معرفی شاخص جدید برای سنجش رمز ارز ها توسط کوین مارکت کپ

سایت کوین مارکت کپ که به ارائه و نگهداری داده‌های مرتبط با رمز ارز ها می‌پردازد شاخص جدیدی که FCAS نامیده می‌شود را معرفی کرده است که به واسطه آن رمز ارزها از نقطه نظر فاکتورهای بنیادین مورد سنجش قرار می‌گیرند.

0 113

این معیار جدید که « امتیاز بنیادین دارایی‌های رمزارزی » (Fundamental Crypto Asset Score) یا به اختصار FCAS نامیده می‌شود سنجه‌ای بر سلامت پروژه‌های رمزارزی و بلاکچینی است که در آن داده‌های فعالیت کاربران، رفتارهای و فعالیت توسعه دهندگان بلاکچین و رمزارز مربوطه و بلوغ بازار آن رمزارز موزد بررسی قرار می‌گیرند. به طور کلی می‌توان گفت که این شاخص دیدی کلی نسبت به رشد و توسعه پروژه ها به دست می‌دهد.

آن طور که در سایت Flipsidecrypto، سازنده این شاخص گفته شده است:

ما داده‌های خام پروژه‌های لازم را از بلاکچین استخراج کرده و سپس آن‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنیم. هنگامی که داده‌ها پاکسازی، تحلیل و عناصر اساسی داده‌های خام بازسازی شدند ما آن‌ها را با داده‌های بازار که از منابع مختلف به دست آمده‌اند ترکیب می‌کنیم تا اطلاعات مدل خود را منتشر کنیم.

داده‌های فعالیت کاربران برای یک رمز ارز خاص داده همه‌ی رفتارهای کاربران را در برگرفته و شامل فاکتورهای فعالیت‌ها در شبکه و کاربری شبکه می‌شوند. امتیاز با تحلیل فعالیت‌های یک بلاکچین خاص، سنجش تعداد کل کاربران از طریق شمارش تعداد آدرس های کیف پول، صرافی ‌های رمز ارز، قراردادهای هوشمند و سایر انواع شرکت کنندگان در شبکه محاسبه می‌‌شود.

فعالیت‌های کاربران میزان فعالیت و بهره‌وری جامعه توسعه دهندگان بلاکچین یا پروژه را سنجیده و فاکتورهایی مانند تغییرات در کدها، بهبود آن‌ها و میزان درگیری جامعه توسعه دهندگان را می‌سنجد. این معیار بیش از سی متغیر را برای مطالعه بهتر معیارهای معمول فعالیت توسعه دهندگان با فعالیت کامیونیتی را در نظر می‌گیرد.

معیار پایانی، میزان بلوغ بازار رمز ارز، از طریق فاکتورهای سنجش ریسک و عرضه نقدینگی بررسی می‌شود. به طور کلی این معیار احتمال بازگشت مداوم سرمایه را از طریق ترکیبی از ارزیابی ریسک در بازار آن رمز ارز و پایداری عرضه نقدینگی در شرایط مختلف بازار، بررسی می‌کند.

این پروژه با پشتیبانی و حمایت بزرگان عرصه بلاکچین و رمز ارز ها مانند صرافی کوین‌بیس، شتابدهنده و صندوق تامین مالی ریسک‌پذیر Digital Currency Group، و همچنین شرکت سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر ساکن در Silicon Valley، True Venture و همچنین شرکای دیگری در حال فعالیت است.

این معیار در حال حاضر یک امتیاز بین یک تا هزار را وابسته به معیارهای گفته شده به هر رمز ارز اختصاص می‌دهد که به موجب آن امتیاز FCAS برای بیت کوین برابر با ۸۸۵ و در رتبه سوم از این نظر است. رتبه اول متعلق به رمز ارز EOS با امتیاز کلی ۹۱۴ است. امتیاز FCAS برای رمز ارز های ۱ تا دهم سایت کوین مارکت کپ را می‌توانید در جدول زیر ملاحظه کنید.

ردیف عنوان رمز ارز یا توکن امتیاز FCAS رمز ارز یا توکن
1 بیت کوین Bitcoin )BTC) 885
2 اتریوم Ethereum)ETH) 909
3 ریپل XRP )XRP) 751
4 لایت کوین Litecoin )LTC) 756
5 ایاس EOS )EOS) 914
6 بیت کوین کش Bitcoin Cash)BCH) 532
7 بایننس کوین Binance Coin )BNB) 482
8 استلار Stellar)XLM) 722
9 تتر Tether )USDT) 437
10 ترون TRON )TRX) 880
11 کاردانو Cardano)ADA) 826
12 بیت کوین SV Bitcoin SV )BSV) ندارد
13 مونرو Monero )XMR) 783
14 آیوتا IOTA )MIOTA) 573
15 دش Dash)DASH) 809

توکن تتر که بر پایه Omni ساخته شده است و یک استیبل‌کوین با پشتیبانی دلار آمریکا می‌باشد با توجه به اخبار اخیر در مورد حذف عبارت «پشتیبانی صرف با دلار آمریکا» از سایت آن با امتیاز 437 از بدترین رمز ارز ها از نظر امتیاز FCAS است. این توکن در حال حاضر رتبه نهم از نظر ارزش کل بازار در سایت کوین مارکت کپ را داراست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.