معرفی ۴۰ پلتفرم قرارداد هوشمند (بخش ۵)

بلاک چین در حال تغییر دنیایی است که می‌شناسیم. این فناوری یکی از بزرگترین مشکلات انسان را حل می‌کند: نیاز به اعتماد به یک واسطه را از بین می‌برد. روشی که بلاک چین از آن برای حل این مشکل استفاده می‌کند، ایجاد قابلیت پیگیری غیر قابل تغییر از هر چیزی است که برای مقیاس پذیرییت، به اعتماد به واسطه‌ها نیاز دارد. اما در این فناوری قدرت زیادی نهفته است: قدرت ایجاد قوانینی که باید به همان شکلی که نوشته شده‌اند پیروی شوند، که در آن هر کنشی منجر به واکنشی می‌شود. به عبارت دیگر، قرارداد هوشمند. در این مقاله ۴۰ پلتفرم/ پروژه فهرست شده‌اند که قراردادهای هوشمند را پشتیبانی می‌کنند/توسعه می‌دهند. هدف این مقاله ارزیابی پلتفرم‌ها/ پروژه‌ها بر مبنای عواملی است که قابلیت قرارداد هوشمند آن‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند و نه ویژگی‌های کلی آن‌ها.

0 218
برای مطالعه بخش اول اینجا,بخش دوم این مقاله اینجا , بخش سوم اینجا و بخش چهارم اینجا کلیک کنید.

۳۰. https://xtrabytes.global/) XTRABYTES)

زبان قرارداد هوشمند: بدون زبان مشخص

وضعیت: غیر فعال

توضیح: توسعه‌دهندگان DApp قادر خواهند بود تا از طریق API پیام توزیع‌شده فرمان (DICOM API)، به ویژگی‌های هسته‌ای XTRABYTES و داده‌های آن دسترسی پیدا کنند. مورد دوم این امکان را فراهم می‌کند که کد DApp به طیف وسیعی از زبان‌های برنامه‌نویسی نوشته شود. اصطلاح کد-آگنوستیک از اینجا نشات گرفته است. تنها چیزی که مورد نیاز است توانایی فراخواندن توابع API در یک کد خاص است. این ویژگی به توسعه‌دهندگان از طیف وسیعی از پیش‌زمینه‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت به سراغ کدنویسی DAppهای XTRABYTES بروند.

۳۱. https://polkadot.network/) PolkaDot)

وضعیت: غیر فعال

توضیح: یک پاراچین (برگرفته از parallelizable chain یا زنجیره قابل توازی) شکل ساده‌تری از بلاک چین است که به جای فراهم کردن امنیت به خودی خود، از امنیت ارائه شده توسط یک «زنجیره رله» (relay chain) استفاده می‌کند. زنجیره رله از آنجا چنین نام گرفته است که نه تنها به پاراچین‌های متصل به خود امنیت قرض می‌دهد، بلکه انتقال ایمن پیام بین آن‌ها را نیز تضمین می‌کند. یکی از ویژگی‌های کلیدی پاراچین ها این است که محاسباتی که انجام می‌دهند ذاتا مستقل هستند. سیستم‌های کاملا کلیت‌بخشی شده قراردادهای هوشمند تورینگ کامل، در مورد تعیین این که کدام تراکنش‌ها با یکدیگر «برخورد» دارند با مشکل مواجه می‌شوند، یعنی تراکنش‌هایی که می‌توانند به طور بالقوه موازی شوند، اغلب به ترتیب اجرا شده و زمان ارزشمند رایانش را هدر می‌دهند. ترسیم مرزهای واضح بین پاراچین‌ها به این معنا است که ما می‌توانیم تمام آن‌ها را به یکباره و بدون ترس از تلاقی اجرا کنیم. اگر ۱۰ پاراچین داشته باشیم، می‌توانیم با استفاده از همان منبع امنیت، ۱۰ برابر کار بیشتر انجام دهیم.

Polkadot هم از چین‌های مستقیما متصل و هم چین‌های کامل مستقل اما قابل اتصال پشتیبانی می‌کند. پاراچین‌ها یا بلاک چین‌های به طور بومی پشتیبانی شده با استفاده از سازوکار شبکه بزرگتر به اجماع رسیده و از امنیت اشتراکی Polkadot بهره می‌برند. اشتراک امنیت به هر پاراچین (و چین رله ) امکان می‌دهد یا از تمام مجموعه اعتبارسنج‌های شبکه برای ایمن‌سازی کل شبکه استفاده کند، یعنی هر پاراچین از اثر شبکه کل اکوسیستم بهره‌مند می‌شود. اگر یک پاراچین با Polkadot سازگار باشد، می‌تواند از امنیت سازوکار اجماع Polkadot استفاده کند.

PolkaDot

پاراچین و اکوسیستم پل

برای سایر پروژه‌های موجود که تاریخ و روش‌های اجماع خود را دارند، پل‌ها لایه متصل‌کننده‌ای هستند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به Polkadot متصل شوند. پل بلاک چین‌های دارای قابلیت قرارداد هوشمند را بدون هیچ تغییری در پروتکل بومی آن‌ها به Polkadot متصل می‌کند. هدف اولیه Parity Technologies تمرکز بر روی پل‌هایی است که دو چین شبه اتریوم را به هم وصل می‌کنند. برای مثال می‌توان مبلغ مورد انتقال (موجودی بین دو چین) را از یک چین اثبات کار (PoW) اتریومی به یک چین اثبات اختیار (PoA) اتریومی و بالعکس منتقل کرد.

مدل‌هایی مانند بیت کوین اسکریپت و EVM، اساسا با در نظر داشتن قابلیت تعامل متقابل طراحی شده‌اند، اما سیستم‌هایی که از این مدل‌ها استفاده می‌کنند، هزینه‌های افزایش‌یافته اجرا را نه فقط برای بخش‌هایی که قرار است برای سایر سیستم‌های حاضر در همان شبکه قابل دسترس باشد، بلکه برای همه بخش‌های پیاده‌سازی خود پرداخت می‌کنند. در مقابل، پاراچین‌های Polkadot توسط انتقال پیام ناهمگام با یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند و به این ترتیب هزینه همسانی داده‌ها را تنها در مرزهایی پرداخت می‌کنند که پاراچین‌ها به هم می‌رسند.

توجه داشته باشید که هنوز امکان ایجاد پاراچینی وجود دارد که چارچوبی برای قراردادهای هوشمند کاملا کلی و تورینگ کامل فراهم می‌کند. یک مثال ساده پاراچینی است از که از EVM قدرت می‌گیرد. به دلایل ذکر شده در بالا، قراردادهای پیاده شده در این پاراچین از کلیت و تعامل متقابل قراردادهای هوشمند اتریوم هم بهره‌مند شده و هم متحمل مزاحمت می‌شوند. تفاوت اصلی این است که این سیستم کاملا opt-in (خودخواسته و انتخابی) است. ما توانایی Polkadot برای ادغام راهکارهای متمرکز و در عین حال امکان استفاده از چارچوب‌های بسیار کلی را به عنوان یکی از قوی‌ترین ویژگی‌های آن می‌دانیم.

۳۲. https://www.radixdlt.com) Radix/)

زبان قرارداد هوشمند: JavaScript/TypeScript

وضعیت: غیر فعال

توضیح: Scrypto یک ماشین وضعیت است که انتزاع امنیت و کاربرد را برای ماشین‌های مجازی مبتنی بر آن به ارمغان می‌آورد. این ویژگی به هر VM امکان می‌دهد تا ارتباط برقرار کرده (در صورت امکان) و هر اسکریپت به هر زبانی را اجرا کند.

ماژول جاوا اسکریپت برنامه‌ریزی‌شده تنها یک VM است که با ماشین وضعیت Scrypto تعامل می‌کند.

 

۳۳. https://exonum.com) Exonum/)

زبان قرارداد هوشمند: Rust. اتصال جاوا: متعاقبا تصمیم‌گیری خواهد شد

وضعیت: فعال

توضیح: خدمات (https://exonum.com/doc/architecture/services/) امکان مشخص کردن منطق کسب‌وکار برای اپلیکیشن‌های Exonum را فراهم می‌کنند. آن‌ها نقطه گسترش اصلی چارچوب هستند، و نقشی مشابه قراردادهای هوشمند در سایر بلاک چین‌های به عهده دارند.

Exonum

معماری سرویس Exonum

توسعه خدمات Exonum مشابه توسعه خدمات در وب و یا در بسترهای سازمانی است؛ اجزای اصلی مشابه هستند.

نقاط پایانی

یک سرویس مجموعه‌ای از نقاط پایانی (endpoint) دارد (که به عنوان APIهای REST تحقق یافته‌اند) که سرویس می‌تواند با استفاده از آن با جهان خارج تماس برقرار کند. چارچوب Exonum به عنوان میان‌افزار عمل می‌کند و تقاضاها را میان سرویس‌ها ارسال کرده و پیچیدگی سریالی‌سازی داده‌ها، کنترل دسترسی و سایر وظایف میان‌افزار را به دور از توسعه‌دهندگان سرویس خلاصه می‌کند.

۳ نوع نقطه پایانی خدمات وجود دارد:

 • تراکنش‌ها متناظر با درخواست‌های PUT یا POST در REST
 • تفاضاهای خواندن متناظر با درخواست GET در REST
 • APIهای خصوصی نشان‌دهنده نقاط پایانی اداری و نگهداری که به طور کلی برای جهان خارج قابل دسترسی نیستند.

وجوه تمایز کلیدی قراردادهای هوشمند Exonum و سایر مدل‌های استفاده شده در بلاک چین عبارتند از:

 • محیط محدود Exonum تنها انواع درخواست‌های از پیش تعیین‌شده را اجرا کرده و اجازه اجرای کد غیر قابل اعتماد دریافت شده از یک کلاینت‌ را صادر نمی‌کند. این ویژگی منجر به یک محیط کنترل‌شده‌تر شده بحث در مورد ایمنی قرارداد هوشمند را تسهیل می‌کند.
 • بدون انزوا پردازش درخواست در همان زمینه اجرای هسته سیستم انجام می‌شود. این ویژگی بیش از هر چیز برای عملکرد مفید است، اگر چه برخی خطرات امنیتی را به همراه دارد.
 • وضعیت محلی خدمات Exonum ممکن است یک وضعیت محلی را تعریف کنند که مختص نودی است که سرویس در آن در حال اجرا است. می‌توان از وضعیت محلی برای مدیریت اطلاعات مخفی (به عنوان مثال، کلیدهای خصوصی) استفاده کرد. وضعیت محلی ممکن است توسط نقاط پایانی خدمات خصوصی مدیریت شود. با استفاده از وضعیت محلی، سرویس‌ها می‌توانند نسبت به همتایان خود در سایر بلاک چین‌ها کنش‌گرتر باشند. به عنوان مثال، سرویس قلاب کردن از وضعیت محلی استفاده می‌کند تا امضای تراکنش قلاب کردن به طور کامل خودکار شود.
 • پردازش تراکنش‌های منقسم درستی‌یابی تراکنش‌ها مرحله‌ای جدا از پردازش تراکنش است. این مرحله بلافاصله پس از دریافت تراکنش و قبل از اعمال تراکنش در وضعیت بلاک چین انجام می‌شود. درستی‌یابی ممکن است شامل کنترل اصالت (به عنوان مثال، تایید امضای تراکنش) و همچنین سایر کنترل‌های ساختاری در خصوص محتویات تراکنش باشد. در عین حال، درستی‌یابی تراکنش هیچ گونه دسترسی به وضعیت فعلی بلاک چین ندارد.

۴۵. https://www.universa.io) Universa/)

زبان قرارداد هوشمند: جاوا اسکریپت

وضعیت: فعال

توضیح: برای درک نحوه کار قراردادهای هوشمند Universa، ما باید تصویر کلی را به قسمت‌های کوچکتر تقسیم کنیم.

طرف

هر شرکت کننده در Universa با مفهوم طرف نمایندگی می‌شود. طرف می‌تواند کاملا بی‌نام یا به لحاظ فیزیکی شناخته شده باشد. راه‌های متعددی برای شناسایی یک طرف وجود دارد. در قرارداد ریشه (root) می‌تواند طرف را با موارد زیر شناسایی کرد:

 • با کلید عمومی، که در بدنه قرارداد ذکر شده است (به عنوان مثال، به عنوان صادرکننده یا مالک).
 • با شناسه بی‌نام کلید عمومی که امکان شناسایی کلید عمومی طرف بدون افشای هویت وی تا زمان اولین استفاده را فراهم می‌کند (به عنوان مثال برای انجام خرید بی‌نام).

طرف می‌تواند هر اطلاعات دیگری در مورد خود را (نام، شماره، شماره تامین اجتماعی یا گذرنامه، هر چیز) در سابقه قرارداد اضافه کند.

درون قرارداد

بخش‌ها

 • تعریف . بخش غیرقابل تغییر که نمی‌تواند در بازبینی‌ها تغییر کند. شامل صادر کننده، برچسب زمانی صدور، پرمیشن‌ها (همچنین می‌توان برخی پرمیشن‌ها را به وضعیت منتقل کرد)، هر گونه اطلاعاتی که خالق قصد دارد غیر قابل تغییر سازد.
 • وضعیت بخش قابل تغییر که می‌تواند در بازبینی‌ها تغییر کند. شامل شماره بازبینی، خالق و برچسب زمانی، اشاره به مبدأ و بازبینی قبلی، نقش‌های تغییرپذیر و (به ندرت) پرمیشن‌ها و هر گونه اطلاعات تغییرپذیر کلاینت.
 • پیوست‌ها هر فایل اشاره شده توسط ارجاع امضا شده در تعریف یا وضعیت.

شبکه Universa تنها تعریف و وضعیت را می‌شناسد و سایر موارد هرگز به شبکه ارسال نمی‌شوند. این بخش مهم است چرا که ممکن است پیوست‌ها حاوی اطلاعات حساس و خصوصی باشند. در حالی که این اطلاعات به خوبی توسط ارجاع‌های امضا شده در وضعیت و تعریف قرارداد محافظت می‌شوند، منتقل نشدن آن‌ها به شبکه Universa حتی بهتر از آن‌ها محافظت می‌کند.

بنابراین، قرارداد کامل تنها بین طرفین درگیر مبادله می‌شود، و در این صورت هر گونه وسیله مناسبی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد (ایمیل، پیامرسان‌ها، فضای ابری، فلش USB، هرچه). تغییرناپذیر بودن پیوست‌ها توسط ارجاع‌های امضا شده در قرارداد تضمین شده است، که خود توسط طرفین امضا شده و توسط شبکه تایید شده است.

بنابراین، چین اعتماد عبارت است از:

 1. شبکه Universa بازبینی قرارداد را تایید کرده و زمان ثبت و تغییرناپذیری وضعیت و تعریف را فراهم می‌کند.
 2. طرف‌هایی که بازبینی را امضا کرده‌اند (با امضای آن) تایید می‌کنند که دولت و تعریف صحیح هستند و همه پیوست‌‌های ذکر شده را داشته و هر چه که هستند، با آن موافقند.
 3. ارجاع‌های امضا شده در وضعیت و تعریف تغییر ناپذیری پیوست‌های متناظری را تایید می‌کند که جایی در فضای ذخیره‌سازی کلاینت قرار دارند.

اسکریپت‌ها

قراردادهای هوشمند نمی‌توانند بدون آن به اندازه کافی هوشمند باشند. قراردادهای هوشمند Universa اجازه می‌دهند تا جاوا اسکریپت به عنوان پیوست مشمول شود. این اسکریپت می‌تواند اقداماتی را تعیین کند که توسط کلاینت انجام می‌شوند، قراردادهای جدید تولید کند و رویدادها را به صورت کاملا خودکار پردازش کند. نسل سوم کلاینت Universa قادر خواهد بود تا در حد یک وب سرویس یا اپلیکیشن وب مستقل یکنواخت عمل کرده و در کلاینت‌ GUI نیز به عنوان یک اپلیکیشن GUI ساده جهت انجام خودکارسازی گردش کار در کنار رابط کاربری کار کند. هدف ما این است که به قراردادهای هوشمند امکان دهیم تا اپلیکیشن‌های کاملی باشند که از تمام مزایای بستر Universa برخوردار بوده و خدمات آن را در خود ادغام کرده‌اند.

سایر زبان‌ها مانند Coffeescript که به جاوا اسکریپت خالص کامپایل می‌شوند، همچنین می‌توانند به عنوان یک پیوست دیگر در قرارداد استفاده و حتی ادغام شوند، اما در زمان اجرا، تنها مجموعه امضا شده جاوا اسکریپت کامپایل شده استفاده خواهد شد.

اسکریپت‌ها توسط کلاینت‌ نرم‌افزار و در محیط کلاینت‌ اجرا می‌شوند. شبکه Universa هرگز اسکریپت را نمی‌بیند، اما همیشه نتیجه را از لحاظ انطباق با تعریف و وضعیت قرارداد کنترل می‌کند. این یعنی حتی اگر اسکریپت عملیاتی ممنوعه را اجرا کند، شبکه نتیجه را قبول نخواهد کرد. به طور کلی، همیشه تعیین چند پرمیشن و شرط برای محدود کردن عملیات مجاز از تلاش برای بررسی منبع اسکریپت جهت یافتن برای آسیب‌پذیری‌های پنهان آسان‌تر است. DSL پرمیشن‌ها در مقایسه با اسکریپ تمیز و سرراست است و کنترل پرمیشن انجام شده از راه دور توسط Universa نمی‌تواند توسط اسکریپت دور زده شود، که به صورت محلی کار می‌کند و هرگز به نودهای Universa حتی منتقل نمی‌شود.

چرخه معمول اجرای اسکریپت عبارت است از: اسکریپت توسط کاربر یا در محیط سرور یا توسط یک رویداد مانند قرارداد ورودی یا اطلاعیه پرداختی از سرویس ادغام بیت کوین فعال می‌شود. سپس اسکریپت اجرا شده، وضعیت خود را اصلاح کرده (هر اسکریپت دارای یک فضای ذخیره‌سازی محلی است و می‌تواند به چیز قرار خود دسترسی داشته باشد)، بازبینی‌های جدید و قراردادهای مشتق Universa را ایجاد و تایید کرده و در صورت نیاز آن را با استفاده ابزارهای ارتباطی متصل شده به شبکه ارسال می‌کند. در حقیقت می‌توان به اسکریپت اجازه داد تا با استفاده از HTTPS API به هر سرویس شبکه متصل شود.

نمایندگی

قرارداد هوشمند یک درخت (ساختار یا هش) از اشیا است و می‌تواند به هر فرمت معاصر مانند JSON، YAML، XML، BOSS، یا هر چیز دیگری ذخیره شود که می‌تواند آرایه، ساختار، رشته و اعداد داشته باشد. نمایندگی DSL مبتنی بر YAML اغلب به عنوان قالب جدید قرارداد مورد استفاده قرار می‌گیرد، داخل قراردادهای شبکه همواره با BOSS سریالی‌سازی می‌شود، چرا که بهتر است داده‌های باینری که به طور گسترده در Universa استفاده می‌شوند (کلیدها، امضاها و شناسه‌های باینری) حفظ گردند.

کپسول

هر قرارداد هوشمند به شکل یک محفظه امضا شده و به شدت محافظت شده به نام کپسول بسته‌بندی می‌شود. کپسول شامل بدنه و مجموعه‌ای از امضا‌های تعمیم‌یافته است. بدنه شامل خود قرارداد باینری بسته‌بندی شده و مجموعه‌ای از امضاهای تعمیم‌یافته است. هر امضای تعمیم‌یافته بدنه و تایپ، اثر انگشت و برچسب زمانی خود را امضا می‌کند، بسیاری از انواع امضاهای الکترونیکی را می‌توان به صورت همزمان استفاده کرد. کلیدهای عمومی متناظر (یا شناسه‌های بی‌نام آن) معمولا در بدنه قرارداد ذکر می‌شوند تا سیستم بتواند کنترل کند که آیا کلید مذکور برای امضای قرارداد مورد استفاده قرار گرفته است یا خیر.

کپسول قرارداد حاوی هیچ اطلاعات رمزگذاری‌شده‌ای نیست، چرا که بخشی از قرارداد که برای شبکه Universa شناخته شده است نباید حاوی اطلاعات خصوصی حساس باشد. در عوض، چنین داده‌هایی باید به عنوان ارجاع‌های امضا شده (به عنوان مثال فایل‌های خارجی) به قرارداد پیوست شوند و هیچ گاه به شبکه Universa منتقل نخواهد شد که به این ترتیب هم ترافیک غیر ضروری کاهش یافته و هم از اطلاعات خصوصی محافظت خواهد شد.

۳۵.https://urbit.org/) Urbit/)

زبان قرارداد هوشمند: Hoon

وضعیت: فعال

توضیح: Urbit یک شبکه همتا به همتای امن متشکل از سرورهای شخصی است که به صورت بدون پیش‌زمینه بر پشته نرم‌افزار سیستمی ساخته شده‌اند. این سیستم برای کار از اتریوم استفاده می‌کند.

یک راه ساده برای مجسم کردن Urbit تصور آن به عنوان یک «بلاک چین شخصی» است. Urbit مانند یک بلاک چین، یک کامپیوتر مجازی قطعی است. معناشناسی آن توسط یک چرخه عمر فریز شده تعریف شده است که تاریخچه رویداد آن را به وضعیت فعلی آن نگاشت می‌کند. اما، بر خلاف بلاک چین، یک نمونه از Urbit یک کامپیوتر خصوصی برای یک کاربر است و یک دفتر سوابق عمومی برای همگان نیست.

تابع چرخه عمر Urbit یک ریزمفسر به نام Nock است. یک زبان تابعی تایپ‌دار به نام Hoon، خود را به Nock کامپایل می‌کند. یک سیستم عامل رویدادمحور، Arvo، به زبان Hoon نوشته شده است. هر چیز بالاتر از Nock می‌تواند خود را در شبکه‌های بسته هم‌پوشانی Urbit به نام Ames ارتقا دهد. Ames در حال حاضر با کلیدهای آزمایشی فعال و پایدار است.

مفسر Urbit ما روی هر دستگاه یونیکس اجرا می‌شود. سرور Urbit یک فروشگاه تک‌سطحی است (هم پایگاه داده و هم موتور اپلیکیشن). هر رویداد Urbit یک تراکنش است. Urbit از لحاظ معناشناسانه فریز شده است و نمی‌تواند چیزی را از یونیکس فرا بخواند.

نمونه Urbit شما سرور شخصی شما است. urbit شما باید در نهایت تمام زندگی دیجیتالی شما را و مدیریت و احاطه کند. ممکن است شما در خانه و یا در فضای ابری بر اساس موازنه امنیت/حریم خصوصی خود رایانش کنید، اما معناشناسی صوری Urbit جابجایی کشتی‌ها (آدرس شبکه urbit شما) را پیش‌پاافتاده می‌سازد. شما هرگز به یک ارائه‌دهنده رایانش محدود نخواهید شد.

۳۶. https://vcoin-project.github.io/soil) Soli/)

مزایا:

معایب:

 • همانند اتریوم

زبان قرارداد هوشمند Solidity (http://solidity.readthedocs.io/)

وضعیت: فعال

توضیح: SOILcoin یک رمز ارز موازی با اتریوم است که از قراردادهای هوشمند و برنامه‌های توزیع‌شده (dApps) استفاده کرده و بر روی یک «شبکه جهانی کامپیوتری» که ایمنی آن توسط فناوری بلاک چین تامین شده اجرا شده و از الگوریتم Dagger استفاده می‌کند. سوخت این «ماشین مجازی اتریوم» (EVM) پول دیجیتالی به نام SOIL است که به عنوان gas عمل می‌کند و فرآیندهای رایانشی را در شبکه SOILcoin اجرا کرده و از طریق استخراج اثبات کار ضرب می‌شود.

۳۷. https://www.expanse.tech/) Expanse/)

مزایا:

 • همانند اتریوم

معایب:

 • همانند اتریوم

زبان قرارداد هوشمند http://solidity.readthedocs.io/) Solidity/ )

وضعیت: فعال

توضیح: این بستر به عنوان اولین فورک پایدار اتریوم و پیاده‌سازی قرارداد هوشمند همانند اتریوم تلقی می‌شود.

۳۸. https://ubiqsmart.com/) Ubiq/)

مزایا:

 • همانند اتریوم

معایب:

 • همانند اتریوم

زبان قرارداد هوشمند Solidity (http://solidity.readthedocs.io/)

وضعیت: فعال

توضیح: Ubiq یک فورک از اتریوم با برخی از بهبودها است، اما آن تغییرات تاثیر زیادی روی پیاده‌سازی قرارداد هوشمند آن ندارند.

۳۹. اتریوم کلاسیک (https://ethereumclassic.github.io/)

مزایا:

 • همانند اتریوم

معایب:

 • همانند اتریوم

زبان قرارداد هوشمندhttp://solidity.readthedocs.io/) Solidity/)

وضعیت: فعال

توضیح: این بستر یک فورک از اتریوم بوده و پیاده‌سازی قرارداد هوشمند آن مشابه اتریوم است.

۴۰. Monax

مزایا:

 • همانند اتریوم

معایب:

 • همانند اتریوم

زبان قرارداد هوشمند http://solidity.readthedocs.io) Solidity/)

وضعیت: فعال

توضیحات: Monax یک پیاده‌سازی مجدد ماشین مجازی اتریوم است و همچنین مجموعه‌های توسعه نرم‌افزار ارائه می‌کند.

سایر بسترها

dexx)          (/http://www.omnilayer.org) OmniLayer)

، https://www.ardorplatform.org/) Ardor/)

ممنون که در این مجموعه با ما همراه بودید. حتما نظرات و تجربیات خود را درمورد بهترین پلتفرم برای قراردادهای هوشمند با ما در میان بگذارید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.