها که برنمی‌دارند…

دارک کوین

دارک کوین

طرفداران DASH (سابقا DarkCoin) این موضوع را انکار می‌کنند، اما این تا حدی دلیل تغییر نام آن‌ها بود، دلیل دیگر این بود که دیگر تظاهر نمی‌کنند سکه حریم خصوصی (dark = private) هستند. می‌توانید ببینید که این کلاهبرداری‌ها چندوجهی هستند، زیرا آنها از یک الگوریتم «فقط CPU» به عنوان یکی از نکات تبلیغات خود استفاده می‌کنند تا توجه افراد را جلب کنند، اما سپس میلیون‌ها سکه از را از پیش استخراج می‌کنند بدون این که پیش از عرضه آن به سایر افراد نگران رقابت باشند. BitcoinTalk از عرضه‌های سرسری سکه به این شکل پر است، بنابراین در نظر گرفتن یکی از آنها به عنوان یک آلتکوین «عمده» منطقی است. این موضوع آن را به هیچ وجه مشروع‌تر از سایرین نمی‌کند، اما اکثر مردم اطلاعات کافی ندارند.

مساله چه زمانی پایان خواهد یافت؟

coin marketcap

رمز ارز‌ها به این زودی نابود نمی‌شوند و احتمال دارد چین‌های اقلیتی وجود داشته باشند که سعی در جلب توجه دارند. در حالی که نمی‌توانم پیش‌بینی کنم که چه زمانی این روند فرو می‌نشیند، میزان سکه‌های موجود فقط در سال گذشته دو برابر شده است. بخش بزرگی از آن‌ها ICO هستند، اما (در رابطه با مقاله حاضر) مهمتر از آن معرفی روش‌های امنیتی جدید بلاکچینی است. شناخته‌شده‌ترین آن‌ها گواه بر سهام است، اما در کنار آن گواه بر سهام تفویض شده، اثبات ذخیره‌سازی، اثبات اختیار، اثبات کار با Masternodeها، اثبات تایید، و نمودارهای غیرمدور هدایت شده نیز وجود دارند.

در 10 سال آینده بلاکچین نخواهیم داشت

این فهرست در حال رشد است و موج‌های هیجان بلاکچین به آرامی از اثبات کار دور می‌شوند، به خصوص به این دلیل که اثبات کار اتلاف انرژی (در زیر بیشتر توضیح خواهیم داد) تصور می‌شود، اما هنوز هم سکه‌هایی جدید در دست توسعه وجود دارند که خود را به عنوان مقاوم در برابر ASIC معرفی می‌کنند. همانطور که قبلا ذکر شد، Ravencoin اخیرا عرضه شده و با داشتن سوییچ پروتکل بین ۱۶ الگوریتم مختلف، خود را مقاوم معرفی می‌کند. سپس به Grin می‌رسیم که در حال توسعه است، و در واقع به نحوی بسیار جالب این کار را انجام می‌دهد. این سکه برای مقاوم بودن تلاشی نمی‌کند و فقط سعی دارد تا برای جلوگیری از ورود مزارع GPU و قبضه کردن شبکه، از یک الگوریتم PoW حافظه‌بر استفاده کند که در آینده تولید انبوه آن آسان است و به این سکه اجازه می‌دهد که همانند بیت کوین به طور ارگانیک رشد کند. در حالی که من فکر نمی‌کنم آلتکوین‌ها در آینده نزدیک ناپدید شوند، چشم‌انداز میان مدت آن‌ها جالب به نظر نمی‌رسد. به نظر من بعید است که مقاومت در برابر ASIC در آینده نیز جزو نکات عمده ترغیب به خرید باقی بماند، اما احتمال دارد که چرخه هیجان و مرگ آلتکوین‌ها از طریق ابزارهای جاذب دیگر ادامه یابد.

آلتکوین

۴: استخراج دیرهنگام نیاز به اندک موانعی برای ورود دارد

در دو بخش اول، به مشکل زیربنایی تلاش برای مقاومت در برابر سخت افزار تخصصی اشاره کردم و امیدوارم نتیجه‌گیری پیش رو حاصل شده باشد: نمی‌توانید از آن جلوگیری کنید. به جای تلاش بی‌وقفه برای رسیدن به چیزی که نمی‌توانید، یک رویکرد جایگزین می‌تواند منطقی نگه داشتن وضعیت و یافتن راهی جدید برای فکر کردن در مورد آن باشد.

همانطور که عنوان این بخش نشان می‌دهد، قصد دارم در مورد اهمیت داشتن موانع اندک ورود به بازار استخراج، به ویژه در سناریوی «بازی پایانی» صحبت کنم که در آن بلاکچین به طور گسترده استفاده می‌شود. در نهایت این تنها چیزی است که اهمیت دارد، چرا باید یک بلاکچین نیمه‌کاربردی موقت ساخت که چشم‌انداز مثبتی در آینده ندارد و تنها چند شخص منتخب می‌توانند سخت افزار مورد نیاز را تولید کنند؟

استخراج توسط ائتلاف‌های بزرگ

استخراج در وضعیت فعلی آشفته، کثیف، و به نوعی قابل اخلال است و بیش از حد بلاکچین وجود دارد. Verge مورد حمله ۵۱٪ قرار گرفت و آخرین مورد نیز نخواهد بود. امنیت قدرت هش (به شکل هزینه انرژی) به آرامی اهمیت خود را اثبات می‌کند. هر کس نظری دارد، اما بسیاری از افراد از فکر کردن به ۵۰ یا ۱۰۰ سال آینده اجتناب می‌کنند، زمانی که داشتن یک الگوریتم اثبات کار خوب بسیار مهم خواهد بود. آن‌ها اگر هم آینده را در نظر بگیرند، به آنچه که امروز می‌بینیم اشاره کرده و ادعا می‌کنند که در آینده وضعیتی مشابه اما بدتر پیش خواهد آمد. به جز کسانی که به اختیارات معامله اعتقادی ندارند و روش‌های جایگزین را ترجیح می‌دهند (مانند اثبات سهام)، موافقان منتقد استخراج عموما به تمرکز جغرافیایی و تولیدی به عنوان نگرانی‌های فزاینده اشاره کرده و راهکارهایی مبهم مانند تغییر بی‌هدف اثبات کار به چیزی «بهتر» را مطرح می‌کنند.

استخراج توسط ائتلاف‌های بزرگ

Bitmain انحصار استخراج را در اختیار ندارد. سهم بزرگی قدرت هش در اختیار آن‌ها است، اما این یک انحصار نیست. و آن‌ها روز به روز سهم خود را به سخت افزارهای پربازده‌تر مانند DragonMint T1 از Halong و دیگر تولیدکنندگان غیرچینی ASIC مانند غول ژاپنی اینترنت GMO از دست می‌دهند. تعجب نمی‌کنم اگر سایر تولیدکنندگان نیز به طور پنهانی مشغول این کار باشد،‌ درست مثل Halong که تا زمان اعلام پنهانی به این کار مشغول بود.

استخراج توسط ائتلاف‌های بزرگ

استخراج توسط ائتلاف‌های بزرگ

صفات ذاتی استخراج متضمن مسابقه‌ای بی‌پایان به سوی پربازده‌ترین دستگاه است و نتیجه نهایی استخراج به وسیله انرژی تجدیدپذیر خواهد بود که مزارع را به رشد خارج از زنجیره و در نزدیکی منابع تجدیدپذیر تشویق خواهد کرد. حتی هم‌اکنون و بدون انرژی تجدیدپذیر نیز شاهد این مهاجرت در نقاطی هستیم که با خنک کردن سخت افزار به علت سرد بدون اقلیم ارزان‌تر است. این کار زمانی که بتوانید سخت افزار را به صورت محلی یا حتی خودتان تولید کنید حتی آسان‌تر می‌شود. بنابراین اجازه دهید یک گام به عقب برداشته و بیاندیشیم که ساخت چه چیز سخت‌تر است؟ تولید یک قطعه سخت افزاری پیشرفته مانند یک واحد پردازش مرکزی مدرن سخت‌تر است یا یک تراشه بسیار خاص و ساده جهت تولید یک الگوریتم بسیار ساده هش؟

اگر اعتقاد ندارید که که آینده از آن انرژی تجدیدپذیر است، کافی است نگاهی به این مقاله آژانس بین المللی انرژی بیندازید. داده‌ها خود گویا هستند، اما این را نیز در نظر داشته باشید که تنها در سال ۲۰۱۷، ۴۰ برابر انرژی مورد استفاده برای استخراج بیت کوین انرژی تجدیدپذیر تازه وارد شبکه شد. مازاد انرژی آنقدر خواهد بود که با افزایش تقاضا، تاخیر (latency)‌ (حمل و نقل آن) به گلوگاه عرضه انرژی تبدیل خواهد شد. آیا تصور می‌کنید که این شرکت‌های تولید برق کناری ایستاده و اجازه می‌دهند که این انرژی اضافه به هدر برود؟ آن‌ها انرژی پاک را سریع‌تر از آن‌چه می‌توانند صادر کنند تولید خواهند کرد، بنابراین فکر می‌کنید همه آن انرژی اضافه در نهایت به کجا می‌رود؟

استخراج توسط ائتلاف‌های بزرگ

استخراج توسط ائتلاف‌های بزرگ

تیتر: استارتاپ‌های باجه‌های لیموناد توسط قوانین جدید فلج شده‌اند

به عنوان یک کارآفرین باجه لیموناد، احتمالا این عنوانی است که اصلا تمایلی به دیدن آن ندارید. زمانی که خود را برای چنین روزی آماده می‌کردید، فهرستی از چیزهایی تهیه کردید که می‌تواند به طور بالقوه به کسب و کار جدید لیموناد شما آسیب بزند:

 • تعرفه واردات لیمو (واردات لیمو از کشورهای دیگر هزینه‌بر است)
 • مقررات جدید کشت لیمو (کاهش عرضه، افزایش هزینه‌ها)
 • ایجاد حق امتیاز DNA لیمو (دیگران نمی‌توانند این نوع از لیمو کشت کنند)
 • آتش‌سوزی در مزارع بزرگ لیمو (کاهش عرضه، افزایش هزینه)

آیا بهتر نبود اگر می‌توانستید در حیاط خلوت خود لیمو بکارید؟ یا فقط برای این فصل حیاط همسایگان خود را برای کشت لیمو اجاره کنید و اگر فصل بعد نرخ بهتری پیدا کردید حیاط شخصی دیگر را اجاره کنید؟ آیا از این آزادی عمل برخوردار بودید اگر تنها تعداد محدودی از همسایگان شما خاک مناسب کشت درخت لیمو را در اختیار داشتند؟ امیدوارم بدانید از چه صحبت می‌کنم.

هنگامی که در مورد طراحی و ساخت سخت افزاری برای پردازش الگوریتم PoW مورد استفاده بیت کوین صحبت می‌کنیم، اصلا تمایل نداریم شاهد آن باشیم که ۵۰ شرکت مختلف به دنبال آن باشند که یک شرکت برای آن‌ها سخت افزار بسازند. همه می‌توانند تحقیق کنند، اما توسعه به تولید انبوه ختم می‌شود، حتی اگر این یک بار تولید مد نظر باشد. هر چه طراحی سخت افزاری که به آن نیاز دارید پیچیده‌تر باشد، احتمال این که چند سازنده پیدا کنید که این کار را برای شما انجام دهند کمتر می‌شود و آن‌هایی که توان انجام این کار را دارند شاید ظرفیتشان پر باشد یا تحت قرارداد الزام‌آوری قرار داشته باشند.

آیا می‌دانید اصلا چرا استخراج اولین بار در چین متمرکز شد؟ چین مقررات کمتری در زمینه طراحی سخت افزار دارد، انرژی در این کشور ارزان‌تر است (یا دسترسی به انرژی ارزان بسیار آسان‌تر است)، و تولید سخت افزاری نیز نسبتا آسان است. اما اساسا، دلیل آن برق ارزان برای راه‌اندازی تاسیسات استخراج و هزینه کم (فاصله) حمل و نقل از سازنده به تاسیسات استخراج بود.

با رایج‌تر شدن انرژی تجدیدپذیر، ‌فکر می‌کنید بهترین سناریو در دراز مدت چیست؟

 1. طرح‌های پیچیده سخت افزاری که فقط چند تولیدکننده از عهده تولید آن برمی‌آیند و در نتیجه استخراج پیرامون مکان‌ها متمرکز می‌شود.
 2. طرح‌های ساده سخت افزاری که بسیاری از تولیدکنندگان می‌توانند تولید کنند و در نتیجه می‌توان تاسیسات استخراج را در سراسر جهان و هر کجا که استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر مناسب باشد گسترش داد.

این نوع تنوع/توزیع/عدم تمرکز لازم در تولید سخت افزار توسط الگوریتم اثبات کاری تشویق می‌شود که مخالف پیچیدگی، مخالف مقاومت، و مستعد تغییر است.

در مورد این که استارتاپ‌های جدید همین حالا ظاهر شده و گسترش می‌یابند صحبت کردیم، استارتاپ‌های بیشتری نیز در راه هستند، اما چه اتفاقی می افتد اگر جلوی آن‌ها گرفته شود؟

چه اتفاقی می‌افتد اگر ۱۰ تولیدکننده داشته باشیم اما فقط ۲ مورد از آن‌ها سابقه کافی تولید برای رسیدن به سود داشته باشند و سپس به طور ناگهانی تمام سخت افزار تولیدی آن‌ها منسوخ شود؟

آیا همه آن‌ها می‌توانند چنین ضرری را تحمل کنند؟

شرط می‌بندم که ۸ مورد از آن‌ها قادر به تحمل نخواهند بود. پس فایده صدمه زدن به همه آن‌ها، به جز قوی‌ترین آن‌ها که می‌تواند به بقای خود ادامه دهد و سخت افزار جدید تولید کند چیست؟

۱۰ تولیدکننده در برابر ۲ تولیدکننده، کدام متمرکزتر به نظر می‌رسد؟

اگر شما استارتاپی به دنبال استخراج بودید، اما هنوز سرمایه گذاری اولیه انجام نداده بودید، پس از چنین اتفاقی چه می‌کردید؟

اگر می‌دانستید که یک روز تمام تجهیزات شما منسوخ خواهد شد احتمال این که به راه خود ادامه دهید بیشتر بود یا کمتر؟

آیا واقعا می‌خواهید مردم از سرمایه گذاری در استخراج بترسند و نسبت به آن مردد باشند؟

چطور چنین چیزی می‌تواند منجر به انحصار اکوسیستم استخراج نشود؟

مجددا، چرا فکر می‌کنید که تغییر اثبات کار به اکوسیستم کمک می‌کند؟

۵: تغییر PoW بیت کوین چیزی را حل نمی‌کند

اکنون بیایید تا به برخی از مباحثات اخیر درباره تلاش برای تغییر اثبات کار بیت کوین بپردازیم و این که چرا چنین چیزی هیچ‌گاه عملی نخواهد بود.

تسکین موقت برای هشدارهای جعلی بی‌پایان

تغییر PoW بیت کوین چیزی را حل نمی‌کند

این حمله‌ای به لوک (Luke) نیست، مساله این است که لوک پرسروصداترین توسعه‌دهنده‌ای است که برای تغییر تلاش می‌کند و آشکارا اظهار می‌کند که روش انتخابی «تا زمانی که راهکاری بهتر پیدا نشود» باید در آینده دوباره تغییر کند. این حرف آشکارا به این معنی است که بیت کوین در حالت فعلی دچار اشکال است، که من اساسا به دلایلی که تا اینجا در مورد آن‌ها صحبت کرده‌ام مخالفم. طرفداران تغییرPoW بیت کوین تنها به طور موقت از راهکار خود آسوده‌خاطر می‌شوند و برای پایان معضل تغییر PoW که منطقشان آن‌ها را درگیر آن کرده است چیزی ارائه نمی‌دهند. خوشبختانه امنیت بیت کوین به توانایی ما در هاردفورک کردن PoW وابسته نیست، و حتی امنیت با رشد قدرت هش بیشتر می‌شود. این موضوع عملا همان پیش‌گویی خارجی بخش دوم است، که در آن امنیت شبکه به طور کامل وابسته به توانایی جامعه در رسیدن به اجماع برای تغییر PoW است، فقط به این دلیل که همه «احساس می‌کنیم چنین تغییری لازم است». طیف افراد که در مورد آن صحبت کردیم را به خاطر دارید؟ پس آیا هر زمان که بخواهیم PoW را فورک کنیم باید به اجماع کامل برسیم؟

هارد فورک‌ها ذاتا فاقد اجماع هستند (با چند استثناء)

در زیر گزیده‌ای از دو لیست ایمیل bitcoin-dev از آنتونی تاونز (Anthony Towns) آمده است. این ایمیل‌ها در مورد ارتقاء طرح امضای بیت کوین از ECDSA به Schnorr صحبت می‌کنند. این ارتقاء، مانند ارتقاهایی که به دنبال آن خواهند آمد، یک فورک نرم خواهد بود (یکی از مزایای سافت فورک Segwit) که اجازه می‌دهد تمام قابلیت‌های قدیمی ادامه پیدا کنند، و در عین حال امکان و انگیزه تغییر به ویژگی جدید را نیز فراهم می‌کند. این امکان به شبکه نودها اجازه می‌دهد تا نوعی ارتقاء پلاستیکی داشته باشند، به طوری که حتی اگر از ارتقا امتناع کنید، نود شما همچنان به عملکرد خود ادامه می‌دهد (و بیرون انداخته نمی‌شود). علاوه بر این، یک ارتقاء جزیی خواهد بود، زیرا هیچ یک از انگیزه‌های زیربنایی شبکه را دچار مشکل نخواهد کرد. در زیر پیشنهاد شده است که یک «تایمر» ۵ ساله در سافت‌ فورک گنجانده شود که پس از پایان آن شبکه ارتقایی را هارد فورک می‌کند که (تا آن زمان) عمری ۵ ساله دارد. در آن زمان هارد فورک پیچیدگی اضافی کد را حذف می‌کند که پیش از آن برای حفظ انسجام شبکه مورد نیاز بود.

هارد فورک‌

هارد فورک‌

منطق این پیشنهاد هارد فورک در واقع کاملا قابل قبول است. انتظار نمی‌رود که این ارتقاء سافت فورک ستیزه‌جویانه باشد، چیزی را خراب کند یا نود شما را از شبکه جدا کند؛ این ارتقاء فقط یک ویژگی جدید اضافه می‌کند. هارد فورک مورد نظر بر اساس یک فرض پیشنهاد شده است: که در عرض ۵ سال اکثر مردم در هر صورت ارتقاء را انجام داده‌اند.

قویا اعتقاد دارم که این هارد فورک کاملا منطقی است (تا جایی که هارد فورک‌ها می‌توانند منطقی باشند) اما من هرگز با چنین نتایجی از آن پشتیبانی نمی‌کنم. اگر فقط به این خاطر که از یک هارد فورک صحبت می‌کنیم نتایج نشان‌دهنده یک اختلاف ۵۰-۵۰ در مورد یک تغییر مورد اجماع است، آیا می‌توانید تصور کنید که در مورد یک هارد فورک اثبات کار با مجموعه‌ای از اشکالات و ناشناخته‌ها که ممکن است بر انگیزه‌های شبکه بیت کوین اثر منفی داشته باشد چگونه باید با اجماع برسیم؟

هارد فورک‌

هارد فورک‌

مگر در صورتی که مرگ فوری و آشکار بیت کوین تنها گزینه جایگزین باشد، هارد فورک‌ها احتمالا همواره مورد اعتراض هستند و به همین همیشه فاقد اجماع خواهند بود. من با نیاز به تغییر PoW موافق نیستم، اکثر افرادی که من با آن‌ها در ارتباط هستم نیز به لزوم آن اعتقادی ندارند، و واقعا فقط تعداد کمی و شاید فقط یک توسعه‌دهنده هسته برای آن تلاش می‌کند. به نظر من این که فعالان این فضا متفاوت فکر می‌کنند فوق‌العاده است، اما هیچگاه نمی‌توان بر سر این موضوع به اجماع رسید؛ چرا که مساله‌ای را حل نمی‌کند و تنها افراد مسئول را تغییر می‌دهد.

۶: نتیجه‌گیری

برای نتیجه‌گیری، بیایید استدلال‌های من را خلاصه کنیم:

 1. مقاومت در برابر تخصص سخت افزار بی‌فایده است.
 2. «موفقیت» آلتکوین‌ها متکی بر مقاومت آن‌ها نیست.
 3. تولید الگوریتم‌های اثبات کار باید آسان باشد.
 4. آلتکوین‌های جدید خلاف جهت شنا می‌کنند و باید ۱ و ۲ و ۳ را در نظر بگیرند.
 5. تغییراثبات کار سکه‌ها در درازمدت فایده‌ای به همراه ندارد.
 6. در آینده استخراج کاملا به وسیله انرژی پاک انجام خواهد شد.
 7. استخراج بیت کوین هنوز به طور ایده‌آل غیرمتمرکز نیست، اما مطمئنا در حال بهبود است.
 8. هارد فورک نیازمند اجماع کلی است، و در غیر این صورت فاجعه‌بار خواهند بود.
 9. بیت کوین هرگز PoW خود را تغییر نخواهد داد مگر وقتی مساله مرگ و زندگی در میان باشد، چرا که PoW فعلا جواب می دهد.

منبع: https://hackernoon.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.