معرفی B-Money و توسعه‌دهنده آن

وی دای (Wei Dai)، مهندس کامپیوتر، سایفرپانک و همین‌طور سازنده B-Money و توسعه‌دهنده کتابخانه Crypto++ است. در سال ۱۹۹۸ دای توانست مقاله “سیستم توزیع مالی الکترونیکی B-Money” را به منظور رشد سیستم‌های رمزنگاری ، منتشر کند. این سیستم بعدها زیرساخت‌های اصلی بیت کوین و دیگر رمز ارزها شد.

0 137

وی دای (Wei Dai)، مهندس کامپیوتر، سایفرپانک و همین‌طور سازنده B-Money و توسعه‌دهنده کتابخانه Crypto++ است. در سال ۱۹۹۸ دای توانست مقاله “سیستم توزیع مالی الکترونیکی B-Money” را به منظور رشد سیستم‌های رمزنگاری ، منتشر کند. این سیستم بعدها زیرساخت‌های اصلی بیت کوین و دیگر رمز ارزها شد.

شغل و تحصیلات

آقای دای از دانشگاه واشنگتن با مدرک علوم کامپیوتر و شاخه مهندسی امنیت کامپیوتر فارغ‌التحصیل شد. شغل او به عنوان هیئت مشاور در وب‌سایت VoteHere.com را این‌گونه می‌توان توصیف کرد:

“آقای دای در گروه تحقیقاتی رمزنگاری مایکروسافت ردموند فعالیت داشت. زمانی که در مایکروسافت بود، روی مقاله پیاده‌سازی و طراحی سیستم‌های رمزنگاری برای اپلیکیشن های خاص کار می‌کرد و علاوه بر ملحق شدن به مایکروسافت، در TerraScience of Acton ماساچوست نیز مشغول به کار بود. آقای دای کارشناسی علوم کامپیوتر خود را از دانشگاه واشنگتن دریافت کرد.

رمزنگاری (Cryptography)

دای فعالیت‌های بسیاری در زمینه رمزنگاری انجام داد. شناسایی نقاط ضعف زنجیره سازی بلوک‌های سایفر (CBC) که SSH2 و همچنین اکسپلویت های مرورگر SSL/TLS که به عنوان BEAST شناخته می‌شدند را تحت تاثیر قرار می‌دادند، از جمله فعالیت‌های او در این زمینه بود.

Crypto++

کتابخانه Crypto++ یک کتابخانه متن باز C++ است که الگوریتم‌ها و ساختار توابع امنیتی و رمزنگاری را در خود جای داده است. این کتابخانه به صورت آکادمیک ، پروژه‌های دانشجویی ، پروژه‌های متن باز و همچنین کسب ‌و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

VMAC

Vmac یک نوع الگوریتم کد اعتبارسنجی مبتنی بر سایفر است که از هش جهانی Te Krovetz و Wei Dai بهره می‌برد. این الگوریتم برای پردازش سنگین با تحلیل‌های اساسی ساخته شده بود.

B-Money

در سال ۱۹۹۸ دای توانست مقاله “سیستم توزیع مالی الکترونیکی B-Money” را به منظور رشد سیستم‌های رمزنگاری ، منتشر کند. در این مقاله جزییات اساسی سیستم‌های رمزنگاری مدرن توضیح داده شده بود: “ساختار نامه‌ای غیرقابل ردیابی دیجیتال برای انتقال وجوه مالی و ردوبدل کردن اطلاعات، بدون شناسایی شدن”

تاثیرات B-Money روی توسعه بیت کوین

همان‌طور که توضیح داده شد، B-Money نوعی وجه مالی غیرقابل ردیابی است. این سیستم بعدها زیرساخت‌های اصلی بیت کوین و دیگررمز ارزها شد:

  • ساختار نیاز به عملیات کامپیوتری دارد (اثبات کار)
  • انجام عملیات با یک گروه سرپرستی که نگه‌دارنده دفتر کلی هستند.
  • سیستم‌های کارگر نیز برای عملیات خود ، پاداشی دریافت می‌کنند.
  • معاملات سرمایه‌ها با جمع‌آوری و نتیجه عملیات هش های رمزنگاری شده صورت می‌پذیرند.
  • قراردادها به صورت عمومی منتشر می‌شوند و باید به صورت رمزنگاری شده مورد امضا قرار بگیرند.

ارتباط وی با ساتوشی ناکاموتو

وی دای و آدام بک اولین افرادی بودند که با سازنده بیت کوین، ساتوشی ناکاموتو ارتباط داشتند و همچنین در مقاله مستند شده بیت کوین اشاره‌هایی به B-Money نیز شده است.

در ماه می سال ۲۰۱۱ نیک زابو طی مقاله‌ای نوشت:

من ، وی دای و هال فینی تنها کسانی بودیم که این ایده را به اندازه کافی تا قبل از ظهور ناکاموتو رشد دادیم. (با فرض این مساله که ساتوشی ناکاموتو، وی دای یا هال فینی نباشند)

بااین‌حال ، وی دای در مورد تاثیرگذاری B-Money روی بیت کوین این‌چنین گفت:

درک من این است که سازنده بیت کوین ، یا بهتر بگوییم ساتوشی ناکاموتو حتی مقاله من را قبل از راه‌اندازی ایده‌اش مطالعه هم نکرده بود. او بعدا روش‌های من را فهمید و از B-Money در مقاله‌های خود نام برد، بنابراین ارتباط من با این پروژه کمی محدودتر از چیزی است که فکر می‌کنید.

در حال حاضر گفت‌وگو‌های زیادی پیرامون شخصیت و ماهیت ساتوشی ناکاموتو به میان آمده اما در این بین وی دای ، نیک زابو و هال فینی تنها افرادی هستند که می‌توانند نزدیک‌ترین شخصیت به ناکاموتو باشند.

واحد ارز Wei

کوچک‌ترین واحد اتر (رمز ارز شبکه اتریوم) به نام وی دای ثبت شده و آن راWei می‌نامند.

معنی

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.