معرفی ۴۰ پلتفرم قرارداد هوشمند (بخش 3)

بلاکچین در حال تغییر دنیایی است که می‌شناسیم. این فناوری یکی از بزرگترین مشکلات انسان را حل می‌کند: نیاز به اعتماد به یک واسطه را از بین می‌برد. روشی که بلاکچین از آن برای حل این مشکل استفاده می‌کند، ایجاد قابلیت پیگیری غیر قابل تغییر از هر چیزی است که برای مقیاس پذیرییت، به اعتماد به واسطه‌ها نیاز دارد. اما در این فناوری قدرت زیادی نهفته است: قدرت ایجاد قوانینی که باید به همان شکلی که نوشته شده‌اند پیروی شوند، که در آن هر کنشی منجر به واکنشی می‌شود. به عبارت دیگر، قرارداد هوشمند. در این مقاله ۴۰ پلتفرم/ پروژه فهرست شده‌اند که قراردادهای هوشمند را پشتیبانی می‌کنند/توسعه می‌دهند. هدف این مقاله ارزیابی پلتفرم‌ها/ پروژه‌ها بر مبنای عواملی است که قابلیت قرارداد هوشمند آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و نه ویژگی‌های کلی آن‌ها.

0 140
برای مطالعه بخش اول اینجا,بخش دوم این مقاله اینجا و بخش چهارم اینجا کلیک کنید.

۱۸. HyperLedger

https://www.hyperledger.org/projects/fabric)fabric)

مزایا:

 • بستری بسیار ماژولار که به شما امکان می‌دهد کنترل بالایی روی عملکرد، مقیاس پذیری و امنیت آن داشته باشید.

معایب:

 • با پیاده‌سازی قراردادها بر روی همتایان (نودها) به جای شبکه، فرد باید کد قرارداد را روی هر نود (تأییدکننده‌ها) در شبکه پیاده کند.

زبان قرارداد هوشمند: https://golang.org) GoLang/)

،  https://nodejs.org/en/docs) Nodejs/)

وضعیت: فعال

توضیح: HyperLedger Fabric یکی از پروژه‌های بسیار HyperLedger Umbrella است.

Hyperledger Fabric ) HLF) تمایل دارد تا قراردادهای هوشمند خود را chaincode بنامد. HLF یک بلاکچین با دسترسی محدود سازمانی است و با انعطاف‌پذیری بالا ساخته شده است که آن را برای کسب‌وکارهای بسیار مفید می‌سازد، چرا که قوانین تجاری آن‌ها پس از حدود ۷ سال تغییر می‌کند. بیشتر بلاکچین‌های دیگر با توجه به انعطاف‌پذیری ساخته نمی‌شوند.

معرفی ۴۰ پلتفرم قرارداد هوشمند

جریان چین‌کد HyperLedger Fabric

HyperLedger Fabric خود به زبان Go نوشته شده است، بنابراین قراردادهای هوشمند آن نیز از این زبان پشتیبانی می‌کنند. فواید؟ Golang یک زبان بسیار کارآمد با زمان کامپایل سریع است.

این زبان ساختار قراردادی ساده‌ای دارد. سه مورد از مهم‌ترین توابع آن عبارتند از:

 • PutState: ایجاد دارایی جدید یا به‌روزرسانی یک دارایی موجود.
 • GetState: بازیابی دارایی.
 • GetHistoryForKey: بازیابی تاریخچه تغییرات.
 • DelState: «حذف» دارایی.

نکته در مورد DelState: HLFاز یک پایگاه داده وضعیت استفاده می‌کند که کلیدها و مقادیر آن‌ها را ذخیره می‌کند. این متفاوت از دنباله‌ای از بلاک‌های تشکیل‌دهنده بلاکچین است. یک کلید و مقادیر منتسب به آن را می‌توان با استفاده از تابع DelState از پایگاه داده وضعیت حذف کرد. اما این به معنای تغییر بلاک‌ها در بلاکچین نیست.

حذف یک کلید و مقدار به عنوان یک تراکنش در بلاکچین همانند افزودن آن ذخیره می‌شود و هر تغییری نیز به عنوان یک تراکنش در بلاکچین ثبت می‌گردد.

پس از حذف کلید تاریخچه آن کلید قابل بازیابی است. یک تابع ()GetHistoryForKey وجود دارد که تاریخ را بازیابی کرده و بخشی از پاسخ آن یک علامت IsDeleted است که حدف شدن کلید را نشان می‌دهد. امکان ایجاد یک کلید، حذف آن و سپس مجددا ایجاد آن وجود دارد. تابع ()GetHistoryForKey چنین موردی را پیگیری می‌کند.

۱۹. https://corda.net/) Corda/)

مزایا:

 • سفارشی‌شده برای توافقنامه‌های مالی.

معایب:

 • هر CorDapp به جای خود شبکه در سطح نود منفرد نصب می‌گردد.

زبان قرارداد هوشمند: جاوا، Kotlin

وضعیت: فعال

توضیح:

CorDapp چیست؟

CorDapps (اپلیکیشن‌های توزیع‌شده Corda) اپلیکیشن‌های توزیع‌شده‌ای هستند که بر بستر Corda اجرا می‌شوند. هدف یک CorDapp فراهم کردن امکان به توافق رسیدن نودها در مورد به‌روزرسانی‌های دفتر کل است. آن‌ها با تعریف جریان‌هایی به این هدف دست پیدا می‌کنند که صاحبان نودهای Corda می‌توانند از طریق فراخوان‌های RPC احضار کنند.

نکته: هر CorDapp به جای خودِ شبکه، در سطح نود منفرد نصب می‌گردد.

معرفی ۴۰ پلتفرم قرارداد هوشمند

زیرساخت CorDapp

CorDappها از اجزای کلیدی زیر تشکیل شده‌اند:

۱. وضعیت، تعریف‌کننده واقعیت‌هایی که توافق بر مبنای آن به دست آمده است

وضعیت‌ها:

 • وضعیت‌ها نمایش‌دهنده حقایقی هستند که در دفتر کل وجود دارند.
 • وضعیت‌ها با ثبت وضعیت فعلی و ایجاد یک وضعیت به‌روزشده تکامل می‌یابند.

معرفی ۴۰ پلتفرم قرارداد هوشمند

هر نود، خزانه‌ای دارد که در آن هر وضعیت مربوط به خود را ذخیره می‌کند.

معرفی ۴۰ پلتفرم قرارداد هوشمند

۲. قراردادها، تعریف چیزی که یک به‌روزرسانی معتبر دفتر کل محسوب می‌شود

قرارداد:

 • یک تراکنش معتبر باید توسط قرارداد هر یک از مقادیر ورودی و خروجی خود پذیرفته شود.
 • قراردادها در یک زبان برنامه‌نویسی JVM مانند Java یا Kotlin نوشته می‌شوند.
 • اجرای قرارداد قطعی بوده و پذیرش یک تراکنش توسط آن تنها بر اساس محتویات تراکنش انجام می‌شود.
 • در مواردی که اعتبار تراکنش به اطلاعات خارجی مانند نرخ ارز وابسته باشد، یک اوراکل مورد نیاز است.

اوراکل‌ها:

 • یک واقعیت می‌توان به عنوان بخشی از یک فرمان در یک تراکنش مشمول شود، یک اوراکل سرویسی است که تنها در زمانی تراکنش را امضا می‌کند که واقعیت گنجانده شده صحت داشته باشدو

۳. خدمات، ارائه خدمات بلندمدت در داخل نود

نودها:

 • یک نود ران‌تایم JVM با یک هویت شبکه‌ای منحصر به فرد است که نرم‌افزار Corda را اجرا می‌کند.
 • نود دو رابط با جهان خارج دارد:
 • یک لایه شبکه برای تعامل با سایر نودها
 • RPC، برای تعامل با صاحب نود

معرفی ۴۰ پلتفرم قرارداد هوشمند

عناصر اصلی معماری آن عبارتند از:

 • یک لایه ماندگار برای ذخیره داده‌ها
 • یک رابط شبکه‌ای برای تعامل با سایر نودها
 • یک رابط RPC، برای تعامل با صاحب نود
 • یک مرکز سرویس برای ممکن ساختن جریان‌های نود برای فراخواندن سایر سرویس‌های نود
 • یک رابط و ارائه‌دهنده cordapp برای گسترش نود با نصب CorDapps

۵. سری‌سازی فهرست‌های سفید، محدود کردن این که نود شما چه انواعی از شبکه دریافت می‌کند

نوشتن یک CorDapp

CorDapps را می‌توان در جاوا، Kotlin یا ترکیبی از آن دو نوشت. هر جزء CorDapp به شکل یک کلاس JVM در می‌آید که زیرکلاس یک نوع کتابخانه Corda شده یا در آن اعمال می‌شود:

 • (Flows subclass (FlowLogic
 • (State implement (ContractState
 • (Contracts implement (Contract
 • (Services subclass (SingletonSerializationToken

۲۰. https://nebl.io/) Nebilo/)

زبان قرارداد هوشمند:C ++، Python، Go، JS، Ruby، .NET، Java، Node.js

وضعیت: غیر فعال

توضیح: Neblio Token Protocol-1) NTP1) از ایجاد قراردادهای هوشمند ایجاد شده از طریق مجموعه‌ای از قوانین استفاده شده در پروتکل برای هدایت یا تحدید حرکت توکن‌ها پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال یک صادر کننده توکن می‌تواند یک ساختار کارمزد برای تراکنش‌های آن توکن ایجاد کند که کارمزدها را یک نشانی خاص هدایت می‌کند. قوانین جستجو و انقضا می‌توانند برای جابجا کردن یک توکن به یک نشانی از پیش تعیین‌شده یا سلب اعتبار کامل از یک توکن پس از مدتی مشخص یا تاریخی خاص مورد استفاده قرار گیرند. قوانین همچنین می‌توانند برای تولید قراردادهایی مورد استفاده قرار گیرند که آدرس‌های انتقال توکن یا آدرس‌های مجاز برای ایجاد توکن‌های جدید را محدود می‌کنند. روش قابلیت استفاده از چندین زبان قرارداد هوشمند، افزودن یک سرور RESTful API در تمام نودها است که فراخوان‌ها و پاسخ‌های API برای تعامل با شبکه Neblio و بلاکچین را مدیریت می‌کند.

۲۱.  https://viacoin.org/) Viacoin/)

زبان قرارداد هوشمند: جاوا

وضعیت: فعال

توضیح: Viacoin ازRootstock) RSK ) برای ممکن ساختن قابلیت قرارداد هوشمند خود استفاده می‌کند. قراردادهای هوشمند آن با اتریوم سازگار خواهد بود.

Rootstock یک بستر قرارداد هوشمند است که یک اتصال (peg) دو طرفه دارد. Rootstock یک ماشین مجازی تورینگ کامل به نام ماشین مجازی Rootstock (که همچنین با ماشین مجازی اتریوم سازگار است) اجرا کرده و امکان اجرای قراردادهای هوشمند کامپایل شده توسط solidity را فراهم می‌کند.

نسخه Viacoin که انتظار انتشار آن می‌رود ۰٫۱۵٫۰ core است، که حاوی پیاده‌سازی درخت سینتکس خلاصه مرکلی (MAST) است. به زبان ساده، MAST امکان وجود تراکنش‌های کوچکتر را فراهم می‌کند که قراردادهای هوشمند بهتر را ممکن می‌سازد. این یک نسخه کلیدی است که برای قراردادهای هوشمند RSK) Rootstock) نیاز است: قراردادهایی که به Viacoin قراردادهای هوشمندی مشابه اتریوم می‌بخشند. RSK اخیرا اولین بتای خود از یک بستر قراردادهای هوشمند بیت‌کوین را منتشر کرد.

۲۲. https://www.cardano.org/en/home/) Cardano/)

مزایا:

 • به شدت متمرکز بر تسهیل ارائه تضمین برای مطابق طراحی رفتار کردن قرارداد هوشمند بدون وجود آسیب‌پذیری‌های پنهان.

زبان قرارداد هوشمند : Solidity و Plutus

وضعیت: فعال

توضیح: طراحی لایه رایانش CCL) Cardan)، بستر قراردادهای هوشمند Cardano، به شدت بر تسهیل ارائه تضمین برای مطابق طراحی رفتار کردن قرارداد هوشمند بدون وجود آسیب‌پذیری‌های پنهان متمرکز است. CCL از دو لایه تشکیل شده است: یک ماشین مجازی و چارچوب زبان مشخص‌شده به صورت صوری و زبان‌های مشخص‌شده به صورت صوری که تایید خودکار کد قرارداد هوشمند قابل خواندن انسان را تسهیل می‌کنند.

https://cdn-images-1.medium.com/max/1600/0*lgbxDb49MYYOaP6B.jpg

قراردادهای هوشمند و VMهای Cardano

پایین‌ترین لایه که IELEنام دارد، یک ماشین مجازی طراحی فراهم می‌کند که برای ساخت آسان ابزار درستی‌یابی صوری و یک چارچوب زبان جهانی برای ترجمه قراردادهای هوشمند از زبان‌های سطح بالا به دستورالعمل‌های قابل اجرا طراحی شده است. تحقیق و توسعه IELE توسط IOHKتامین هزینه شده و توسط پروفسور UIUC و بنیانگذار تأیید ران‌تایم گریگوری روسو (Grigore Rosu) هدایت می‌شود. روسو و تیم وی در حال به‌کارگیری تجربیات به دست آمده از تحقیق خود در مورد KEVM (یک معناشناسی صوری در K framework برای ماشین مجازی اتریوم) و KLLVM((یک معناشناسی صوری در K برای http://llvm.org)) LLVM/)جهت ساخت یک ماشین مجازی امنتر و کارآمدتر هستند.

بر خلاف EVM، که یک ماشین مبتنی بر پشته است، IELE یک ماشین مبتنی بر ثبات (register) مانند LLVM است. IELE تعداد نامحدودی ثبات دارد و همچنین از اعداد صحیح نامحدود پشتیبانی خواهد کرد. اجتناب از استفاده از پشته محدود و عدم نگرانی در مورد پشته یا سرریز ریاضی، مشخص کردن و تأیید قراردادهای هوشمند را به شکل قابل توجهی ساده‌تر می‌کند. همانند اتریوم IELE از gas برای محدود کردن استفاده از منابع و جلوگیری از حملات DoS استفاده خواهد کرد. این موضوع برای درستی‌یابی صوری چالش‌برانگیز خواهد بود. چالش‌هایی که توسط تیم تحقیقاتی « مشکل اما قابل کنترل محسوب می‌شوند. IELE از چارچوب K برای ساده‌سازی ابزارهای خودکاری استفاده می‌کند که مشخصات انطباق قراردادهای هوشمند را اعتبارسنجی می‌کنند. این به IELE امکان می‌دهد تا از قراردادهای هوشمندی پشتیبانی کند که به زبان‌های برنامه‌نویسی دارای معناشناسی صوری در K نوشته شده‌اند.

یکی از این زبان‌ها Simon است. Simon یک زبان تراکنش بسیار مقید و مختص دامنه است که مجموعه‌ای دقیق و مشخص شده از اولیه‌های (primitive) تراکنش مالی ارائه می‌کند که می‌تواند برای ایجاد قراردادهای پیچیده‌تر با خواص قابل تایید ترکیب شود. چیز دیگری در مورد Simon نوشته نشده است، اما بر اساس گزارش‌ها، این زبان از مفاهیم مقاله قراردادنویسی: یک ماجراجویی در مهندسی مالی به قلم سیمون پیتون جونز (Simon Peyton Jones) و همکارانش الهام گرفته شده است.

سیمون پیتون جونز یکی از طراحان اصلی https://www.haskell.org) Haskell/)، یک زبان دارای تایپ به صورت ایستا و کاملا تابعی است که اغلب در اپلیکیشن‌های استفاده می‌شود که در آن‌ها باگ‌های ران‌تایم هزینه زیادی به همراه دارند (برای پیاده‌سازی Ouroboros استفاده شده است). طراحی Haskell امکان افزودن ابزارهای اعتبارسنجی خودکاری را فراهم می‌کند که می‌توانند در ابتدای فرایند توسعه نرم‌افزار، نقص‌ها را شناسایی کرده و حذف کند. یکی دیگر از طراحان Haskell و ACM Fellow، فیل ودلر (Phil Wadler)، یک مشاور زبان برنامه‌نویسی در IOHK است. بنابراین جای تعجب نیست که زبان برنامه‌نویسی اصلی سطح بالا و همه‌کاره Cardano، Plutus، بسیاری از مفاهیم Haskell را به‌کار گرفته است.

Plutus یک زبان دارای تایپ به صورت ایستا و تابعی است که سنتاکس آن مشابه Haskell و برای انسان قابل خواندن است. همانند Haskell، Plutus به زبان ساده Plutus Core ترجمه می‌کند که درستی‌یابی صوری را تسهیل می‌کند. ابزارهای درستی‌یابی صوری می‌توانند به توسعه‌دهندگان کمک کنند تا در مورد قراردادها تدبیر کرده و برخی صفات مربوط به رفتار قرارداد هوشمند را اثبات کنند. این اثبات‌ها می توانند ابزاری قدرتمند برای برجسته‌سازی و حذف منابع اصلی آسیب‌پذیری‌های قراردادی مانند رسیدگی به ورودی نامعتبر، عدم تطبیق تایپ‌ها، مسیرهای کد سهوی ناواضح، سردرگمی بر اثر دامنه، غلط نوشتاری، سرریز و غیره باشد. برای مثال، اثبات این صفت که مسیر کدی وجود ندارد که در آن صاحب یک قرارداد می‌تواند تغییر کند، می‌توانست از آسیب‌پذیری‌های منجر به هر دو اکسپلویت کیف پول چندامضایی Parity جلوگیری کند. این صفت خاص با نظر به گذشته کاملا واضح است؛ اما کامل ممکن است ویژگی‌های مهم از صفات صوری جا بمانند و به آسیب‌پذیری‌هایی اجازه نفوذ دهند که تنها پس از سوء استفاده آشکار می‌شوند. بنابراین، با اینکه درستی‌یابی صوری ابزاری بسیار قدرتمند است، تنها به اندازه توانایی انسان(ها) در توجه به همه جوانب در هنگام ایجاد یک خصوصیت موثر است.

Cardano قصد دارد تا از دیگر زبان‌های سطح بالا از جمله Solidity پشتیبانی کند. با این وجود، از Solidity برای «برای کاربردهای نیازمند اطمینان کم [و از Plutus] برای کاربردهای نیازمند اطمینان بالاتر و درستی‌یابی صوری» پشتیبانی می‌کند. با وجود این که احتمال انتخاب گزینه اطمینان کم توسط نویسنده قرارداد هوشمند پایین است، پشتیبانی از Solidity مهاجرت به Cardano را برای توسعه‌دهندگان اتریوم و شاید برخی قراردادهای موجود آسان‌تر می‌کند. اما دلیل اصلی مهاجرت به Cardano برای توسعه‌دهندگان و قراردادها، نه پشتیبانی آن از Solidity، بلکه توانایی آن در کاهش خطر آسیب‌پذیری‌هایی خواهد بود که وجوه را در معرض خطر قرار می‌دهند. اگر IELE، Plutus و ابزارهای درست‌یابی مرتبط بتوانند توسعه قراردادهای هوشمندی را ممکن کنند که بطور قابل توجهی فارغ از آسیب‌پذیری‌هایی باشد که گریبان کد Solidity را گرفته است، Cardano می‌تواند به بستر انتخابی برای پیاده‌سازی قراردادهایی تبدیل شود که به امنیت بیشتر برای وجوه تحت کنترل خود نیاز دارند ( یعنی همه قراردادهای هوشمند).

۲۳. https://tezos.com/) Tezos/)

مزایا:

 • درستی‌یابی صوری کد آن‌چین را تسهیل می‌کند.

زبان قرارداد هوشمند: Michelson

وضعیت: فعال

توضیح: Tezos قصد دارد تا امنیت را با http://michelson) Michelson/) تا حد زیادی بهبود دهد، زبان جدیدی برای نوشتن قرارداد هوشمند که مشخصا برای تسهیل درستی‌یابی صوری کد آن‌چین طراحی شده است. بر خلاف Solidity، (/http://michelson) Michelsonبه چیزی کامپایل نشده است؛ این زبان برنامه‌نویسی سطح پایین، مبتنی بر پشته و تورینگ کامل است و به طور مستقیم توسط ماشین مجازی Tezos تفسیر می‌شود. بنابراین به لحاظ فنی، این زبان بیشتر از Solidity به بایت‌کد EVM شباهت دارد، اما شامل ساختارهای سطح بالایی مانند نگاشت‌ها، مجموعه‌ها، لامبداها، اولیه‌های رمزنگارانه و عملیات مختص قرارداد است تا خواندن و نوشتن آن برای انسان‌ها آسانتر شود. این زبان کاملا تابعی و بسیار وابسته به تایپ است و تایپ‌های آن به صورت ایستا کنترل می‌شود تا ساخت اثبات‌های سخت ساده شده و انواع گوناگون آسیب‌پذیری‌های قراردادهای Solidity حذف شوند.

اثبات صحت یک اثبات جهانی نیست که هیچ اتفاق بدی نمی‌تواند رخ دهد، اما اثبات می‌کند که تمام اظهارات ذکر شده در یک خصوصیت، توسط برنامه ادا خواهد شد. بنابراین اگر توسعه‌دهنده خصوصیتی را ایجاد کند که حاوی این اظهار باشد که تنها کاربران مجاز می‌توانند مالک یک قرارداد را تغییر دهند، سپس تأییدکننده آسیب‌پذیری چندامضایی Parity را پیش از پیاده‌سازی شکار می‌کند. با این وجود، برای کارآمد بودن، توسعه‌دهنده باید اظهار را در نظر گرفته (که تنها با نظر به گذشته پیش آشکار می‌گردد) و آن را قبل از پیاده‌سازی در کد و مشاهده حمله در خصوصیت جای دهد.

اگرچه جایگزینی برای تحلیل و منطق انسان در پیشگیری از باگ‌ها وجود ندارد، درستی‌یابی صوری ابزاری قدرتمند و تکمیلی است و در مواردی مانند نرم‌افزار هواپیماها و قراردادهای هوشمند مربوط به حجم بالای دارایی‌ها مناسب خواهد بود، مواردی که در آن‌هاباگ‌ها می‌توانند عواقب فاجعه‌باری به همراه داشته باشد. جامعه اتریوم این موضوع را درک کرده و چند پروژه، در حال بررسی درستی‌یابی صوری قراردادهای هوشمند و خود ماشین مجازی اتریوم هستند. جامعه اتریوم همچنین به دنبال زبان‌های برنامه‌نویسی جدید مانند Bamboo و Viper است که برای درستی‌یابی صوری مناسبتر بوده و محدودیت بیشتری دارند، به طوری که بسیاری از آسیب‌پذیری‌ها به جای هکر توسط کامپایلرها کشف می‌شوند. از آنجاییکه که این زبان‌ها نیز کد را به EVM کامپایل می‌کنند، لازم خواهد بود تا هم کد سطح بالا و هم بایت‌کدهای EVM تولید شده (و یا کامپایلر تولیدکننده بایت‌کد) و به صورت صوری درست‌یابی شوند. در مقابل، Michelson مستقیما توسط Tezos VM تفسیر می‌شود و بنابراین تنها به یک اثبات صحت از کد قرارداد نیاز دارد.

پس از آنکه بلاکچین Tezos راه‌اندازی شود، Michelsonاحتمالا یک محیط برنامه‌نویسی فراهم خواهد کرد که توسعه قراردادهای هوشمند بسیار امنتر از Solidity را حتی توسط توسعه‌دهندگان پایینتر از سطح متخصص ممکن می‌سازد. در حال حاضر تعداد برنامه‌نویسان متخصص Michelson بسیار کم است و منحنی یادگیری این زبان جدید و مبتنی بر پشته که فاقد ویژگی‌های آشنای برنامه‌نویسان است، شاید به مانعی برای برنامه‌نویسان بدل شود. با این حال، Michelson مبنایی فراهم می‌کند که بر اساس آن می‌توان زبان تابعی سطح بالاتر و برنامه‌نویس‌پسندتری توسعه داد که می‌تواند درستی‌یابی صوری «پشته کامل» را تسهیل کند. در حال حاضر تحقیق و توسعه مقیاس پذیریی در مورد زبان برنامه‌نویسی Liquidity وجود دارد که سینتکسی مشابه OCaml و به Michelson و از آن ترانسپایل (transpile) می‌کند.

در اتریوم، تعدادی از تکنیک‌های تکمیلی مقیاس‌گذاری مانند شاردینگ، کانال‌های پرداخت، سایدچین‌ها، و محاسبات خارج از چین در دست بررسی هستند. در حالی که Tezos اذعان دارد که سازوکارهای آف‌چین مانند کانال‌های پرداخت برای ریزپرداخت‌ مورد نیاز هستند، این تیم بر این باور است که بهترین راه برای بهبود قابل توجه مقیاس پذیری آن‌چین، نه شاردینگ، بلکه فناوری SNARK بازگشتی (https://en.wikipedia.org/wiki/Non-interactive_zero-knowledge_proof) است. می‌توان از SNARKها جهت ارائه اثبات رمزنگاری تراکنش‌های تصادفا پیچیده و به صورت بازگشتی برای یک اثبات واحد برای بلاکی از اثبات‌های تراکنش استفاده کرد، که در این صورت تایید سریع مقدار زیادی تراکنش بر روی سخت‌افزار ارزان‌قیمت ممکن می‌شود. به گفته برایتمن (Breitman) این فناوری می‌تواند به طور کامل نیاز به محدودیت‌ gas را از بین برده و کاربران را قادر سازد تا کل یک بلاکچین از پیدایش را در کمتر از یک ثانیه همگام‌سازی کنند، در نتیجه باعث بی‌نیاز شدن از موازنه تمرکز/ظرفیت خواهد شد. دو مانع اصلی برای به‌کارگیری این بستر، هزینه رایانش تولید اثبات‌ها بازگشتی و الزام وجود راه‌اندازی مورد اعتماد است، با این حال پیشرفت‌های نشان می‌دهند که احتمالا این رویکرد مقیاس‌گذاری عظیم بدون متمرکزسازی نیز به زودی قابل اجرا خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.