معرفی رمز ارزها در ۳ دقیقه – مونرو (Monero)

مانند بیت کوین‌، مونرو یک ارز رمزنگاری شده متن-باز است که توسط گروهی متشکل از هفت توسعه دهنده ایجاد شده است. مونرو بر خلاف پیشینیانش از ویژگی رمزگذاری بسیار متفاوتی (امضاهای حلقه) برخوردار است که هدف آن رفع دو معیار استاندارد ناشناخته ماندن حقیقی است: اتصال ناپذیری و غیرقابل ردیابی.

0 174

بیت کوینی با امضاهای حلقه (ring signature): اتصال ناپذیری (Unlinkability) و غیر قابل ردیابی (Untraceability)

بر خلاف باور عمومی، تراکنش‌های بیت کوین‌ به طور کامل ناشناس و غیرقابل ردیابی نیستند. آن‌ها در دفترکل عمومی قابل مشاهده هستند. اگر به شما بیت کوین‌ بفرستم، کیف پولی که من از آن فرستادم، به طور دائمی در بلاکچین مُهر می‌شود. هیچ سوالی مبنی بر این که چه کسی این وجوه را ارسال کرده است وجود ندارد، چرا که تنها مالک صاحب آدرس کیف پول ثبت شده در دفترکل عمومی می‌توانسته آن را ارسال کند. هر گونه تراکنشی می‌تواند به وضوح به یک منبع منحصر به فرد و گیرنده نهایی، به ویژه در صورت تکرار، ردیابی شود. این باعث می‌شود تراکنش‌های بیت کوین‌ وابسته به نام مستعار باشد.

به مونرو (Monero) وارد شوید (با نام مستعار “بیت مونرو” (Bit Monero)، همچنین قبل از آن “کریپتونوت” (CryptoNote) ).

مانند بیت کوین‌، مونرو یک ارز رمزنگاری شده متن-باز است که توسط گروهی متشکل از هفت توسعه دهنده ایجاد شده و توسط فردی به نام نیکولاس ون سابرهاگن (یک نام مستعار مانند «ساتوشی ناکاموتو» ( Satoshi Nakamoto)) رهبری می‌شود. تیم کریپتونوت، در حالی که تصدیق کرد که بیت کوین‌ یک گام تکاملی برای تعریف مجدد نظام پولی ما بود، اعتقاد داشت که در نهایت به دلیل نام مستعار بودنش در تغییر انقلابی اش نافرجام ماند.

مونرو بر خلاف پیشینیانش از ویژگی رمزگذاری بسیار متفاوتی (امضاهای حلقه) برخوردار است که هدف آن رفع دو معیار استاندارد ناشناخته ماندن حقیقی است: اتصال ناپذیری و غیرقابل ردیابی.

غیرقابل ردیابی – برای هر تراکنش، تمام فرستندگان هم احتمال و هم ارزش هستند.

برای هر تراکنش بیت کوین‌، هر جستجوی انسانی می‌تواند گیرنده و فرستنده (در آدرس‌های کیف پول) را شناسایی کند. سپس می‌تواند آن دسته از کیف پول‌ها را در هر نقطه ای برای سابقه مالی شان جستجو کند. مطمئنا هر دو آدرس رمزگذاری شده‌اند، اما چرا آدرس‌های کیف پول را به صورت عمومی ذخیره کنیم تا هر کسی که بخواهد آن را پیدا کند؟

یکی از راه‌های مبهم سازی منطقی مفهوم معامله همتا به همتا این است که آن را به بینندگان شخص ثالث و به عنوان یک گروه تراکنشی دو همتایی نشان دهیم.

برای مثال من یک واریز مستقیم از حساب بانکی شخصی خود به حساب شخصی شما انجام می‌دهم. برای یک بیننده شخص ثالث، روشن است: من به شما پول می‌فرستم. در حال حاضر به جای آن، فرض کنید که من و ۴۹ دوست دیگرم با هم یک حساب تجاری گروهی ایجاد می‌کنیم. من از حساب گروهم به حساب شخصی شما پول واریز می‌کنم. در نظر بیننده شخص ثالث، با این فرض که تراکنش ما نمی‌تواند تقسیم شود، اکنون احتمال (۱/۵۰) وجود دارد که من شخصا این تراکنش را انجام داده‌ام. در این سناریو، هر همکار در این گروه می‌تواند واقعا به طور مستقل و بدون شناسایی هویت واقعی فرستنده (من) تضمین کند که یک تراکنش رخ داده است. در حلقه دوستان من، به طور مساوی این احتمال وجود دارد که من یا یکی از ۴۹ دوستم این معامله را انجام داده‌ایم. این مساله تاییدپذیر است.

اتصال ناپذیری – با درنظر گرفتن هر دو تراکنش، گیرنده X! = گیرنده Y

با بیت کوین‌، یک آدرس کیف پول به محض اینکه ساخته شد، می‌تواند برای همیشه در تراکنش‌های آینده مورد پرسش قرار گیرد. ناشناس بودن واقعی نیاز به ایجاد یک آدرس کیف پول مختلف برای هر تراکنش است- بدیهی است که اصلا خوشایند نیست. به طور معقول، اکثر کاربران بیت کوین‌ از معاملات کیف پولی پلتفرم UX کاربرمحور مانند کوین بیس (Coinbase) کاملا راضی هستند.

از آنجایی که اکثر کاربران بیت کوین‌ تنها یک کیف پول را برای انجام تراکنش‌های مکرر خود حفظ می‌کنند، قابلیت اتصال به راحتی قابل اثبات است. یعنی به صورت محاسباتی قابل اثبات است که هر دو تراکنش (X و Y) به یک گیرنده (آدرس) رفته‌اند. این واقعیت که بیت کوین‌ به آدرس‌های تک‌کاربره پایبند نیست، موجب عدم دسترسی به این استاندارد ناشناس‌بودن می‌شود.

مونرو به جای ایجاد یک بلاکچین تراکنشی که آدرس‌های کیف پول قابل استفاده مجدد را نشان بدهد، با ایجاد یک بلاکچین از تراکنش‌ها که یک کلید عمومی یکبار مصرف را نمایش می‌دهد، با اتصال پذیری برخورد می‌کند.

امضای حلقه – همگام سازی همه موارد

ما در حال حاضر در قلب آن چیزی هستیم که پروتکل مونرو را منحصر به فرد می‌کند: استفاده از امضای منحصر به فرد دیجیتالی جدید که به طور صحیح، امضای حلقه نامگذاری شده است. امضای دیجیتالی چیزی جز نسخه دیجیتال امضاء زندگی واقعی نیست. آن‌ها جزء اصلی هر شبکه امنی هستند زیرا ارتباطات ایمن را ایجاد می‌کنند و با ایجاد اطمینان برای ما از ارتباط با یک طرف قابل اعتماد، ارتباط برقرار می‌کنند. آن‌ها ابزار رمزنگاری یک به یک هستند.

با استفاده از بیت کوین‌، به منظور ارسال یک تراکنش خارجی (خروجی)، ابتدا باید خروجی‌هایی را که می‌خواهید استفاده کنید را باز کنید، اما با تأیید اینکه شما «خود» مالک آن‌ها هستید. شما این کار را با نشان دادن اینکه کلید خصوصی آدرسی که خروجی آن با یک امضای دیجیتالی قفل شده است، انجام می‌دهید. در دنیای بیت کوین‌، برای هر آدرس کیف پول عمومی که به عنوان یک تراکنش در بلاکچین ضبط شده است، یک و تنها یک آدرس شخصی کیف پول خصوصی وجود دارد که می‌توانست آدرس کیف پول عمومی مورد نظر را ایجاد کند. به جای نشان دادن کلید شخصی خود به همه (که مشخصا کار درستی نیست)، شما ثابت می‌کنید که فقط شما به کلید خصوصی دسترسی دارید و این کار را با نشان دادن امضای دیجیتال خود به ماینرها انجام می‌دهید. معدنچی سپس با چک کردن سیگنال دیجیتالی که ارائه کرده‌اید، تأیید می‌کند که شما در حقیقت کلید خصوصی را در اختیار دارید. به محض اینکه ماینر‌ها به اندازه کافی تراکنش را تأیید کنند، به بلاکچین اضافه می‌شود.

امضای دیجیتال ویژه مونرو، امضای حلقه، همراه با آدرس‌های یک بار مصرف، جایی است که درون‌مایه واقعی قرار دارد. این پروتکل الگویی حلقه است که در سطوح بالاتر اجازه می‌دهد تا مونرو ناشناس بودنش را با عبور از استانداردهای اتصال ناپذیری و غیرقابل ردیابی اعلام کند.

مثال ما از یک حساب گروهی که گیرنده را سردرگم می‌کند را به خاطر دارید؟ این یک مثال پایه و سطح بالا از امضای حلقه است: یک ساختار تأیید پرداخت که در آن افراد در یک گروه می‌توانند به طور مستقل و بدون آشکار کردن افرادی که به طور خاص تراکنش را انجام داده‌اند، تاییدد کنند که گروه تراکنش را انجام داده است. تراکنش‌های ورودی برای گیرنده یکسان به چندین کلید عمومی یکبار مصرف (که به طور مستقیم یک آدرس منحصر به فرد نیست) ارسال می‌شود و تنها گیرنده می‌تواند بخش خصوصی مربوطه را برای استفاده از وجوه خود بازپرداخت نماید (با استفاده از کلید خصوصی شخصی منحصر به فرد). دریافت کننده پس از آن می‌تواند با استفاده از یک امضای حلقه دیگری سرمایه را خرج کند و مالکیت و هزینه واقعی را کاملا ناشناس حفظ کند. این قدرت نامعلوم و نامشخص ماندن مونرو در عمل است. یک بلاکچین از آدرس‌های تک کاربره که منعکس‌کننده نرکنش‌های همتا به گروه می‌باشد. یا، به عبارت دیگر، یک بلاکچین از تراکنش‌های تأیید شده با امضای حلقه.

آدرس سایت مونرو :  https://getmonero.org

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.