معرفی مرورگرهای بلاک

برای بررسی آخرین بلاک بلاکچین و مشاهده‌ خصوصیات آن به ابزار خاصی موسوم به مرورگر بلاک نیاز دارید. مرورگر بلاک اطلاعاتی مثل اندازه‌ بلاک، تاریخ انتشار بلاک و هش بلاک را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این مطلب به بررسی چند نمونه از مرورگرهای بلاک می‌پردازیم.

0 118

بلاکچین به طور کلی به عنوان پایگاه داده‌ای تغییرناپذیر و غیرمتمرکز شناخته می‌شود، پایگاه داده‌ای که صحت هر بلاک جدید آن به وسیله‌ی روشی خاص (روشی که معمولا با اثبات چیزی کار می‌کند) توسط اکثریت یا اقلیتی برگزیده تایید می‌شود. این بلاک‌ها حاوی دسته‌ای از تراکنش‌هاست که تبادل ارزش را نشان می‌دهد و معمولا تحت عنوان توکن یا رمز ارز شناخته می‌شود.

برای مثال، آخرین بلاک بلاکچین بیت کوین شامل اطلاعات بسیاری از جمله اندازه بلاک، تعداد تراکنش‌های تاییدشده، هش تراکنش همه‌ی تراکنش‌های تاییدشده، مجموع ارزش بیت کوین‌هایی که در بلاک مبادله شده، و جایزه‌ی استخراج آن بلاک است.

به طور خلاصه، مجموعه‌ای از اطلاعات ارزشمند وجود دارد که طبیعتاً درون هر پروژه‌ی بلاکچینی می‌توانید آن‌ها را بیابید.

اگر از متخصصان سرمایه گذاری بخواهید که ابزاری برای ردیابی سبد سهام معرفی کنند، با مجموعه‌ گسترده‌ای از وبسایت‌ها و برنامه‌های مختلف روبرو می‌شوید؛ ولی اگر از یک علاقه‌مند به دنیای کریپتو بپرسید که از کجا می‌توانید جدیدترین تراکنش‌های تاییدشده‌ی آخرین بلاک بیت کوین را ببینید، چیزی جز نگاه خیره نصیبتان نمی‌شود.

اگر منصف باشیم، درک این موضوع کار دشواری است. یافتن و پیدا کردن چنین چیزی حتی از درک آن هم سخت‌تر است. خوشبختانه، گروه جدیدی از وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌ها دارند وارد فضای کریپتو می‌شوند و کمک می‌کنند تا تعامل برقرار کردن با این فضا راحت‌تر شود.

مرورگرهای بلاک

مرورگر بلاکچین یک اپلیکیشن تحت وب یا موبایلی متداول است که مستقیماً با اطلاعات موجود در بلاکچین ارتباط دارد. شاید قبلا به طور اتفاقی به یکی از این ابزارها برخورد کرده و متوجه نشده باشید که کار آن ابزار چه بوده است. چند نمونه از مرورگرهای بلاک عبارت‌اند از:

https://blockexplorer.com/

https://www.etherchain.org/

https://live.blockcypher.com/btc/

https://etherscan.io/

ویژگی‌های رایج مرورگرهای بلاک

مرورگر بلاک اساسا یک پلتفرم جستجو است که به کاربران اجازه می‌دهد به راحتی به دنبال بلاک‌ها، تراکنش‌ها، قراردادهای هوشمند و تقریباً هر چیزی بگردند که در بلاکچین وجود دارد.

آپدیت‌های بلاک بلاکچین

تقریباً همه‌ی مرورگرهای بلاکچین در صفحه‌ی اصلی خود فیدی از بلاک‌ها دارند که دائماً آپدیت می‌شود. دو وبسایت Blockchain.info و Etherscan.io جدیدترین بلاک‌های انتشاریافته‌ی بیت کوین و اتریوم را نشان می‌دهند. در تصویر زیر بخش‌های مربوطه را از این دو وبسایت با کادر قرمزرنگ مشخص کرده‌ایم:

Blockchain

اساسی‌ترین قابلیت یک مرورگر بلاک رمز ارزی نمایش آخرین بلاک بلاکچین است که آن را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. هر سطر یک بلاک را نشان می‌دهد و بدون کلیک کردن روی آن‌ها می‌توانیم اطلاعات خوبی درباره هر بلاک کسب کنیم. مرورگرهای این دو سایت از هر بلاک اطلاعات زیر را نمایش می‌دهد:

  • Block Height: عدد اولویت بلاک (به خاطر داشته باشید که هر بلاک با بلاکی به نام بلاک صفر آغاز می‌شود)
  • Block Age: مقدار زمانی که از هنگام انتشار بلاک در بلاکچین گذشته است
  • # of Transactions: تعداد تراکنش‌های تاییدشده‌ای که حالا بخشی از تاریخچه‌ی بلاکچین است
  • Relayed By / Mined By: نام استخر استخراج یا موجودیتی که استخراج آخرین بلاک را اعلام کرده است

همه‌ی مرورگرهای بلاک باید به محض ایجاد بلاک در زنجیره‌ خود، آن را در فهرست بلاک‌های جدید ثبت کنند. همان طور که می‌بینید، اگرچه این دو سایت در همان نگاه اول هم اطلاعات خوبی را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما اگر روی هر سطر کلیک کنید، اطلاعات جامع‌تری درباره‌ هر بلاک به شما نشان داده می‌شود.

آپدیت‌های بلاک بلاکچین

اگر روی هر بلاک کلیک کنید اطلاعات بسیار بیشتری در اختیار شما قرار می‌گیرد. تصویر زیر همان دو مرورگر بلاک قبلی است که این بار روی یکی از بلاک‌های آن کلیک کرده‌ایم و می‌توانید اطلاعات آن را ببینید:

https://cdn-images-1.medium.com/max/2600/0*rHwGg9lpBG4ysEfO.jpg

در تصویر بالا اطلاعات جزئی مربوط به هر بلاکی را که در بلاکچین بیت کوین و اتریوم ذخیره شده می‌بینید. اولین چیزی که توجه ما را جلب می‌کند همان اطلاعاتی است که در بخش قبلی هم آن‌ها را دیده بودیم.

ولی علاوه بر این‌ها، اطلاعات جامع‌تری هم در دسترس ما قرار داده می‌شود. بخشی از این اطلاعات اضافه از قرار زیر است:

  • Hash: هویت‌سنجِ منحصر به فردی که نتیجه‌ تایید الگوریتمی مثل SHA256 و هش بلاک قبلی است.
  • Transaction Fee / Gas Used: مجموع هزینه‌ی تراکنش‌های بلاک بیت کوین یا سوخت (Gas) مربوط به بلاک اتریوم.
  • Transaction Hashes: هویت‌سنجِ منحصر به فرد هر تراکنشی که در بلاک‌ها تایید شده است

همان طور که احتمالا متوجه شده‌اید، با توجه به این که مرورگرهای بلاک هش هر تراکنش را در اختیار ما قرار می‌دهند، اگر بخواهیم عمیق‌تر شویم می‌توانیم خود این تراکنش‌ها را هم بررسی کنیم.

بسته به مرورگر انتخابی شما، ممکن است قابلیت‌های جذاب دیگری هم در دسترس‌تان قرار بگیرد. برای مثال Blockchain.info چیزی فراتر از یک مرورگر بلاک عادی است، چون نمودار و اطلاعات آماری مربوط به شبکه‌ بیت کوین را نیز در اختیار شما قرار می‌دهد.

اگرچه نام «مرورگر بلاک» متضمن آن است که با استفاده از این ابزار فقط می‌توانید به دنبال بلاک‌های شبکه بگردید، ولی کارکرد این مرورگرها به همین جا محدود نمی‌شود. مرورگرهای بلاک همچنین می‌توانند به دنبال ID تراکنش و آدرس‌های کیف پول بگردند و از این نظر ابزار بسیار مناسبی برای بررسی تراکنش‌ها از طریق آدرس کیف پول شما هستند. مرورگر بلاک به سرعت می‌تواند به ابزاری تبدیل شود که همه در دنیای رمز ارزها از آن استفاده می‌کنند و به آن متکی هستند، ولی هنوز برای پیش‌بینی و قضاوت کردن خیلی زود است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.