مقابله دولت‌ها و بانک‌ها با کریپتو و گسترش بیشتر رمز ارزها

آیا رمز ارز با پشتوانه دولتی بهتر از همتای غیر متمرکز خود است؟ رسانه‌های بین الملل نظریه های خود در مورد این موضوع را بیان داشته‌اند. جواب آن‌ها این است: بله بهتر است. کریستین لاگارد (Christine Lagarde)، سرپرست بودجه مالی بین الملل گفت یک ارز رمزنگاری شده دولتی مشکلات مربوط به اطمینان رمز ارزی مانند بیت کوین را رفع می‌کند.

0 92

نیویورک تایمز به این گفته سرپرست بودجه مالی بین الملل عکس العمل نشان داد و بیان کرد” این شعار امیدوار کننده ای در خصوص ارزهای مجازی است.” همچنین پیش بینی کرد ” این گفته تاثیر وحشتناکی بر موجودیت ارزهای غیر دولتی دارد.” گاردین فضای سرمقاله خود را به یک منتقد بیت کوین و اقتصاد دان نوریال روبینی (Nouriel Roubini) و برنامه های آینده اش اختصاص داد. او ارز رمزنگاری شده را در مقایسه با ارزهای دیجیتالی بانک مرکزی کاملا ناچیز شمرد.

روبینی گفت” اگر یک ارز دیجیتالی بانک مرکزی صادر شود، سریعا جانشین ارز رمزنگاری شده می‌شود که صعود پذیر، ارزان، امن یا متمرکز نیست.”

حقایق گم شده

بیانیه های ذکر شده در بالا زمانی نمایان شدند که سرمایه بازار کریپتو دچار شیبی بیش از 70 درصد شد. این امر به منتقدان اجازه داد تا نتیجه بگیرند که ارزهای غیر متمرکز، به خصوص بیت کوین و اتریوم، هیچ ارزش واقعی ندارند، که این ارزها برخلاف پول فیات صادر شده بانک مرکزی بسیار غیر واقعی هستند. در این زمان، منتقدان چراها و چیزهایی را نادیده گرفتند که بکارگیری سرمایه های غیرمتمرکز را در درجه اول توسعه می‌دادند. آنان قادر به پاسخ گویی در مورد چگونگی تخریب ارزش دلار توسط نهاد فدرال محرک برنامه ها، کمک های مالی دولتی نهان و ساخت پول نبودند.

تمرکز آنان بیشتر بر روی اثبات بیت کوین به عنوان یک نوید اشتباه با ظاهری فریبنده در آشوب‌های مالی است درحالی که بدی های سیستم مالی موجود را نادیده می‌گیرند. اقتصاد باور دارد سرمایه زمانی ارزشمند است که کاربرد و میزان آن چک شود. کمبود میزان دلار، به منظور تامین آن توسط یک چهارچوب متمرکز به نام نهاد فدرال مقرر شده است. میزان دلارهای پرینت شده چک نمی‌شود، پس به متخصصان داخلی اجازه دستکاری بازار اسکناس ها برطبق تمایلاتشان داده می‌شود.

از طرف دیگر، بیت کوین سرمایه بازار مجموع 21 میلیون توکن را داراست. تامین آن توسط الگوریتم‌های ریاضی مقرر می‌شود، یعنی هیچ فسادی حاصل از دستکاری انسانی نمی‌تواند آن را واژگون سازد. از آنجایی که موارد استفاده نیز مهم است، بیت کوین دائما به دلیل پتانسیلش در تبدیل شدن به یک منبع ارزشمند مانند طلا بررسی می‌شود، همچنین گذشته از قیمت های غیر واقعی دائما برای واریزها و پرداخت های مرزی در نظر گرفته می‌شود.

سپس منتقدان بیان کردند که بیت کوین هیچ بهای واقعی ندارد. اما حتی طلا و اسکناس نیز از همین مشکل رنج می‌برند. طبق کنسول جهانی، تنها 15 درصد از طلای جهانی عرضه شده، در صنایع عملی کاربرد دارند. مابقی آن صرف ایجاد شمش و جواهرات می‌شود، زیرا مردم بهای اینان را باور دارند.

اعتماد تنها عامل است

راه اندازی بیت کوین پاسخی به انتقادات مالی جهانی بود. بیاید قبول کنیم که بانک ها اقتصاد را خراب کرده‌اند. ارز رمزنگاری شده کم و بیش فلسفه نظریه مالی اتریشی را دنبال می‌کند. طبق این فلسفه پول تنها زمانی به چشم می‌آید که عرضه آن محدود شود. این فلسفه معتقد است که پول نباید توسط دولت کنترل شود. این واقعیات در گزارشات و نظریه های اقتصاددانان ضد بیت کوین گم شده است.

نهاد فدرال و بانک های مرکزی اعتقاد دارند که تنها آنان محق پرینت اسکناس هستند. بیت کوین تنها شروعی برای شکستن سنت های قدیمی است. از آنجاییکه بانک های مرکزی، نوآوری به خرج نمی‎دهند و از مردم در مقابل تورم های ارزی حمایت نمی‌کنند، مانند کشورهای زیمبابوه و ونزوئلا، هیچ شانسی در کنار زدن رمز ارزها ندارند. مردم نیاز دارند به بانک هایشان اعتماد کنند، اما رسانه ها و اقتصاددانان جریان اصلی از بحث های بیشتر اجتناب می‌کنند.

منتقدان بعدی باید مدارک بیشتری در مورد این نظریه گرد آورند. هیچ عجله‌ای در کار نیست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.