قرارداد آتی بیت کوین (Bitcoin Futures)

برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند روی تغییرات قیمت بیت کوین سرمایه گذاری کنند، بدون آنکه مستقیما مالک آن باشند، قرارداد آتی بیت کوین ابزاری قابل قبول و تنظیم شده را برای این کار در اختیار آنان قرار می‌دهد. علاوه بر این، قرارداد آتی بیت کوین می‌تواند مانعی برای خطرات نوسان قیمت این رمز ارز باشد.

0 219

برای سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند روی تغییرات قیمت بیت کوین سرمایه گذاری کنند، بدون آنکه مستقیما مالک آن باشند، قرارداد آتی بیت کوین ابزاری قابل قبول و تنظیم شده را برای این کار در اختیار آنان قرار می‌دهد. علاوه بر این، قرارداد آتی بیت کوین می‌تواند مانعی برای خطرات نوسان قیمت این رمز ارز باشد.

قرارداد آتی (Futures) چیست؟

قرارداد آتی ، قراردادی است که خرید یا فروش یک دارایی را با قیمتی از پیش تعیین شده تا یک زمان معین در آینده مشخص می‌کند. طرف‌های قرارداد موظف هستند که تا اتمام زمان قرارداد، به مفاد آن پایبند باشند یا زمانی که قرارداد منقضی شود، دارایی را با قیمت مشخص بخرند یا بفروشند.

طرفین قرارداد می‌توانند دو حالت کوتاه یا بلند را نسبت به پیش‌بینی قرارداد اتخاذ کنند. حالت بلند به این معنی است طرف قرارداد تایید می‌کنند تا دارایی موردنظر را در آینده با قیمتی مشخص خریداری کنند، و حالت کوتاه به معنی تایید طرف قرارداد نسبت به فروش دارایی در قیمت مشخص به‌محض اتمام قرارداد در آینده خواهد بود.

قراردادهای آتی در معاملات مشخص مبادله می‌شوند و عملکردی تحت نظارت کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) خواهند داشت. این معاملات به دو دلیل راه‌اندازی شده‌اند:

  1. پیش‌بینی تغییرات قیمت دارایی
  2. کاهش ریسک بازار

در حالت اول، شخص می‌تواند یک قرارداد آتی را بر اساس کالا (مثلا نفت) خریداری کند، با این پیش‌بینی که قیمت نفت تا پایان قرارداد افزایش پیدا خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال اگر قیمت نفت در ابتدای قرارداد ۵۰ دلار به ازای هر بشکه باشد و طرف قرارداد این احتمال را بدهد که قیمت نفت تا پایان قرارداد موردنظر، افزایش پیدا کند، بنابراین می‌توانند از میزان سود افزایش یافته بهره ببرند یا قرارداد را در یک قیمت بالاتر به فروش برسانند.

بنابراین اگر طرف قرارداد یک قرارداد آتی را با  قیمت ۲ بشکه نفت، به ازای هر بشکه ۵۰ دلار خریداری کند و در زمان انقضای قرارداد قیمت هر بشکه به ۸۰ دلار رسیده باشد، بنابراین طرف اول قرارداد با تغییر قیمتی ۳۰ دلار به ازای هر بشکه، به‌طورکلی ۶۰ دلار سود به دست آورده است. این نوع قراردادها تنها به کالا وابسته نیستند، بااین‌حال می‌توانند به عنوان پیش‌بینی قیمت دارایی‌های مالی نیز در نظر گرفته شوند.

در حالت دوم، قراردادهای آتی می‌توانند به عنوان رفع خطرات نوسانات ارزی دارایی‌های قرارداد مورد استفاده قرار بگیرند. در این حالت طرف قرارداد می‌تواند اطمینان بیشتری نسبت به ثابت ماندن میزان دارایی‌های مالی در قیمت مشخص پیدا کند.

به‌عنوان‌مثال اگر قیمت هر بشکه نفت ۵۰ دلار باشد، یک شرکت صادرات که پیش‌بینی می‌کند قیمت نفت افزایش پیدا خواهد کرد، قرارداد آتی برای ۱۰ بشکه نفت خریداری می‌کند. قرارداد آن‌ها ۵۰۰ دلار ارزش دارد، به‌محض اتمام قرارداد، اگر مبلغ هر بشکه نفت به ۶۰ دلار برسد، این شرکت ۱۰۰ دلار سود به دست آورده است، بنابراین راه‌کاری را اتخاذ کرده تا بتواند از افت میزان سهام شرکت جلوگیری کند.

قراردادهای آتی حتی در زمانی که بازار دچار نوسانات شدید باشد، موجب کاهش تغییرات ناگهانی ارزش دارایی‌ها در طولانی‌مدت می‌شوند.

قرارداد آتی بیت کوین چیست؟

قرارداد آتی بیت کوین ، نوعی از قراردادهای آتی است که می‌تواند قیمت بیت کوین را بدون خرید بیت کوین پیش‌بینی کند. پلتفرم‌های معاملات آتی مثل Bakkt به طور فیزیکی دارایی را بر پایه قرارداد عرضه می‌کنند، به‌گونه‌ای که دارایی را در سپرده نگهداری می‌کنند و طرف قرارداد نمی‌تواند به طور مستقیم بیت کوین را در صرافی‌های دیجیتال خرید و فروش کند و یا آن را به کیف پول خود انتقال دهد.

طرفین شرکت‌کننده در قراردادهای بیت کوین به طور مشخص قیمت بیت کوین را طی یک زمان خاص پیش‌بینی می‌کنند. قرارداد آتی بیت کوین درست همانند قرارداد آتی بر اساس دارایی‌های سنتی کار می‌کند. سرمایه‌گذاران می‌توانند با پیش‌بینی افزایش قیمت بیت کوین در بلندمدت یا حتی زمان کوتاه در این نوع قراردادها شرکت کنند.

به‌عنوان‌مثال اگر باب ۱۰ بیت کوین به قیمت ۵۰۰۰ دلار داشته باشد و پیش‌بینی کند که قیمت هر بیت کوین کاهش پیدا خواهد کرد، او می‌تواند قرارداد را در همین قیمت ۵۰۰۰ دلار به فروش برساند. اگر نرخ قرارداد به ۴۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند، مجددا می‌تواند آن قرارداد را خریداری کند، بنابراین توانسته میزان ضرر ۱۰۰۰ دلاری روی هر بیت کوین را از بین ببرد.

قراردادهای آتی بیت کوین مزیت‌های زیادی را برای سرمایه‌گذاران به دنبال خواهد داشت، اول این که می‌توانند معاملاتی را انجام دهند که بسیار راحت‌تر و بی‌دردسرتر از خرید و فروش قطعی خود بیت کوین خواهد بود. دوم این که قراردادها این اجازه را می‌دهند تا بتوانید قیمت دارایی را بدون ذخیره بیت کوین پیش‌بینی کنید، که برای بسیاری از افراد، که با ماهیت بیت کوین ناآشنا هستند می‌تواند گزینه مورد قبولی باشد. سوم این که هر چه میزان بیت کوین بیشتری در اختیار سرمایه‌داران قرار بگیرد، نوسانات بازار نیز افزایش پیدا می‌کند. بنابراین می‌توان گفت که تمامی این مزیت‌ها باعث می‌شود تا قیمت بیت کوین نوسانات کمتری را تجربه کند و همچنین سرمایه‌گذاران نیز از چنین تغییرات بزرگ در بازار، در امان باشند.

پلتفرم‌هایی که قرارداد آتی بیت کوین ارائه می‌دهند

CBOE: یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های قرارداد آتی در جهان است که قرارداد آتی بیت کوین را در دسامبر ۲۰۱۷ عرضه کرد. این شرکت با پلتفرم CME نیز همکاری دارد. پس‌ازآن پلتفرم‌ها و موسسات دیگری نیز به فکر توسعه و گسترش قراردادهای آتی بیت کوین افتادند. از جمله اصلی‌ترین این پلتفرم‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • CBOE: یکی از بزرگ‌ترین مراکز مبادله قراردادهای آتی در جهان که اولین قراردادهای آتی بیت کوین را راه‌اندازی کرد.
  • گروه بازاریابی معاملاتی شیکاگو (CME): یک شرکت شیکاگویی مبادله قراردادهای آتی. این شرکت اعلام کرده که قراردادهای آتی بیت کوین روی پلتفرم آن‌ها، طی سال ۲۰۱۸ حدود ۱۱۹ درصد رشد داشته است.
  • BitMEX: یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های رمز ارز که معاملات قرارداد آتی بیت کوین را ارائه می‌دهد (به جز شهروندان آمریکایی)
  • TD Ameritrade: یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های کارگزاری در جهان، که اخیرا معاملات قرارداد آتی بیت کوین را راه‌اندازی کرده است.
  • OKEx: شرکت هنگ‌کنگی معاملات رمز ارز که قراردادهای آتی بیت کوین را نیز عرضه می‌کند (به جز برای شهروندان آمریکایی)
  • Nasdaq: دومین صرافی بزرگ معاملات بورس در دنیا، که قراردادهای آتی بیت کوین را در میانه‌های سال ۲۰۱۹ راه‌اندازی خواهد کرد.
  • Bakkt: جدیدترین پلتفرم محافظت‌شده قراردادهای آتی بیت کوین که توسط صرافی بین‌قاره‌ای ICE، که NYSE را در اختیار دارد، پشتیبانی می‌شود. تاکنون عرضه قراردادهای آتی توسط این شرکت بارها به تعویق افتاده است اما در میانه‌های سال ۲۰۱۹، این پلتفرم نیز به جمع ارائه‌دهندگان قراردادهای آتی بیت کوین می‌پیوندد.

نقش قراردادهای آتی در رشد نهادهای نظارتی

قراردادهای آتی بیت کوین اصلی‌ترین دغدغه در بازار معاملات بیت کوین، طی معاملات نظارت شده بودند. ازآن پس تحولات بسیاری در مورد وضعیت بیت کوین انجام شد و همچنین بحث ایجاد ETF بیت کوین پیش آمد.

تاکنون SEC هنوز هیچ‌کدام از برنامه‌های پیشنهادهای ETF بیت کوین را نپذیرفته است. همچنین بازار قراردادهای آتی بیت کوین هنوز آن‌چنان ثابت نشده تا بتواند ETF بیت کوین را پشتیبانی کند. علاوه بر این SEC حتی درخواست‌های ETF  شرکت VanEck & SolidX را به تعویق انداخته است.

قراردادهای آتی بیت کوین مزیت‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران دارد و باید به پیشرفت خود ادامه دهد، چرا که بیت کوین در حال پذیرش توسط نهادها و سرمایه‌گذاران دیگر است. بیشتر پلتفرم‌ها در حال حاضر نیز قراردادهای آتی را برای رمز ارزهای قدیمی‌تر نیز عرضه می‌کنند و پلتفرم Bakkt می‌تواند یکی از مهم‌ترین عناصر برای پیشرفت قراردادهای آتی بیت کوین در میان سایر شرکت‌ها باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.