معرفی ریپل: راهنمای گام به گام XRP

ریپل پلتفرمی است که می‌خواهد بستری برای جابجایی آسان، سریع و ارزان پول را در سطح جهانی فراهم کند. این پروژه سه نرم‌افزار عمده دارد که موسسات مالی مختلف از آن‌ها استفاده می‌کنند. ولی ریپل برای رسیدن به هدف اصلی خود باید با بانک‌ها و موسسات بزرگ موجود رقابت کند. (XRP (XRPدر سال ۲۰۱۲ راه‌اندازی شد و حالا به عنوان یکی از بزرگ‌ترین رمز ارزهای دنیا شناخته می‌شود. XRP دارایی اصلی دفتر کل، پلتفرم بلاک‌چین منبع باز، ریپل است که می‌خواهد سیستمی برای پرداخت سریع، مقرون‌به‌صرفه و قابل اعتمادِ فرا-مرزی ایجاد کند. XRP و دفتر کل XRP ابزارهایی هستند که توسط شرکت ریپل مورد استفاده قرار می‌گیرند. این شرکت به توسعه‌ی مجموعه‌ای از راهکارهای گوناگون می‌پردازد که هدف آن‌ها متحول ساختن صنعت جهانی پرداخت است. در این مقاله می‌خواهیم نگاه دقیق‌تری به شبکه‌ی جهانی پرداخت ریپل، نحوه عملکرد XRP، و پتانسیل‌های پیش روی این پروژه بیندازیم.

0 120

ریپل چیست؟

ریپل شرکتی با بیش از ۲۰۰ کارمند است که مقر آن در سن فرانسیسکو قرار دارد. این شرکت که تمرکز خود را بر فراهم‌سازی راهکاری برای پرداخت فرا-مرزی معطوف کرده، در نیویورک، لندن، سیدنی، هند، سنگاپور و لوکزامبورگ دفتر دارد.

هدف اصلی ریپل ایجاد شبکه‌ای جهانی برای تسویه است تا از انجام بهینه‌ی تراکنش‌ها میان موسسات مالی سراسر دنیا اطمینان یابد. این پلتفرم آمده تا به کاربران اجازه دهد ارزهای مختلف را ظرف چند ثانیه در هر کجای این کره خاکی با یکدیگر مبادله کنند. این نقشه‌ی راه هدف جاه‌طلبانه‌ای را دنبال می‌کند و برای رسیدن به موفقیت باید سیستم‌های بزرگی مثل وسترن یونیون یا سوئیفت را از رده خارج کند.

پیش از این که به سراغ ادامه‌ی مقاله برویم بگذارید به این نکته اشاره کنیم که معمولا از عبارت ریپل به اشتباه برای اشاره به چیزهای مختلفی استفاده می‌شود. این‌ها عبارت‌اند از:

XRP: XRP نام ارز دیجیتالی است که انجام تراکنش‌های شبکه‌ی ریپل را تسهیل می‌کند. این ارز اساسا در نقش پلی ظاهر می‌شود که میان دو ارز موجود در معامله قرار می‌گیرد و در صورت لزوم به عنوان منبع نقدینگی عمل می‌کند. XRP دارایی اصلی دفتر کل XRP است؛ دفتر کلی که در شبکه‌ای از سرورهای همتا به همتا اجرا می‌شود.

ریپل: ریپل یک شرکت تکنولوژی آمریکایی است که وظیفه ایجاد و نگهداری از پروتکل و شبکه‌ی پرداخت ریپل را برعهده دارد. نام این شرکت در ابتدا OpenCoin بود ولی بعدا به Ripple Labs تغییر پیدا کرد، و از سال ۲۰۱۵ نیز با نام ریپل شناخته می‌شود.

ریپل‌نت: این عبارت به شبکه‌ی سرویس‌دهندگان پرداخت ریپل در سراسر دنیا اشاره می‌کند. این سیستم شبکه‌های مختلف پرداخت بانکی، سرویس‌دهندگان پرداخت، صرافی‌های دارایی‌های دیجیتال و موجودیت‌های سازمانی را به هم وصل می‌کند و می‌تواند پول فیات و رمزارز بپذیرد.

تفاوت XRP و ریپل

اصطلاح ریپل معمولا برای توصیف رمز ارز XRP استفاده می‌شود، اما این کاربرد عملا اشتباه است.

ریپل یک شرکت کالیفرنیایی است که هدف آن فراهم‌سازی بستری سریع، راحت و مقرون‌به‌صرفه برای پرداخت‌های فرا-مرزی می‌باشد.

XRP یک دارایی دیجیتال مستقل است که انجام تراکنش‌های شبکه‌ی ریپل را تسهیل می‌کند، و به عنوان پلی میان ارزهای مختلف فیات و منبعی از نقدینگی عمل می‌نماید.

XRP چطور کار می‌کند: فن‌آوری پشت ریپل

روش‌های فعلی ارسال پول در سطح بین‌المللی منسوخ شده و کُند هستند. وضعیت موجود در یکی از مقاله‌های خود ریپل به بهترین شکل ممکن توصیف شده است:

زیرساخت‌های کنونی پرداخت در سطح جهانی پول را از طریق مجموعه‌ای از انتقال‌های داخلی حساب میان موسسات مالی از یک سیستم پرداخت به سیستمی دیگر منتقل می‌کند. ولی از آن‌جایی که این انتقال حساب با هماهنگی و همکاری ناچیزی در سیستم‌های مختلف رخ می‌دهد، تسویه‌ی سرمایه کُند (در یک بازه‌ی زمانی ۳ تا ۵ روزه)، مستعد خطا (با نرخ خطای ۱۲.۷ درصدی) و پرهزینه (۱.۶ تریلیون دلار هزینه در سطح جهانی) انجام می‌شود

علی‌رغم آن که صنعت جهانی حواله پول صنعتی عظیم است، اما در حال حاضر هیچ شبکه‌ی منسجم و سازمان‌یافته‌ای برای انجام پرداخت‌های فرا-مرزی وجود ندارد. ریپل قصد دارد این مشکل را حل کند. ولی این پلتفرم به جای رقابت گام‌به‌گام با بانک‌هایی که این صنعت را در سیطره‌ی خود گرفته‌اند می‌خواهد راهکار مبتنی بر بلاک‌چینِ خود را به موسسات مالی بزرگ دنیا ارائه کند و با آن‌ها وارد همکاری شود.

ریپل می‌گوید موسسات مالی با پیوستن به شبکه‌ی جهانی آن‌ها می‌توانند پرداخت‌های مشتریان خود را به صورت آنی از هر نقطه‌ی این کره خاکی به شکلی امن و مقرون‌به‌صرفه پردازش کنند.

فرض کنید بانک الف در آمریکا می‌خواهد ۵ میلیون دلار برای بانک ب در بنگلادش پول بفرستد. در این صورت به جای تبدیل دلار آمریکا به تاکای بنگلادش و از دست دادن زمان و هزینه، بانک الف می‌تواند ۵ میلیون دلار خود را به صورت XRP به کیف پول ریپل بانک ب منتقل کند. بعدا بانک ب می‌تواند پولش را در صورت نیاز به تاکا تبدیل نماید.

پرداخت‌های XRP در عرض ۴ ثانیه انجام می‌شوند و در حال حاضر حداقل هزینه‌ی تراکنش برای تراکنش‌های استاندارد 0.00001 XRP است. به‌علاوه، این شبکه فعلا می‌تواند در هر ثانیه ۱۵۰۰ تراکنش را پردازش کند.

استفاده از ریپل برای ارسال پول به آن سوی آب‌ها

این سناریو را در نظر بگیرید: آلیس و باب باید برای یکدیگر پول بفرستند. آلیس کسب و کارش را با دلار جاماییکا (JMD) اداره می‌کند، در حالی که باب از تاکای بنگلادش (BDT) استفاده می‌نماید.

هرچند کاربران عادی متوجه نمی‌شوند، ولی این فرآیند در اصل شامل تبدیل JMD به دلار آمریکا، ارسال دلار آمریکا به حساب بانکی باب، و در انتها تبدیل دلار آمریکا به BDT در بانک باب است.

این فرآیند هزینه و زمان بسیاری زیادی تلف می‌کند. شبکه‌ی ریپل و ارز XRP می‌خواهند این مشکل را حل کنند.

ریپل می‌گوید به جای انجام این کارها بهتر است از XRP به عنوان ارزی مشترک میان همه‌ی پول‌ها استفاده کنیم (در حال حاضر رایج‌ترین ارز دنیا دلار آمریکاست که نقش ارز مشترک را بازی می‌کند). با این کار نه تنها هزینه‌ی تراکنش برای تبدیل ارز مبدا به XRP و بعد تبدیل آن به ارز مقصد خیلی پایین می‌آید، بلکه زمان اجرا و تایید تراکنش نیز به زیر ۴ ثانیه می‌رسد.

تفاوت xCurrent و xRapid و xVia

ریپل برای بانک‌ها و سرویس‌دهندگان پرداخت در سراسر دنیا سه محصول معرفی کرده است:

xCurrent

xRapid

xVia

xCurrent

این نرم‌افزار به بانک‌ها اجازه می‌دهد پرداخت‌های فرا-مرزی را با قابلیت ردیابی آنی دوطرفه انجام دهند. xCurrent امکان پیام‌رسانی لحظه‌ای را میان بانک‌ها برقرار می‌کند تا اطلاعات پرداخت پیش از انجام تراکنش تایید شود. علاوه بر این، پس از انجام تراکنش نیز تایید آن به راحتی صورت می‌گیرد.

نرم‌افزار xCurrent که بر روی پروتکل اینترلجر (ILP) ساخته شده، امکان برقراری ارتباط داخلی میان دفاتر کل و شبکه‌های مختلف را فراهم می‌کند و هدف آن برطرف‌سازی همه‌ی ریسک‌ها و ملزومات قانونی مربوط به هر بانک است. این نرم‌افزار در حال حاضر توسط چندین موسسه‌ی مالی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی همکاری شاخص آن با دو شرکت American Express و Santander است.

با این وجود، گفتنی است که xCurrent عملا با خود XRP کار نمی‌کند. کسانی که می‌خواهند روی قیمت این رمزارز حساب کنند، باید حواسشان به این نکته باشد.

XRP software image - how does it work

xRapid

این نرم‌افزار با هدف فراهم‌سازی امکان دسترسی به نقدینگی آنی برای بانک‌ها و سرویس‌دهندگان پرداخت ساخته شده است. xRapid از XRP استفاده می‌کند تا هزینه‌ها را کاهش داده و موسسات مالی‌ که در بازارهای درحال توسعه فعالیت می‌کنند را قادر به استفاده از پرداخت‌های آنی نماید.

xRapid توسط تعدادی از سرویس‌دهندگان بزرگ پرداخت مثل وسترن یونیون، مانی‌گرام و کوالیکس آزمایش شده است.

XRP software image - how does it work

xVia

این نرم‌افزار که برای شرکت‌ها، سرویس‌دهندگان پرداخت و بانک‌ها طراحی شده یک نوع رابط پرداخت است که آمده تا استفاده از xCurrent و xRapid را آسان‌تر کند. این نرم‌افزار به کاربران اجازه می‌دهد پرداخت‌های خود را دنبال کرده و برای تراکنش‌هایشان صورت‌حساب بسازند.

XRP software image - how does it work

ریپل و استلار

رقیب اصلی ریپل، حداقل در دنیای کریپتوها، استلار است. استلار یک شبکه‌ی توزیع شده‌ی پرداخت می‌باشد که هدفش انجام سریع و مقرون‌به‌صرفه‌ی تراکنش‌های فرا-مرزی است و از ارز بلاکچین خودش یعنی لومنز (XLM) استفاده می‌کند.

بین این دو پروژه شباهت‌های زیادی وجود دارد. استلار عملا توسط هم‌موسس ریپل، جد مک‌کیلب، راه‌اندازی شد، ولی تفاوت‌های کلیدی این دو پروژه هم کم نیست. شاید بزرگ‌ترین تفاوت ریپل و استلار، به‌لحاظ فلسفه‌ی کاری آن‌ها باشد. ریپل روی بانک‌ها و شرکت‌ها تمرکز کرده، در حالی که هدف استلار فراهم‌سازی خدمات مالی کم‌هزینه برای شهروندان کشورهای در حال توسعه است.

برای بررسی تفاوت‌های کلیدی XRP و استلار به جدول زیر دقت کنید.

(Stellar (XLM (XRP (XRP
تاریخ راه‌اندازی ۳۰ ژوئیه ۲۰۱۴ ۱ ژانویه ۲۰۱۲
دارایی اصلی (Stellar Lumens (XLM (XRP (XRP
مجموع دارایی در ابتدا ۱۰۰ میلیارد XLM (ولی این رقم تا ماه مه ۲۰۱۸ به خاطر تورم به ۱۰۳.۹ میلیارد رسید) ۱۰۰ میلیون XRP
تورم؟ بله، سالانه ۱ درصد افزایش می‌یابد نه، بر اساس نرخ سوخت متغیر کاهش می‌یابد
مکانیزم اجماع پروتکل اجماع استلار (SCP) اثبات صحت (PoC)
زمان تراکنش ۲ تا ۵ ثانیه ۴ ثانیه
زبان برنامه‌نویسی C/C++, JavaScript, GO C/C++, JavaScript, Java, GO
بازار هدف مردم موسسات مالی

دارایی XRP

حداکثر دارایی این توکن ۱۰۰ میلیارد XRP است که همه‌ی آن‌ها تاکنون ساخته شده‌اند. ولی تا ژوئیه‌ی ۲۰۱۸، مجموع دارایی در گردش این ارز کمتر از ۴۰ میلیارد بوده است.

دلیلش این است که ریپل، شرکت پشت این رمزارز، مالک حدود ۶۰ درصد از مجموع دارایی XRP می‌باشد. در ماه مه ۲۰۱۸، اکثر دارایی ریپل (حدود ۵۵ میلیارد XRP) در یک حساب کاستدی قفل شده و هر ماه فقط ۱ میلیارد XRP از آن منتشر می‌شود.

کدام کیف پول‌ها از XPR پشتیبانی می‌کنند؟

اگر بخواهید می‌توانید XRP خود را روی صرافی‌ها ذخیره کنید، ولی به دلایل امنیتی توصیه می‌کنیم که دارایی خود را درون یک کیف پول خصوصی نگه دارید. کیف پول‌های زیادی، از جمله کیف پول سخت‌افزاری Ledger Nano S و کیف پول دسکتاپ Toast Wallet، در بازار وجود دارد که از XRP پشتیبانی می‌کند.

تیم ریپل

شرکت ریپل در ساعت ۲۰۱۲ تاسیس شد. اگرچه جرقه‌های اولیه‌ی این پروژه به سال ۲۰۰۴ بر می‌گردد، ولی راه‌اندازی رسمی آن تا ماه اوت سال ۲۰۱۲، یعنی زمانی که جد مک‌کیلب و کریس لارسن با یکدیگر وارد همکاری شدند، عقب افتاد. امروز، مدیرعامل ریپل برَد گارلینگ‌هاوس است و از اعضای شاخص تیم این شرکت می‌توانیم به مدیر ارشد بخش کریپتو، دیوید شوارتز، و مدیر ارشد فن‌آوری، استفان توماس، اشاره کنیم.

همکاری‌های مهم

فهرست موسسات مالی و سازمان‌هایی که با ریپل همکاری داشته‌اند، فهرست بلندبالایی است و مداخل آن به بیش از ۱۰۰ مورد می‌رسد. برخی از جدیدترین همکاری‌های این شرکت عبارت‌اند از:

  • مه ۲۰۱۸: ریپل اعلام کرد که RationalFX (انگلیس)، FairFX (انگلیس)، Exchange4Free (انگلیس)، MoneyMatch (مالزی) و UniPAY (گرجستان) به استفاده از xVia روی آورده‌اند.
  • آوریل ۲۰۱۸: سانتاندر یک صرافی خارجی با اتکا بر بلاک‌چین به نام Santander One Pay FX به وجود آورد که از فن‌آوری ریپل استفاده می‌کند.
  • فوریه ۲۰۱۸: دو بانک به نام‌های Itaú Unibanco (برزیل) و IndusInd (هند)، و سه سرویس حواله پول به نام‌های InstaReM (سنگاپور)، Beetech (برزیل) و Zip Remit (کانادا) اعلام کردند که به شبکه‌ی ریپل‌نت پیوسته‌اند.
  • ژانویه ۲۰۱۸: مانی‌گرام اعلام کرد که وسترن یونیون در تراکنش‌های خود مشغول آزمایش فن‌آوری ریپل بوده است.

در آینده انتظلر چه چیزی را داشته باشیم؟

بزرگ‌ترین مانعی که بر سر راه ریپل قرار دارد پذیرفته شدن این پلتفرم توسط بانک‌ها و موسسات مالی سراسر دنیاست. به همین دلیل تمرکز اعضای تیم ریپل باید روی همین حوزه معطوف شده باشد.

اگر بانک‌های بیشتری به این شبکه ملحق شوند، تقاضا برای XRP بالا می‌رود و سایر بانک‌ها نیز به استفاده از این پلتفرم ترغیب می‌شوند، ولی نباید رقابت استلار را فراموش کنیم.

ریپل پس از کنار زدن استلار باید به فکر بازیگرانی باشد که از مدت‌ها پیش در این صنعت حاضر بودند. چرا بانک‌ها باید از یک شرکت خارجی و یک رمزارز جدید استفاده کنند، آن هم در صورتی که خودشان به راحتی می‌توانند یک بلاکچین خصوصی بسازند؟

سوئیفت با شبکه‌ی خود بیش از ۱۱ هزار موسسه‌ی مالی را در سراسر به یکدیگر وصل می‌کند، و کار روی فن‌آوری مبتنی بر بلاک‌چین خودش را آغاز کرده است. شرکت کارت اعتباری ویزا نیز در حال بررسی راهکارهای مبتنی بر بلاک‌چین برای پرداخت‌های فرا-مرزی است، بنابراین ریپل به راحتی نمی‌تواند وارد صحنه شده و بدون درگیری سهم بزرگی از بازار را آن خود کند.

چالش کلیدی دیگری که می‌تواند باعث کاهش قیمت XRP شود ناتوانی این پروژه برای پذیرفته شدن در صرافی‌های محبوبی مثل کوین بیس وGemini است. در ابتدای سال ۲۰۱۸ شایعه شده بود که XRP قرار است به کوین‌بیس اضافه شود، ولی این اتفاق هیچ‌گاه رخ نداد. حالا بر اساس گزارشات بعید به نظر می‌رسد که این توکن به این زودی‌ها در این پلتفرم‌های معروف پذیرفته شود.

ریپل باید تمرکز خود را به همکاری با بانک‌های سراسر دنیا معطوف کند. اگر این پروژه بتواند جایگاه خوبی در بازار کسب کند، شاید بتواند کاری کند که صرافی‌ها دیگر به این راحتی نتوانند دست رد به سینه‌اش بزنند.

جمع‌بندی

ریپل با همکاری‌های متعدد و پشتوانه‌ی مالی قوی یکی از بازیگران بزرگ دنیای رمز ارزهاست. این پروژه با هدف پر کردن شکافی ساخته شده که میان سیستم بانک‌داری سنتی و عصر جدید ارزهای دیجتیال وجود دارد. XRP بازاری را هدف قرار داده که شدیداً مستعد راهکارهای جدید است و همه‌ی فعالان آن از چنین پلتفرم‌های تازه‌ای استقبال می‌کنند.

ولی باید صبر کنیم و ببینیم که آیا ریپل محصول مناسبی برای به چالش کشیدن سیستم‌های سنتی موجود در بازار دارد یا نه. پس اگر می‌خواهید XRP بخرید یا در این حوزه سرمایه‌گذاری کنید، حتما ابتدا آن پروژه را به صورت دقیق بررسی نمایید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.