بررسی کامل و آموزش استفاده از کیف پول متاماسک (MetaMask)

این مقاله به معرفی یکی از جذابترین کیف پولهای ارز رمزها به نام متاماسک می‌پردازد. در این مطلب، ابتدا با تعریف کیف‌پول در دنیای ارز رمزها و انواع آن آشنا می‌شوید. سپس این مقاله به بررسی ماهیت متاماسک، ویژگی‌ها، امنیت، نحوه راه‌اندازی و استفاده از این کیف‌پول می‌پردازد. همچنین این مطلب، مقایسه‌ای بین این کیف‌پول و Myether Wallet انجام می‌دهد.  

0 882

در این مقاله، یکی از فناوری‌های هیجان‌انگیز در عرصه ارز رمزها به نام متاماسک (MetaMask) بررسی می‌شود. در این مطلب شما خواهید فهمید که متاماسک از کجا آمده، چه کاری انجام می‌دهد و چگونه کار می‌کند.

تمام سوال‌های مهم مثل “آیا متاماسک امن است و برای چه کارهایی می‌توانم از آن استفاده کنم؟” مطرح خواهند شد. پس از خواندن این مقاله، دقیقا خواهید دانست که چگونه از متاماسک استفاده کنید و مهم‌تر از آن، آیا می‌خواهید از آن استفاده کنید یا خیر!

اولین سوالی که باید درباره‌ی متاماسک به آن پاسخ داده شود این است که کیف پول چیست؟

فهرست مطالب

 • کیف پول چیست؟
 •  انواع کیف پول
 • MetaMask چیست؟
 • متاماسک: جنبه‌های خوب
 • مقایسه متاماسک با کیف Myether Wallet
 • امنیت متاماسک
 • راه‌اندازی متاماسک
 • چگونگی استفاده از متاماسک
 • بررسی اتریوم با MetaMask
 • و در نهایت…

کیف پول چیست؟

بعضی از افراد فکر می‌کنند که کیف پول‌های کریپتو، ارزهای رمزنگاری ‌شده را ذخیره می‌کنند. این تفکر منطقی به نظر می‌رسد، زیرا این همان کاریست که کیف پول داخل جیب شما انجام می‌دهد. متاسفانه این تصور درست نیست. به بیان ساده، کیف پول‌های کریپتوکارنسی فقط اطلاعات ارزهای رمزنگاری‌شده را ذخیره می‌کنند و خود ارز رمزها در جای دیگری ذخیره شده‌اند.

ارز رمزها تنها در دیتابیس‌های عظیم به نام دفتر کل (Ledger) وجود دارند. این لجرها اسناد ثبت شده‌ی تمامی معاملات ارزی هستند که تا به حال انجام شده‌اند. مشهورترین نوع دفتر کل ارز رمزها بلاکچین نام دارد.

ارز رمز می‌تواند در یک بلاکچین تغییر مکان بدهد اما هرگز نمی‌تواند آن را ترک کند. شما نمی‌توانید تمامی کوین‌های خود را برداشت کرده و به خانه ببرید! کاربران مکان ارز خود در بلاکچین را با کلیدهای عمومی و خصوصی تغییر می‌دهند و این اطلاعاتیست که در کیف پول‌های کریپتو ذخیره شده است. بیایید نگاهی سریع به تفاوت میان کلیدهای عمومی و خصوصی داشته باشیم.

 • کلیدهای عمومی را هر کسی می‌تواند ببیند. نحوه‌ی کار آن‌ها مشابه با آدرس ایمیل شماست. وقتی کسی بخواهد برای شما ارز رمز بفرستد آن را به کلید عمومی شما می‌فرستد.
 • کلیدهای خصوصی نباید توسط هیچ‌کس به جز شما دیده شوند. اگر کلیدهای عمومی مانند آدرس ایمیل شماست، کلیدهای خصوصی مانند پسورد آن است. شما چگونه ثابت می‌کنید که یک آدرس ایمیل متعلق به شماست؟ پسورد آن را دارید!

کلیدهای خصوصی تنها راه اثبات مالکیت ارز‌ها هستند. به همین دلیل است که آن‌ها باید در جایی امن نگه‌داری شوند که هیچ‌کس نتواند به آن دسترسی پیدا کند. انواع مختلفی از کیف پول‌ها در دسترس است:

انواع کیف پول‌ها

 • کیف پول‌های سخت‌افزاری دستگاه‌های ذخیره‌‌سازی قابل انتقال مانند USBها هستند. آن‌ها بسیار امن اما گران هستند. این کیف‌ها نوعی ذخیره‌سازی سرد محسوب می‌شوند زیرا کلیدهای خصوصی شما را به صورت آفلاین نگه‌داری می‌کنند.
 • کیف پول‌های تحت وب در دستگاه‌های متفاوت زیادی قابل استفاده‌اند اما ممکن است هدف حمله‌ی هکرها قرار بگیرند. کیف پول‌های آنلاین به عنوان ذخیره‌ی گرم (hot storage) شناخته می‌شوند.
 • کیف پول‌های دسکتاپ به شکل مستقیم بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شوند. از آن‌ها تنها می‌توان در کامپیوتری استفاده کرد که این کیف‌ها بر روی آن نصب شده‌اند. از کیف پول‌های تحت وب امن‌تر هستند اما به اندازه‌ی کیف پول‌های سخت‌افزاری یا کاغذی امن نیستند.
 • کیف پول‌های کاغذی تکه‌هایی از کاغذند که کلیدهای شما بر روی آن‌ها چاپ شده است. آن‌ها بسیار امن هستند، فقط روی آن‌ها قهوه نریزید! این کیف‌ها هم نوع دیگری از ذخیره‌ی سرد هستند زیرا کلید خصوصی شما در آن‌ها به صورت آفلاین ذخیره می‌شود.

به شدت توصیه می‌شود که برای ذخیره‌ی اطلاعات کریپتوکارنسی خود از بیش از یک نوع کیف پول استفاده کنید. اگر یکی از کیف پول‌ها از کار بیفتد، هک شود یا از دست برود، حداقل یک بک‌آپ خواهید داشت! متاماسک چه نوع کیف پولی است؟

مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask

متاماسک چیست؟

MetaMask یک کیف پول رمز ارز است که می‌تواند بر روی مرورگرهای کروم (Chrome)، فایرفاکس (Firefox) و Brave استفاده شود. متاماسک یک افزونه‌ی (extension) مرورگر نیز هست. به این معنی که متاماسک همچون پلی میان مرورگرهای معمولی و بلاکچین اتریوم عمل می‌کند.

بلاکچین اتریوم یک شبکه است که کاربران در آن می‌توانند نرم‌افزارهای کاربردی (که dApps نام دارند) و ارزهای رمزنگاری‌ شده خود را بسازند. اتریوم همچنین به کاربران خود این اجازه را می‌دهد که راهنمای معاملاتی خود را بنویسند که قراردادهای هوشمند نامیده می‌شوند. متاماسک تنها می‌تواند برای ذخیره‌ کلیدهای ارز اتریوم استفاده شود.

ارز اتریوم اتر (Ether) نامیده می‌شود. دیگر ارز‌هایی که در بلاکچین اتریوم ساخته می‌شوند نیز توکن (token) نام دارند. بیشتر توکن‌هایی که در بلاکچین اتریوم ساخته می‌شوند، توکن‌های ERC20 نام دارند زیرا از قوانینی پیروی می‌کنند که توسعه‌دهندگان اتریوم برای ساختن ارز‌ رمزهای جدید وضع کرده‌اند.

بنابراین، کیف پول‌های متاماسک می‌توانند در ذخیره‌ی کلیدها برای اتر و توکن‌های ERC20 بر روی سه مرورگر وب متفاوت استفاده شوند. متامسک همچنین به کاربران اجازه می‌دهد که بلاکچین اتریوم را از یک مرورگر استاندارد جستجو کنند. چه ویژگی‌های دیگری دارد؟ و آیا این ویژگی‌ها مفید هستند؟

متاماسک: جنبه‌های خوب

 • متنباز: به این معناست که تمام کد‌های MetaMask آنلاین و به طور رایگان در دسترس هستند. شما می‌توانید ورژن خود را در خانه بسازید! این فقط یک شوخی بود، این کار را انجام ندهید. نرم‌افزاری که متن آن باز است می‌تواند توسط اجتماع بررسی و به‌روزرسانی شود، یعنی به طور مداوم پیشرفت می‌کند.
 • تنظیمات HD: تنظیمات Hierarchical Deterministic به کاربران کمک می‌کند تا از حساب خود بک‌آپ بگیرند. آن‌ها این کار را با دادن لیستی از کلمات به کاربر انجام می‌دهند که عبارات سید (seed phrases) نام دارند. عبارات سید می‌تواند برای بازگیری اطلاعات حساب از‌دست‌رفته استفاده شود.
 • خرید درون سیستمی کوین: متاماسک به طور مستقیم با دو صرافی در ارتباط است که کاربران می‌توانند از آن‌ها ارز بخرند. کاربران می‌توانند کوین ‌بیس (Coinbase) را برای خرید اتر و شیپ ‌شیفت (ShapeShift) را برای خرید اتر یا توکن‌های ERC20 استفاده کنند.
 • پشتیبانی مشتری: هدف MetaMask این است که تا جایی که می‌تواند افراد درگیر در شبکه‌ی اتریوم را جذب کند. به همین منظور یک مقدمه‌ی ویدئویی در صفحه‌ی نخست و یک صفحه‌ی تکمیلی با جزئیات بیشتر دارد.
 • رابط کاربری ساده: هنگامی که متاماسک راه‌اندازی شود، استفاده از آن بسیار ساده است. تمامی مشخصه‌های آن به وضوح ترتیب‌بندی شده‌اند، بنابراین فرستادن و دریافت کردن ارز حتی برای تازه‌کاران آسان است.
 • ذخیره‌ی کلید درون دستگاه کاربر: بعضی از ارائه‌دهندگان کیف پول، کلیدها را بر روی سرورهای خود ذخیره می‌کنند. این کار در صرافی‌هایی مانند کوین ‌بیس که کیف پول ارائه می‌کنند بسیار رایج است. کلیدهای متاماسک در هیچ سروری ذخیره نمی‌شوند، بلکه در مرورگرهای خود کاربر ذخیره می‌شوند. چنین چیزی باعث می‌شود که کاربر کنترل بیشتری بر روی کلیدهای عمومی و خصوصی خود داشته باشد.
 • اجتماع: متاماسک بخش مهمی از اجتماع اتریوم است. بیش از یک میلیون کاربر فعال و بیشتر از ۴۰ هزار دنبال‌کننده در توییتر دارد.

این‌ها جنبه‌های خوب این کیف‌پول بودند. حالا ببینیم این کیف چه جنبه‌های منفی دارد.

متاماسک: جنبه‌های منفی

 • دسترسی به مرورگر: MetaMask به هیچ یک از اطلاعات شما دسترسی ندارد اما مرورگری که متاماسک بر روی آن نصب شده است به این اطلاعات دسترسی خواهد داشت. مرورگر شما به کدهای خصوصی شما دسترسی نخواهد داشت اما ممکن است اطلاعاتی درباره‌ی اینکه چه زمانی و چگونه از اپلیکیشن استفاده می‌کنید، جمع‌آوری کند. موزیلا و گوگل در اجتماع ارز رمزها خیلی محبوب نیستند. بسیاری از کاربران کریپتو از اینکه اجازه بدهند این شرکت‌ها اطلاعاتی درباره‌ی آن‌ها جمع‌آوری کنند احساس ناراحتی می‌کنند. چنین چیزی باعث می‌شود که بعضی از کاربران در امتحان کردن کیف پول متاماسک دچار تردید شوند.
 • آنلاین: کیف پول‌های آنلاین مزایا و معایبی دارند. یکی از معایب اصلی آن‌ها امنیت است. هر گونه اطلاعاتی که به صورت آنلاین ذخیره می‌شود، بیشتر از اطلاعاتی که به صورت آفلاین ذخیره می‌شود در معرض حمله هکرها قرار دارند. متاماسک به خودی خود امنیت کافی را تامین نمی‌کند. به یاد داشته باشید که همیشه از بیش از یک نوع کیف پول استفاده کنید.
 • روباه عجیب و غریب: نماد روباه متاماسک واقعا ترسناک است. نگاه کنید که چگونه با چشمان بی‌جان خود نشانگر موس را در اطراف صفحه دنبال می‌کند. چه کسی آن را طراحی کرده است؟

حالا شما کمی با کیف پول متاماسک آشنا شده‌اید. متاماسک چگونه با کیف پول‌های دیگر اتریوم مقایسه می‌شود؟ بیایید MetaMask را با کیف پول مای‌اتر (MyEther) مقایسه کنیم.

مقایسه MetaMask با کیف پول MyEther Wallet

MyEther Wallet یکی از پرکاربردترین کیف پول‌های اتریوم است. مای‌اتر یک پایگاه آنلاین است اما یک کیف پول فقط آنلاین نیست. به مای‌اتر بیشتر به عنوان یک تولیدکننده‌ی کیف پول نگاه کنید. مای‌اتر پایگاهیست که کاربران در آن کیف پول‌ خود را می‌سازند و به بلاکچین اتریوم دسترسی پیدا می‌کنند. کاربران می‌توانند با استفاده از MEW، ارزهای خود را در هر کلید خصوصی نمایش دهند.

تولید به کاربران کیف پول‌ها امکان کنترل کامل کلیدهایشان را می‌دهد. این آدرس‌های تولید شده می‌توانند به عنوان ذخیره‌ی گرم یا سرد استفاده شوند. متاماسک تنها می‌تواند برای ذخیره‌ی گرم استفاده شود. کیف پول مای‌اتر همچنین می‌تواند به عنوان کیف پول فول نود (Full Node) استفاده شود، به این معنا که به طور مستقیم به بلاکچین اتریوم وصل می‌شود و تمام دفتر کل را روی دستگاه شما ذخیره می‌کند.

متاماسک با دفتر کل اتریوم از طریق سیستمی به نام Infura ارتباط برقرار می‌کند، به این معنا که متاماسک برای مطابق بودن با آخرین وضعیت شبکه‌ی اتریوم به دیگر کامپیوترها تکیه می‌کند. عموما سیستم‌های فول نود به سیستم‌هایی که شامل تکیه بر واسطه‌ها هستند، ترجیح داده می‌شوند.

از کیف پول مای‌اِتر برخلاف متاماسک حتی می‌توان برای نوشتن قراردادهای هوشمند استفاده کرد. بنابراین آیا کیف پول مای‌اتر از متاماسک بهتر است؟ از بعضی جهات بله، بهتر است؛ اگرچه هر دو پایگاه برای اینکه با هم استفاده شوند، به اندازه‌ی کافی انعطاف‌پذیر هستند. هنگامی که این دو سیستم با هم ترکیب شوند، بسته‌ی کیف پولی شگفت‌انگیزی را ارائه می‌کنند. بنابراین، این دو را در مقابل هم قرار ندهید چرا که هر دو در یک تیم هستند!

حال به MetaMask برمیگردیم. در ادامه درباره‌ی امنیت کیف پول متاماسک صحبت خواهیم کرد.

امنیت متاماسک

یک سوال بسیار مهم وجود دارد که شما در تصمیم‌گیری برای دانلود کردن یا نکردن متاماسک باید آن را از خود بپرسید؛ آیا متاماسک امن است؟ متاماسک دچار هیچ هک مهمی نشده است. متاماسک از تنظیمات بک‌آپ HD استفاده می‌کند و از اجتماع قدرتمندی از توسعه‌دهندگان برخوردار است که کد متن باز آن را به‌روز‌رسانی می‌کنند. با این حال، این کیف پول آنلاین است و بیشتر از کیف پول‌های سخت‌افزاری و انواع دیگر ذخایر سرد در معرض ریسک قرار دارد.

رایج‌ترین ریسکی که MetaMask با آن رو‌به‌روست حملات فیشینگ (phishing) است. حمله‌ی فیشینگ نوعی کلاهبرداری است که هکرها از آن برای دزدیدن اطلاعات شخصی همچون نام کاربری و پسورد استفاده می‌کنند.

یک حمله‌ی فیشینگ به کیف پول متاماسک به این شکل است:

جین (Gene) در حال کار کردن بر روی لپ‌تاپ خود است در حالی که چند صفحه‌ در مرورگرش باز است. او حساب متاماسک خود را باز می‌کند تا معامله‌ای انجام دهد. یک هکر از این صفحه‌های باز استفاده می‌کند تا بفهمد که جین در حال استفاده از متاماسک است.

هکر برای جین یک پیام ناگهانی می‌فرستد و میگوید که معامله‌اش با شکست مواجه شده است. این اتفاق گاهی اوقات رخ می‌دهد بنابراین جین نگران نمی‌شود. او پسورد خود را وارد می‌کند تا معامله‌ی خود را دوباره انجام دهد. حالا هکر به کیف پول جین دسترسی پیدا کرده است.

این نوع حمله در کیف پول‌های آنلاین تقریبا رایج است. متاماسک برای رفع این نوع مشکل در حال کار کردن بر روی پلاگین‌هاست، اما کاربران خود نسبت به امنیتشان مسئول هستند، بنابراین مراقب باشید! در هنگام استفاده از MetaMask تنها از یک صفحه برای انجام معاملات استفاده کنید و هنگامی که از کیف پول استفاده نمی‌کنید، آن را قفل کنید.

بنابراین، آیا متاماسک امن است؟ پاسخ در اینجا یک بله‌‌ی نامطمئن است. کیف پول‌های آنلاین به اندازه‌ی کاربرانشان امن هستند. پس هنگامی که به طور غیرقانونی در حال تماشای آنلاین اپیزودهای سریال Game of Thrones هستید و همزمان کیف پول متاماسک شما نیز باز است،‌ اگر ناگهان اترِ شما ناپدید شد، نگویید که به شما هشدار داده نشد!

حال که بحثی جدی درباره‌ی امنیت مرورگر داشتیم، به بخش سرگرم‌‌کننده می‌رسیم: چگونگی راه‌اندازی و چگونگی استفاده از متاماسک.

راه‌اندازی MetaMask

 1. شما به یکی از سه مرورگری نیاز دارید که پیش‌تر به آن‌ها اشاره شد. اگر هیچ یک از آن‌ها را ندارید می‌توانید آن‌ها را دانلود کنید.
 2. به صفحه‌ی نخست متاماسک بروید و افزونه‌ی مرورگری که در حال استفاده از آن هستید را اضافه کنید.
 1. مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
  مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask

  یک آیکون متاماسک در مرورگر شما ظاهر می‌شود. بر روی روباه عجیب و غریب کلیک کنید تا اپلیکیشن را باز کند.

 2. سپس بر روی Create New Vault کلیک کنید و یک پسورد خوب انتخاب کنید.
 1. حال دوازده کاراکتر به عنوان عبارت سید شما نمایش داده خواهند شد. آن‌ها را بنویسید و در جایی امن نگه دارید. این کار بسیار مهم است!
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
 1. هنگامی که این کار را انجام دادید بر روی I’ve copied it somewhere safe کلیک کنید.
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask

همین! حال شما صاحب مفتخر یک کیف پول متاماسک هستید. آیا برای شروع استفاده از آن آماده هستید؟

چگونگی استفاده از متاماسک

خریدن و فرستادن اتر و توکن‌های ERC20 از طریق MetaMask سریع و آسان است.

 • برای خرید اتر یا توکن بر روی Buy کلیک کنید و کوین‌بیس یا شیپ شیفت را برای سرمایه‌ گذاری حساب خود انتخاب کنید.
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
 • برای فرستادن اتر و توکن‌های ERC20 به سادگی بر روی Send کلیک کنید، آدرسی که می‌خواهید به آن بفرستید و مقدار را انتخاب کنید. سپس معامله را با کلیک کردن بر روی Accept تایید کنید.
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask
مقاله‌ای درباره‌ی کیف پول MetaMask

حالا که می‌دانید چگونه از متاماسک استفاده کنید، می‌توانید اتر و توکن‌های ERC را به راحتی بخرید، بفرستید و دریافت کنید. اگرچه این تمام چیزی نیست که متاماسک قادر به انجام آن است. در ادامه راه‌های دیگری را بررسی می‌کنیم‌ که می‌توانید از کیف پول متاماسک جدید خود برای آن‌ها استفاده کنید.

جستجو در اتریوم با MetaMask

متاماسک در چه چیزی بهترین است؟ بهترین چیز درباره‌ی متاماسک جستجوی dAppهای بلاکچین اتریوم با آن است. برای تازه‌کاران کریپتو این مقدمه‌ای عالی برای کار با بلاکچین است زیرا شما از مرورگری استفاده خواهید کرد که با آن راحت هستید.

یکی از dAppهایی که اغلب با MetaMask استفاده می‌شود کیف پول مای‌اتر است که در بخش “متاماسک در برابر کیف پول مای‌اتر” درباره‌ی آن صحبت کردیم. بنابراین، چه dAppهای دیگری را می‌توانید با متاماسک بررسی کنید؟

 • کریپتوکیتیز (CryptoKitties) یک dApp است که با آن می‌توانید بچه گربه‌های کارتونی را طراحی و خرید و فروش کنید. این برنامه احتمالا شناخته‌شده‌ترین dApp در شبکه‌ی اتریوم است. ساختن کریپتوکیتیز با متاماسک و همچنین فروش آن‌ها با سود عالی، بسیار آسان شده است!
 • دیجیتال آرت (هنر دیجیتال) در حال مشهور شدن است. مزایده‌هایی برگزار می‌شوند که در آن‌ها کاربران می‌توانند کلکسیون‌هایی منحصر‌به‌فرد را خرید و فروش کنند. فناوری بلاکچین به هنرمندان این امکان را می‌دهد که اثری تولید کنند که امکان کپی‌برداری از آن وجود ندارد. با متاماسک شما می‌توانید در مزایده‌ای برای آثار بنکسی (Banksy) در بلاکچین، هر لحظه در حال پیشنهاد دادن باشید.
 • گذرگاه‌های بلاکچین در جایی ساخته می‌شوند که گِیمرها می‌توانند در آنجا برای وارد شدن به رقابت‌های بازی‌های ویدیویی از اتر و توکن استفاده کنند. سایت‌هایی مثل اترپلی (Etherplay) برای پیوستن به بازی‌ها درخواست وارد شدن به سیستم متاماسک را می‌کنند.

تمام شد. حالا شما می‌توانید به این سوال که “MetaMask چیست؟” پاسخ بدهید.

و در نهایت...

متاماسک بخش مهمی از شبکه‌ی اتریوم است. متاماسک به تازه‌واردان به عرصه کریپتو این امکان را می‌دهد که اولین قدم‌های خود به دنیای بلاک‌چین را بردارند. کارکرد آن به عناون یک کیف پول در برابر نقش آن به عنوان پلی به اتریوم محسوب می‌شود.

به عنوان یک کیف پول، متاماسک شریک کاملی برای محصولی همچون کیف پول مای‌اتر محسوب می‌شود. من فکر نمی‌کنم که متاماسک به خودی خود مشخصه‌های امنیتی قوی و کافی داشته باشد. پیشنهاد می‌شود که تنها مقدار کمی از ارزهای رمزنگاری ‌شده را در کیف پول MetaMask ذخیره کنید.

بهترین راه، ‌استفاده از متاماسک به عنوان ذخیره‌ برای کوین‌هایی است که شما برای استفاده از برنامه‌های dApp به آن‌ها نیاز دارید. به آن به عنوان کیف پول خردی نگاه کنید که می‌توانید با خود به همه جا ببرید. به میزان کافی از آن بردارید تا اوقات خوشی را بگذرانید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.