معرفی رمز ارزها در 3 دقیقه – ریپل (Ripple) و XRP

ریپل، محصولی از از آزمایشگاه‌‌های ریپل، همواره به عنوان یکی از ارزهای رمزنگاری شده گمراه کننده تلقی می‌‌شود؛ به این دلیل که خود “ریپل”، در واقع یک ارز رمزنگاری شده نیست (اما XRP هست). برای درک ریپل وXRP، ما باید چندین اصطلاح و مفاهیم تکنولوژیکی-تجاری را تعریف کنیم.

0 142

مساله: بنیان سیستم پول جهانی ما قدیمی است

توسعه دهندگان فیس بوک و اسنپ‌‌کلاودز (Snapclouds) در عین حال به دنبال تغییر روشی هستند که با آن گلدمن سکز (Goldman Sachs) و یا بانک مرکزی اروپا (موسسات مالی) گردش مالی را انجام می‌‌دهند. چرا که این نوع گردش منجر شده تا این محصولات مالی نامرئی و در عین حال اجتناب ناپذیر در پیشرفت‌‌های محوری 10 تا 20 سال (مانند تکنولوژی بلاکچین) عقب بمانند.

راه حل: ریپل از منظر بیت کوین

بیت کوین یک ارز غیرمتمرکز است که تراکنش‌‌ها را در یک بلاکچین (دفترکل عمومی) انجام می‌‌دهد. هدف بیت کوین تبدیل شدن به ارز جهانی است. ریپل یک بسته/مجموعه‌‌ای از محصولات و خدمات مالی شرکت های مالی است که توسط ویژگی‌‌هایی مانند بلاکچین ارائه شده است که یک شبکه متمرکز برای تراکنش‌‌های ارز جهانی را ارائه می‌‌دهد. هدف ریپل این است که یک استاندارد جدید برای نحوه حرکت همه نوع «پول» ایجاد کند. که در حقیقت ارزش بازار صرافی خارجی 5.3 ترلیون دلاری و بازار 12.00 ترلیون دلاری ارز رمزنگاری شده را بالاتر می‌‌برد. برخی از محصولات هیجان انگیز ریپل ارائه سیستم لحظه ای ناخالص (RTGS)، مبادله ارز (این جایی است که ما XRP را می‌‌بینیم)، و یک شبکه انتقال است.

RTGS، و پروتکل تراکنش ریپل (RTXP)

بیت کوین تضمین می‌‌کند که ارزش، ارسال یا دریافت شده است. این ارزش در لحظه (صرفنظر از تاخیرهای بیت کوین) ثابت شده است. در این شرایط بیت کوین یک سیستم انتقال ناخالص (RTGS) بسیار محدود (فقط بیت کوین) را در لحظه (و دوباره با تاخیر) فراهم می‌‌کند.

ریپل چیزی شبیه یک دفترکل عمومی جهانی دارد که از چیزی مانند یک شبکه خصوصی بلاکچین‌‌ها تشکیل شده است. نام صحیح این “بلاکچین‌‌ها” که نماینده خصوصی و مستقل در شبکه ریپل است، “درگاه” است. این درگاه‌‌ها معادل ریپل در یک پورتال دیجیتال هستند که شرکت‌‌ها و دولت‌‌ها از آن برای پیوستن به شبکه ریپل استفاده می‌‌کنند. به طور خلاصه، این محیط تثبیت به عنوان پروتکل تراکنش ریپل (RTXP)یا ریپل‌‌نت شناخته می‌‌شود. این جایی است که در حال حاضر بیشترین تأثیرات واقعی و ارزش اساسی آزمایشگاه‌‌های ریپل به عنوان یک شرکت وجود دارد.

این برای دولت‌‌ها و شرکت‌‌ها چه معنایی دارد؟

هنگامی که یک نهاد به ریپل‌‌نت پیوست، با درگاه‌‌های دیگر در بخش‌‌های هزینه جاری اما با چندین برابر سرعت فعلی تعامل خواهد داشت. ریپل نت همچنین مورد بالا را برای دریافت انتقال از هر گونه پول موجود، ارز رمزنگاری شده یا فیات قادر می‌‌سازد. در اینجا تصویر بزرگتر را مشاهده کنید – ریپل ساخته شده است تا هرنوع ساختاری که مقدار زیادی پول در سراسر جهان می‌‌گیرد را بپذیرد. مانند اپل و آمازون … شرکت‌‌هایی که تابحال میلیاردها دلار با موسسات مالی تعامل دارند.

این برای شما، من و مصرف کننده متوسط چه معنایی دارد

آزمایشگاه‌‌های ریپل به درآمد حاصل از فروش نرم‌‌افزار خود به مشتریان نیاز دارد. افرادی که به ریپل معرفی شده‌‌اند اغلب در مورد اینکه محیط ریپل تا چه حد برای فرد مصرف کننده کاربر پسند نیست، شگفت زده شده‌‌اند. طراحی آن اینگونه است: از اینکه XRP (بعدا) به آسنی قابل خریداری نبود، تعجب نکنید. دو محصول ریپل که ما درموردشان بحث کرده‌‌ایم (ریپل نت و درگاه‌‌ها) هیچ سود سریع و قابل لمسی را ارائه نمی‌‌دهند. اما این بدان معنا نیست که مصرف کنندگان فردی به هیچ وجه از ریپل سودی دریافت نمی‌‌کنند.

مبادله ارز، XRP، و شبکه انتقال

افراد و اشخاص نیاز دارند تا پول را به سرعت، با خیال راحت و در حد امکان با صرفه جویی انتقال دهند. یک “انتقال” متشکل از فردی است که پولی را برای یک کشور خارجی ارسال می‌‌کند، جایی که مبادله ارز دلار (برای مثال به یورو) نیاز است.

بانک‌ها این سرویس را ارائه می‌‌دهند. برای مثال، فرض کنید حساب بانکی شخصی ما ولز فارگو (Wells Fargo) است. ما دلارها را به مادربزرگ در مکزیک می‌‌فرستیم ، که از پزو (واحد پول مکزیک) استفاده می‌‌کند. در بهترین حالت در جایی که مادر بزرگ زندگی می‌‌کند، ولز فارگو یک دستگاه خودپرداز دارد. انتقال پول ما در داخل شبکه ولز فارگو همچنان ادامه دارد: سریع، امن و ارزان. در بدترین حالت، مادر بزرگ در یک شهر کوچک و روستایی با یک بانک محلی که نقدینگی دلار ندارد، زندگی می‌‌کند. در حال حاضر دلار ما از ولز فارگو، از شبکه ولز فارگو خارج می‌‌شود و احتمالا به یکی از بانک‌‌های مکزیکی کنگلومرایی (بانورته – Banorte) هدایت می‌‌شود که در نهایت نقدینگی دلار را به بانک محلی محل سکونت مادربزرگ می‌‌دهد. این سه شبکه است که پول ما باید از طریق آن سفر کند. این هزینه‌‌های زمانی، مالی و امنیت بالایی را تصاحب می‌‌کند.

تصور کنید که بانک محلی مکان زندگی مادربزرگ و ولز فارگو هر دو درگاه دارند و بخشی از شبکه ریپل‌‌نت هستند. انتقال ما در داخل شبکه باقی می‌‌ماند و دوباره سریع، امن و ارزان است. با پیوستن بانک‌‌های جهانی و بانک‌‌های مرکزی به ریپل‌‌نت، این شبکه انتقالی بسیار موثرتر و سریعتر عمل می‌‌کند. یک عملکرد کلیدی این شبکه انتقالی، همانطور که در بالا دیده می‌‌شود، به عنوان تبادل ارز بین انواع پول‌‌ها عمل می‌‌کند. با این حال، همانطور که احتمالا حدس زده‌‌اید، این به این معنی است که ریپل‌‌نت باید همیشه نقدینگی را تضمین کند.

چگونه ریپل‌‌نت نقدینگی را در میان درگاه‌‌های مختلف ارز تضمین می‌‌کند؟

با ایجاد یک پل ارزی که در ریپل‌‌نت برای تراکنش‌‌ها بهینه شده است. البته این ارز رمزنگاری شده، همان XRP خود ریپل است. آزمایشگاه‌‌ها XRP را به عنوان سریع ترین و مقرون به صرفه ترین دارایی دیجیتالی ساخته شده برای “تامین نقدینگی منبع به بانک‌‌ها، ارائه دهندگان پرداخت و گردانندگان بازار” به بازار ارائه می‌‌دهند. ساختارهای دارای درگاه برای انجام تراکنش‌‌های خود در ریپل‌‌نت مجبور نیستند از XRP استفاده کنند، اما امن‌‌تر است که در نهایت تمام درگاه‌‌های شرکت کننده در جایی از مسیر خود از XRP استفاده کنند.

این زمانی است که گمانه زنی برای قیمت XRP وارد عرصه می‌‌شود. به عنوان یک فرد مصرف کننده که می‌‌تواند به دنیای ارزهای رمزنگاری شده تبدیل شود، آیا ریپل می‌‌تواند برای شما اساسا ارزشمند باشد؟ اگر شما اغلب مبادله بین ارزی ندارید و یا یک بنیانگذار تکنولوژیکی-تجاری نیستید؛ خیر؛ اما این به هیچ وجه از هدف بی‌‌نهایت آینده‌‌نگرانه آزمایشگاه‌‌های ریپل کم نمی‌‌کند، چرا که انقلابی در مسیر گردش پول در سراسر جهان خواهد بود.

سایت ریپل:  https://Ripple.com/

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.